Stijfsel zit niet Zealand Gemeenten compenseren korting op zorgbudget Een bakje aardbeien trek je uit automaat 'Een oud huis met een strak dak, dat kan niet' tl 'De Piraat' Oude boeken voor 'n prikkie 26 Vrijdag 11 januari 2008 pzcW Lagere vergoeding voor hulp brengt mensen in financiële problemen. door Maurits Sep middelburg - Mensen die met een persoonsgebonden budget zelf hun zorg inkopen, krijgen voorlo pig extra geld om hun hulp te kun nen blijven betalen. De drie Wal- cherse gemeenten hebben dat be sloten. Alleen mensen die de meest eenvoudige huishoudelijke hulp krijgen vergoed maar vast zit ten aan dure contracten, komen in aanmerking voor de overgangsrege- ling. Door de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) gaan veel van deze men sen er fors op achteruit. Het treft in het bijzonder de mensen die voorheen zwaardere hulp konden kopen, maar door een nieuwe be oordeling teruggezet worden naar de eenvoudigste huishoudelijke hulp (op niveau Dat betekent dat hun eigen bijdra ge voor het inkopen van zorg on der de WMO flink omhoog gaat. Kregen zij voorheen zeventien eu ro per uur vergoed, na een nieuwe indicatie over de zwaarte van de zorg, daalt de vergoeding met der tig procent tot 11,24 euro per uur. Dat is het laagste tarief De Walcherse gemeenten hebben uitgezocht hoeveel mensen hier mee te maken hebben. In Vlissin- gen gaat het om 101 mensen met een persoonsgebonden budget. In Middelburg zijn dat er 71, in Veere 32. In Middelburg bestaat de groep voornamelijk uit jongeren met een zware lichamelijke handicap. Van hen krijgen er 58 te maken met een lagere vergoeding. Zij hebben echter nu nog contracten met hulpverleners voor zeventien euro per uur en zitten voorlopig dus nog vast aan die hoge prijs. Middelburg wil hen daarom finan cieel tegemoet komen. „Wij heb ben gezegd dat we de WMO zo ge ruisloos mogelijk willen invoeren, dat we de gevolgen beperkt willen houden voor de mensen. Daarom nemen we deze maatregel. Natuur lijk kost die ons extra geld, maar dit gaat niet over geld, dit gaat over zorg", benadrukt wethouder Albert de Vries (PvdA, zorg). Overigens schat De Vries de finan- Mensen met een persoonsgebon- den budget zijn meer kwijt voor hun zorg. De gemeenten compen seren dat in 2008 en denken na over een definitieve oplossing. middelburg - In de aula van CSW Van de Perre aan de Elzenlaan in Middelburg komt een fruitauto maat te staan. Niet zo'n gokkast, maar eentje waar na een ruk aan de hendel bakjes gesneden me loen, ananas, aardbeien of versge- perst sap tevoorschijn komen. De fruitautomaat - die lijkt op een ouderwetse fruitautomaat, inclu sief hendel en drie vensters met be kende fruitafbeeldingen - is ont worpen door leerlingen: Sharmai- ciële gevolgen voor de gemeente niet zo hoog in. Het aantal men sen is beperkt en het aantal uren hulp is ook niet zo groot dat dat de gemeenten op kosten jaagt. In heel 2008 krijgen de 58 gehandi capte jongeren in Middelburg die straks alleen nog de meest eenvou dige huishoudelijke hulp vergoed krijgen, toch de hogere vergoeding die hoort bij zwaardere hulp (17,05 euro). Dan kunnen zij hun lopen de contracten blijven betalen. Ook in Vlissingen en Veere blijken houders van een persoonsgebon den budget er fors op achteruit te gaan. In één geval in Veere leidt het zelfs tot een nadeel van 1650 euro per jaar. Daarom heeft ook het Veerse college besloten voorlo pig het verschil te vergoeden. Dat gebeurt ook om het beleid op heel Walcheren hetzelfde te houden. Vlissingen is tot hetzelfde besluit gekomen. De gemeenten gaan intussen na denken over een definitieve oplos sing. De Vries: „Die kan bijvoor beeld inhouden dat mensen bij het afsluiten van een nieuw con tract voor huishoudelijke hulp te ruggaan naar het lage tarief, of dat we de vergoeding langzaam afbou wen tot dat niveau. Daar gaan we nu over nadenken." ne Wattimena, Carlynn Armour en Nadieh Wattel. Zij hebben een schoolwedstrijd gewonnen. Daarom mogen zij de automaat ook onthullen, aanstaande maan dag. Het eerste fruit dat eruit komt rollen, is voor de winnaars. De tweedeklassers van het CSW gaan zich deze maand ook nog be zighouden met gezonde leefstijl. Voor hun project bezoeken ze een gezondheidscentrum, maar onder zoeken ze ook hun eigen lichaam. Laatste supermarkt Meliskerke gaat over in andere handen. door Emile Calon meliskerke - Vijftig jaar werken, el ke dag met plezier, nooit ziek, al leen zes weken thuis gezeten we gens een gebroken been. Cathrien Boone blikt tevreden terug op haar werkzaam leven. De 64-jarige Meliskerkse zit nog enkele dagen achter de kassa van de Meermarkt in haar woonplaats. Op 19 januari sluit de enige supermarkt van haar dorp, om enkele dagen later weer open te gaan als Spar-supermarkt. Maar dan zonder Cathrien achter de kassa. Vijftig jaar geleden begon ze als hulpje van kruidenier Jongepier. Dat was de tijd dat zowat alles nog met de hand verpakt moest wor den. Ze herinnert zich nog goed de stroop die 's winters feitelijk te stijf was om over te schenken in de kannetjes van klanten. Maar ook maandverband dat wegge stopt moest worden in een papie ren zak, zodat niemand die bood schap zag. Ze heeft in die tijd ook heel wat macaroni, suiker, meel en andere artikelen als snoep en koek jes los verkocht. Na enkele jaren namen haar ouders de winkel van Jongepier over en leerde Cathrien hen, zo zegt ze lachend, het vak. Na weer 23 jaar namen haar broer en zijn vrouw de winkel over. En ook al die tijd hebben Piet en Joke Boone met plezier de winkel gerund, ver zekert Joke. De afgelopen jaren zag de familie Boone heel wat nieuwe producten in de winkel verschijnen. Het meest recent nog de Knorr Wereld maaltijden. Cathrien herinnert zich nog goed dat in haar begintijd er alleen aardbeienjam werd ver kocht. Nu staan er in de schappen van de winkel wel 25 soorten jam, terwijl het aanbod bij de leveran ciers nog vele malen groter is. Je kunt het niet'zo gek bedenken, al dus Cathrien, of het is er. Ker- sen-appel-jam, aardbeien-bos vruchten, appel-citroen, grapt ze. Tegelijkertijd zijn er ook artikelen verdwenen uit het assortiment. Stijfsel bijvoorbeeld. Volgens de beide vrouwen is dat een echt ge mis. Zeker voor de boerinnen die stijfsel nodig hebben om hun tradi tionele kappen te verstevigen. Die moeten het nu doen met een soort textielversteviger. „Maar dat werkt lang niet zo goed als stijf sel." Speciaal voor enkele klanten staan in de schappen van de winkel nog wel enkele bussen Vim en Buis man. Dat zijn producten die bij an dere supermarkten al lang uit het assortiment zijn verdwenen, aldus Joke. De supermarkt in Meliskerke is een echte dorpssupermarkt, zo ge ven de beide vrouwen aan. Het as sortiment is dan ook niet gericht op toeristen. Zeker in het seizoen weten die echter wel de weg naar Vijftig jaar geleden verkocht Cathrien Boone nog zowat alles los aan de klanten de supermarkt te vinden. Het ver schil met de dorpelingen is dat de toeristen wat makkelijker hun geld uitgeven, aldus Cathrien. Wijn, dat is een product dat 's zomers massaal wordt verkocht. Net als zoutjes, vult Joke Boone aan. Bui ten het seizoen zijn roodmerkkof- fie van Douwe Egberts en cola wel de produkten die het meest ver kocht worden. De familie Boone stopt met de su permarkt omdat de Meermarkt stopt. Ze hadden als Spar-super- markt verder kunnen gaan, maar dat zagen ze niet zitten. Vooral niet omdat ze geen zin hebben in weer een totale ombouw van hun winkel. Ze wilden echter niet dat de laatste supermarkt uit hun dorp zou verdwijnen. Om die re den hebben ze hun winkel niet te koop gezet maar via de Meermarkt naar een opvolger gezocht. Dat is gelukt, zegt )oke tevreden. Ze moet er niet aan denken dat de su permarkt uit het dorp verdwijnt. Dat kan immers een dramatisch ef fect hebben voor de andere mid denstanders, stelt Joke. Grote Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle Bernard Vercouteren van den Berge legt wethouders Van Klinken en Kool uit hoe hij zijn monument duurzaam heeft verbouwd. foto Lex de Meester vlissingen - Bibliotheek 't Spui zet over twee weken weer tiental len dozen met afgeschreven bieb- boeken neer: ze mogen allemaal weg voor 75 eurocent. De verkoop begint donderdag 24 januari en duurt tot en met zater dag 26 januari. In de dozen zitten niet alleen romans, maar ook infor matieve boeken. Sommige exem plaren zijn al een tijdje niet meer via de boekhandel leverbaar, dus nu gemakkelijk en goedkoop om aan te komen. De bibliotheek is donderdag en vrijdag open van 10.00 tot 18.00 uur. Zaterdag gaat de bieb een uurtje eerder dicht. Proef met duurzame verbouwing monument levert nuttige tips op. door Maurits Sep middelburg - Het is goedkoper maar vooral warmer én stiller. Ber nard Vercouteren van den Berge is erg tevreden over de verbouwing van zijn monumentenpand. „Het wooncomfort is veel prettiger." Hij heeft in zijn pand - De Vergul de Schoe, in de Middelburgse Sint Janstraat - tal van maatregelen ge nomen om het energiezuiniger te maken. Het was een proefproject, waar de gemeente zevenduizend euro in stak. Gisteren leidde Ver couteren van den Berge de wet houders Hannie Kool (monumen ten) en Huub van Klinken (mi lieu) rond. In de voorgevel zit monumenten glas: een dubbele laag glas met daartussen folie. Het isoleert beter dan enkel glas maar minder goed dan dubbel glas. Het is wel mooier dan dubbel glas, omdat het aan de buitenkant licht gewelfd is en dus past bij de uitstraling van een oud huis, vindt Vercouteren van den Berge, die zelf architect is. Het dak is nu beter geïsoleerd. Dat is zo ge daan dat het isolatiemateriaal mee golft met het dak. „Anders heb je een oud huis met zo'n strak dak, dat kan niet." Sommige ingrepen zijn vooral slimmigheden. Zo is de wasmachi ne dichtbij de cv-installatie gezet. Dan is de afstand het kortst en het verlies aan warmte het kleinst. Tus sen het balkonnetje aan de achter zijde en de gevel zit isolatiemate riaal. Dat vermindert het weglek ken van warmte via de aanhechtin gen. Het zijn vrij logische maatre gelen. „Het zit niet in de techniek, maar in de gevolgde procedure." En dat is ook precies wat de ge meente hoopte. Wethouder Kool benadrukte dat veel eigenaren hun pand wel duurzamer willen ma ken, maar niet weten waar ze mee moeten beginnen en welke ingre pen goed werken. „Het interessan te was om alles in één huis uit te proberen. Anderen kunnen daar mee nu hun voordeel doen." Een belangrijke vraag is wel of het huis, nu het zo goed geïsoleerd is, ook wel voldoende ventileert. Ver couteren van den Berge glimlacht: „Er zitten nog genoeg kieren in." Vercouteren van den Berge geeft morgen op de nieuwjaarsreceptie van de gemeente in het water schapskantoor (14.00-16.30 uur) een presentatie. Informatie: www.duurzamemonumenten.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28