Zeeland dan goed voor haar is vol voor de klanten van het veer Woningmarkt Het is moeilijk, die dubbele lasten Er is te veel nieuwbouw in de buurt PZC Vrijdag 11 januari 2008 3 COMMENTAAR WÊÊÊÊÊÊM Gaat het goed of gaat het slecht met de woningmarkt? De prijzen stijgen nauwelijks en huizen staan lang te koop. Wie recent een woning heeft; gekocht met een tophypotheek en er nu weer vanaf moet, zit niet best. Maar starters op de woningmarkt en zeker alleenverdieners die een gezin willen onderbrengen, zitten met smart te wachten op alles wat de prijs kan beteugelen. Zij kunnen baat hebben bij een groot aanbod. Doorstromers hebben ook weinig problemen. Bij hen compenseert een relatief lage prijs voor een volgend huis de bescheiden opbrengst van de oude woning. Wél moeten ze, nu veel huizen heel lang te koop staan, goed plannen en voorzichtig zijn. Voor de consument lopen de gevolgen van de huidige stagnatie dus nogal uiteen. Voor de Zeeuwse bestuurders ziet het er op het eerste gezicht somber uit. Links en rechts hebben zij recent ingezet op enthousiaste nieuwbouwplannen. Op een verkrampte markt zullen die projecten het moeilijk krijgen. Toch is dat geen reden om in de schulp te kruipen. Landelijk is een groot gebrek aan betaalbare huizen. Juist nu kan het geen kwaad om op het ruime Zeeuwse aanbod te wijzen. En op het interessante prijsverschil. Voor de voor Nederland gemiddelde prijs staan in Zeeland nog steeds veel bovengemiddeld riante woningen klaar. Maar zo'n reclame is niet genoeg. Zonder een mobiliteitsplan, bijvoorbeeld lightrailverbindingen van Schouwen-Duiveland en Tholen naar de Randstad of van Zeeuws-Vlaanderen naar de Belgische bedrijvigheid heeft dit allemaal weinig zin. Beter nog en wat minder hoog gegrepen, maar ook niet eenvoudig: meer nieuwe banen in Zeeland. Dan loopt het inwoneraantal vanzelf op en komt er weer volop leven in de woningmarkt. Anneke en Ben Stoutjesdijk uit Oost-Souburg: „Zolang dit huis niet ver kocht is, verhuizen we niet." foto Ruben Oreel Dolblij was Hans Schaafsma vorig jaar april, toen hij zijn nieuwe huis in Goes kocht. Eindelijk een grote tuin en een garage. Bovendien had hij nog vier maanden de tijd om zijn oude woning aan de Prunusstraat 24 in 's-Gravenpolder te verkopen. Dat moet genoeg zijn voor een populai re en betaalbare eengezinswoning van 174.000 euro. Dacht 'ie. De ma kelaar voorzag ook geen enkel pro bleem. Maar nu, acht maanden la ter, staat z'n voormalige huis nog steeds te koop. Schaafsma woont inmiddels al lang en breed in Goes, samen met z'n vrouw Greet. „Ik snap er niks van", zegt Schaafs ma. „Het huis heeft een grote ka mer, de hele dag zon in de achter tuin, vloerverwarming, een nieu we badkamer en keuken. Vorig jaar heb ik alles nog geschilderd. Het probleem is dat er zoveel te koop staat in 's-Gravenpolder. Dat komt ook doordat er veel nieuw gebouwd wordt, aan de rand van het dorp. Alleen in deze straat staan al drie huizen te koop. Er is gewoon te veel keus." Ja, hij heeft wel een beetje spijt. „Als ik had geweten dat 't zo lang zou duren, was ik mooi in 's-Gra venpolder gebleven tot 't huis ver kocht was. Nee, ik lig er niet wak ker van, maar het is wel moeilijk, want je zit toch met dubbele las ten. Er gaat elke maand meer uit dan erin komt. Dat hou je niet lang vol. Ik wil heel graag de tuin bij m'n nieuwe huis opknappen, maar dat gaat nu niet." De één vindt 't boven te klein, de ander vindt de tuin te groot en de volgen de kan 't huis niet betalen. Sinds november 2006 proberen Anneke en Ben Stoutjesdijk hun huis aan de Padweg 10 in Oost-Souburg te verkopen, maar tevergeefs. „Het is een fantastisch huis", zegt Anneke, die er samen met haar man Ben al meer dan 35 jaar 'met heel veel plezier' woont. „Alle voorzieningen zijn in de buurt, het huis heeft een grote garage, een heel grote tuin, alles is geïso leerd en goed onderhouden." Ze hebben zeker last van de starre situatie op de woningmarkt, denkt Anneke. „Onze buurman verkocht z'n huis ongeveer drie jaar gele den. Hij was 't zo kwijt. Nu staan er zoveel huizen te koop. Er is veel nieuwbouw in de buurt. Overal wordt maar gebouwd en ge bouwd. Bovendien is een huis als het onze, van 249.000 euro, moei lijk te kopen voor starters." Het echtpaar maakt zich voorlopig nog geen zorgen. „We zitten niet op de schopstoel, want zolang dit huis niet verkocht is, verhuizen we niet. Als het huis eenmaal leeg staat, wordt 't alleen maar minder waard", weten ze. Toch knaagt het wel. „We willen graag gelijkvloers gaan wonen. We wilden een nieuw appartement ko pen in Middelburg. Daar waren we helemaal verliefd op. Ja, dan baal je wel als zo'n appartement aan je neus voorbij gaat. ]e denkt toch: daar had ik kunnen wonen." in orde zijn." Gedeputeerde Ge orge van Heukelom heeft geen cij fers over uitval van de boten pa raat. Maar hij verzekert dat noodza kelijk onderhoud niet blijft wach ten tot de toeristen Zeeland uit zijn. Van Heukelom is donderdag morgen in alle vroegte naar het veerplein van Breskens getogen om zich op de hoogte te stellen van de klachten van gebruikers van het fiets-voetveer. Hij moet Provinciale Staten vandaag uitleg geven over de staat van de veerbo ten én vooral over mogelijke maat regelen om terugkerende proble men het hoofd te bieden. Sinds het veer vier jaar terug begon te va ren, is het constant ellende. Voor de gebruikers is de maat meer dan vol, hoorde Van Heukel om gisteren van enkele tientallen passagiers en de voltallige dorps raad van Breskens. De dorpsraad was gemobiliseerd door Bressiaan- der Sietz Leeflang. Die was er na lang aandringen in geslaagd om landelijke radio- en televisiezen ders te interesseren 'in de van de wereld afgesneden Zeeuws-Vla mingen'. Het openbaar vervoer in de regio 'moet maar aan België worden overgedragen als het in Ne derland niet mogelijk is een goede veerdienst op poten te zetten'. Geïnspireerd door al die aandacht, ook drie college- en een aantal raadsleden van Sluis stonden in het donker te blauwbekken, ver klaarde Van Heukelom dat alleen een derde boot echt een oplossing kan bieden. Of die (reserve)boot er komt is aan Provinciale Staten. Van Heukelom durfde wel te stel len dat het grootste technische leed is geleden. De aanloopproble men met de dieselmotoren zijn achter de rug en de monteurs be ginnen ook de werking - en het aan de praat houden - van de elek tromotoren onder de knie te krij gen. Als gebaar van goede wil krij gen vaste klanten één maandabon nement teruggestort, beloofde hij. Dorpsraadsecretaris Rob Traas was niet onder de indruk. Hij is als Bressiaander blij dat hij een paar jaar terug in eigen regio aan de slag kon en niet dagelijks meer naar de overkant moet „Dat is de enige garantie dat je geen last meer van storingen bij de veer dienst hebt." Gedeputeerde George van Heukelom staat de pers te woord op het veer plein in Breskens. foto Wim Kooyman Hans Schaafsma: „Als ik had geweten dat 't zo lang zou duren, was ik in 's-Gravenpolder gebleven tot 't huis verkocht was." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3