De kerk van Kats, dat is het dorp SAROUK Spectaculaire uitverkoop badkamers! mmm Tot 50% korting ■IBIIEHEBII Cursusaanbod 'Afhandeling schade door aanleg gasleiding binnen paar maanden' B pzc Vrijdag 11 januari 2008 27 Greet Geelhoed in de Katse kerk. De binnenwanden zien er weer helemaal strak uit. foto Willem Mieras Door zout en vocht geplaagde binnenmuren zijn gerestaureerd. door Lilian Dominicus kats - Een kerkelijk dorp kun je Kats nauwelijks noemen, maar de kerk is wel het dorp. „De wekelijk se kerkgangers kun je in één auto naar Colijnsplaat stoppen", grapt Greet Geelhoed van de Stichting Katse Kerk. Niet dat de kerkdiensten in de Her vormde kerk helemaal zijn afge schaft. Eens in de zes weken wordt er nog gekerkt en 's zomers zijn er de Onderwegdiensten voor de toe risten. Maar de kerk, daar komen de Katsenaren wel samen, maar dan voor een feestje, een concert of de jaarlijkse snertmaaltijd. Voor Greet Geelhoed en Han ter Keurs van de plaatselijke beheercommis sie van de stichting reden om zich in te zetten voor behoud van de historische kerk uit 1687. Al jaren lang, inmiddels. Zo'n tien jaar terug waaiden de pannen van het aanpalende Nieuw-Zeelandhuis eraf. Er kwam een actie voor herstel. Met de ver koop van 'dakpannen' werd het geld bij elkaar gesprokkeld. De afgelopen maanden zijn de bin nenmuren onder handen geno men; die waren er al een hele tijd slecht aan toe. Het zout in de mu ren zorgde ervoor dat de verf- en stuclagen steeds verder afbrokkel den. „De bouw is in 1600 begon nen. Zoet water moest toen met een bootje worden aangevoerd, in het gunstigste geval werd gemet seld met brak water", zegt Greet. Vocht kroop steeds hoger op. Tijd voor een nieuwe actie, besloot de commissie twee jaar geleden. Met de verkoop van 'bladders' dit keer. „Afgebladderde stukjes van de Kat- 'Zoet water werd per boot aangevoerd. Er werd gemetseld met brak water' se kerkmuur van tien bij tien centi meter", legt Han uit. De dorpsactie leverde in totaal zo'n 65.000 euro op. Met dat geld zijn tussen september en decem ber onder meer voorzetwanden ge- door Luc Oggel KAPELLE - De schade die is veroor zaakt op bedrijventerrein Smokkel- hoek bij Kapelle door de aanleg van een gasleiding, wordt binnen een maand of twee afgehandeld. Dat zegt Harry Zwolle van inspec tiebureau KnowRisk, die de gedu peerden vertegenwoordigt. De aanleg van de zogeheten Zuid-Bevelandleiding - bestemd voor de Sloecentrale van nutsbe drijf Delta in Vlissingen - zorgde in augustus voor schade aan gebou- plaatst. In de ontstane ruimte tus sen de buitenmuren en de binnen wanden kan lucht beter circuleren. Daarmee zijn de vochtproblemen hopelijk de wereld uit. in elk geval ziet de kerkzaal er weer helemaal strak wit uit. En dat wordt van avond gevierd met concerten. Inmiddels zijn ze in Kats alweer bezig met nieuwe plannen: de kerktuin krijgt een opknapbeurt. De nieuwe actie? Verkoop van pot ten aarde misschien? „Daar zijn we nog niet uit", aldus Greet Geel hoed. Opening kerkzaal Kats, vanavond om 19.30 uur. Met concerten van percussiegroep Tresj, Anja Kopmels, gospelkoor Waisisi, duo Peter en Co- rela en Duo Da Capo. wen op Smokkelhoek, doordat het grondwaterpeil was verlaagd. In to taal 35 ondernemers hebben scha de gemeld. In oktober kwamen er ook meldingen van particulieren in Krabbendijke. Zwolle laat weten dat het overleg met Delta over afhandeling van de schadeclaims tot nu toe heel goed verloopt. Een totaalbedrag is nog niet te noemen, maar tonnen wor den het volgens Zwolle zeker. De 55 kilometer lange gasleiding ligt inmiddels onder de grond. THOLEN - Het heeft een paar jaar geduurd, maar halverwege dit jaar gaat het voormalige kerkgebouw van de gereformeerde gemeente aan de Hoogaarsstraat in Tholen toch tegen de vlakte. Daarvoor in de plaats komen acht patiowonin gen. Een ander type dan enkele ja ren geleden de bedoeling was. Projectontwikkelaar Aan de Stegge lanceerde het plan in het najaar van 2005. Zonder succes. „We ver kochten niet genoeg huizen om met de bouw te beginnen", zegt di recteur Chris Neidt. Destijds kwa men alle voorzieningen gelijk vloers, met op de bovenverdieping extra slaapruimte en sanitair voor gasten. „We hebben de indeling omgegooid", zegt Neidt. „Zelfs de ligging van de woonkamer is ver anderd. Het eerdere plan was niet wat mensen wilden." In december zijn de huizen van circa 200.000 euro in de verkoop gegaan. Schitterende showroom badkamers! www.logus.nl Bij Imabo LOGUS kunt u terecht voor bouwmaterialen, hout- en plaatmaterialen, sierbestrating, sanitair, tegels en natuursteen. Goes Noord. Albert Joachimikade 33. T 0113 - 21 54 01 Vlissingen. Marie Curieweg 9-13, T: 0118 - 69 00 25 MIDDELBURG - Kunsteducatie Wal cheren start in januari en februari met een hele nieuwe reeks korte cursussen. In de Halve Maan in Oostkapelle en het Schuttershof in Domburg kunnen mensen terecht voor lessen op het gebied van thea ter, literatuur en beeldende kunst. In Middelburg kun je leren schrij ven en in Vlissingen is een cursus videofilm monteren. Sinds 1975 in Zeeland I PERZISCHE- EN OOSTERSE TAPIJTENSPECIAALZAAK op alle tapijten modern en klassiek www.sarouk.nl Tel. 0113 22 71 01 - Singelstraat 19 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51