'Verbod op plastic tas is onmogelijk' Steden in de rij voor WK 2018 6 Vrijdag 11 januari 2008 PZC China verbiedt vanaf juni de gratis plastic tas, zo werd deze week bekend. Australië zinspeelt ook op een verbod. Milieuminister Cramer wil er echter niets van weten. door Frouke Tamsma Ze heten in China 'witte vervuilers'. En Zuid-Afri- ka noemt ze spottend 'de nationale bloem', vanwege hun alomtegenwoordig heid in het landschap. Wereldwijd worden jaarlijks zeker één biljoen (duizend miljard) plastic tasjes ver bruikt. Alleen Nederland jaagt er jaarlijks al honderden miljoenen door heen. Daarmee wordt het milieu - nog los van het zwerfafval - geen dienst bewezen. Veel plastic tassen zijn tegenwoor dig weliswaar biologisch afbreek baar, maar de productie blijft het milieu belasten. Verschillende landen proberen de verkwisting van tasjes daarom met wet- en re gelgeving een halt toe te roepen. China voert op juni 2008 een ver bod op de gratis tas in, maakte de regering gisteren bekend. Winkel personeel mag geen tasjes meer meegeven zonder dat daarvoor wordt betaald. Taiwan kent al zo'n tasjesverbod en Ierland kent sinds 2002 de 'bag tax'. Consumenten betalen voor elke plastic tas aan de kassa vijftien cent. De grote super marktketens in Nederland vragen voor de stevige soort plastic tasjes ook zo'n klein bedrag. Andere za ken, zoals modewinkels en V8cD, geven de tasjes echter nog altijd gratis mee. De Nederlandse overheid gaat min- der ver om de plastic afvalberg in te dammen, maar heeft niettemin een aantal maatregelen genomen. Sinds 1 januari is hier de verpak kingenbelasting voor producenten en importeurs van kracht. Hoe ver- vuilender de verpakking voor het milieu, des te hoger de belasting die zij moeten betalen. De heffing geldt ook voor plastic tassen, kof- fiebekers en frietbakjes. Stichting Natuur en Milieu is positief over de verpakkingenbelasting. „De overheid stimuleert fabrikanten daarmee om anders te gaan produ ceren", reageert een woordvoer ster. „Of om voor alternatieven te kiezen, bijvoorbeeld papieren zak ken in plaats van plastic tassen." Wel betwijfelt de milieuorganisa tie of de consument zich er veel van zal aantrekken. „Als de produ cent al hogere kosten doorbere kent aan de consument, zal die dit nauwelijks merken. Je praat hoog uit over 1 of 2 cent." Milieuminister Cramer is niet van plan producenten te dwingen de hogere prijs door te berekenen. „Daar gaat de overheid niet over", zegt haar woordvoerster. Een ver bod op plastic tassen, zoals een deel van de Tweede Kamer wil, is volgens de minister door Europese richtlijnen onmogelijk. Aan de afvalkant verandert er wel het een en ander. Gemeenten moe ten in de loop van dit jaar voor de gescheiden inzameling van kunst stof zorgen. Dat betekent dus een kunststofbak naast de al bestaande inzamelbakken. Het bedrijfsleven draait grotendeels op voor de kos ten. Een vrouw in Londen draagt haar boodschappen in plastic zakken naar huis. Ook in de Britse hoofdstad wordt nagedacht over een verbod op de weg- werptasjes. foto Andy Rain/EPA Wereldkampioenschap voetbal 2018 De stadions die zijn benaderd door de KNVB Bezoekerscapaciteit: Uitbreidingsplannen: Alkmaar DSB Stadion 17.000 40.000 (uitbreiding) Amsterdam Arena 52.000 80.000 (nieuwbouw) Arnhem Gelredome 30.000 40.000 (in studie) Breda Rat Verleghstadion 16.000 20.000 Eindhoven Philips Stadion 35.000 42.000 (evt. nieuwbouw) Enschede Arke Stadion 13.000 40.000 (in studie) WÊÊ Groningen Euroborg 20.000 nib. 3© Heerenveen Abe Lenstra Stadion 26.000 O 0 0 Kerkrade Parkstad Stadion 20.000 n.b. 90 Rotterdam De Kuip 51.000 75.000 (nieuwbouw) Tilburg Willem II Stadion 15.000 n.b. Plasterk wil meer aandacht studiekeuze den haag - Leerlingen moeten be tere begeleiding krijgen bij hun be roepskeuze. Bij een goede beslis sing blijven zij gemotiveerd om hun opleiding af te maken, denkt onderwijsminister Piasterk. Veel scholieren van 16 en 17 jaar zijn niet bezig met hun vervolgoplei ding. Zij ontdekken de liefde en be denken in welke stad ze willen wo nen. Aandacht voor hun toekom stige beroep belandt op de tweede plaats. Volgens de minister moe ten scholen en ouders de leerlin gen beter begeleiden in de keuze. Rotterdam wil leerling op drugs testen Hilversum - De Rotterdamse wet houder van Onderwijs Leonard Geluk wil dat middelbare scholen in Rotterdam testen gaan uitvoe ren om drugsgebruik onder leerlin gen op te sporen. Geluk reageerde daarmee gisteren op de uitkom sten van een steekproef die het ac tualiteitenprogramma Netwerk uit voerde op twaalf scholen in de Maasstad. Op de helft van de on derzochte scholen werden sporen van cocaïne aangetroffen. „Ik maak me daar grote zorgen om", aldus Geluk in Netwerk. Marechaussee pakt vrachtdieven Schiphol SCHIPHOL - De Koninklijke Mare chaussee op Schiphol heeft twee mannen (23 en 34 jaar) aangehou den voor een grote vrachtdiefstal die in september werd gepleegd. De mannen stalen negen pallets met in totaal 2500 digitale came ra's uit een vrachtwagen. Ze ca moufleerden de diefstal door de pallets te verwisselen voor pallets die waren verzwaard met zand. De rechercheurs slaagden erin de herkomst van dit zand te achterha len en op die manier achter de identiteit van de dieven te komen. Nederlander eet meer kip en minder varken zoetermeer - Nederlanders aten in 2007 minder varkensvlees en meer kip dan in 2006. Dat blijkt uit de voorlopige jaarcijfers van Productschappen Vee, Vlees en Ei eren (PVE). De PVE denken dat de verschui ving vooral het gevolg is van de verschillende promotiecampagnes voor kippenvlees met de bood schap dat het lekker is, niet vet en er veel mee gevarieerd kan wor den. Gemiddeld nam de Nederlander 18,7 kilo pluimveevlees tot zich. Stadion moet minimaal 40.000 bezoekers kunnen hebben. den haag - Nederlandse steden verdringen zich om te worden uit verkoren als speelstad bij het we reldkampioenschap voetbal in 2018 waarvoor Nederland en Bel gië samen kandidaat zijn. De eis dat WK-stadions minimaal 40.000 fans moeten kunnen herbergen, stuit amper op bezwaren. Van de twaalf gemeenten die de voetbal bond KNVB heeft benaderd, heeft alleen Utrecht bedankt. Nederland en België horen overi gens pas in 2011 of het toernooi mag worden georganiseerd. Niette min gaan de steden Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Alkmaar, Enschede, Arnhem, Groningen, Breda, Tilburg, Heerenveen en Kerkrade nu al met elkaar de com petitie aan. In totaal zijn er acht stadions no dig, waarvan hooguit vijf in Neder land, aldus de KNVB. Bondsvoorzitter Jeu Sprengers liet eerder weten dat stadions met minder dan 40.000 plaatsen geen kans maken op WK-wedstrijden. Daarnaast zijn nog een paar voet baltempels met een capaciteit van minimaal 80.000 stoelen nodig. Rotterdam en Amsterdam hebben inmiddels plannen voor zulke sta dions gepresenteerd. De KNVB is verheugd over het en thousiasme dat de steden tonen. De komende maanden gaat de bond in gesprek met vertegen- Nederland en België horen in 2011 of het voetbaltoernooi mag worden georganiseerd. In Neder land zijn dan acht stadions no dig, aldus de KNVB. woordigers van gemeenten en sta dions om te zien wat er in de ver schillende plaatsen mogelijk is. Niet alleen de grootte van de sta dions komt dan aan de orde, maar ook de beschikbaarheid van bij voorbeeld hotelaccommodaties. Heerenveen ziet het wel zitten. „Wij zijn positief en dan moet je, indien nodig, de portemonnee trekken", reageert een voorlichter. „Wij zijn als 'kleintje' zeker niet kansloos. Dat kan ook je kracht zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6