De pijn van het familiegeheim 'Niet alles hoeft koste wat kost op tafel te komen' PZC Vrijdag 11 januari 2008 21 Onechte kinderen, incest, liefdesaffaires of zelfmoord; in veel families spoken verborgen geschiedenissen rond. Er wordt niet over gesproken, maar iedereen heeft zo zijn vermoedens. Een familiegeheim kan het leven van meerdere generaties beïnvloeden. door Catheleyne van der Laan foto Do Visser en Cees Mooij/CPD Bijna elke familie kent wel een geschiedenis die onder de tafel is ge veegd. „Je hoeft niet eens zo diep te spitten", zegt Martine Soeteman van het Centraal Bureau voor de Genealo gie (stamboomonderzoek). Zo zijn 'onechte kinderen' een veel voorkomend geheim. Hoe kom je daarachter? „Simpel. Sinds Napoleon de burgerlijke stand in voerde, staan alle geboorten, huwe lijken en overlijden in aktes. Als in een geboorteakte alleen de moe ders naam staat, weet je genoeg." Het bestaan van onechte kinderen is een familiegeheim uit een ande re tijd met een andere moraal. Soe teman: „Er waren geen voorbe hoedmiddelen en ongehuwd zwanger raken, was een schande. In katholieke kring was het gebrui kelijk de zwangere weg te moffe len en ver weg te laten bevallen. Het kind werd afgenomen, de hele affaire werd verzwegen." Dat vrouwen ook nu nog hun ge heimen kunnen hebben, blijkt uit Amerikaans onderzoek: 10 procent van alle kinderen heeft een andere vader dan op de geboorteakte staat. Het familiegeheim sterft dus niet uit. Kijk naar Spoorloos van de KRO, waarin familieleden verlo ren verwanten zoeken. Regelmatig blijkt de persoon in kwestie de he le geschiedenis voor zijn huidige omgeving te hebben verzwegen. Een groot deel van Soetemans werk bestaat uit het opsnorren van erfgenamen voor notarissen. „Regelmatig komt het voor dat er volgens de familie vijf kinderen zijn en dan duikt er plots een zes de op. Vaak zitten er akelige verha len achter dit soort geheimen." Familiegeheimen gaan niet alleen over onechte kinderen. De Franse psycholoog en schrijver Francois Vigouroux voerde gesprekken met slachtoffers van familiegeheimen. In het boek Le secret de familie uit 2002 somt de auteur enkele veel voorkomende familiegeheimen op: bedrog, onzedig gedrag, zelf moord, waanzin, ziekten waar een taboe op rust, verdachte sterfgeval len, misdaden, oplichterij, profes sionele mislukkingen. Het vreemde van familiegeheimen is dat het onbesproken blijft, maar dat iedereen wel vermoedens had. Cateleyne Deodatus is al 22 jaar therapeut en herkent dit. „Vaak zijn mensen niet verbaasd als zo'n geheim boven water komt. Als kind leer je de signalen herkennen wanneer iets onbespreekbaar is." Waarom houden mensen iets ge heim? Deodatus: „Soms zijn din gen zo gruwelijk, dat je ze niet kan verwerken. Dan stop je ze weg. Voordeel is dat het dagelijks leven zijn voortgang kan vinden. Nadeel is dat de zaak niet wordt opgelost, dat het doorgegeven wordt aan de volgende generatie." Deodatus is ervan overtuigd dat de impact van een familiegeheim generaties lang kan doorwerken. „Zo gebeurden er in de oorlog heel extreme dingen die niet te ver teren waren. Dan is het op dat mo ment gezond er niet over te pra ten. Maar de generaties daarna be merken wel dat er iets in de lucht hangt. Een blinde vlek." Zo'n ge heim kan zwaar wegen. Deodatus: „Ik had een cliënt die niet kon stoppen met huilen en niet wist waarom. Ze ontdekte dat er iets verschrikkelijks was gebeurd in haar familie waar nooit om was ge rouwd. Toen ze daar achter kwam, gaf dat veel lucht." Lichaamsgericht therapeut Paul Houkes bemerkt ook de grote im pact van oude geheimen op vol gende generaties. „Het rare is: soms is kennis van de feiten niet meer aanwezig, maar blijft 'het ding' invloed houden. De ervaring van een overgrootvader die oogge tuige was van de gruwelijke loop gravenoorlog kan, ondanks zijn zwijgen, worden doorgegeven. Wat er feitelijk is gebeurd, weet niemand. Maar de sfeer in de fami lie is generaties lang loodzwaar." Deodatus: „Opgroeien in een kli maat waar een onbespreekbaar spook rondwaart, is moeilijk. Als je morrelt aan een verzwegen ge schiedenis, moet je dat voorzichtig doen. Het kan zijn dat zwijgers na enkele decennia beginnen te pra ten over wat er is gebeurd. Dat kan opluchting geven. Maar soms kan dat niet: mensen hebben recht op hun geheimen. Ik ben er geen voorstander van dat alles koste wat het kost op tafel komt. Soms moet je iemands overlevingsme- chanisme met rust laten." Een familiegeheim is vaak niets meer dan een verdedigingsmecha nisme, beaamt Houkes. „Iets ge heimhouden, is een methode om de pijn niet te voelen. Sommige dingen zijn gewoon te moeilijk om over te praten." Ook in de huidige moderne tijden blijven schaamte en schande de be langrijkste drijfveer om iets te ver bergen. Houkes: „Het gaat vaak om seksuele onderwerpen. Soms voelt het slachtoffer zich mede schuldig door zijn reacties. Liever zwijgen dan toegeven wat jouw ei gen rol was." Werkt dat? „Dat is het probleem: het werkt niet. Ik denk dat de impact van een onuit gesproken gebeurtenis groter is dan die van een besproken." Wanneer ontploft zo'n familiege heim? „Dat hoeft niet te gebeuren. Sommige geheimen gaan mee het graf in of worden als een hete aard appel door de familie heen gescho ven. Eigenlijk blijkt iedereen het te weten, maar het is toch te eng om het boven tafel te leggen. Als je zwijgt, is het alsof het er niet is", legt Deodatus uit. Soms trekt de buitenwereld aan de bel. Een oude misdaad komt bo ven water door nieuwe bewijzen. Bij de verdeling van een erfenis duikt een zijtak van de familie op. Bij het op volwassen leeftijd navra gen van feiten, ontdekt iemand dat pa niet verongelukte, maar zelf moord pleegde. Deodatus: „Het is een gemiste kans sommige dingen te verzwijgen. De volgende genera tie kan een blinde vlek ontwikke len in de waarneming en ook niet leren van fouten of ervaringen van voorgangers. Als moeder niet ver telt over het misbruik in haar verle den en het onderwerp wordt ver meden, dan krijgt de dochter geen waarschuwing mee. Soms herha len patronen zich hierdoor. Pas de derde generatie krijgt dit patroon in de gaten en vindt een manier er mee om te gaan." Sommigen blijven steken en kam pen met chronische rouw. Zonder hulp redden ze het niet." Dan is er de emotionele taak. Men sen moeten pijn en verdriet ver werken. Anders blijven ze er mee opstaan en naar bed gaan. Daarna wacht de sociale taak. Mensen moeten hun sociale leven aanpas sen. Was de partner de stuwende kracht bij uitjes, dan moet de over geblevene de rol overnemen. „An ders raken ze in een isolement." De vierde taak is het steken van energie in nieuwe mensen. Ging de aandacht voorheen naar de partner, nu moet de nabestaande die energie richten op anderen. Ie der mens verwerkt zo'n verlies an ders, maar kan ook leren weer een stap verder te komen. „Je moet kij ken wat er blokkeert en de blokka des opheffen. Ieder mens is in staat om te verwerken." Zie daar de link naar de veel min der ingrijpender verliessituaties. De Keijser helpt ook ondernemers en sporters om met verlies om te gaan. De boodschap: incasseren en weer verder gaan. „Sporters kun nen geïntimideerd raken door pu bliek en tegenstander. Ze moeten leren dat niet persoonlijk op te vat ten. Een kwestie van bewustwor ding en de vaardigheid om goed te reageren. Wie dat ontbeert, kan lang worstelen met verlies. „Mensen die van nature niet tegen hun verlies kunnen, zijn narcis tisch en beschouwen iedere neder laag als krenking van hun persoon lijke eer. Bij iedere spelletje dat ze verliezen, voelen ze zich persoon lijk gekwetst. Je moet proberen dat weg te krijgen en denken: ach, het was maar een spelletje." Verder gelden voor hen dezelfde tips als voor de rest: accepteer de nederlaag en ga door. Al is er mis schien nog een onderscheid. „Een nareist is vol van zichzelf en ziet niet snel zijn eigen zwakten. Laat staan dat hij hulp zoekt." Tics zijn met therapie goed aan te pakken Diverse vormen van psychothera pie helpen goed om de tics te ver minderen bij kinderen en volwas senen die last hebben van het Tou- rette syndroom of een vergelijkba re ticstoornis. Uit Amerikaans on derzoek blijkt dat het beste resul taat te verwachten is van een tech niek waarbij mensen bij tics be wust worden gemaakt van de prik kels die hieraan voorafgaan of er mee samengaan. Daardoor kun nen ze ticgedrag leren vervangen door passend gedrag. (Clinical Psy chology: Science and Practice) Steeds meer mensen doen thuis aan lichttherapie. foto Bram Seays/CPD Lichttherapie werkt bij manisch-depressieven Lange nachten, grijze dagen: veel mensen lijden er behoorlijk onder dat ze in dit jaargetijde niet vol doende zonlicht krijgen. Lichtthe rapie, dagelijks een poosje voor een lichtbak zitten, helpt tegen een winterdepressie. Het lijkt ook gunstig voor mensen die ma- nisch-depressief zijn (afwisselende periodes van depressie en extreme euforie). Dit meldt D. Sit (Universi ty of Pittsburgh) in het vakblad Bipolair Disorders op grond van een proef bij negen patiënten. Extra licht in de middaguren lijkt het beste te helpen, aldus Sit. Koffie vermindert sterftekans ouderen Hoe meer koppen koffie zeventig plussers drinken, hoe ouder ze worden. Fins onderzoek startte in 1991 met 800 ouderen tussen de 70 en 94 jaar oud. De sterftekans van de ouderen die één tot twee koppen koffie per dag dronken, stelden de onderzoekers op 1,0. Bij ouderen die dagelijks minstens ze ven koppen dronken, bleek de sterftekans nog maar 0,76. De Fin nen verklaren het verschil door te zeggen dat koffie een bron vormt van polyfenolen, een antioxidant. (British Journal ofNutrition) Weeskinderen het best af in een pleeggezin Weeskinderen ontwikkelen zich in een pleeggezin veel beter dan in een instelling, blijkt uit een studie van Amerikaanse onderzoekers on der 136 Roemeense weeskinderen. Met gemiddeld 21 maanden werd de helft: van hen in een pleeggezin geplaatst, de rest bleef in het wees huis. De kinderen werden gevolgd tot ze 4,5 jaar oud waren. De kin deren lopen de meeste ontwikke lingsachterstand op wanneer ze nog in een weeshuis zitten als ze ouder zijn dan 2 jaar. (American Psychological Association) Zelfs het zwaarst denkbare verlies, dat van een dierbare, is uiteindelijk te verwerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21