Via droombaan naar het grote geld Niet iedereen voelt er voor om in een overall onder de smeer, zijn werk te doen. Schooldecanen zijn niet meer de folderuitdelers van vroeger. Ga je voor een droom- beroep, een toekomst die bij je past of kies je voor het grote geld? Of is het alle maal te combineren? Interessante vragen waar schooldecanen bijna dagelijks mee geconfronteerd wor den. Decanen zijn al lang niet meer de folderuitdelers van vroe ger. Ze moeten de leerlingen stimu leren tot zelfreflectie, horizonver ruiming en zelf keuzes laten ma ken. Dat klinkt allemaal mooi, maar we hebben het over jongens en meisjes van 14 en 15 jaar als ze voor het eerst in aanraking komen met de schooldecaan. Leon Grim bijvoorbeeld. Hij is een van de decanen van het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneuzen. Of Huub Groven, decaan ha- vo-vwo van het Scheldemond in Vlissingen. Zij weten wat er leeft onder de jongeren, als het gaat om populaire studies of interessante beroepen. Het is opmerkelijk dat de voorkeuren van jongelui onder en boven de Westerschelde duide lijk verschillen. In Terneuzen kan de procestechniek zich in een war me belangstelling verheugen, legt Grim uit. Die ervaring heeft Gro ven niet. Op zijn school hebben de jongens wel belangstelling voor techniek, maar dan vooral de bouwkunde kant of werktuig bouw. Of ze willen doorleren. Overeenkomsten zijn er evenwel ook. Bijvoorbeeld bij de meisjes; die vallen massaal voor de beroe pen met paarden. Ook de medi sche sfeer blijft interessant voor de jongelui. Grim en Groven zijn het er over eens dat kinderen erg beïnvloed worden door hun omgeving. Of dat nu de televisie is of de ouders. In Terneuzen hebben veel leerlin gen wel een vader, oom of broer die bij Dow werkt. Dat kan de be langstelling voor de procestech niek verklaren. Nog zo'n feno meen is de belangstelling die er in eens is voor een koksopleiding. Dat komt dan weer door het suc ces van Zeeuwse restaurants en de talrijke televisiekoks. Groven signaleert op het Schelde mond onder de meisjes veel be langstelling voor de pabo, de lerarenopleiding van de Hoge school Zeeland. En dan vooral bij de havo-leerlingen. Bij Grim is het Sint Lucas te Boxtel, met opleidin gen in de sfeer van creativiteit, techniek en ondernemerschap erg in trek. Grim: „Je ziet wel tendensen in de belangstelling van de leerlingen. Ik zou het geen grilligheid willen noe men. Het zijn eerder golfbewegin gen. Sommige dingen moet je ook van huis uit hebben meegekregen. Zo zie je hier in Terneuzen nauwe lijks belangstelling voor de groene sector. Dat leeft gewoon niet zo." Wat volgens Groven ook een 'Sommige dingen moet je gewoon van huis uit hebben meegekregen.' trend is, is na de middelbare school eerst eens een jaartje rond te trekken in het buitenland: „Maar daar geef ik ze wel de waar schuwing bij, dat het nog wel eens moeilijk is na zo'n jaar de draad weer op te pakken en de school banken op te zoeken." De twee decanen beamen dat veel kinderen begin nen met droomberoepen. Groven: „Bij sommigen duurt die fase erg lang. Sommigen worden nooit realistisch. Er zijn kinderen die hoef je alleen maar de weg te wijzen. Anderen moet je bij de hand nemen. Het komt ook voor dat jongens bijvoorbeeld piloot willen worden, maar het absoluut niet in zich hebben. Dan kun je kij ken of een beroep dat met lucht vaart te maken heeft, iets voor hem is. Bijvoorbeeld meteoroloog of iets in die sfeer." Tegenwoordig laten leerlingen ook nadrukkelijk hun toekomstige por temonnee een rol spelen bij de keus van een beroep. Of er wat te verdienen is in een bepaalde baan, is de laatste jaren simpelweg een afweging. Vroeger moest een be roep gewoon 'leuk' zijn, weet Grim. Zowel Grim als Groven hebben goede contacten met vooral de ROC's. Voor Grim is dat niet zo moeilijk. Zijn school staat letterlijk naast het ROC Westerschelde. Die contacten zijn er bijvoorbeeld op gericht om verkeerde keuzes van leerlingen en de zogenaamde uit val te voorkomen. Het is zonde van tijd, geld energie en vooral van de leerling als die na een paar jaar tot de conclusie komt dat hij op het verkeerde spoor zit en een andere (studie)richting op wil. Of erger nog, de schoolbanken de rug wil toekeren. Waar de regionale uitval in het mbo 25 procent is, is die bij het Zeldenrust-Steelant Col lege 8 procent. Groven op zijn beurt vindt het een goede zaak dat in Middelburg de Roosevelt Academy gevestigd is. Hij noemt het positief dat de Roosevelt Academy een brede op leiding aanbiedt, waarvoor studen ten niet de provincie uit hoeven. Want het is zijn ervaring dat Zeeuwse jongeren in ieder geval op die leeftijd best graag in de pro vincie blijven. Aan de andere vindt Groven het persoonlijk ook wel verstandig dat kinderen eens wat verder kijken dan hun neus lang is. Naar zijn be leving kan het geen kwaad dat ie mand ook eens over de provincie grenzen heenkijkt. René Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79