Geld en werk' Verlokkingen van het eigen baas zijn FISCAAL Wil Venmx Wie droomde er nooit eens stiekem van: de vaste baan opzeggen en verdergaan ais zelfstandig ondernemer. 'Zzp'er' worden is in dat geval een van de opties. Nederland telt ongeveer één mil joen zelfstandige onderne mers. Dat is 12 procent van al le mensen die betaald werk verrichten. De verwachting is dat dit de komende jaren verder groeit, ge zien de toenemende individualisering en wens tot flexibilisering. Binnen het bestand van ondernemers groeit vooral de groep zelfstandigen zonder personeel (de zzp'ers) explosief. Vooral in sectoren als de bouw en de iet komen er steeds meer. De zzp'er heelt andere kenmerken dan de zelfstandige die we van oudsher kennen: middenstan der, architect, huisarts, landbouwer, enzo voorts. Anders dan die klassieke zelfstandi gen hebben de meeste zzp'ers amper geïn vesteerd. Een bedrijf is er meestal niet, het belangrijkste, of zelfs het enige, bedrijfsmid del van de zzp'er is de eigen arbeidskracht. Zelfstandig ondernemerschap betekent zelf verantwoordelijk zijn voor het binnenhalen van werk, debiteurenincasso, administratie, fiscale aangiften, risico van ziekte en arbeids ongeschiktheid. Natuurlijk zijn er ook voor delen. Denk aan vrijheid en flexibiliteit, maar ook aan de kans het inkomen te verho gen door harder en/of slimmer te werken. Verder wordt de ondernemer fiscaal vertroe teld door de wetgever, al zullen velen dat niet zo voelen. In vergelijking met werkne mers met hetzelfde inkomen betalen onder nemers duizenden euro's minder inkom stenbelasting. Voorwaarde is dat de onder nemer per kalenderjaar minimaal 1.225 uur aan zijn onderneming besteedt. Ook moet er sprake zijn van zelfstandig ondernemer schap en niet van verkapte loondienst. Als iemand fors investeert om een bedrijf te kopen of te beginnen, wordt het onderne merschap niet snel ter discussie gesteld. Maar bij zzp'ers gebeurt dat wel. Wat is het verschil tussen een werknemer die aan het einde van de maand een vast salaris ont vangt en een zzp'er die voor exact hetzelfde werk een factuur stuurt voor 4x40 uur? Wie van werknemer ondernemer wil wor den, moet ervoor zorgen dat er dan ook fei telijk iets verandert. In de praktijk wordt dit vaak teruggebracht tot de eis dat er minimaal drie opdrachtge vers zijn. Maar wie zijn omzet voor 90 pro cent haalt bij één opdrachtgever en daar naast schnabbelt bij tien kleine klanten, kan een probleem hebben. Hetzelfde geldt voor de zzp'er die zijn facturen naar drie of meer werkmaatschappijen van hetzelfde concern stuurt. Het kan goed gaan, maar sterk is het niet. Van belang zijn daarom ook zaken als de manier waarop de zzp'er aan zijn op drachten komt en of hij zelfstandig naar bui ten treedt. Is hij echt ondernemer of loopt alles via een bemiddelingsbureau, dat voor werk en inkomen zorgt en daarmee feitelijk als werkgever optreedt? Het kabinet Balkenende IV heeft stimule ring van het zelfstandig ondernemerschap tot een van zijn speerpunten benoemd, maar dat heeft nog niet veel concreets opge leverd. Dat gaat veranderen, want staatsse cretaris Heemskerk (Economische Zaken, PvdA) presenteerde onlangs een nota waar in het vrije ondernemerschap wordt beju beld. Men zou bijna gaan twijfelen aan de politieke kleur van de staatssecretaris, ware het niet dat hij tussen de regels door het sig naal geeft dat hij de groei van het aantal zzp'ers kritisch zal volgen. Dus 12 procent van de beroepsbevolking kan blijkbaar nog, maar worden het er veel meer, dan komt de (gedwongen) solidariteit van de verzorgings staat in gevaar en volgen er maatregelen. De boodschap is dus dat vooral ondernemer moet worden, als uw collega maar braaf in loondienst blijft. Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Ac countants Sr Belastingadviseurs te Tilburg. Reac ties op dit artikel naar geld@wegener.nl Ondernemen: de voor- en nadelen PZC Vrijdag 11 januari 2008 1 9 ADMINISTRATIEF MEDEWERKER RECEPTIONISTE SCHOONMAAKSTER SCHOONMAAKSTER DIRECTEUR RECEPTIONISTE ADMINISTRATIEF MEDEWERKER DIRECTEUR Geen werk betekent geen inkomen. Verzekering tegen ziekte of arbeidsonge schiktheid vaak duur. Geen verzekering tegen werkloosheid. Risico van aansprakelijkheid en claims. Risico van niet betalende debiteuren. Verkrijgen hypotheeklening is moeilijker. Pensioenopbouw zelf regelen. ADMINISTRATIEF MEDEWERKER DIRECTEUR SCHOONMAAKSTER RECEPTIONISTE RECEPTIONISTE DIRECTEUR SCHOONMAAKSTER ADMINISTRATIEF MEDEWERKER illustratie Job van Gelderr Meer vrijheid en flexibiliteit. Aanzienlijke fiscale voordelen (zelfstandi genaftrek en mkb-winstvrijstelling). Geen verplichte verzekering tegen ziekte, arbeidsongeschiktheid en werkloosheid. Mogelijkheid zelf te beslissen hoe te spa ren voor de oude dag. Mogelijkheid voor een hoger inkomen. tl I ALLE MENSEN Lindsay Lohan wordt voor rechter gesleept De vrouw die in een auto zat die werd achtervolgd door Lindsay Lohan, kort voordat de actrice werd aangehouden voor rijden onder invloed, begint een rechts zaak. Tracie Rice zat in juli 2007 in de auto bij Michele Peck, de moeder van Lohans kort daar voor opgestapte assistente. Lo han zat hen met hoge snelheid achterna met haar eigen auto. Rice eist schadevergoeding voor gemaakte medische kosten, weet het Amerikaanse tijdschrift Peop le. Ook zou zij door de gebeurte nis haar baan zijn kwijtgeraakt. John Mayer gaat als single door het leven John Mayer is weer vrijgezel. De zanger is sinds een maand niet meer de geliefde van Minka Kel ly, meldt het Amerikaanse tijd schrift People. Het nieuws is niet eerder uitgelekt omdat de twee nog samen worden gezien en veel tijd met elkaar doorbren gen. Zo juichte Kelly de zanger toe tijdens een concert en dron ken ze onlangs gezellig cocktails in Hollywood. Het lijkt het be gin van een knipperlichtrelatie. een fenomeen dat Mayer niet vreemd is. Ook met Jessica Simp son onderhield hij zo'n relatie. Prins Laurent: weer standje van zijn vader De Belgische prins Laurent is weer teruggefloten door zijn va der, koning Albert II. De prins wilde zijn zus opvolgen als voor zitter van het Rode Kruis België. De koning verbood dat, meldt Het Belang van Limburg. Albert II vindt het niet passen omdat zus Astrid boos opstapte bij het Rode Kruis. Ze was het geruzie tussen de Vlaamse en Waalse afdeling beu. Laurent kreeg vorig jaar een standje van zijn vader, die hem dwong zo'n 200.000 euro terug te betalen Dj Tiësto stapt in het huwelijksbootje Dj Tiësto aan de marine, omdat het geld af komstig was van fraudeurs. Dj Tiësto gaat trouwen met Sta- cey Blokzijl. Ze geven elkaar op 10 oktober het jawoord, meldt De Telegraaf Tijs Verwest (38), zoals Tiësto eigenlijk heet, en zijn 19-jarige verloofde hebben nog geen trouwlocatie op het oog. Tiësto vroeg Blokzijl vorige maand tijdens vakantie op Mau ritius om haar hand. Zij ant woordde met een volmondig ja. Nu is het stel, dat elkaar bij het uitgaan leerde kennen, op win tersport op een geheime locatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19