Drieduizend foto's per minuut Foto's plak je niet meer in een boek. Tegenwoordig zet je ze op Flickr.com. Even uploaden en de hele wereld kan ze zien. Laurens Lammers zoomde in op de populaire fotosite. J0.P M media@wegener.nl media 1024-3650570 pZC Zaterdag 12 januari 2008 Bladeren door foto's op de fotosite Flickr.com kan verslavend zijn. Vele miljoenen foto's staan erop. Van alles komt voorbij: van plaatjes van strakke wolkenkrab bers tot en met mooi uitgelichte, bijna reclameachtige foto's. Op op vallend veel foto's zijn katten te zien, evenals kinderen, auto's, bo men en spectaculaire wolkenluch ten. Een groot aantal foto's heeft ook iets grappigs of artistiekerigs. Een hond ligt als een verveelde tie ner op de bank. Een bokser krijgt een stoot op de kin van een scha duw op de muur. Voor foto's met speciale onderwerpen heeft Flickr zogenoemde groepen. Zo is er een groep voor foto's van koffiedrin kende mensen. Of een groep voor foto's van mensen die met de mond wagenwijd open lachen. Cijfers die bekend zijn over Flickr zijn indrukwekkend. Per dag wor den er drie tot vijf miljoen foto's op de website geplaatst. Vorig jaar november bereikte de site de mijl paal van in totaal twee miljard fo to's. Flickr groeit momenteel met zo'n drieduizend foto's per mi nuut. De 8,5 miljoen geregistreerde ge bruikers komen uit alle delen van de wereld. Ze sluiten zich aan bij Flickr-vriendenclubjes, plaatsen fo to's en reacties op de site en ma ken favorietenlijstjes. De Neder landse Annelies Visser (35) is een van hen. Twee jaar geleden werd ze lid van de fotocommunity. Op haar Flickr-fotopagina staan al zo'n 1.200 foto's. Haar foto's zijn geen snel gemaakte kiekjes. Vaak zijn ze kunstzinnig en met oog voor detail gemaakt. Tot Vissers favoriete on derwerpen behoren oorlogskerkho ven en oude Duitse bunkers. Een foto van twee silhouetten op de be roemde 'brug te ver' bij Arnhem le verde haar ruim dertig reacties op. De meeste reacties kreeg ze echter op een close-up van een Bougain- villea, een paars kuipplantje. Op het plaatje reageerden bijna tachtig mensen. „Reacties zijn altijd posi tief', zegt Visser. „Dat is eigenlijk wel jammer. Van negatieve reacties kun je ook nog iets opsteken." Meedoen aan discussies over foto's doet Visser zelf niet meer. Daar ging teveel tijd in zitten. De bewon dering en erkenning die ze op Flickr krijgt, vindt ze echter nog wel belangrijk. Flickr als een soort Idols voor amateurfotografen? „Ja, ik betrap mezelf erop dat ik tijdens het fotograferen al denk: zou ik op deze foto veel reacties krijgen?" Haar pagina met contacten telt in middels 194 vrienden. Flickr is ech ter geen belangrijk vriendennet werk voor Visser. „Mijn vrienden zijn nog altijd 'echte, niet-virtuele' vrienden. Toch leerde ik via de site wel nieuwe mensen kennen. Ik zit in een groepje Nederlandse Flickr- vrienden dat een paar keer per jaar bij elkaar komt. Het zijn allemaal vrouwen. We noemen onszelf de 'Flickrettes'." Hoe anders is het verhaal van Jaco Jonker (32). Hij moet zijn draai op Flickr nog vinden. Slechts zestig fo to's staan op zijn Flickr-pagina. In zijn lijstje contacten staat maar één vriend, iemand die hij ook kent in het echt. Jonker: „Hij reageert regel matig op mijn foto's. Leuk natuur lijk, maar waarom mailt hij me zijn reactie gewoon niet even?" Ook Jonker ziet Flickr niet als een belangrijk vriendennetwerk. Daar Over Flickr Flickr werd in 2004 door het Canadese bedrijf Ludicorp gestart. In 2005 nam internetbedrijf Yahoo de fotodienst over. Flickr is gratis. Nieuwe gebruikers krijgen een opslagruimte met een li miet van 100 megabyte per maand. Onbeperkte opslagruimte of een zo genaamd pro-account kost circa 17 euro per jaar. Onlangs lanceerde Flickr 'Picnik' om online foto's te kunnen bewerken. Er zijn veel andere sites die iets met Flickr doen. Met Flappr bijvoor beeld is Flickr heel makkelijk te doorzoeken. Andere leuke Flickr-sites zijn FlickrFling en FlickrCombat. Behalve Flickr.com is er nog een aantal websites waar veel mensen hun foto's op delen. Voorbeelden zijn: photobucket.com, picturetrail.com, snapfish.com en het aan google gerelateerde picasa.google.com. Een Ne derlandse site is bijvoorbeeld mijnalbum.nl voor zou hij een stuk 'obsessiever met fotografie bezig moeten zijn, zegt hij. „Ik ben veel actiever op een andere site, een forum voor oude Citroëns. De laatste tijd gebruik ik Flickr in combinatie met het forum. Ik zet de foto dan op Flickr en de link naar die fo to in mijn bericht op het forum, zodat ieder een kan zien waar ik het over heb." Flickr is inmiddels ook ont dekt door uitgevers en reclamebu reaus. Zij speuren op de site vooral naar bruikbare foto's. Om de ver koop van foto's mogelijk te maken introduceerde Flickr ook een sys teem waarmee gebruikers eenvou dig de publicatierechten van een fo to kunnen vrijgeven. Elke Flickr-ge- bruiker kan daarbij precies aange ven wat kopers met een foto mo gen doen. Voor amateurfotografen is Flickr echter nog geen goudmijn. Sommige afnemers betalen niet meer dan een schamele 50 euro per foto, anderen helemaal niets. Redelijke bedragen van 200 tot 300 euro voor een foto komen vrijwel niet voor. Flickr is niet de snelste manier om foto's met anderen te kunnen de len. Via een site als Tittr (www.tit- tr.com) kan dat veel sneller. Op de site staan echter veel obscure en onscherpe snapshots. Een reactie mogelijkheid ontbreekt bovendien. Wie online bewonderd wil wor den, moet dus bij Flickr zijn. www.flickr.com Reageren? redactie.media@wegener.nl Sterren.nl zoekt naar nieuw Nederlandstalig zangtalent Sterren.nl, het digitale themakanaal van de Tros voor Nederlandstalige muziek, organiseert samen met Wol ter Kroes een talentenjacht. De win naar mag zijn kunsten eind februari laten horen tijdens de concerten van Wolter Kroes in de Heineken Music Hall. De finale van de talen tenjacht is op 3 februari. De gehele talentenjacht en de deelnemers zijn te volgen via de site. www.sterren.nl XfT .wclfcom op SOpiusoiein. een oitclcos als ,rf meer we ten ov«.' deze u In - Vaordtliqr v«lmm»i;woni Virtuele ontmoetingsplek voor alle vijftigplussers Dat internet niet alleen maar een platform is voor jongeren, bewijst de website 50plusplein.nl. Deze site met tips, recepten, forums, nieuw tjes en advertenties is bedoeld voor mensen die de vijftig zijn gepas seerd. Op de site kunnen ze van al les vinden over boeken, toerisme, dagjes uit, financiën, gezondheid et cetera. Even registreren en je kan vervolgens zelf actief deelnemen. www.50plusplein.nl Snel terugspoelen naar de speelfilms van 'The Eighties' In de jaren tachtig kwamen veel bio scoopfilms uit die een grote hit wer den: Fame, Ghostbusters, Top Gun, E.T., Annie, Dirty Dancing. Of wat dacht je van de zenuwslopende hor rorfilms als Friday the 13th, The Gremlins en Nightmare on Elmstreet? Op Fast-rewind.com staat een over zicht van vijfhonderd films uit deze periode met verhaallijnen, foto's, trailers, trivia's en download www.fast-rewind.com Hond zoekt hond om mee te ravotten en te rennen Niet alleen mensen, maar ook honden kunnen nu daten. Althans, dat is de bedoeling van de door Charles Lourens bedachte site hondzoekthond.nl. Hondenbaasjes plaatsen tegen betaling van 25 euro een oproepje op de site voor wan del- en speelkameraadjes voor hun trouwe viervoeters. De baasjes mo gen natuurlijk mee. Wie weet komt daar ook iets moois uit! www.hondzoekthond.nl redactie.media@wegener.nl 024-3650570 Tips voor leuke, interessante JLR en spraakmakende websites en digitale televisiekanalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 105