Zeeland 'Mensen lopen Inbraak bij poppodium Brogum: schade meer dan io.ooo euro Praten over dijken Nick Simon niet vergeefs naar Bru □2 CL 'De Piraat' Echte vrucht in fruitautomaat 26 Vrijdag 11 januari 2008 pzc Geplande bluesnight van volgend weekend komt niet in gevaar. door Melita Lanting zierikzee - Poppodium Brogum in Zierikzee is zwaar gedupeerd door een inbraak. Uit het pand is voor meer dan 10.000 euro aan spullen meegenomen. De exacte hoogte van het bedrag is nog niet bekend. „De kluis, de computer, de geluids apparatuur uit de grote zaal... Er is veel weg", somt medewerker Mar co van Grootveld op. Hij ontdekte gisterochtend de in braak toen hij bij het pand aan kwam. „Je schrikt je rot." De dief of dieven zijn via de achterdeur binnengekomen. „Daar hebben ze het slot geforceerd en vervolgens hebben ze binnen ook nog ver schillende deuren opengebroken. Het moet haast iemand zijn ge weest die op de hoogte was. De grote kluis is meegenomen en de kleine kluis hebben ze laten staan." Marco wijst naar een klei ne kluis die duidelijk zichtbaar voor iedereen op een tafeltje staat. De grote kluis stond weggestopt achter deurtjes. „Die kluis weegt zeker 250 tot 300 kilo. Dat sjouw je Grote Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG De schade in Brogum wordt opgenomen. Op de voorgrond een geforceerd slot. foto Marijke Folkertsma niet zo maar naar buiten." In de kluis zat wat geld, lagen strippen kaarten (entreebewijzen) en voor ongeveer 5000 euro aan gele con- sumptiemunten en dat geeft de no dige zorgen, want als die munten Inbrekers hebben voor meer dan 10.000 euro aan spullen meege nomen uit Brogum in Zierikzee. De inbrekers kwamen via de ach terkant het pand binnen. in omloop komen kost dat heel veel geld. „We zouden de mensen willen vragen niet de gele munten aan te nemen." Het hele pand is doorzocht. „Ook de cd-lades zijn opengebroken maar er is niets meegenomen. Zeker hun smaak van muziek niet." Inmiddels wordt hard gewerkt om nieuwe ap paratuur te regelen. De geplande bluesnight van volgend weekeinde komt niet in gevaar. Bureau Zeeweringen pakt dijkversterking verder aan. BRUINISSE - In februari gaat het werk van start. Maar eerst kunnen belangstellenden nog hun licht op steken. Dinsdag 5 februari houdt het pro jectbureau Zeeweringen een infor matiebijeenkomst in dorpshuis De Vanger in Bruinisse over de voorge nomen versterking van de steenbe kleding bij de Bruinissepolder. Een traject dat loopt van de slik ken van Viane tot de oostelijke zij de van de haven van Bruinisse. Vorig jaar is dezelfde klus op een aantal andere Schouwen-Duive- landse dijktrajecten al geklaard. Dit jaar staat ook nog de aanpak van een stuk dijk bij Schelphoek oost en een traject aan de west kant van Zierikzee op de agenda. Tot 2015 pakt Bureau Zeeweringen (een samenwerking van Water schap Zeeuwse Eilanden en Rijks waterstaat) bijna alle dijken langs de zuidkust aan. Uit onderzoek (ook elders in Zeeland) is gebleken dat de steenbekleding van dijken langzaam verslijt. Tijdens de informatieavond wordt een toelichting gegeven op de plan nen, het werk, transportroutes en eventuele overlast. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Musea op het eiland zijn tevreden over gratis entree met toeristenpas. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Het weer, vroege of late Pasen en het onderwerp van de wisseltentoonstelling: het zijn elk jaar weer factoren die mede be palend zijn voor het aantal bezoe kers van musea. Op het eiland is er sinds afgelopen seizoen ééntje bij gekomen: het al dan niet veel vuldig gebruik van de Schou- wen-Duivelandpas. Met die kaart, die alle toeristen op het eiland gra tis krijgen, mag je voor niks de mu sea in. De pas heeft dus de poten tie om het aantal museumbezoe kers flink op te krikken. In het Ma ritiem Museum en het Stadhuis museum in Zierikzee is dat ook ge beurd, zegt Peter Priester. „De pas deed het bij ons erg goed. Veel toe risten die 'een dagje Zierikzee' doen, lopen nu even binnen." Volgens Priester gaat het vaak om mensen die anders geen musea be zoeken. „We merken dat aan hun houding en de manier van vragen stellen." Frans Meulmeester van de Mu seumhaven in Zierikzee herkent zich daar niet in. „Maar wij heb ben ook een andere positie. Onze schepen zijn zichtbaar vanaf de ka de. Mensen kunnen er vanaf daar een prachtige foto van maken. Daarvoor hoeven ze onze steiger niet op. Daar komen alleen liefheb bers en niet doorsnee toeristen." Meulmeester rept van zo'n vijftig 'pasbezoekers'. De musea buiten Zierikzee moe ten het minder hebben van 'toeval lig passerende bezoekers'. Toch zijn ook die best tevreden over het fenomeen. „Een prima initiatief', vindt Ab Verschoor van de Brusea (het Visserijmuseum en de Oudheidkamer in Bruinisse). Verschoor: „Wij hebben enkele tientallen mensen met zo'n pas binnen gehad." Goemanszorg in Dreischor zag volgens Lukky Zijls tra dik honderd bezoekers op die manier de kassa passeren. Alleen het Watersnoodmuseum zegt geen noemenswaardig voordeel van de kaart te hebben ondervon den. „Wij hadden ruim dertien honderd bezoekers met een pas", zegt Jaap Schoof, „Maar wij den ken dat die anders ook wel geko men waren." Terugblikkend op het jaar variëren de reacties van 're delijk positief (Goemanszorg) tot 'teleurstellend' (Brusea). 'Het zijn mensen die anders niet komen. We merken dat aan hun houding en vragen' De musea hebben allemaal hun ideeën over hoe het dit jaar (nog) beter kan. De één rept over betere reclame (Brusea), de ander over be reikbaarheid met het openbaar ver voer (Watersnoodmuseum) of het doorzetten van succesformules (Goemanszorg: demonstraties met levende paarden). Het Maritiem Museum en de restauratiewerf van de Museumhaven gaan in 2008 va ker open. De Museumhaven wil dat doen door de restaurateurs ook in te zetten als gids. Tenslotte wijzen veel musea op het belang van goede wisseltentoonstellingen. Musea trokken ruim zesduizend bezoekers méér De negen musea op Schouwen-Duiveland trokken in 2007 73.926 bezoe kers. Dat was een stijging van negen procent ten opzichte van 2006. Het Watersnoodmuseum bij Ouwerkerk had 27.610 mensen, een stij ging van 21 procent. Andere stijgers waren Goemanszorg (Dreischor, 8.731, +15%), Maritiem Museum (Zierikzee, 16.264, +12%), Burghse Schoole (2562, +5%), en Stadhuismuseum (Zierikzee, 7939, +3%). Het bezoekersaantal van De Blikvanger (Renesse) bleef met 800 gelijk. Minder mensen kwamen er naar het Brouws Museum (2390, -2%), Oudheidkamer/Visserijmuseum (Bruinisse, 1547, -17%) en de Museum haven (Zierikzee, 1576, -55%). - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle Jasper Maaskant, alias Jazz-M, presenteert zijn single Tour de Paris op het Winterfeest in Bruinisse. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - In de aula van mid delbare school CSW Van de Perre in Middelburg komt een fruitauto maat te staan. Niet zo'n gokkast, maar eentje waar na een ruk aan de hendel bakjes gesneden me loen, ananas, aardbeien of versge- perst sap tevoorschijn komen. De fruitautomaat - die lijkt op een ouderwetse gokmachine, inclusief hendel en vensters met de beken de fruitafbeeldingen - is ontwor pen door leerlingen: Sharmaine Wattimena, Carlynn Armour en Nadieh Wattel. Zij wonnen een wedstrijd en mogen het apparaat daarom ook in gebruik nemen. Zesde editie van het populaire Winterfeest verhuist naar feesttent. door Esme Soesman bruinisse - Het was even héél spannend of het door zou gaan. Gistermiddag viel echter een posi tief besluit. Het Winterfeest, zater dag in Bruinisse, wordt gehouden in een tent aan de Nijverheidsweg aan de rand van het dorp. Daar mee gaat het optreden van het be kende Volendamse duo Nick Si mon en de lancering van de single van Jazz-M gewoon door. Sportcentrum De Vanger viel (als gevolg van de brand die hier tij dens de jaarwisseling woedde) als vaste locatie van het voor de zesde keer gehouden populaire evene ment af „Het was afgelasten of een alternatief regelen", schetsen mede-organisatoren Joeri de Zeeuw en William Bal de voorge schiedenis. Afgelasten was, zeker gezien de programmering, geen optie. Het was echter stressen om qua vergunningen het alternatief op het Bruse bedrijventerrein tij dig rond te krijgen. Dankzij ferme inzet van medewer kers van de gemeente Schou wen-Duiveland is dat gisteren op het nippertje gelukt. „En het scheelt dat iedereen op Bruinisse zo bereidwillig is". Want ook orga nisatorisch komt er heel wat bij de ze opzet kijken. Zo moesten op eens een tent (600 vierkante me ter aan oppervlakte), extra licht, ag gregaten en toiletvoorzieningen worden gehuurd. Ook is meer mankracht nodig om de boel op te bouwen en het materiaal van en naar de feestlocatie te verkassen. De Zeeuw en Bal verwachten daar mee meer kosten te maken. „Maar we hopen dat te compenseren. De gymvloer bijvoorbeeld hoeft nu niet te worden afgedekt." Om geluidsoverlast voor inwoners van Bruinisse zoveel mogelijk te voorkomen, wordt de muziek op het water gericht. Verder is het im proviseren geblazen. Zo past bij voorbeeld het gebruikelijke après-skidecor niet in de tent. „Het zal anders dan andere Win terfeesten zijn, maar ik hoop dat mensen daar begrip voor hebben", aldus Bal. Belangrijk is dat het eve nement, goed voor 900 bezoekers, doorgaat. De organisatie heeft Nick Simon nog net weten te strikken vóór het duo doorbrak, te gen betaalbaar tarief Bijzonder is ook de presentatie van de single Tour de Paris van Jazz-M, een uit het vissersdorp afkomstige dj (Jas per Maaskant).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 30