Journalist vat scherp samen Trouw wordt niet beloond Het fiets-voetveer houdt de gemoederen bezig PZC Zaterdag 12 januari 2008 1 1 EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Trouw wordt lang niet altijd ge waardeerd. Daar kwam ik deze week achter. Trouw wilde ik blij ven aan de provider van mijn mo biele telefoon. Ik sloeg mooie aan biedingen af die me te pas en on pas werden aangeboden en surfte naar mijn provider, www.vodafo- ne.nl. Trouw zou beloond worden. Een verkoopster van een van de te lefoonwinkels in Goes waar alle merken worden verkocht, had me nog gewaarschuwd: „Vaak krijgen alleen nieuwe klanten voordeel tjes. Vodafone bijvoorbeeld doet niet veel voor zijn abonnees." Ik geloofde dat niet en ging nog eens zoeken op de website van Vodafone. Daar vond ik 'mijn tele foon'. Ik belde op en binnen twee dagen lag hij er. Ik kon er mee mai len, foto's maken en natuurlijk bel len. Een goede koop. Dat dacht ik nog, toen ik alle mo gelijkheden ging uitproberen. Het ging goed, behalve dan dat ik geen mailtjes en MMS'en kon verstu ren. Ik gaf niet op, want het zou wel aan de nieuwigheid liggen. Na twee weken kon ik nog geen mailtjes versturen en kwam tot de ontdekking dat er een echte Vodaf- one-winkel is in Goes. Daar zou den ze me wel kunnen helpen. De diagnose werd gesteld: 'een soft- ware-probleem mevrouw'. Ik zag dezelfde telefoon achter glas in de winkel liggen, dus omruilen zou geen probleem zijn. „Nee, dat kan niet. De telefoon moeten we opstu ren en daarna bent u hem drie we ken kwijt", zeiden ze. „Als u er na vijf dagen was achtergekomen, dan hadden we hem kunnen om ruilen. Helaas, regels zijn regels." Hoe anders werd er deze week ge reageerd door een andere grote or ganisatie. Mijn prijzige melkklop- per van Senseo ging veel te vroeg kapot. Een paar maanden geleden zijn we 'lid geworden van de Sen- seo-familie'. Ik moest toen om dat familiegevoel een beetje lachen. Maar ze menen het. Daar kwam ik deze week achter. Met diepe ver ontschuldigingen werd mijn melk- klopper verruilt voor een nieuwe. En of ik nog een kopje koffie wil de. Aan deze familie blijf ik trouw. Reacties op het nieuws dat het veer allang had kunnen varen. De verslaggever heeft er niets van begrepen. Dat commentaar horen jour nalisten nogal eens en het wekt steevast wrevel op. Soms zou je willen dat het interview was opgenomen. Dan kan de geïn terviewde niet zeggen dat hij fout of onvolledig geciteerd is. De ver slaggever stelt de zaken scherp, te scherp, vindt de geïnterviewde, of te weinig genuanceerd. De geïnter viewde trekt aan de bel. Deze week leidden de perikelen rond de uitgevallen veerverbin- ding Breskens-Vlissingen tot op merkelijk nieuws. Het fiets-voet- veer had al lang en breed kunnen varen en er had veel eerder met de reparatie van de Prins Maxima be gonnen kunnen worden als was uitgeweken naar de werf Reimers- waal in Hansweert. Daar was, in te genstelling tot bij De Schelde, nog wel een dok beschikbaar. Dat nieuws doet pijn, zowel bij de verantwoordelijken voor de veer- verbinding als de reizigers die van de bootverbinding afhankelijk zijn. Er worden dus al wekenlang overuren aan reistijd voor niets ge maakt. De PZC vond het belangwekkend nieuws en opende de krant ermee. Verslaggever Ben Jansen legde in datzelfde artikel de reparatiemoge lijkheid voor aan gedeputeerde Ge orge van Heukelom. De verant woordelijke voor het functioneren van het veer reageerde met verba zing en zei dat die mogelijkheid bij hem niet bekend was. Een dag later vertelde Van Heukel om voor Omroep Zeeland dat het gevaarlijk zou zijn geweest om de Maxima in Hansweert te repare ren. Van Heukelom vond het jam mer dat de journalist van de PZC niet had genoteerd dat hij er op ge wezen had dat reparatie in Hans weert technisch niet mogelijk was. De Maxima was volgens hem te breed voor dat dok. Jansen had echter die mogelijkheid nagetrok ken bij een deskundige, die vertel de dat de Maxima precies in het dok zou passen. Journalisten soms in de fout door verkeerde interpretatie Journalisten formuleren soms erg kernachtig. Er wordt vaker veel weggelaten en gesneden tot de kern wordt bereikt. Soms gaat het mis en wordt er onzorgvuldig geci teerd waardoor een geïnterviewde zich niet meer herkent in het arti kel. Dan gaat het fout. Dat gebeurde deze week bijvoor beeld bij het artikel over de koffie shophouder Gerard Aarden die in de Vlissingse coalitie plaatsneemt, waartegen geen ethische bezwaren zijn. Hoofdofficier Diederik Greive werd daarin geparafraseerd. Vol gens de hoofdofficier 'is de positie van Gerard Aarden geen onder werp van discussie', stond er in de Walcherse editie van de krant. De ze opmerking is op verschillende manieren uit te leggen. De eindre dactie destilleerde uit het artikel een aankondiging voor pagina 1 en schreef dat de hoofdofficier geen moeite had met een koffieshop houder in een college. Het OM was hier terecht ontstemd over. Een dag later meldde de PZC op pagina 1 dat het OM zich geen oor deel aanmeet over deelname van de koffieshophouder. Voor het feit dat een boot kapot gaat, hebben de legio brie venschrijvers begrip. Maar dat de reparatie weken op zich laat wachten en dat er al die tijd geen enkele boot beschik baar is voor de dienst Vlissingen-Breskens is 'onbehoorlijk'. Zeeuws-Vlamingen voelen zich achtergesteld. Een samenvatting van de vele reacties. „Zoals zo dikwijls zitten wij als Zeeuws-Vlamingen weer eens vast en kunnen we alleen naar het ons bekende achterland Vlaanderen-België", schrijft J. Meijer uit Terneuzen. „Eind jaren 50 voerde de hr. Colsen uit Sluiskil al actie voor vrije ve ren, maar toen vond men het niet nodig om Zeeuws-Vlamingen te gemoet te komen. Toen werd er al een idee gelanceerd om ons maar bij België aan te sluiten." Marcel Vis uit Middelburg schrijft: „Wat gek is, is dat iedere binnen schipper met geblindeerde stuurhut een bepaald traject moet afleg gen om blind op zijn radar te kunnen varen. Ook in totaal vreemde havens en rivieren. Waarom kan de kapiten van de veerboot niet op zijn radar dit simpele stukje afmeren in de haven uitvoeren?" Gepko Prenger uit Domburg hoop op meer creativiteit van het pro vinciale apparaat als de veerdienst nog eens in zwaar water belandt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11