Zeeland Stranden worden flink stuk groter Julia Koster: 'koster is ROC nog in voor terrein De Hoop Dit jaar cruciaal voor Terneuzense haven Stofzuigerslang 'De Piraat' Beschonken achter het stuur 26 Vrijdag 11 januari 2008 PZCZ Drie paviljoens en botenhuis Cadzand moeten wijken. door Frank van Cooten NIEUWVUET-BAD - De stranden van Cadzand-Bad en bij Nieuwvliet en Groede worden tientallen meters groter. Gevolg is dat strandpavil joens De Piraat in Cadzand-Bad en Matour en Carrousel in Groede verplaatst moeten worden. Anders verdwijnen ze straks onder het zand. Ook het in 1999 gebouwde boten huis van de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij (KN- RM) in Cadzand-Bad moet wijken voor het extra zand. Beide haven- dammen bij het botenhuis wor den immers fors opgehoogd om het nieuwe strand op zijn plek te houden. Deze maatregelen zijn gisteravond tijdens een informatieve raadsver gadering in Nieuwvliet-Bad uit de doeken gedaan in het kader van de aanpak van de zwakke schakels aan de kust. Projectleider Marnix de Vriend van de provincie Zee land en Adrie Provoost van Water schap Zeeuws-Vlaanderen presen- Paviljoens De Piraat in Cadzand- Bad en Matour en Carrousel in Groede moeten wijken voor ver groting van het strand, net als het botenhuis in Cadzand-Bad. teerden de definitieve versie van de Milieu Effect Rapportage (MER) waaraan anderhalf jaar is gewerkt. Dit rapport wordt half fe bruari gepubliceerd. De MER be vat het voorkeursalternatief van het Projectbureau Zwakke Scha kels voor het nieuwe en noodzake lijke kustversterkingsplan. Door onder meer de klimaatverande ring is versterking van de kust op een aantal plekken noodzakelijk. Het voorkeursalternatief was eind 2006 al bekend maar mede op ba sis van nieuwe inzichten is dit al ternatief aangepast. In Cadzand-Bad worden de dui nen zestig meter breder, bij de Her- dijkte Zwarte Polder komt er 45 meter strand bij en ook de stran den bij Nieuwvliet en Groede wor den forser. Burgemeester Jaap Sala van de ge meente Sluis toonde zich bezorgd over de gevolgen voor de strandpa viljoenhouders en de KNRM. Ver plaatsing van de drie paviljoens richting de zee kost ieder mini maal tachtigduizend euro en een nieuw botenhuis kost anderhalf miljoen euro. Het Rijk is voorals nog niet bereid deze kosten te beta len. „We zijn niet blij met de on vermijdelijke verplaatsing", zei Conny Almekinders namens de KNRM. In Breskens en Cadzand zijn op 5 en 6 maart informatieavonden over de MER. Ontwikkelingen in overslagsector blijven achter bij Vlissingen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - 2008 wordt een cru ciaal jaar voor de haven van Ter- neuzen. In september zal duidelijk worden hoe de toekomstige toe gang tot het kanaal van Gent naar Terneuzen er uit komt te zien. Die nieuwe nautische toegangspoort is volgens directeur Hans van der Hart van het havenschap Zeeland Seaports (ZSP) van 'essentieel be lang voor toekomstige havenont wikkelingen in en bij Terneuzen'. Terneuzen boert de laatste jaren in de maritiem-logistieke sector niet al te best. Het predikaat van derde haven van Nederland is Terneu zen waarschijnlijk voorgoed kwijt aan Vlissingen. Het afgelopen jaar groeide de overslag in de Terneu- Tf"~t ALMANAK De Zierikzeeënaar wilde zich van zijn goede kant laten zien. Hij sop te en stofte dat het een lieve lust was. Als laatste nog even stofzui gen maar toen ging het fout: de slang brak af. De man liet zich niet kennen en stapte in de auto voor een nieuwe slang. De eerste winkel met onderdelen voor stofzui gers was helemaal leeg: gesloten. Kosteres in Clingse parochie neemt op 19 januari afscheid. door Harold de Puysseleijr CLINGE - Als betaald beroep is het vak van koster in de katholieke kerk zo goed als uitgestorven. In de jaren zeventig van de vorige eeuw waren er nog meer dan dui zend beroepskrachten. Maar vol gens oud-bestuurder Theo Sijm van de inmiddels opgeheven lande lijke Katholieke Kostersbond Sint Willibrord, zijn er in het hele land nu nog hooguit tien roomse kos ters die dat beroep in loondienst uitoefenen. De ontkerkelijking vertaalt zich in teruglopend kerkbezoek met als ge volg dat de parochies hun inkom sten in de loop der tijden fors za gen dalen. Maar het werk van de koster moet natuurlijk nog wel ge daan worden. „In de meeste room se parochies wordt dat daarom door vrijwilligers gedaan", zegt de bejaarde Enkhuizenaar. Julia Koster uit Clinge is zo'n vrij williger. Zij deed het kosterswerk de afgelopen ruim twintig jaar in de parochie van de Heilige Henri- cus in haar woonplaats. Per 1 ja nuari heeft Fanny van Geertruij-De Cock het stokje van haar overgenomen waarmee de Clingse parochie een traditie lijkt te ontwikkelen van vrouwelijke kosters. Volgens voorzitter Sjaak Leegstraten van het kerkbestuur was het gezien het teruglopende kerkbezoek een hele toer om een nieuwe koster te vinden. „Het heeft toch zeker een halfjaar ge duurd om de opvolging van Julia te regelen. We hadden zelfs al een noodplan gemaakt om de eerstko mende drie maanden het werk van de koster in wisseldien sten door het bestuur te laten 'Veel mensen hebben er geen benul van wat het werk allemaal wel niet inhoudt' doen. Gelukkig is dat niet nodig ge bleken en toonde Fanny zich be reid." Julia Koster volgde 1 oktober 1985 Maatje Koens op als koster. Ook Koens was onbezoldigd in dienst van de parochie, maar had wel vrije kost en inwoning in de pasto rie. Met de overdracht van het werk aan Fanny van Geertruij-De Cock heeft de Henricusparochie in middels de derde vrouwelijke kos ter op rij. Dat vrouwen dit werk van de kerk ook mogen doen, is trouwens als je het in de loop van de geschiedenis als geheel be schouwt nog maar een vrij recente ontwikkeling. zense havens - voor het tweede achtereenvolgende jaar - niet. Ter neuzen bleef steken op 14 miljoen ton. Vlissingen groeide met zo'n acht procent door naar ruim 18 miljoen ton. Volgens Van der Hart wijzen de prognoses uit dat het gat tussen Terneuzen en Vlissin gen de komende jaren groter zal worden. „Een nieuwe toegang tot het kanaal van Gent naar Terneu zen zal onmiddellijk resulteren in een toename van het scheepvaart verkeer. Niet alleen Gent zal daar van profiteren. Ook Terneuzen. Daarnaast willen we natuurlijk ook nieuwe activiteiten stimule ren op de westelijke kanaaloever", zegt Van der Hart. De ZSP-direc- teur rekent er ook op dat de haven van Terneuzen in de nabije toe komst ook voor de zeesluis - aan open water - nieuwe impulsen krijgt. Er is inmiddels een plan voor een nieuwe overslagkade. Tip? redactie@pzc.nl Dan maar even langs de bonbon winkel voor wat troostende choco lade: geen bonbon meer te zien wel luiers en rompertjes. Tien kilo meter verderop wederom een dich te deur: wegens opheffing gesloten. Geheel gedesillusioneerd is hij toen maar gaan biljarten. De stofzuigerslang is nog steeds ka pot. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De locatie Kenne- dylaan West, het voormalige ter rein van De Hoop, blijft voorlopig in beeld als plek voor een nieuwe huisvesting van het ROC Wester- schelde. Burgemeester en wethou ders antwoorden dat op vragen van raadslid Pim Broekhuysen (ei gen lijst). Die vindt juist dat het Hoopterrein als locatie geschrapt moet worden: uit oogpunt van ver keersveiligheid, omdat een school daar geen enkele meerwaarde heeft voor de binnenstad en om dat het idee in strijd is met het oor spronkelijke Masterplan. Dat wil len B en W trouwens deels over boord gooien, door grootschalige detailhandel niet langer aan de Kennedylaan West te plannen, maar bij de skihal. Onderzoek Koster komt van het Latijnse woord custos, dat deurwachter of bewaker betekent. De functie is al in de eerste eeuwen ontstaan. Eeu wenlang behoorde het kosterschap tot de zogenaamde lagere wijdin gen, net als de functies van de vol wassen misdienaar en de lector. Die werden gezien als een eerste stap naar het priesterschap. Het concilie van Trente (2545-1563) be paalde dat ook leken koster kun nen worden. Pas tijdens het Twee de Vaticaans Concilie (1962-1965) werd de functie ook voor vrouwen opengesteld. Julia Koster rolde geleidelijk aan in haar vrijwilligerswerk voor de kerk. Als lid van het zangkoor hielp ze kosteres Maatje Koens met steeds meer dingen. Julia is er trots op dat ze al die jaren dat werk heeft mogen doen. Ze be schouwt het bovendien als een gro te eer dat ze kosteres heeft mogen zijn. „Het brengt een grote verant woordelijkheid met zich mee. Je moet steeds zorgen dat alles in de kerk netjes is en goed geregeld. Je bent er heel wat uurtjes mee be zig. Veel mensen hebben er geen benul van wat het allemaal in houdt." De baan van koster is werk voor een duizendpoot De taken varië ren van het luiden van de klok bij overlijdens, tot het voorraadbe heer van kaarsen, wijn en hosties. Daarnaast zorgt de koster ook dat er misdienaars zijn en dat de juiste kleding klaar hangt voor de pries ter in de sacristie. Dat is het ver trek in een kerk waar niet alleen de dienstdoende voorganger zich omkleedt, maar waar ook het litur gisch vaatwerk bewaard wordt. Uiteraard zorgt ook hier de koster er bijvoorbeeld voor dat de pries terkelk en alle andere attributen na de dienst worden schoonge maakt en netjes worden opgebor gen. Wat de keuken is voor de kok, is de sacristie voor de koster. Daar hoort ook het stoffen, zemen en dweilen van de vloer bij. De Clingse parochianen nemen in de viering van zaterdag 19 januari officieel afscheid van Julia Koster. Na de dienst, die om 19 uur be gint, is er nog een gezellig samen zijn. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle heeft aangetoond dat de Kenne dylaan West geen goede locatie is voor een regionale trekker, ook al wordt het gebied goed ontsloten en bereikbaar gemaakt. Wat trou wens een peperdure zaak zou zijn. Het gebied bij de skihal biedt wat dat betreft veel betere mogelijkhe den, vinden B en W. Naar de invulling van de Kenne dylaan West lopen op dit moment onderzoeken. Daarom vinden B en W het nog te vroeg om nu al knopen door te hakken over infra structurele ingrepen. In samen spraak met de provincie en het mi nisterie van Vrom wordt nu een to taalvisie ontwikkeld. Die moet de onderbouwing leveren voor de provincie om mee te werken aan een verschuiving van de grootscha lige detailhandel naar de skipiste. CADZAND - Twee 54-jarige automo bilisten moesten gisteren hun rij bewijs inleveren omdat ze met te veel drank op achter het stuur za ten. Surveillanten betrapten rond 2.00 uur een man uit Knokke op de Re- tranchementseweg in Cadzand. Hij doofde groot licht niet voor te genliggers en reed slingerend over de weg. Een blaastest wees uit dat hij vier keer de toegestane hoeveel heid alcohol op had. Een Terneuze- naar bleek rond 17.30 uur op de Scheldekade in Terneuzen drie keer teveel gedronken te hebben. Een koster is een duizendpoot die er ook voor zorgt dat de priesterkelk na de dienst wordt schoongemaakt en netjes opgeborgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40