Het bezit van Van Hattum Meer dan onderd kaorten krehe me d'r wi Buitengebied! Nieuwe raadkaart fa De collectie van Hans Lindenbergh levert deze week andermaal een raadkaart van een doorsnee Zeeuws dorp op. De vraag is als gebruike lijk: hoe luidt de naam ervan? Nadere bijzonderheden over de situatie in het verleden en die van tegenwoordig, zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 17 januari worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. yPSTjCVï? OOK:." so SWOüTSÖiJN door Rinus Antonisse Ellewoutsdijk, het 'suikerpa leis' Zorgvliet, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog eind 1944 werd verwoest. Dat meldt kort en krachtig E. de Milliano uit Terneuzen over de Hl raadkaart van vorige week. Ze is Sg één van de vele inzenders, die het lp toch wel on-Zeeuwse beeld juist wist te plaatsen. In een uitvoerige brief merken Cor en Bep van de Velde uit Hein- kenszand op dat de foto is ge maakt vanaf de jachttoren door een lid van de familie Van Hat tum. „Ongeveer naast de vijver die er nu nog steeds ligt." Links is een deel van de villa van de Van Hattums te zien, aldus Nel Minnee uit Hoedekenskerke, en het eerste gebouw links is volgens haar het koetshuis. „Mijn opa Jan Nieuwenhuize was rijksveldwach ter in Ellewoutsdijk en woonde in het koetshuis. In een ander deel er van stond de koets. Mijn vader Boudewijn is er in 1910 geboren." Hans Versluis uit Bergen op Zoom noemt het dorp het 'Lands End' van Zuid-Beveland. „Mijn vader was er beheerder van het fort Elle woutsdijk, wat toen een militaire opslag was. Op de vijver maakte ik als zesjarige mijn eerste krabbels op het ijs en veegde ik voor wat snoep de baan." Vanuit Goes schrijft Han Goetheer dat Anneke Maat, beheerder van dorpshuis 't Nut (Van Hattum- huis) ansichtkaarten van het dorp verzamelt en in haar collectie af beeldingen heeft van de bezittin gen van de familie Van Hattum. „Zij zorgt nog voor gezelligheid en probeert haar dorp leefbaar te hou den." Marius Vrijlandt uit Borssele weet dat rond 1900 het landgoed be stond uit een hoofdhuis, bijgebou wen en een boerderij. „Er zijn des tijds verschillende beelden en tuin- ornamenten in Duitsland gekocht. Na de oorlog zijn twee landhuizen herbouwd. Enkele beelden zijn nog aanwezig bij de entree van het dorp en naast een huidig landhuis, evenals de tuinkoepel en restanten van muren met tuinvazen. In het park ligt de voormalige kasteelberg binnen een gracht, van het voor malige slot Ellewoutsdijk." In een van de huizen woont thans de fa milie Pesch-Van Hattum. In 1881 kocht Jan van Hattum het ambachtsrecht van Ellewoutsdijk, met inbegrip van het landgoed en de daarop staande dokterswoning van Johannes Prumers, stellen de 'geschiedkundigen van de raad kaart' Kees Stevense (Middelburg), Kees Fase (Sint-Annaland) en D. E. Tollenaar (Terneuzen). Omdat de nieuwbakken ambachtsheer een fortuin vergaarde bij aanleg van het Suezkanaal, bouwde hij de woning in Oosterse stijl uit. In het park verrees een zogenaamde fol ly, in de vorm van een Romeins aquaduct. De waardebonnen gaan naar: H. Overeem, Zaamslag, A. Oosthoek, Yerseke, j. Crucq, Ellewoutsdijk. door Frans van der Heije Van de weke ebbe me de nieuwjaerskaor- ten wi opgeruumd. Een paer weken ei een aolmè voller orende mande kaorten ons opgewekt angekeke en noe wete me 't wè; as 't an aol de schrievers leit, kan vö ons het jaer 2008 niks anders dan heil en zehen brienge...! Ik ebbe d'r a meer over geschreve, mè 't ver- schiensel 'kerstkaorte' ouw m'n ieder jaer wi be zig. Meer dan onderd kaorten krehe me d'r wi van 't jaer. Da's leuk, da's verwaermend vö 't ar te. Mè 't betekent wè, da me d'r minstens zövee zelf ook moete schrieve. En bie ons tuus is dat mien taak. Zie de kerstboom, ik de kerstkaor- ten..! Ik ore nie tot de mensen, die mee 'éên opdracht an de computer' het êle adressenbestand vö den dag aele. Mè 'k ebbe wè een lieste mee onze vas te afnemers. Ik dienke, dat 't bie vee mensen wè net zó za hae as bie ons. Me slaen de weke nae sinterklaos de nódige kaorten in en as de legale en illegale posten de wenskaorten binnen hae gooie, verzaemel ik ook de moed om te beltin nen. En eerlijk, ieder jaer wi ebb'ik dat 'dit-moet-ik-leuk-vinden'- gevoel. Neê, ik bin nie belast mee de ziekten die a bie deze 'reclame zin' ore, mè jaer nae jaer oordt de lieste langer en 't schriefwerk hróter. Gelukkig bin onze huus de deure uut, wan dat schilt iedere keer wi een paer naemen om te schrieven. En dan maek ik doosje nae doosje wenskaorten leeg. Eest tien winterlandschap pen, dan tien kerstklokken, tien brandende kaer- sen en tien Anton Pieck-tafrélen, zonder an- ziens des persoöns...! Ik kriehe zö af en toe wè es te maeken mee een bepaelde kaorte nè een bepaeld adres, mè da's in opdracht van de kerstboomversierster! Vö mien haet het om het gebaer, de gedachte en de wens! D'eeste onderd bin aoltied vö onze zekere klan ten. En dinae beginne de twufelgevallen, die bie mien naebie aoltied ook het voordeêl divan krie he. Bie sommige zet ik een vraegteken. Even wachte wat a ulder doe! Net eender as bie de 'af vallers' van vorig jaer. Di ouw'ik nog wat kaor ten en possegels vö achter d'and. Klaer om te ge- bruken, a bin de 'prettige kerstdagen' bie de lae- tere zendingen achteraelde en eigenlijk overbodi ge wensen. Een kniesoor, die di op let. En zö rond de jaerwisselienge kan'k de balans opmaeke, d'administratie afronde en de döze mee resjes 'nè zolder brienge. Tot de volgende keer. Ik ebbe een tied haod, da'k eigenlijk op wou ouwe mee eêl de cêremonie. Net as wijlen Prins Claus, die op een bepaeld moment z'n stropdas- se uutdee, as een symbolisch gebaer om z'n ei- hen los te maeken van bepaelde gewoontes. Van andere oorde ik ook, da ze 't aol wat overdreve vonde om d'r zövee te verstieren. Mè ik kenne mè weinig 'Prins Clausen'..! Ik bin d'n eesten om toe te geven, da'k eigenlijk best graog die kaorten binnen zie komme. Me probere a vö't openmaeken te raoien, van wien of de kaorte is. En ieder jaer zien me wi of d'r huus bie d'andere uut uus bin of dat'r juust 'meeëters' biegekomme bin. Of dat de 'meeëter' veranderd is van naeme...! En omdat het opangen van aol die kaorten nae bie iedere dag tot 'instortingen' leidde, ebbe me een nooit op waerde geschat cadeau, een platte, riete mande, een twide kans gegeve as 'wens- mande'! Die lei noe ook op zolder. Over elf mae- nden ope me die mande wi onder de boom te zetten! 14 Zaterdag 12 januari 2008 PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14