Diefstal benzine moeilijker Artsen in de fout met voorschrijven recept Fruitdrank met sinaasappel en aardbei haalt het niet bij echt fruit Koningin ontvangt ambassadeurs 1 4 Donderdag 10 januari 2008 PZC Opsporingsapparatuur langs snelwegen moet doorrijder signaleren. SOESTERBERG - Justitie begint een offensief tegen automobilisten die met een vals kenteken tanken zon der te betalen. Foto's en camera beelden die bij tankstations zijn ge maakt, worden voortaan met poli tieregisters vergeleken om de da ders alsnog te identificeren. Ook zal de verkeerspolitie vaker opsporingsapparatuur langs de we gen plaatsen waarmee kentekens snel op fraude worden gescand. Dat zegt verkeersofficier van justi tie Koos Spee van het Bureau Ver keershandhaving van het Open baar Ministerie (BVOM). Eén op de drie doorrijders na een tankbeurt blijkt volgens nieuw on derzoek van het BVOM een vals kenteken te hebben, dat is nage maakt of gestolen. „Die bestuur ders gaan we aanpakken", kondigt Spee aan. Bij het meldpunt Tanken Zonder Betalen van het BVOM doen pomphouders tussen de achthon derd en duizend keer per maand aangifte van doorrijders. Maar de meldingen komen van slechts ze venhonderd van de 3335 pomphou ders. Spee verwacht dat de komen de jaren meer pomphouders ge bruik gaan maken van het meld punt. Tanken zonder te betalen wordt door de stijgende benzine prijzen steeds lucratiever. Als bij het meldpunt een melding binnenkomt, wordt eerst getracht die via de kentekengegevens op te sporen. Als dat niet lukt, bijvoor beeld omdat de dader een vals ken teken heeft, worden voortaan de foto's en camerabeelden van de da der opgevraagd. Die gegevens wor den door de politieregisters ge haald om een 'match' te kunnen maken. DEN HAAG - Koningin Beatrix hield gisterochtend de traditionele nieuwjaarsontvangst voor buitenlandse diplomaten op Paleis Noordeinde in Den Haag. Ambassadeurs van verschillende landen bezochten de bijeenkomst. Ook Prins Willem Alexander en Pieter van Vollenhoven waren aanwezig. foto Robin Utrecht/ANP DEN HAAG - Bijna de helft van de artsen die medicijnen voorschrij ven tegen kwalen die niet in de bij sluiter staan, vraagt daarvoor geen toestemming aan de patiënt. Daar mee overtreden ze de wet. Het voorschrijven van geneesmid delen voor aandoeningen waar voor de middelen niet officieel door het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen zijn goedge keurd, gebeurt op grote schaal, door zowel specialisten als huisart sen, blijkt uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) in op dracht van de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Zo schrijft bijvoorbeeld 95 procent van de huisartsen bètablokkers voor bij examenvrees. Terwijl het medicijn alleen is goedgekeurd voor de behandeling van migraine en het voorkomen van hartinfarc ten. Het is niet verboden om medi cijnen voor andere doeleinden te gebruiken dan op de bijsluiter staat. Maar artsen zijn daarbij wel aan strikte regels gebonden. Het ge bruik moet beschreven staan in medische richtlijnen. Zoniet, dan hoort een arts eerst te overleggen met een apotheker. Maar artsen lichten apothekers slecht in dat ze medicijnen voor andere aandoe ningen hebben voorgeschre ven.Een arts is verder verplicht de patiënt goed te informeren en om toestemming te vragen. Bijna de helft van de artsen doet dat niet. PETER I ~ZEG HET MAA«- Vi-EES OF VIS" Producten die gezonde levenswijze beloven zijn immens populair. DEN HAAG - Friesche Vlag stopt met de productie van Slaap Lek- ker-melk, heeft het bedrijf bekend gemaakt. Het drankje werkt niet beter voor de nachtrust dan gewo ne melk. Intussen puilen de schap pen in de supermarkten uit met producten waarvan de werking evenmin is bewezen. Gertrude Granneman (73) beent met haar winkelwagen door de Al- bert Heijn. De opbrengst van een kwartiertje winkelen: een pakje fri candeau en vier flesjes Actimel. „Ik drink iedere dag een flesje, want dat is goed voor je", meent de bejaarde dame. „Althans, dat zegt de reclame en dat geloof ik maar." Granneman is niet de enige die heilig gelooft in de claims van levensmiddelen. Producten die de consument een gezonde levenswij ze beloven, zijn immens populair. De miljoen bacteriën in Danone Actimel moeten de stoelgang be vorderen, Optimel Control helpt je bij het afvallen en wie Hero Fruit Today drinkt, hoeft de rest van de dag geen fruit meer te eten. Eén flesje bevat immers twee stuks fruit, de door het Voedings centrum dagelijks aanbevolen hoe veelheid. Dat veel van deze producten een gedegen wetenschappelijke onder bouwing missen, weerhoudt fabri kanten er niet van ze massaal te 'Juist het eten van veel verschillende soorten groenten en fruit is gezond' produceren, constateert Frans Kok, hoogleraar Voeding en Ge zondheid aan de Wageningen Uni versiteit. „Die hippe gezondheids drankjes zijn financieel erg interes sant. Je kunt ook de samenstelling van brood, kaas en eieren verbete ren, maar daar valt veel minder mee te verdienen." Dat Friesche Vlag aankondigde te stoppen met de productie van Slaap Lek- ker-melk, omdat het product niet bewezen beter voor de nachtrust is dan normale melk, is dan ook eerder uitzondering dan regel. Kwalijk is het als de consument in plaats van verse groenten en fruit een paar ffuitflesjes achterover slaat en meent zo aan zijn dagelijk se taks te komen. Kok: „Die consu ment komt essentiële voedingsstof fen te kort. Juist het eten van veel verschillende soorten groenten en fruit is gezond. De flesjes missen die variatie." Onderzoek van Consumenten bond leert dat sommige producten zelfs helemaal niet voldoen aan hun eigen claims. De flesjes Hero Fruit Today met aardbei en sinaas appel bevatten veel minder vezels en vitaminen dan ze beloven. Gertrude Granneman bepaalt lie ver zelf wat goed voor haar is. „Ac timel vind ik ook gewoon lekker. Van die fruitflesjes moet ik niks hebben. Daar geloof ik helemaal niets van. Ik eet liever vers fruit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4