NOS wil bieden op voetbalrechten Eerste polikliniek voor onverklaarbare klachten 'Risico's bij bluswerk te groot' Overheid antwoordt traag op simpele vragen Milieudefensie voert actie tegen vliegvakanties PZC Donderdag 10 januari 2008 7 UTRECHT - Milieudefensie greep de openingsdag van de Vakantiebeurs in Utrecht aan om met een flyeractie aandacht te vragen voor de gevolgen van het gebruik van het vliegtuig om de vakantie bestemming te bereiken. De milieubeweging vindt het vreemd dat op vliegtickets geen btw zit en op kerosine geen accijns, terwijl de milieube lasting van vliegen hoger is dan van welk vervoer middel ook. Tijdens de actie gisteren beklommen medewer kers van Milieudefensie een grote stellage op het jaarbeursterrein en hingen een vlag met de tekst Proud to be a non flying Dutchman over de vlag van de Vakantiebeurs heen. De organisatie van de beurs schakelde de eigen beveiliging en de po litie in om de actie te beëindigen. Vier mannen en een vrouw zijn aangehouden. foto David van Dam/GPD Bod moet voor 17 januari binnen zijn bij Eredivisie CV. HILVERSUM - De NOS overweegt een bod te doen op de tv-rechten van de eredivisie voetbal. Dat zei een woordvoerder van de NOS gis teren naar aanleiding van een arti kel in De Telegraaf Door het ver dwijnen van Talpa en het verplaat sen van de uitzending naar acht uur 's avonds is de situatie anders dan ruim drie jaar geleden. In 2004 verloor de Publieke Om roep de uitzendrechten van de voetbalsamenvattingen van de ere divisie aan Talpa. Dit seizoen brengt RTL het voetbal op de buis. Die nam de tv-rechten van Talpa over. Voor de nieuwe veiling van de uitzendrechten moeten deelne mers 17 januari hun eerste bod hebben ingediend bij Eredivisie CV. De verplaatsing van het recht van uitzending van zeven naar acht uur 's avonds zegt iets over de aan trekkelijkheid van de samenvattin gen. Op dat tijdstip zijn er veel meer programma's waarmee het voetbal moet concurreren. De NOS heeft altijd al de wens ge had de eredivisiewedstrijden terug te krijgen bij Studio Sport. „We zien het als een belangrijk onder deel van ons sportpakket", aldus de woordvoerder. De omroep wil er niet elke prijs voor betalen. „Als we een bod doen, moet het een maatschappelijk aanvaardbaar bod zijn." De NOS heeft allerlei vragen ge steld over uiteenlopende onder werpen in verband met de veiling. Veel hangt af van de antwoorden die de omroep krijgt. Inspectie: Korpsen beschermen blussers brand onvoldoende. DEN HAAG - De brandweerkorpsen beschermen hun spuitgasten on voldoende bij hun gevaarlijke werk. Zo hebben negen van de tien korpsen niet in kaart gebracht wat de risico's zijn als brandweer lieden uitrukken voor een brand of ongeluk. Verder heeft de ar beidsinspectie bij een controle bij ruim 270 korpsen in totaal 675 overtredingen geconstateerd. Dat heeft de arbeidsinspectie giste ren bekendgemaakt. Volgens de in spectiedienst van het ministerie van Sociale Zaken kunnen brand weerkorpsen hun personeel alleen goed beschermen als ze de risico's goed in kaart hebben gebracht. Die risico's zijn groot volgens de ar beidsinspectie. Bij bluswerk, hulp verlening en oefeningen vallen jaarlijks gemiddeld twee doden en tientallen gewonden. Volgens de arbeidsinspectie is er ten opzichte van een controle in 2000 weinig verbeterd bij de korp sen. Brandweerpersoneel is vaak slecht beschermd tegen vallen van grote hoogte. Ook voldoen be schermingsmiddelen, zoals zwem vest, adembescherming, harnasgor- del, lijnen en hijsbanden, niet aan keuringseisen en zijn ze niet goed onderhouden. Ook het werk van duikers bij de brandweer is volgens de dienst ris kant. Vorig jaar kwam er bij een oefening in Urk een duiker om het leven. Uit de controles bleek ook dat de eerste-hulpuitrusting niet al tijd in orde, ontbraken voorzienin gen om te communiceren, diepte te meten en waren er geen water kaarten of instructies aanwezig. Minister Ter Horst van Binnen landse Zaken, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Ne derlandse Vereniging voor Brand weerzorg en Rampenbestrijding werken inmiddels samen aan ver beteringen. Half miljoen mensen zou onbegrepen aandoening hebben. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Het VU Medisch Cen trum en de instelling voor geeste lijke gezondheidszorg De Geest gronden in Amsterdam openen de eerste kliniek in Nederland voor patiënten met onverklaarbare li chamelijke klachten. De zorginstel lingen verwachten een stormloop. In Nederland lopen naar schatting een half miljoen mensen rond met onverklaarbare klachten. Vage klachten zoals chronische pij nen of vermoeidheid duiden niet altijd op een lichamelijke ziekte. Zij hebben soms een psychische oorzaak. Vier op de tien mensen met lichamelijke klachten hebben ook psychische klachten. Aan de andere kant kampen psychiatri sche patiënten vaak met lichamelij ke ongemakken die onbehandeld blijven. Het kan voor patiënten frustrerend zijn als artsen geen ver klaring voor hun klachten hebben. Volgens hoogleraar psychiatrie Aartjan Beekman, verbonden aan De Geestgronden, is de splitsing 'Integrale zorg is niet alleen beter voor de patiënt, maar ook voor het vak' tussen beide medisch specialis men in Nederland te kunstmatig doorgevoerd. „Integrale zorg is niet alleen beter voor de patiënt, maar ook voor het vak." De Geest gronden en het VUMC bekijken en behandelen klachten daarom in samenhang. Zij verwachten veel oudere patiënten te kunnen hel pen. Ouderen hebben vaak meer dere problemen tegelijk: een pa tiënt is bijvoorbeeld verward en somber én lijdt aan de ziekte van Parkinson. De instellingen willen beginnen met honderd nieuwe patiënten per jaar, maar de verwachting is dat het totale aantal aanmeldingen veel hoger zal liggen gezien de vele mensen met onbegrepen klachten. Er is tot nu toe alleen een polikli niek voor vage klachten van neuro logische aard, in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Mensen met onverklaarbare hoofd pijnen of verlammingsverschijnse len worden daar verder onder zocht. Deze kliniek wordt zeer druk bezocht. Onderzoek ministerie: gemeenten reageren sneller dan provincies. door Laurens Kok DEN HAAG - De overheid slaagt er niet goed in makkelijke vragen van burgers snel te beantwoorden. Over ingewikkelde vragen doen ambtenaren juist korter. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek naar e-mailcorrespondentie met de overheid, uitgevoerd door het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Ambtenaren beantwoorden een voudige vragen voor 80 procent binnen de norm van twee dagen, een afname van 10 procent ten op zichte van twee jaar geleden. Voor acht op de tien moeilijke kwesties kon vorig jaar binnen tien dagen uitsluitsel worden gegeven. In 2006 was dat nog zes op de tien. Wie iets wil weten van de provin cie moet het meeste geduld heb ben. Op de eenvoudige vraag of er bij het provinciehuis een gratis ge handicaptenparkeerplaats is, komt slechts in 40 procent van de geval len binnen twee dagen antwoord. Drie (onbekende) provincies heb ben zelfs na dertig werkdagen nog niet gereageerd. Gemeenten doen het in vergelij king met provincies stukken beter. Bijna drie kwart van de lokale overheden geeft nog dezelfde dag of een dag later antwoord op sim pele vragen. In 2006 lag dit percen tage overigens fors hoger: 86,6 pro cent. Over meer ingewikkelde vraagstuk ken, bijvoorbeeld over het per soonsgebonden budget voor thuis zorg, geeft de ambtenaar in zeven op de tien gemeenten binnen twee dagen uitsluitsel. Dat is een stijging met 26 procent ten opzich te van 2006.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7