Natuurherstel ontstijgt Westerschelde PZC Vrijdag 11 januari 2008 1 1 TE CAST Marten Hemminga (directeur Stichting Het Zeeuwse Landschap) Natuurherstel in de Westerschelde is een noodzaak, die voort vloeit uit de vaststel ling dat de natuurlij ke waarden van het gebied sterk zijn achteruit gegaan in de afgelo pen decennia. Die noodzaak tot natuurherstel komt nog nadrukke lijker naar voren als we verder kij ken dan de Westerschelde alleen. De Westerschelde is het enige ri- viermondingsgebied (estuarium) dat nog resteert in Zuidwest-Ne derland na de aanleg van de delta werken. Haringvliet, Grevelingen, Oosterschelde, ze hebben alle op gehouden te bestaan als estua rium. Ook in breder Europees verband zijn talloze estuaria door inpol deringen, kanalisaties, de aanleg van havens, en dergelijke, sterk aangetast. Kortom, estuaria staan in ons deel van de wereld sterk on der druk, en er bestaat echt een noodzaak voor bescherming en herstel van deze gebieden. Wij moeten ons absoluut bekomme ren om de kap van tropische regen wouden, maar tegelijk onze eigen topnatuur niet vergeten! Het Zeeuwse Landschap, de be- Marten Hemminga langrijkste natuurbeherende orga nisatie in het Westerscheldege- bied, beschouwt het vanzelfspre kend als zijn taak om op te komen voor het natuurbelang van de Wes terschelde. Maar daarmee is niet gezegd dat wij (en gelieerde organi saties als de ZMF) fervente ontpol- deraars zijn, die niets liever doen dan landbouwgrond onder water zetten. Bij de opstelling van het zo geheten Zeeuwse akkoord (dat uit eindelijk geen akkoord werd) zijn mede op onze voordracht deelal- ternatieven voor ontpoldering aan gedragen. De tegenstanders van ontpolde ring zeggen dat ze niet tegen na tuurherstel zijn, maar tegen de ge dwongen onteigening van land bouwgrond. Er zijn ook signalen en uitspraken die er op wijzen dat het feitelijke standpunt verder gaat, namelijk dat er geen hectare landbouwgrond mag worden opge offerd voor Westerscheldenatuur. Illustratief daarvoor is dat de alter natieven die worden aangedragen allemaal buitendijks zijn (bijvoor beeld het afplaggen van Het Ver dronken Land van Saeftinge). Met andere woorden, de bestaande na tuur in de Westerschelde moet maar de hectares leveren voor uit breiding en herstel van diezelfde natuur. Dat klinkt niet alleen als een raadselachtige opgave, maar het lijkt mij ook feitelijk een illu sie. Naar mijn mening is de huidige opgave, 6oo hectare nieuwe estua- riene natuur, onmogelijk te realise ren zonder dat dit binnendijkse (landbouw)grond kost. Ik ben er ook van overtuigd dat het vasthou den aan het al dan niet verhulde standpunt dat natuurherstel niet ten koste van landbouwgrond mag gaan, Zeeland mogelijkheden voor innovatieve ontwikkelingen ont houdt. Wat op dit moment nodig is, is niet de zoveelste zoektocht naar alterna tieven voor ontpoldering. Dat is al genoeg geprobeerd. Nodig is een zoektocht naar natuurherstelpro- jecten waar andere maatschappelij ke belangen aan gekoppeld zijn. Of die projecten al of niet met ontpol dering gepaard gaan is dan van se cundair belang. Laat ik een voorbeeld geven: het plan Waterdunen, waarin kustver- sterking, recreatie en aanleg van een zout, met de Westerschelde verbonden natuurgebied, aan el kaar gekoppeld zijn. De maatschap pelijke kosten-baten analyse die is uitgevoerd laat zien dat dit project een forse, en blijvende bijdrage zal leveren aan de economische vitali teit van West-Zeeuws-Vlaanderen. Door de natuurbeschermers is Wa terdunen tijdens de besprekingen rond het Zeeuws akkoord naar vo ren geschoven als een deelproject voor het Westerschelde-natuurher- stelprogramma. Is in alle redelijk heid vol te houden dat het plan Waterdunen geen goed plan voor Zeeland is? 'Is het vol te houden dat het plan Waterdunen niet goed is voor Zeeland?' En laten we de koe maar bij de ho rens vatten: ook het ontpolderen van de Hedwigepolder kan met meer belangen verbonden worden dan natuurherstel alleen. Net als bij Waterdunen valt bij een ge biedsgerichte benadering in Oost-Zeeuws-Vlaanderen veel winst te behalen. Aan de Vlaamse kant van de grens is de realisatie van een groot estuarien natuurge bied dat aansluit op de Hedwige polder in uitvoering. In plaats van alleen maar oog te hebben voor het verlies van land bouwgrond, is het dus ook moge lijk het positieve toekomstbeelc van een grensoverschrijdend na tuurgebied van internationale bete kenis uit te werken. Zouden ei geen ondernemers in de toeris tische sector zijn die daaraan ge koppeld mogelijkheden zien? Dan het veiligheidsbelang. Keer op keer wordt in de discussie de Zeeuwse strijd tegen het water aan gehaald, met alle emoties van dien. Zeeland moet zich terecht als geen andere provincie bekomme ren om haar kustveiligheid. Eerder al heb ik gewezen op de mogelijk heid om door de aanleg van schor buffers natuurontwikkeling en kustveiligheid met elkaar te verbin den. Schorbuffers passen in de steeds nadrukkelijker onderschre ven visie dat een verbreding van de kustzone nodig is voor de lange termijn kustveiligheid. Zeeland als etalage voor vernieu wende inrichting van de kustzone Met de natuurherstelopgave liggen nü de kansen er. Laat de creativi teit in Zeeland zich richten op plannen met een meervoudig be lang. Met een breed draagvlak kun nen we dan de verlammende im passe van het moment achter ons laten. uw nieuwe inS gratis beschermd boerse TIJDELIJK GRATIS ALLRÏSKVERZEKERING BIJ EEN NIEUWE PEUGEOT* U hoeft zich geen zorgen te maken om die jaloerse blik van uw buurman, want als u nu een Peugeot 1007, 207 of 307 aanschaft, is deze met Peugeot Assurance I jaar lang gratis allrisk verzekerd. Kom langs bij de dealer of kijk voor meer informatie en voorwaarden op www.peugeot.nl JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT. GOES, PTA Goes B.V., Pearyweg I I(01 13) 22 06 20 TERNEUZEN, Autobedrijf Wisse B.V., Informaticastraat I(01 15) 69 43 00 VLISSINGEN, PTA Goes B.V., Pres. Rooseveltlaan 768, (01 18) 42 04 20.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11