Boeken Fabriek als microkosmos D Een zoektocht naar het verleden Mensen passen niet in hun leven 18 Donderdag 10 januari 2008 PZC BOEKEN KORT FORT KNOX Hackers zijn door gaans een verguisde menssoort, die het leven van menig compu tergebruiker zuur maken. Zo niet de sympathieke scholier Carl Hobbes, die er bijna arge loos in slaagt de veiligheidsco des van Fort Knox te kraken. De gevolgen zijn voor hem oneven redig zwaar. Hobbes komt net uit school als hij opgepakt wordt door de politie en in een zwaar bewaakt en geheim gevan genenkamp op Spitsbergen be landt. Hij wordt verdacht van een terreuraanslag en moet knokken voor zijn leven. Matt Whyman - Gehackt. Vertaling Carla Hazewindus en Ellis Post Uiter- weer. Moon, 13,95 euro. AFRIKA Wie zegt dat je over de ellende in Afrika alleen in de zwartste termen kunt schrijven, moet De laatste vlucht van de fla mingo van Mia Couto lezen. In deze humoristische parabel mengt de schrijver oorlog, bot sende culturen, oude verteltradi ties en het leven van alledag in Afrika tot een hilarische roman. In een klein dorp ontploffen blauwhelmen op mysterieuze wijze. De dorpelingen hebben daar zo hun eigen verklaring voor, waarin mythe en werke lijkheid elkaar raken. Mia Couto - De laatste vlucht van de flamingo. Vertaling Harrie Lem- mens. Van Gennep, 17,90 euro. SURFONGEIUK De familie Dit- ton brengt elke zomervakantie door in Brackinton aan de kust. Maar dit jaar is Charley er niet bij. Het jaar ervoor heeft ze een surfongeluk gehad en nu ligt ze in coma in het ziekenhuis. Voor Hal, die altijd tegen zijn grote zus heeft opgekeken, is het of hij een halfdood zusje heeft. In zijn gevoelens voor haar wedij veren liefde en rivaliteit. Maar het leven gaat door. Toch is het alsof Charley hem van verre iets duidelijk probeert te maken. Langzaam ontdekt Hal de waar heid achter het ongeluk. Sharon Dogar - Golven. Vertaling Lid- wien Biekman. Moon, 15,95 euro. 'Uit jenever, veen en achterdocht heeft God de Drent gewrocht'. In de Nederlandse literatuur is weinig aandacht voor dit stukje Nederland. Met het epos Familievlees van Martin Hendriksma is Drenthe voorgoed op de literaire kaart gezet. door Cees van Hoore foto Marco de Swart/GPD Martin Hendriks- ma baseerde zich voor zijn roman Familievlees op een boek over de vleesfabrikant Udema in Gieten. Hij nam het gegeven over van een man die uit het niets een concern uit de grond stampte. Hendriksma: „Toen ik de foto van die familie in het boek zag staan en daar de pater familias met die verminkte hand zag zitten, wist ik: dit wordt het onderwerp van mijn roman. Ik ben zelf geboren in Sneek, dus ik heb wat met dat noorden. Net in die tijd hoorde ik van de Blauwe Stad, een project waarbij ze een stuk van Gronin gen onder water wilden laten lo pen, om daar drijvende bungalows in te zetten. Daarmee zou de hele historie worden uitgewist. Die uit verkoop van het noorden en het gegeven van een arme sloeber, die zich aan de zuigende veengrond weet te ontworstelen, is het uit gangspunt geweest." „Ik heb niet de bedoeling gehad de streekroman literair gezien weer le ven in te blazen. Mijn schrijfstijl is veel moderner, losser, en in de dia logen zul je geen noordelijk ge- knauw tegenkomen, al gebruik ik wel een stuk of zes, zeven, echt Drentse woorden." Het gegeven is zo oud als de litera tuur: de jongen die alles achter Martin Hendriksma: „Al zit er in mijn boek kritiek op wat men de vooruitgang noemt, ik heb geen pamflet willen schrijven." zich laat en zich door het leven heen vecht. Harmen, een kans loos, stotterend joch, besluit op een dag zijn familie de rug toe te keren, weg van de drassige veenko lonie. Maike, een meisje dat het als een missie ziet om 'goedertieren' te zijn, gaat ondanks zijn nukkige ka rakter met hem mee. Op zijn ver jaardag probeert Harmen met een buks de spreeuwen uit de kersen boomgaard te jagen. De buks ont ploft en Harmen raakt daarbij drie vingers kwijt. Ziedaar de opmaat voor een dra matische roman, die handelt over de strijd om het bestaan. Wat volgt is - ondanks de successtory - een bitter relaas over het lot van Harmen en zijn familie. Het boek is een 'pageturner' van de eerste orde, gekruid met galgenhumor en prachtige, maar ingehouden, poëti sche beschrijvingen van het land schap en de mensen, die 's zon dags, onder 'de vermoeide middag- zucht van God', met jenever hun onvrede verdrijven. Ijzingwek kend beschreven wordt het werk in de worstfabriek, waar de twee lingzoons van Harmen en Maike, Warmont en Victor, onderaan de ladder moeten beginnen. Met noeste vlijt bouwt de vader voort aan zijn imperium. De rivaliteit tussen de beide zoons tekent zich gaandeweg af Warmont is de lieve ling van Harmen, Victor wordt als een onbruikbare, poëtische ziel ge zien. Kaïn en Abel, naar deze tijd verplaatst. Hendriksma: „Ik ben op mijn ze ventiende van Sneek naar Joure verhuisd. Daar zat de fabriek van Douwe Egberts, waar heel het dorp van leefde. Zo'n fabriek is een soort microkosmos. Je treft er alles aan wat je in de gewone sa menleving ook tegenkomt: rivali teit, liefde, haat. Dat stond mij ook voor ogen met die vleesfabriek." „Ik zag de personages als in een film voor me. Ik volgde hen en keek wat ze deden en of het bij hen hoorde. „Al zit er in mijn boek kritiek op wat men de vooruitgang noemt, ik heb geen pamflet willen schrijven. Wat ik beschrijf, is een gesloten sa menleving, waarin allerlei signa len van de nieuwe tijd beginnen door te dringen. Primair staan de personages en hun lotgevallen. Ik heb in mijn boek een motto ge bruikt, dat afkomstig is uit een lied van Robbie Williams: 'You can ma nufacture a miracle'. Maar dat is dus vrij naar Robbie Williams, hij zegt juist dat dat niet kan. Harmen heeft een wonder tot stand ge bracht met die vleesfabriek. En ik ook een beetje. De laatste tijd is mijn dochter nogal op de vegetari sche tour en eten we gemiddeld vier keer in de week van die vege tarische driehoekjes. Tja. En dan zat ik 's avonds over die lekkere, stevige boerenmetworst te schrij ven." Martin Hendriksma - Familieulees, roman. Uitgeverij De Geus. Prijs: 19,90 euro. ra Susanna Jones De club van vermiste meisjes (vert. Lucie van Rooijen). Cargo, 18,90 euro door Mieske van Eek Isabel is een jonge vrouw die het geluk gevonden heeft in Istanbul, waar zij met haar man en dochter tje Elif leeft. Voor de begrafe nis van een verongelukte jeugdvriend vliegt ze naar haar geboorteland Engeland. De terugkeer in haar geboor tedorp slingert haar in een klap terug in de tijd. Het lukt haar niet zich los te maken van gebeurtenissen in haar jeugd, die haar leven ingrij pend veranderden. Zij pijnigt haar hersenen af om de herin neringen terug te halen aan haar jeugdvriendin Julia, die indertijd spoorloos verdween. Owen was hevig verliefd op Julia, die hem had afgewezen. Enige tijd later staken Owen en Isabel de plaatselijke super markt in brand. Owen moet naar de gevangenis en Isabel naar een jeugdinrichting. Als ze daar uitkomt vangt haar tante Maggie haar op. Ze moe digt Isabel aan te gaan reizen en uiteindelijk trouwt die in Istanbul met een oud-piloot. Eenmaal terug in haar geboor testreek, kan Isabel zich niet meer losmaken van die omge ving en wat zich daar vroeger heeft afgespeeld. Ze probeert te achterhalen of het Owen was die Julia heeft vermoord. De Britse schrijfster Susanna Jones maakt veel werk van sfeerbeschrijvingen en mengt fantasie en werkelijkheid op vaardige wijze. Ze laat zien hoe onbetrouwbaar het men selijke geheugen is en hoe on verbreekbaar banden uit het verleden kunnen zijn. Dat neemt niet weg dat de De club van vermiste meisjes een tamelijk ingewikkelde en wei nig heldere roman is, die het meer van de psychologie dan van de spanning moet heb ben. \W\ Yolande Entius - Alleen voor helden. Uitgeverij Querido, 17,95 euro. door Sonja de Jong e mensen waar Yo- landa Entius over schrijft, passen niet helemaal in hun le ven. Dat was zo in haar de buut Rakelings waarmee ze de Selexyz Debuutprijs 2006 won, en dat is zo in haar nieu we roman Alleen voor helden. Ze doen wanhopig hun best, ze maken ervan wat ervan te maken valt, maar vallen nooit als een puzzelstukje op hun plaats. Het blijft worstelen, van de eerste tot de laatste se conden. En Entius beschrijft die worsteling met veel inle vingsvermogen en mededo gen. In Alleen voor helden zijn het Boris en zijn zusje Lucy met hun vriend David, die proberen een plek in het be staan te vinden. De moeder van Boris en Lucy is al jong overleden en hun vader is een zuiplap die - als hij dron ken is - gewelddadig wordt. Zestien jaar zijn ze en Boris voelt zich verantwoordelijk voor zijn zusje. Hij wil haar beschermen. Dan komt Da vid als nieuwe leerling op school en er ontstaat een hechte vriendschap tussen de drie die acht jaar zal duren. Maar beetje bij beetje sluipt vergif in hun vriendschap: zo wel Boris als Lucy is wanho pig verliefd op David die deze liefde niet kan beantwoor den. Onherroepelijk groeit de verwijdering. Acht jaar later zien ze elkaar weer, Lucy vol hoop, Boris vol wrok, David tegen wil en dank, als uitweg voor zijn eigen, ontsporende leven. Het wordt geen gelukki ge hereniging. Wat daar be gint, eindigt - opnieuw acht jaar later - in iets wat al die tijd al als een dreigende bas toon op de achtergrond voel baar was: de dood van een van de drie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18