De wijkagent is op het schoolplein iï V t;' - *0 4 %r I" '"O Donderdag 10 januari 2008 19 Op de Pontes Pieter Zeeland In Zierikzee doen wijkagenten regelmatig een rondje. Hun aanwezigheid vloeit voort uit een veiligheidsproject met de school, gemeente en jeugdzorg. Scholen zijn heel nadrukkelijk bezig met veiligheid. Finland is één van de veilig ste landen in Europa en daar gebeurt het ook." Rector Bert Martens van de Pontes Pieter Zeeman zegt het met nadruk. Het bloed bad (8 doden) dat een 18-jarige Finse scholier begin november vo rig jaar aanrichtte, heeft de leiding gevenden van de Goes-Zierikzeese scholengroep weer tot enige zelfre flectie gedwongen. „Zoiets kan hier ook gebeuren, hebben we tegen elkaar gezegd. Het is de realiteit. Net als het ban ge besef dat we als verkeersdeelne mer een ongeluk kunnen krijgen", relativeert hij in één adem de situa tie in het Zeeuwse. „De basis is, dat je een goed pedagogisch kli maat hebt. Een goede sfeer. Leer lingen moeten betrokken worden bij wat er met en om hen heen ge beurt. Als er iets is, moet je dat ook gewoon kunnen bespreken. Het moet ook een beetje 'hun' school zijn. Heel belangrijk, dat wij-gevoel." Amerika heeft de naam. Het wa penbezit in het 'wilde westen' is groot en wordt openlijk gepropa geerd. Schietpartijen zoals op de Universiteit van Virginia (april 2007, 32 doden) en op de Red Lake High School van Minneapolis (maart 2005, 9 doden) shockeren de wereld. Duitsland voegde zich in dat rijtje met het bloedbad in Erfiirt (april 2002, 17 doden). In Nederland zijn de drama's geluk kig nog niet van die orde, maar het Terra College in Den Haag (ja nuari 2004, 1 dode) en de kogelre gen die in december 1999 een do cente en 3 leerlingen in Veghel ver wondde, hebben duidelijk ge maakt dat ons land niet heilig is. Martens is nu een vol jaar rector van de scholengemeenschap in Zierikzee. Voordien was hij verant woordelijk voor een veiligheidspro ject op achttien scholen in Maas tricht en omgeving. Die ervarin gen heeft hij meegenomen naar Zeeland. Deze maand uit zich dat onder meer in een veiligheidsme ting onder de leerlingen van de Pontes Pieter Zeeman (PPZ). Ze worden gevraagd om een oordeel van de situatie in de lessen en tij dens de pauzes. Ook kan worden aangegeven hoe veilig de route naar en van school wordt ervaren. Dat betreft niet alleen het verkeer, maar ook het feit of scholieren on derweg (stelselmatig) door ande ren worden lastig gevallen. Komen er uit de meting specifieke proble men bovendrijven, dan worden die direct aangepakt, bezweert Martens. Ook wanneer dat de be voegdheden van de school over stijgt. Daarover bestaan sluitende afspraken met de politie. De jaarlijkse meting maakt deel uit van een breder veiligheidsbe leid op de school. De PPZ is, als eerste in Zeeland, in een project met de politie gestapt. Zeeuws- Vlaanderen volgt binnenkort. De bedoeling is het aangaan van een convenant, dat uitgaat van structu reel overleg met alle betrokken in stanties, waaronder ook de ge meente en jeugdzorg. Heel con- 'Wat in Amerika of in Finland gebeurt, kan hier ook gebeuren.' creet laat zich dat zien door de aan- wezigheid van twee wijkagenten op school. „Ze lopen hier regelma tig rond, zijn voor iedereen aan spreekbaar en kunnen zo zelf ook heel direct hun voelhorens uitzet ten. De manier waarop is zeker niet bedreigend", vindt de rector. „Zoals vroeger de veldwachter in het dorp. Zo voelen ze zich ook!" De Pieter Zeeman is met een klei ne duizend leerlingen een dorp op zich. „Dus eigenlijk heeft de school z'n eigen wijkagent." Wat de PPZ bijzonder maakt, is dat het op Schouwen-Duiveland de enige scholengemeenschap is. Waar in de grotere Zeeuwse ste den vreugde en ellende wordt ver spreid over meerdere instellingen, komt in Zierikzee alles samen. „Je staat heel erg in de etalage. Er hoeft maar iets te gebeuren en het hele eiland weet het en legt die ge beurtenis bovendien onder een vergrootglas. Dat is het nadeel. Aan de andere kant houdt het ons scherp." Volgens Martens vinden er op zijn school jaarlijks vier tot vijf inciden ten plaats. Daarbij gaat het om za ken als diefstal en onderlinge be dreigingen. De Pontes Pieter Zee man is volgens hem onbetwist vei lig. „Voor zover ik weet hebben we hier - voor mijn tijd - maar één keer een pistool gehad." De rector refereert aan drie pubers die in 2001 buiten het (toen nog) vrij toegankelijke schoolplein met een wapen liepen te dreigen. Achteraf bleek het om een zwart geverfd speelgoedpistool te gaan. De situa tie veroorzaakte vooral commotie, omdat een week eerder twaalf leer lingen een schoolgenoot het zie kenhuis in sloegen met diverse kneuzingen. Een afrekening voor een eerdere interne vechtpartij. Martens: „Wordt nu een strafbaar feit gepleegd, dan melden we dat direct bij de politie. Ook dat is een afspraak in het convenant. Vroeger probeerden we het vaak zelf op te lossen. Bij alle scholen heeft lang gespeeld dat bepaalde zaken bin nenskamers werden gehouden. Slecht voor de naam, werd dan geoordeeld. Terwijl je met een hel dere communicatie vaak veel meer bereikt. Je kunt altijd verdergaan de maatregelen nemen. Dan kom je al snel uit bij detectiepoortjes. Ik hoop, en verwacht, dat die aan leiding nog ver van ons verwij derd blijft." Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 87