Vaart in verbetering duiklocaties On wprr na3r aan Grevelingen en Oosterschelde r Plan zonne-energieveld valt goed Broeder Bart vertelt over keus voor sober leven in het klooster 26 Donderdag 10 januari 2008 pzc S Voorzieningen aan noordzijde eiland zijn vóór de zomer klaar. door Martijn de Koning BURCHSLUIS - Veel mensen zal het worst wezen, een trapje meer of minder in de dijk. Voor duikers is zo'n voorziening echter van het grootste belang. En daarom is de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) ook zo blij met de treden in de Oosterscheldedijk bij Burghsluis. Het trapje is een klein onderdeel van een boel nieuwe duikvoorzie- ningen rond de Oosterschelde en aan de Zeeuwse kant van het Gre- velingenmeer. „In Tholen komen 25 trapjes bij duiklocaties", weet Desmond van Santen van de NOB. „In de Oosterscheldedijk op Schouwen-Duiveland is die bij Burghsluis de eerste. Hoeveel er daar volgen, weten we nog niet precies." Dat is mede afhankelijk van de vorderingen van Bureau Goereese politiek benadrukt belang groene inpassing. door Piet Kleemans coedereede - De Goereese politie ke fracties zien het plan wel zitten voor aanleg van een zonne-ener- gieveld - mits landschappelijk goed ingepast - bij de Ouddorpse camping De Klepperstee. Om te voorkomen dat nu meteen ook an dere campings met soortgelijke plannen komen, wordt voorge steld het project de status van een experiment te geven. Het idee voor het grootschalige zonne-energieproject komt uit de koker van recreatieondernemer Lu- dovic den Hollander van camping De Klepperstee in Ouddorp. Vorig jaar ontstond op het Zuid-Holland se eiland een stevige discussie over windenergie. Energieleverancier Eneco had het plan opgevat om bij Stellendam een fors uit de kluiten gewassen windmolenpark neer te zetten. De gemeenteraad wilde daar aan vankelijk wel aan meewerken Zeeweringen, dat momenteel op grote schaal bezig is de Zeeuwse dijken te versterken. Dat 'neemt zo'n trapje mee' op het moment dat het ter plaatse werkzaam is. Een trap is belangrijk voor de vei ligheid van duikers, vertelt Van Santen. „Zo iemand is door zijn kleding en materiaal topzwaar als hij de dijk afloopt. Zeker bij nat weer kan het erg glibberig zijn. Je glijdt zo uit." En mocht er wat mis gaan, dan heeft zo'n trap ook voor delen. „Hulpdiensten kunnen het water gemakkelijker bereiken." Van Santen geeft verder aan dat de geplande werkzaamheden bij vier Schouwen-Duivelandse duikloca ties aan het Grevelingenmeer nog voor de zomer af zijn. De locaties bij Dreischor (Zuidlangeweg), Den Osse en Scharendijke (zowel Katt ik Na jaren praten komt er schot in het verbeteren van duikvoorzie- ningen op het eiland. Duikers to nen zich blij met de trapjes, vlon ders en leuningen. maar zag daar na hevig verzet van uit de bevolking vanaf Hetgeen Eneco noopte de plannen in de prullenbak te kieperen. De discussie rond het windmolen park zette Den Hollander aan het denken over duurzame energie. Uiteindelijk werd het idee geboren voor het 'zonneveld' vlakbij De Ridderstee op het grondgebied van camping De Klepperstee. De ïo.ooo vierkante meter zonnepa neel levert meer dan voldoende stroom op voor de twaalfhonderd plaatsen tellende camping en om liggende bedrijven. Buiten het toe ristisch seizoen wil de Klepperstee energie verkopen aan energiebe- drijfEneco. De politieke fracties binnen de ge meenteraad van Goedereede staan positief tegen de plannen van Den Hollander, maar plaatsen wel wat kritische kanttekeningen. Net als het college zijn de fracties beducht Recreatieondernemer L. den Hol- lander wil op een terrein bij cam ping De Klepperstee 10.000 vier kante meter zonnepanelen plaat sen. Zijn plan oogst bijval. belaarsrif als De Koepel) worden fors verbeterd. Er komen trapjes met leuningen, verharde paden en drijvende vlonders. Bij de Koepel staan daarnaast voorzieningen voor gehandicapte duikers ge pland; een unicum in ons land. Daarmee gaat het, na een aantal ja ren praten, nu aardig rap met de komst van de voorzieningen. Daar steken ook provincie en gemeente een flinke duit in. De overheid er kent daarmee het belang van Zee land voor de duiksport en anders om. Jaarlijks wordt er naar schat ting één miljoen keer gedoken in de provincie, waarvan het grootste deel op Schouwen-Duiveland. Omdat Zeeland meerdere wateren met elk een eigen (duik)karakter heeft, is de NOB bezig met het ma ken van één onderwatersportfol der voor de Oosterschelde, het Gre velingenmeer en het Veerse Meer. Nu bestaat zo'n brochure alleen nog voor de Oosterschelde. In de gids staan regels, kaartjes en infor matie over de omgeving. voor precedentwerking. De poli tiek wil eerst zien hoe een derge lijk project in de praktijk uitpakt en niet meteen de deur wagenwijd openzetten voor andere campings met vergelijkbare plannen. De voorwaarde van het college dat Den Hollander moet aantonen dat eenzelfde hoeveelheid zonnepane len op stacaravans op De Kleppers tee niet mogelijk is vindt een aan tal fracties wat te ver gaan. De techniek staat niet stil en een zonnepaneel hoeft ook als deze - zoals op een caravan - in het zicht is gemonteerd niet storend te zijn. „Ie ziet wat dat betreft een duidelij ke ontwikkeling in de toepassing van zonnepanelen. Het wordt steeds vaker geïntegreerd in bij voorbeeld gevels en dakbedek king", zegt een woordvoerder van de gemeente Goedereede. De gemeente Goedereede wacht de verdere plannen van Den Hol lander met belangstelling af Den Hollander zelf was gisteren niet be reikbaar voor een reactie op de standpunten van de politieke frac ties binnen de gemeente Goedere ede. Inactieve bewoners lopen warm voor meer bewegen in 2008. door Ali Pankow zierikzee - De meeste mensen lij ken wel overtuigd van het feit dat bewegen belangrijk is voor de ge zondheid. Meer bewegen scoort ook hoog in de hitlijst van goede voornemens, maar tussen 'van plan zijn' en 'echt doen' ligt vaak nog een flinke stap. Soms is daar net nog een extra duwtje in de rug voor nodig. Het aanbod van een gratis fitheids- onderzoek aan het begin van 2008 blijkt dan ook precies op het juiste moment te zijn gekomen. Een klei ne honderd bewoners van Schou wen-Duiveland hebben zich er voor aangemeld. Morgenochtend geeft wethouder Wijnand Renden het startschot. Bedenker van de fitheidstest is Mare Oosterwaal van sport- en ge zondheidscentrum Take Care in Zierikzee. Hij wil met dit aanbod beweringen op papier van de over heid vertalen naar de praktijk. „Mensen moeten zelf aan eigen lijf en leden ervaren hoe hun conditie verbetert door het volgen van een goed trainingsprogramma", zegt Oosterwaal. Volgens hem zijn er op Schouwen-Duiveland heel wat 'in-actievelingen', oftewel inwo ners die helemaal niks aan bewe ging doen. Juist die mensen heeft hij willen bereiken en hij lijkt daar relatief goed in te slagen. De bijna honderd mensen die zich inmiddels hebben aangemeld, wor den gemeten op conditie, gewicht, spierkracht en lichaamssamenstel ling, ofwel - in fitnessterm- body- mass-index. Dat is de verhouding van botten, spieren, vetten en wa ter in het lichaam. Naar aanleiding van de resultaten van de eerste meting en de wen sen van de kandidaten zelf stelt een deskundige coach een speci- Fitheidstest van stap tot stap fiek trainingsprogramma op. De PZC gaat vier deelnemers de ko mende maanden volgen op hun weg naar een soepeler lijf en een betere conditie. Dat zijn Marieke Mandemaker, Leen Botbijl, Leni Weeda en Alfred Meerdink. Zij hebben inmiddels hun fitheids- testen al afgelegd. De zogeheten nulmeting die dat oplevert, is weergegeven in een staafdiagram. In een schaal van nul tot tien wordt daarin weergegeven hoe het gesteld is met hun bloeddruk, lichaamssamenstelling, conditie, spierkracht en hoe ze zichzelf voe len. Dat betekent dus: hoe dichter bij de tien hoe beter. Coach Kevin Onderdijk heeft voor ieder van hen een persoonlijk trai ningsprogramma opgesteld. „Zo heb ik bij Marieke bijvoorbeeld re kening gehouden met haar wens 'Mensen moeten zelf aan eigen lijf en leden ervaren hoe hun conditie verbetert' niet alleen gezellig oud te worden, maar aan het einde van de rit ook wat kilo's te zijn kwijtgeraakt. Leen wil straks weer uren kunnen wandelen in een bergrijke omge ving. In zijn programma zit veel loopband met een helling. Die voe ren we langzaam op om zijn kuit spieren te trainen", laat Onderdijk weten. Voor Alfred heeft hij een program ma opgesteld dat gericht is op het versterken van meerdere spiergroe pen in het lichaam. Leni wil graag haar uithoudingsvermogen vergro ten en het liefst ook wat kilo's af vallen. Volgens Onderdijk is het in haar geval raadzaam het program ma langzaam op te bouwen afhan kelijk van haar conditie. Voorwaar de is dat allen minstens tweemaal per week een uur komen trainen. In de volgende afleveringen vertel len de vier over hun ervaringen. Belangstellenden voor deelname aan de fitheidstest kunnen zich aanmel den via de website: www.benjijfit.nl. Deelnemers aan de test krijgen eerst een rondleiding door Sport Ge zondheidscentrum Take Care. Aan de test gaat en intakegesprek met de instructeur vooraf. Gedurende vijf weken wordt de deelnemer op de voet gevolgd door een coach. Op basis van de ervaringen kan de training worden aangepast. Broeder Bart gebruikt een groot oor om de leerlingen te overtuigen dat ze goed naar Jezus moe'ten luisteren. foto Marijke Folkertsma Monniken uit Gent op bezoek bij parochie en school in Zierikzee. door Ali Pankow zierikzee - Alleen zijn bril en zijn pij zijn van hem zelf. Meer bezit heeft hij niet. Zijn overige kleding is eigendom van het klooster in het Belgische Lavaux-Sainte-Anne. „Ik verdien geen geld met het werk dat ik verricht. Ik kan niet sparen voor een i-Pod bijvoor beeld", vertelt broeder Bart gister ochtend tijdens zijn bezoek aan de katholieke basisschool Willibror- dus. Hij schetst de leerlingen van groep 7 en 8 een beeld van het kloosterle ven en beantwoordt hun vragen. Broeder Bart is een van de monni ken van de Tibériade die deze week op Schouwen-Duiveland en de Bevelanden vertoeven. De broe ders zijn hier om te vertellen over hun religieuze beweging naar het voorbeeld van Franciscus van Assi- si en Theresia van Lisieux. De ge meenschap is genoemd naar het 'meer van Tibérias', een plaats waar Jezus vaak vertoefde. Franciscus van Assisi is een van de grootste heiligen van de Katholie ke Kerk. Na zijn bekering tot Chris tus koos hij voor een leven van ra dicale armoede. De broeders van de Tibériade dragen de originele 'Franciscus-pij' en leiden een so ber leven. „Vroeger wilde ik prof-voetballer worden, maar toen ik op mijn school twee missionarissen over hun werk in Congo hoorde vertel len, wist ik dat ik in het klooster wilde", vertelt de inmiddels dertig jarige monnik^ Zijn ouders lieten hem vrij die weg te volgen, maar wilden wel dat hij eerst ging stude ren. „Tijdens mijn studie theologie ben ik alleen maar meer overtuigd geraakt. Op mijn 22e ben ik het klooster ingegaan", zegt broeder Bart. Met de kinderen van de Wil- librordusschool gaat hij in gebed en houdt hen voor dat ze spon taan met Jezus kunnen praten zo als ze met een vriendje doen. Met een grappig groot oor visualiseert hij dat ze ook naar Jezus moeten luisteren door te handelen naar het goede in hun hart. De broeders van de Tibériade lei den zondag om 9.30 uur samen met pastoor Paul Verbeek ook de Heilige Mis in de Willibrorduskerk in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56