Wild konijn in gevaar Codes en hun geheimen spectrum 14 PZC Zaterdag 12 januari 2008 Wilde konijnen laten zich regelmatig zien, toch weten slechts weinig mensen het fijne van hun leefwijze. Het prettig leesbare boek Wilde konijnen brengt daar verandering in. door Peter de Jaeger foto Marcel van den Bergh/Hollandse Hoogte TT ij moeten ons nog jk eens bezinnen op de konijntjes en hun plaats in het T Nederlandsch land schap. Hun leven is even indrukwekkend, bekoorlijk en geheimzinnig als dat van enig ander dier. Wel, wat zou daarover een prachtig boek te maken zijn'. Dat schreef Jac P. Thijsse in 1940 in De Le vende Natuur. Het heeft een tijdje geduurd, maar nu is het er dan toch. Het eerste origi nele Nederlandse boek over wilde konij nen, vol met leuke weetjes, anekdotes, prachtige foto's en tekeningen: Wilde konij- nen. „We krijgen als konijnenonderzoe kers vaak verzoeken tot lezingen. Of kinde ren willen informatie voor hun werkstuk. Maar je kunt nergens naar verwijzen, want een dergelijk boek bestaat niet in het Ne derlands. Ook vonden we het leuk over on ze onderzoeksresultaten te vertellen aan een breder publiek", zegt Marijke Drees, een van de vier auteurs van het boek. Wat rneer aandacht voor het konijn is geen overbodige luxe, want het gaat niet goed met dit knaagdier. Van Limburg tot Ameland is men bezorgd. Terecht, zo blijkt uit cijfers. Roofvogelexpert Rob Bijls- ma luidde als eerste de noodklok. Hij telt in Planken Wambuis, waar hij woont en werkt, ook altijd konijnen omdat hij wil weten hoeveel prooidieren er zijn voor de sperwers en de buizerds. „In dat gebied is het aantal wilde konijnen sinds 1979 achter uit gehold door vergrassing en verstrui- king, veroorzaakt door te veel mest. Dat geldt voor oostelijk Nederland en ook voor het zuiden." Uit tellingen van andere vogelaars in het land blijkt dat het vooral sinds 1990 bergaf waarts gaat, vanwege de ziekte RHD. In 2003 was er nog maar een tiende over van het aantal van 1990. Sindsdien gaat het hier en daar weer wat beter, zoals in de wa terleidingduinen van Amsterdam en in de Noordduinen bij Den Helder. Maar in Campina in Brabant en in grote delen van Drenthe gaat het bar slecht. Zoogdiervere niging VZZ wil het dier daarom op de lijst van beschermde soorten hebben. „Het wachten is op de handtekening van de mi nister." In het boek valt onder meer te lezen dat het konijn vanuit Frankrijk naar de lage landen trok via warandes. Dat waren jachtgebieden van Franse kas teelheren uit de veertiende eeuw waarin ook konijnen werden gehouden. Opval lend is dat konijnen en hazen zelden sa men zijn te zien. Dat komt door een rood maagwormpje dat een konijn geen kwaad doet. Maar eenmaal in de buik van een haas is de parasiet fataal. Daarom mijden hazen het konijn. Een ander leuk weetje uit het boek is dat konijnen doelbewust met hun neus wiebelen. Dankzij dit fle men, waardoor het orgaan van Jacobsen wordt geprikkeld, ruikt het konijn beter. De stille snuffelaars communiceren via geu ren en hebben twee soorten keutels. Het menu van dit knaagdier is zeer gevarieerd. De vezels in gras en kruiden verteert hij in één keer en komen eruit als de bekende harde keutels. Maar eiwitten en mineralen poept het konijn uit als zachte keutels en die eet het dier direct weer op voor een tweede ronde. Konijnen zijn belangrijk voor de biodiversi teit in een landschap, zegt Marijke Drees. „Doordat konijnen grazen en graven, hou den ze de vegetatie open. Daardoor kun nen planten kiemen, die in een dicht gras land normaal geen kans krijgen. Doordat konijnen in de duinen voortdurend aan al les knabbelen, houden ze ook sommige struiken kort. Niet alleen zeldzame plan ten, maar ook de duinkrabspin en zandha- gedis zijn gebaat bij open plekken in duin gebieden. En van de holen die konijnen er graven, wordt dankbaar gebruik gemaakt door tapuit, bergeend en af en toe een steenuil." Wilde konijnen door Marijke Drees, Heieen Goddijn, Sim Broekhuizen en Jasja Dekker is een uitgave van de zoogdiervereniging VZZ en de KNNV te Utrecht. 19,95 euro. door Silvan Schoonhoven foto CPD Elke lezer van de Da Vinci Code kent de 'cryptex', een antieke cilinder met een geheim stuk papyrus erin, alleen te openen door met de letters op draaischijven een wachtwoord te vormen. Vandaag de dag is het beveiligen en versleutelen van geheime boodschappen aan de or de van de dag. Denk aan mobieltjes en internetbrowsers. Volgens Ronald Cramer, hoogleraar cryptografie aan de Universiteit Leiden, is het een kwestie van complexe wiskun de met hulp van duizelingwekkend gro te getallen. De interesse voor cryptogra fie, wetenschap van het geheimschrift, neemt toe, zegt Cramer. Er kleeft de sfeer aan van spionage, romantiek en ge heimzinnigheid. Julius Caesar versleutel de zijn orders al en de zege van de gealli eerden in de Tweede Wereldoorlog is deels te danken aan het breken van de Duitse Enigmacode. Moderne cryptogra fie is veel complexer. Het is een wapen wedloop, op zoek naar steeds veiliger codes met steeds ingewikkelder reken methodes en astronomisch grote getal len. Cramer: „Nog steeds gaat een be langrijk deel van cryptografie over bevei liging van een communicatiekanaal te gen afluisteren door kwaadwillenden." De kunst is boodschappen te versleute len zodat ze onbegrijpelijk worden voor wie het bericht onderschept. Alleen een ontvanger met de sleutel kan de beteke nis tevoorschijn toveren. Als het goed is, want spionnen, hackers, creditcard fraudeurs en andere krakers liggen op de loer. In een tijd van internetbankie- ren, mobiel bellen en mailen doet ieder een aan cryptografie en zijn de belan gen enorm. Cramer: „Er is een versleutelsysteem, RSA, dat gebruik maakt van zulke grote getallen dat een bericht praktisch niet meer te ontcijferen is. Toch is het moge lijk dat het veiligheidsniveau van RSA ooit weer te laag wordt. De getallen worden bovendien zó groot dat het sys teem te log en te traag wordt. Daarom zoeken we al alternatieven." Cryptografie is meer dan alleen het ver sleutelen van berichten. Steeds belangrij ker wordt de zogeheten authenticatie, de digitale handtekening, waar iedere internetbankierder al mee te maken heeft. Een andere toepassing is in op mars. Twee grootmachten willen bij voorbeeld staatsvijanden vergelijken, maar willen niet dat de ander ziet wie er verder op hun eigen lijst staat. „De techniek daarvoor is op dit moment nog vrijwel onontgonnen gebied. Voor jonge mensen die van wiskunde hou den, is het een fantastische uitdaging." Een 'cryptex' is te openen door met letters op draaischijven een wachtwoord te vormen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 138