teit met de zwakkere 'Het probleem is echt niet ontstaan doordat wij bij poorten van huizen van bewaring met een confettikanon visitekaartjes afschieten. Wij doen niet aan acquisitie." Bert Brands, Vereniging Sociale Advocatuur Nederland PZC Vrijdag 11 januari 2008 1 3 'Pro deo' advocaat krijgt 103 euro per uur Hoewel een advocaat in de sociale advocatuur in de volks mond 'pro deo' (voor God) zaken doet, staat er wel dege lijk een vergoeding tegenover. Die bestaat (meestal) uit een inkomensafhankelijke eigen bijdrage van de cliënt en een aanvullende vergoeding door de overheid. Advocaten in de sociale advocatuur krijgen een vaste ver goeding voor een zaak. Dat werkt volgens een puntensys teem waarbij 10 punten bijvoorbeeld voor 10 keer het uurtarief van 103 euro staan. Werkt een advocaat sneller - bijvoorbeeld omdat hij gespecialiseerd is - dan mag hij volgens de Raad voor Rechtsbijstand het verschil in zijn ei gen zak steken. Maakt een advocaat méér uren, dan heeft hij of zij in prin cipe pech. Pas als een zaak het aantal punten dat er voor staat met een factor drie overschrijdt, kan een advocaat een toeslag aanvragen. Dat moet voor de afloop gebeu ren; advocaten moeten dan aantonen waar de overschrij ding door komt. Als de Raad voor Rechtsbijstand (die er voor moet zorgen dat mensen met een laag inkomen toch rechtsbijstand krijgen) die aanvraag goedkeurt, wordt het werkelijke aantal uren vergoed. Ook hier geldt dan 103 euro per uur. Nederland telt ongeveer 14.000 advocaten. Volgens de Raad voor Rechtsbijstand doet ongeveer 60 procent van hen mee in de sociale advocatuur. De Vereniging Sociale Advocatuur Nederland houdt het op 5500 tot 6000 advo caten, van wie er ongeveer 1000 voornamelijk 'sociale' za ken doen; de rest heeft een zogeheten 'gemengde prak tijk'. Volgens de Raad voor Rechtsbijstand is de animo bij advo caten momenteel nog voldoende. Voor klanten met een psychiatrisch probleem (die krachtens de Wet Bijzondere Opnemingen Psychiatrische Ziekenhuizen recht op een advocaat hebben) zou er een wachtlijst voor advocaten zijn. Advocaten hoeven niet zelf actief op zoek te gaan naar klanten: die komen vaak via het Juridisch Loket, waarvan er dertig zijn. Ook het declaratiesysteem is eenvoudiger. Er zijn in Nederland vijf Raden voor Rechtsbijstand: in Am sterdam, Arnhem, Leeuwarden, Den Bosch en Den Haag. Zij gaan eind dit of begin volgend jaar fuseren. De stand plaats voor de centrale raad is Utrecht. k- Niet alleen de mindere goden maar ook topadvocaten doen mee aan de sociale advocatuur, zeker als het gaat om mega-strafzaken. Ondanks het lagere tarief kan het voor hen om publicitaire redenen of vanwege hun per soonlijke sociale bewogenheid aantrekkelijk zijn. de macht van de werkge- er, de verhuurder. En de lat werd estijds hoog gelegd. Behalve idealis- ie werd er ook gestreefd naar hoge waliteit. Individuele zaken werden Is het kon grootschalig, landelijk angepakt. We probeerden soms ok achterliggende structuren aan pakken. En te lobbyen voor bete- regels." de kwaliteit hoog was, zie je vol- De Roos ook terug aan de die zijn collega's van het eerste uur later innamen. „Er zijn er bij die rechter zijn geworden. Ikzelf koos voor de wetenschap." De sociale advocatuur kende daarna een bloeiperiode - 'ook door een aantal verhogingen van toeslagen' - maar in de jaren negentig begon nen - 'mede doordat het econo misch minder ging' - steeds meer advocaten hun belangstelling te ver liezen. Nu staat de sociale advocatuur zelfs onder druk door de volgens de ad vocaten te karige overheidsvergoe- dingen. Ook De Roos neemt de ontwikke ling waar dat het vak van sociaal ad vocaat steeds minder wordt beoe fend. „Echte specialisten kiezen makkelijker voor iets lucratievere za ken. Niet omdat ze niet sociaal zijn, maar de schoorsteen moet ook ro ken. Als mensen die weinig geld hebben, straks steeds moeilijker een gespecialiseerde advocaat kunnen vinden, heb je een probleem." Eigen bijdrage gesubsidieerde rechtsbijstand Sinds 1 januari 2008 gelden de volgende inkomensgrenzen en eigen bijdragen voor gesubsidieerde rechtsbijstand door een advocaat. Wie teveel eigen vermogen heeft (box 3) krijgt geen vergoeding. Er wordt gekeken naar de fiscale gegevens van 2006. Fiscaal jaarinkomen gehuwden, samenwonenden of éénoudergezinnen t/m€ 22.500 €22.501 -€23.300 €23.301 -€24.600 €24.601 -€27.300 €27.301 -€32.400 Fiscaal jaarinkomen alleenstaande t/m€ 16.200 €16.201 - €16.700 €16.701 - €17.500 €17.501 - €19.300 €19.301 -€22.900 Eigen bijdrage €94,- €148,- €255,- €449,- 705,- infographic. JD bron: Ministerie van Justitie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13