Verhofstadt is helemaal terug Hele keukens voor halve prijzen MPllCiSlP Ti Iran beticht Amerika SIEMENS Israëliërs demonstreren tegen Bush op vredesreis pzc Donderdag 10 januari 2008 9 Rol van voormalige premier België leek na nederlaag uitgespeeld. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Maanden meed hij alle publiciteit. De rol van de Belgische premier Guy Verhofstadt leek uit gespeeld, na zijn smadelijke verkie zingsnederlaag van to juni. Als een gewond dier verliet de voormalige numero uno, zoals zijn bijnaam luidde, de politieke arena. Maar hij is terug. Verhofstadt als redder des vader lands. In de aanloop naar de Bel gische verkiezingen moest de libe rale leider nog ladingen kritiek in casseren. België was zijn regering na acht jaar moe. „Wie gelooft die mens nog", sneerde zijn politieke tegenstrever Yves Leterme - die met 800.000 voorkeurstemmen de grote overwinnaar van de Bel gische parlementsverkiezingen werd. Uitgerekend Verhofstadt moet nu de crisis bezweren die is ontstaan na de mislukte pogingen van die zelfde Leterme om een nieuwe re gering te vormen. En dat doet Ver hofstadt op de hem kenmerkende wijze. Zijn geldingsdrang is legen darisch. Deze week ontvouwde de inte rim-premier zijn ideeën voor een staatshervorming. De Vlaamse me dia komen alvast superlatieven te kort om de nota van Verhofstadt te prijzen. „Een briljant voorstel", oordeelt Het Laatste Nieuws. „Als een dergelijke nota er drie maan den geleden was geweest, zou er al lang een volwaardige regering zijn geweest." De Morgen noemde het stuk van Guy Verhofstadt 'een verademing om te lezen'. Dat was een veeg uit de pan naar Leterme en met hem die andere christen-democraten, oud-premier Jean-Luc Dehaene en Kamervoorzitter Herman van Ideeën van de Belgische premier Guy Verhofstadt over staatsher vorming worden door vriend en vijand geprezen. Roi van Leterme voorlopig uitgespeeld. Rompuy, die de voorbije maanden tevergeefs probeerden een uitweg te vinden uit de crisis. Ook de ideeën van Verhofstadt zijn voor veel Franstaligen een brug te ver en gaan sommige Vlaamse partijen niet ver genoeg. Maar, concluderen politieke com mentatoren aan beide zijden van de taalgrens, het is wel een docu ment waar de komende maanden terdege rekening mee moet wor den gehouden. Verhofstadt wil onder meer de kin derbijslag en de aanpak van de werkloosheid overlaten aan de deelstaten, maar andere beleidster reinen, zoals ontwikkelingssamen werking, opnieuw onderbrengen bij tie federale overheid. Amerikaanse militairen komen om in Bagdad Bagdad - Zes Amerikaanse militai ren zijn gisteren omgekomen in Irak in een huis dat vol zat met booby-traps. Vier andere militai ren uit de VS raakten gewond bij de explosies, in de oostelijke pro vincie Diyala. In Diyala hebben de Amerikaanse en Iraakse troepen een grote opera tie gelanceerd tegen terreurnet werk Al-Qaeda. Duitsers: harde aanpak criminele allochtonen hamburg - Een meerderheid van de Duitsers vindt dat criminele al lochtone jongeren harder moeten worden aangepakt. In een onder zoek toonde 63 procent zich voor stander van zwaardere straffen, 30 procent is tegen. Dat blijkt uit gis teren gepubliceerde cijfers. De dis cussie is opgelaaid nadat een be jaarde in de metro van München door twee allochtonen in elkaar was geslagen. Zeven doden door gasexplosie Rusland moskou - Bij een gasexplosie in het westen van Rusland zijn giste ren zeker zeven mensen om het le ven gekomen. Het ministerie van Noodsituaties meldde dat twee mensen zijn gered uit het verwoes te gebouw in de plaats Kazan, waar verschillende families woon den. Vermoedelijk waren vijftien mensen aanwezig in het pand op het moment van de explosie. 'Rooktoerisme' tussen Beieren en Oostenrijk bad reichenhall - Naast het tank- toerisme (voor de goedkope benzi ne) is er nu ook 'rooktoerisme' van Beieren naar Oostenrijk. Ro kende Duitsers die in Oostenrijk tanken, gaan daar steeds vaker naar kroeg of restaurant, sinds het roken in de Beierse horeca op 1 ja nuari werd verboden. Veel niet-ro- kende Oostenrijkers gaan uit in de rookvrije Beierse horeca. Dit zegt de Beierse horecavereniging. 'Videofilm van Iraanse speedboten is vervalsing'. teheran - De Iraanse Revolutionai re Garde beschuldigt de Verenigde Staten ervan een videofilmpje te hebben vervalst waarop te zien is hoe vijf Iraanse speedboten drie Amerikaanse marineschepen nade ren. Dat heeft het Britse omroepbedrijf BBC gisteren bericht, dat het film pje ook op zijn website heeft ge zet. HetAmerikaanse ministerie van Defensie gaf dinsdag opnames vrij van het incident van zaterdag in de Straat van Hormuz. Hieruit moet blijken dat de speed boten met grote snelheid nader den en rondjes gingen varen rond de marineschepen. Er is ook een stem te horen van een Iraniër die zegt: „Ik kom naar jullie toe, jullie worden in een paar minuten opge blazen." Als reactie bemanden de Amerika nen hun geschut. De bevelhebber had bijna een schietbevel gegeven, toen de Iraniërs weer verdwenen. Iraanse functionarissen deden de videobeelden al eerder af als propa ganda. Dit met het oog op het be zoek dat president George Bush momenteel brengt aan het Mid den-Oosten. Volgens Teheran zijn controles op zee heel gebruikelijk, omdat de Iraanse marine buitenlandse sche pen in de Straat van Hormuz moet identificeren. De Amerikaanse vice-admiraal Ke vin Cosgriff, de commandant van de in Bahrein gevestigde Vijfde Vloot, zei dat de Amerikaanse schepen voorafgaand aan het inci dent al door een Iraans schip, twee of drie Iraanse kuststations en een station in Oman waren ge ïdentificeerd. De straat ten zuiden van Iran is een belangrijke verbinding tussen de Perzische Golf en de Golf van Oman. Ook de mooiste SieMatic keukens moeten een keer de showroom verlaten. Nog nooit gebruikt, alleen bewonderd. Nu mogen ze weg voor de halve prijs. De SieMatic Outlet Collection vindt u overal in Nederland. Kijk voor het actuele aanbod op internet: www.siematic.outletcollection.nl of kom snel langs bij één van onze SieMatic adviseurs. GOES Plieger (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 Tel. 0113-246464 www.plieger.nl MIDDELBURG SieMatic Middelburg Grenadierweg 17a (naast de Baderie) Tel. 0118-629522 www.siematicmiddelburg.nl TERNEUZEN BouwCenter L0GUS - De Hoop Kennedylaan 32 Tel. 0115-680612 www.logus-dehoop.nl wij advisieren: ■K' mms sche Hamas, die geen partij is in de onderhandelingen met Bush, twaalf ra ketten af vanuit de Gazastrook. Zeven daarvan kwamen neer op Israëlisch grondgebied. Bush reist ook naar de Westoever, Bahrein, de Verenigde Ara bische Emiraten, Saoedi-Arabië en Egypte. foto Sebastian Schneider/AP JERUZALEM - Rechtse activisten demonstreren in Jeruzalem tegen het vre desoverleg dat president Bush voert met leiders van Israël. De Amerikaanse president arriveerde gisteren rond het middaguur in de joodse staat. Vlak voordat Bush aankwam op de luchthaven van Tel Aviv, vuurde de Islamiti-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9