Overleven in de jungle van Calais Met KRAS door EUROPA Frankrijk heeft immigrant hard nodig KRAS.NL boek online of bel 0900 - 9697 - - PZC Vrijdag 11 januari 2008 7 Een hulporganisatie serveert gelukzoekers op een braakliggend terrein nabij de haven van Calais warme maaltijden. foto Olivier van Beemen/GPD Illegale immigranten zwerven rond tot ze naar Engeland gaan. door Olivier van Beemen CALAIS - Khairullay Zhakhil zegt het vol overtuiging: „We zullen le ven als Europeanen." Op een verla ten terrein, enkele honderden me ters van de haven van het Noord-Franse Calais, werkt de jon ge Afghaanse immigrant een rijst- prutje naar binnen, aangeboden door een hulporganisatie. Meeu wen zweven als aasgieren boven zijn hoofd. Op de achtergrond klinkt de hoorn van de vertrekkende ferry naar Engeland. Daar moet de Euro pese droom van Zhakhil, naar ei gen zeggen zestien jaar oud, uitko men. Na een zeven maanden lan ge reis van achtduizend kilometer via Iran, Turkije, Griekenland en Italië is hij nog dertig kilometer verwijderd van het beloofde land. Kosten van de moderne Odyssee: negenduizend euro. Hoewel ook Groot-Brittannië de laatste jaren steeds strenger op treedt tegen illegale immigratie, heeft hij daar meer kans op werk en een verblijfsvergunning dan el ders in Europa. Daarom proberen Zhakhil en drie- a vierhonderd an dere gelukszoekers iedere nacht in het laadruim van een vrachtwagen de veerboot op te komen. Vrijwel iedereen slaagt daar uiteindelijk in, gemiddeld na drie maanden. Nicolas Sarkozy, toen nog minister van Binnenlandse Zaken, hoopte in 2002 een eind te maken aan de toestroom van migranten door het hulpcentrum van het Rode Kruis in Sangatte, vlak naast de tunnel onder het Kanaal, te sluiten. Vol gens Sarkozy, inmiddels president, ging er een aanzuigende werking van uit. Toch blijven de immigranten ko men. „Het enige verschil is dat er geen opvangruimte meer is", zegt hulpverleenster Sylvie Copyans. De herkomst van de immigranten 'Immigranten blijven komen, enige verschil is dat er geen opvangruimte meer is' verandert. Toen Sangatte gesloten werd, ging het vooral om Afgha- nen en Koerden uit Irak. Die zijn er nog steeds, maar steeds vaker komen ze uit Eritrea, Somalië en het Sudanese Darfur. Copyans brengt ernstig zieken naar de dokter. Maar de drie jon gens die de pech hadden gister nacht een vrachtwagen uit te kie zen met giftige stoffen en nu on der de brandwonden zitten, moe ten het doen met een pijnverlich- tend zalfje. Als Engeland 's nachts weer niet bereikt is, slapen de immigranten buiten. „Daarbij geldt een strikte rassenscheiding", zegt Copyans. „De Afrikanen liggen onder brug gen in de stad en de Afghanen en de Irakezen iets verderop, in de jungle." De jungle, dat zijn strook jes bos in en rond Calais, waar mi granten met pallets en afval hutjes bouwen tussen de bomen. Daar le ven ze tussen natgeregende kleren, menselijke uitwerpselen, lege wa terflessen en zwartgeblakerde blok ken hout. „Totdat de politie onze hutjes weer platgooit", zegt Waheed Kho- ram uit de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Regeringscommissie vindt immigratie bron van 'rijkdom en groei'. PARIJS - Frankrijk moet meer im migranten toelaten voor regio's waar de economie groeit. Dit is een van de belangrijkste con clusies van een speciale regerings commissie onder leiding van Jac ques Attali, de sociaal-democrati sche voormalige adviseur van presi dent Francois Mitterrand (1916-1996). President Nicolas Sarkozy gelastte de commissie-Attali te onderzoe ken hoe de starre Franse staatsin stellingen en economie kunnen worden 'bevrijd' en rijp gemaakt voor meer groei en meer welvaart. De krant Le Figaro had inzage in het rapport dat 23 januari aan de president wordt overhandigd. De commissie van meer dan veer tig prominenten ziet in immigra tie meer dan een noodzaak om een dreigend tekort aan arbeids krachten op te vangen. Frankrijk zou al vanaf 2015 om 750.000 werk nemers per jaar verlegen zitten. Aan dat cijfer van het Franse mi nisterie van Economische Zaken en Financiën voegt de commissie toe dat immigratie „een belangrij ke ontwikkelingsfactor is die een bron vormt van rijkdom en groei". Sarkozy zelf heeft als minister van Binnenlandse Zaken, maar ook als staatshoofd met luide trom gepro beerd de toestroom van immigran ten in te dammen en hij wil die bovendien kanaliseren met quota. De commissie komt met meer dan driehonderd voorstellen om Frank rijk uit het slop te trekken. £uroPa Zeer compleet aanbod1. vanaf De nieuwe zomerbrochure is uit! Busuakanties tegen de allerlaagste prijzen Ook dit zomerseizoen presenteert KRAS u een brochure boordevol leuke vakantie-ideeën in Europa! In deze brochure vindt u vele rondreizen, fly-drives en stedenspecials die u de mooiste plekjes van Europa laten zien. Van een zonva kantie aan de Spaanse Costa del Sol tot aan een fietsvakantie door Duitsland en van de cultuur steden van Italië tot aan de natuurpracht van de Noorse fjorden. Maar ook Afrika en het Midden- Oosten wordt niet overgeslagen. Zo kunt u kiezen voor een rondreis door Egypte, Marokko of Israël! Vraag onze gratis brochure aan of kijk voor het complete aanbod op www.kras.nl. 4 dgn busreis Bruisend BERLIJN v.a. 179 Voor meer informatie zie www.kras.nl/28042 5 dgn busreis LIMBURG v.a. €279 Voor meer informatie zie www.kras.nl/35129 5 dgn busreis SAUERLAND v.a. 279 Voor meer informatie zie www.kras.nl/35119 5 dgn busreis LUXEMBURG v.a. 298 Voor meer informatie zie www.kras.nl/35131 5 dgn busreis DUITSE EIFEL v.a. 298 Voor meer informatie zie www.kras.nl/35124 10 dgn WENEN WIENERWALD v.a. 569 Voor meer informatie zie www.kras.nl/35102 12 dgn Het andere TOSCANE v.a. €579 Voor meer informatie zie www.kras.nl/35009 15 dgn COSTA BRAVA ANDORRA v.a.€ 649 Voor meer informatie zie www.kras.nl/35031 12 dgn Hoogtepunten van ITALIË v.a. 669 Voor meer informatie zie www.kras.nl/35005 20 dgn Andalusië Costa del Sol v.a. 998 Voor meer informatie zie www.kras.nl/35033 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7