Sport Geelhoedt voelt zich thuis in België Hiddink niet naar Bayern Teleurgestelde Silva verschijnt weer niet op training bij FC Groningen 42 I Vrijdag 11 januari 2008 PZC Terneuzenaar (26) is ambitieuze trainer bij jeugd Zulte-Waregem. door Barry van der Hooft WARECEM - De drang om in België te wonen en werken heeft hij al tijd al gehad. „Ik weet niet waar om, dat is een gevoel." Sinds tweeënhalf jaar woont Niels-Jan Geelhoedt dan ook over de grens, waarvan de laatste zes maanden in een appartement in Niel, een klein dorpje twintig kilometer onder Antwerpen. De 26-jarige Terneuze naar werkt als accountmanager bij een uitzendorganisatie en vult zijn avonden en weekeinden met zijn passie: voetbal. Geelhoedt is sinds het begin van dit seizoen jeugdtrainer bij Zul te-Waregem. Hij heeft de B-junio ren, of zoals ze dat in België zeg gen, de 'Onder 17' onder zijn hoe de. De afgelopen jaren is het snel gegaan. Via de B-jeugd van Terneu- zen belandde hij bijna vier jaar ge leden bij Waasland, een club in Sint-Niklaas die destijds net naar het tweede niveau was gepromo veerd. „Ik kende Karei de Beule, de jeugd- coördinator van Waasland", vertelt Geelhoedt. „We speelden een oe fenwedstrijd met Terneuzen Bi en na afloop vroeg hij of we eens kon den praten. Ik ben bij die club be gonnen met de C2 en heb daarna de Di en de A2 nog getraind. De keuze voor dat laatste team was een bewuste, omdat ik op dat mo ment ook al met de scouting was belast. Door niet de Ai te trainen had ik daar meer tijd voor." De manier waarop hij de scouting op zijn bordje kreeg, was wel op merkelijk te noemen. „Op een woensdagavond werd ik gebeld met het verzoek naar de club te ko men. De Raad van Bestuur, een groep oude mannen, was aan het vergaderen en toen hebben we tot midden in de nacht over voetbal zitten praten. Ze wilden dat ik de scouting ging aansturen. Ik moest dus vier, vijf man op pad sturen. Ik heb het gewoon geprobeerd, maar eigenlijk was het niet te doen. Ik stak er zó veel tijd in. En het eerste half jaar ook nog eens op vrijwilli ge basis. Dan moest ik bijvoor beeld naar een wedstrijd in Frank rijk en was er geen geld voor een overnachting in een hotel. Ik reed midden in de nacht nog een uur of vier terug naar België." Aan het eind van het vorig seizoen werd hij gepolst door Zulte- Ware- gem. Geelhoedt heeft een sollicita tiegesprek en na een half uur wordt hij door zijn gesprekspart ner Eddy Cordier onderbroken. „Hij zei: 'Ik ga iets doen wat ik nog nooit heb gedaan. Ik heb nu al ge noeg gehoord, als het aan mij ligt kun je hier beginnen'. Ik heb daar op geantwoord dat ik de uitdaging graag aan wilde gaan. En als het me niet zou lukken, zou ik de eer ste zijn om dat toe te geven." Dat is tot op heden niet nodig ge weest. Geelhoedt heeft een groep WINTERSERIE tot zijn beschikking die niet over loopt van talent. „Dat wist ik toen ik eraan begon", zegt hij nu. „Ze zochten een trainer die geduld had. Nu loopt het als een trein en van één van de spelers kreeg ik tij dens de voorbereiding een prach tig compliment. Hij had in drie we ken al meer geleerd dan in het hele voorgaande seizoen, vertelde hij. Ik geniet er echt van als ik zie dat jongens progressie maken. Natuur lijk wil ik graag winnen, maar de uitslagen zeggen me niet zo veel. Tegen FC Brussels speelden we 1-1. Ik was niet tevreden, want het was een draak van een wedstrijd. Van Standard Luik verloren we met 4-0. Na die wedstrijd was ik wél te vreden. De eerste keer waren we compleet weggespeeld, terwijl we nu goed meededen en kansen creëerden. Dat vind ik belangrij ker." Dat hij zijn voetbalopleiding in Ne derland heeft genoten, is een voor deel. „Zeker in de situatie waar het Belgische voetbal zich nu in be vindt. Ze willen dat de spelers meer lef, meer risico en meer durf tonen. Je ziet ook dat de meeste clubs zich proberen te ontwikke len. Daarbij kijken ze niet zozeer naar de Nederlandse manier van opleiden, maar vooral naar de Franse. Daar heb je het zogenaam de Centre de Formation, centrale trainingscentra waar spelers wor den opgeleid en zich ook met hun studie kunnen bezighouden." Tijdens zijn jaren in België heeft hij al genoeg meegemaakt. Zoals in Charleroi, waar zijn spelers na af loop terug in de tijd gingen. „Om te douchen moesten ze aan een koord trekken, zoals je vroeger bij wc's zag. Uit een bak kwam een la ding water, vervolgens moest die weer gevuld worden en moesten ze opnieuw aan dat koord trekken. Echt hilarisch, dat maak je nergens anders mee." En dan zijn er nog de Belgische scheidsrechters, die er alles aan doen om autoriteit uit te stralen. „Tegen Club Brugge werd ik na acht minuten al achter de omhei ning gestuurd", vertelt Geelhoedt. „Ik was het niet eens met een be- 'Ik reed midden in de nacht nog een uur of vier terug naar België' slissing, waarop die man heel thea traal ging doen. Ze praten ook niet rechtstreeks tegen je. Mijn leider moest het veld op, waarna ik met een handgebaar mijn excuses maakte. Dat begreep die scheids rechter weer niet en hup, ik moest achter de draad. Kreeg ik twee wed strijden schorsing en een boete van honderd euro. Niet te gelo ven." In het trainerschap heeft hij gevon den waar hij naar zocht. Geel hoedt neemt zijn taak uitermate se rieus, wat ook logisch is bij een club die uitkomt op het hoogste ni veau. „Ik ben altijd ruim op tijd bij de trainingen, omdat bij mij alles klaar moet staan. Na afloop moet ik mezelf niets kunnen verwijten." Hij werkt volgens de filosofie van Zulte-Waregem. „Dus met een pe riodisering van zes weken. De ene week train je op snelheid, de vol gende week op kracht, vervolgens op uithoudingsvermogen, enzo voort. Eigenlijk trainen we nooit in functie van de volgende wed strijd. Dat kan en mag wel, maar ik ben er geen voorstander van. Met jeugd moet je niet prestatiegericht voetballen. Natuurlijk moeten ze wel mentaliteit hebben en de drive om te winnen. Maar de ontwikke ling van de spelers is het belangrijk ste." Over zijn toekomst als trainer denkt hij niet te diep na. „We zul len het wel zien." Hij heeft het Ue- fa B-diploma en wil in de toe komst ook het A-diploma halen. „Daar heb ik al één jaar van ge daan, maar in het tweede jaar ben ik gestopt omdat ik door mijn werk te vaak afwezig was. Dat di ploma wil ik graag hebben." Een rol in de de scouting bij Zulte- Waregem is inmiddels van de baan. „Maar ik heb nog genoeg te doen. Als voetballer bij Terneuzen was ik niet goed genoeg en heel erg blessuregevoelig. Als trainer hoop ik het wel ver te schoppen." GRONINGEN - Verdediger Bruno Sil va is gisteren opnieuw niet op de training van FC Groningen ver schenen. De rechtsback uit Uru guay is teleurgesteld in de clublei ding, die hem niet naar Ajax wil la ten vertrekken. „Het klopt dat hij er vandaag niet was", bevestigde Hans Veldmate, manager technische zaken van de Groningse club. „Hij is wat ont stemd over de huidige gang van za ken." FC Groningen wil de selectie in de winterstop graag bij elkaar houden en heeft dat de spelers groep medegedeeld. „Wij hebben bepaalde ambities en staan er goed voor in de competitie. We willen graag het seizoen met deze spelers afmaken", aldus Veldmate. „Wij hebben contact gehad met Ajax, maar willen Silva niet laten gaan." Zaakwaarnemer Henk van Ginkel denkt dat Silva niet snel op het trainingsveld zal terugkeren. „Hij is zeer standvastig in deze zaak. Hij heeft het goed met zijn fa milie besproken en wil graag naar Ajax, dat bovendien een substanti eel bedrag voor hem wil betalen. Silva hoopt te bereiken dat Ajax en Groningen in ieder geval met el kaar om de tafel gaan." FRANKFURT - Een overstap naar Bayern München is geen optie voor Guus Hiddink. De Nederland se bondscoach van Rusland heeft dit gisteren gezegd in een reactie op de vele geruchten dat hij bij de Duitse club volgend seizoen Ott- mar Hitzfeld zou opvolgen. „Ik heb geen contact gehad met Bayern. Ik heb net mijn contract met Rusland tot en met 2010 ver lengd", zei Hiddink in Frankfurt, waar hij sprak over het wedstrijd schema van Rusland voor de WK-kwalificatie. „Bayern is een grote club. Het is leuk dat mijn naam daarmee in verband wordt gebracht, maar er zit geen waar heid in deze geruchten." PSV, de voormalig werkgever van Hiddink, neemt aan het eind van dit seizoen afscheid van Edward Sturing. Hij werkte sinds de zomer van 2006 als hoofd jeugdopleiding bij de Eindhovenaren. Sturing wil weer graag aan de slag als trainer. Dat was de oud-international eer der al drie seizoenen bij Vitesse. Niels-Jan Geelhoedt: „Als voetballer bij Terneuzen was ik niet goed genoeg en heel erg blessuregevoelig. Als trainer hoop ik het wel ver te schoppen." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 76