Salarissen 12 Donderdag 10 januari 2008 PZC .1 - Ontevreden en Poen, poen, poen: de politie gaat er ondubbelzinnig voor. Het loon is karig, het werk zwaar en de ziektekosten rijzen de pan uit. Maar die pet past velen in de publieke sector, vinden economen en vakbonden. door Miriam van den Brand met dank aan Femke Nales illustratie Chantal van Wessel Hij vindt het helemaal niet gek dat politiemede werkers actie voeren. De salarissen zijn achterge bleven bij de ontwikkelingen in het bedrijfsleven. „Toen ik de nettobedragen zag die agenten verdienen, schrok ik ook", zegt econoom Wiemer Salverda van het Amsterdams instituut voor ArbeidsStudies. Een hoofd agent houdt maandelijks netto zo'n t.500 euro over, melden de vakbonden. Volgens Salverda 'weet iedereen' Po/Zf/, dat er een probleem is met de salarissen in de publieke sector. „Het verschil met de beloningen in het bedrijfsleven wordt ook steeds groter." De publieke sector omvat (semi-)ambtenaren als on derwijzers en verplegers. Hun sala ris wordt betaald uit publieke mid delen (belastinggeld). Volgens vice-voorzitter Rienk van Splunder van de vakbond CNV wreekt de achterstand van de pu blieke sector zich steeds meer. „Het is nu de politie, maar ook in het on derwijs en de zorg zijn acties ge voerd. Als er niets gebeurt, zoeken mensen met een goede opleiding een andere baan. Nu zie je al perso neelstekorten. En dat hier iets aan gedaan moet worden is niet de ge kleurde opvatting van een vak bondsman. Kijk maar naar het on derwijs: ook de politiek vindt dat het tijd is voor verandering." Salverda verwijst naar de bezuini gingen begin jaren '80 als een van de oorzaken van het huidige pro bleem. Toen werden de ambtena rensalarissen gekort. Voordat de ambtenaren die bezuini ging voor de kiezen kregen, had het zogenoemde Akkoord van Wasse naar uit 1982 al een drukkend effect op de salarissen. Overheid, werkge vers en werknemers spraken toen af om de lonen te matigen. Van Splunder: „Sindsdien zie je dat de marktsector de werknemers wel aan zich weet te binden en dat de salarissen stijgen. In de publieke sec tor is dat dus niet gelukt. Kijk naar het rapport van Rinnooy Kan, dat duidelijk signaleert dat de lerarensa larissen zijn achtergebleven." De pijn zit hem vooral in de secun daire arbeidsvoorwaarden, zegt de CNV-man. Lang geleden was een ambtenaar te benijden. Eenmaal binnen, had je een baan voor het le ven. Dat is niet meer zo. Daarnaast is beknibbeld op veel voordelen die ambtenaren lang genoten. „Dat het salaris niet zo hoog was, vonden veel mensen in het onderwijs of bij Chef-kok middel- groot restaurant €33.000,- "i-r.-nmn.-_; II .W de politie nog niet zo erg. Ze profi teerden van een goedkope ziekte kostenverzekering, een goed pen sioen en talloze mogelijkheden tot scholing. Het vorige kabinet heeft daar behoorlijk het mes in gezet. Zo komt het pure salaris centraler te staan. Eén bezuiniging is nog te ver werken, een tweede misschien ook, maar er is een druppel die de em mer doet overlopen." Het gaat de onderwijzers, verple gers, medewerkers van de thuiszoi of agenten ook om het aanzien va hun vak, zegt Salverda. „Het is eer algemeen gevoel dat ze worden or dergewaardeerd. Ze zorgen voor d veiligheid, voor onze gezondheid en voor onze kinderen. Maar krij gen niet het salaris dat bij dat soor verantwoordelijkheden hoort." De genoemde beroepen worden vaak gekozen vanuit een soort ide lisme. En wie graag kinderen een De verpleegkundige De algemeen verpleegkundige die werkt in het ziekenhuis krijgt volgens de cao een bruto- maandsalaris (gebaseerd op een 36-urige werkweek) van mini maal 1.701 euro en maximaal 2.606 euro bruto. Bij een specia lisatie, bijvoorbeeld oncologie, ligt het salaris tussen de 2.202 en 2.956 euro bruto. Verpleeg kundigen op de intensive care en spoedeisende hulp krijgen maximaal 3.318 euro bruto. Het maandelijkse bedrag kan flink hoger uitvallen door het wer ken van avond-, nacht- en weekenddiensten. Daar zijn toe slagen van 38 tot 60 procent van toepassing. Er is een einde jaarsuitkering van 5 procent en een vakantietoeslag van 8 pro cent. De callcentermedewerker Het salaris van de medewerkers in callcenters is geregeld in de cao Callcentermedewerkers Faci litaire Callcenters. Het salaris is afhankelijk van het niveau waar op hij werkzaam is. Is vastge legd in een script wat de mede werker moet doen en zeggen, dan verdient hij een bruto- maandsalaris van minimaal 1.357 euro en maximaal 1.482 euro. Naarmate de callcenterme dewerker meer mag afwijken van het script, de klant aanbie dingen kan doen of complexe problemen oploststijgt het sa laris tot maximaal 2.013 euro bruto per maand. Voor werken in de late avond en de nacht geldt een toeslag van 50 pro cent. Vakantietoeslag: 8 pro cent. De werkloze De bedragen voor een bijstands uitkering zijn landelijk vastge legd in de Wet Werk en Bij stand. Gehuwden en samenwo nenden krijgen samen 1.186 eu ro netto per maand, de vakan tie-uitkering bedraagt 59,82 eu ro. Een alleenstaande ouder krijgt 830,46 (en een vakan tie-uitkering van 41,87 euro). Alleenstaanden (zonder kinde ren) krijgen maandelijks 593 eu ro per maand, hun vakantie-uit kering is 29,91 euro. Gemeen ten kunnen alleenstaanden een toeslag geven van maximaal 237 euro. Na vijfjaar kan de werkloze een langdurigheidstoe slag krijgen. Voor gehuwden is dit 478 euro per jaar, voor al leenstaande ouders 430 euro en voor alleenstaanden 336 euro. De beveiliger Het salaris is geregeld in een ei gen cao en geldt voor een 40- urige werkweek (waarvoor de werknemer 13 adv-dagen terug krijgt). Het aanvangssalaris van de particulier beveiliger op zijn twintigste is 1.472 euro bruto per vier weken. Naarmate de be veiliger zich verder bekwaamt en meer verantwoordelijkheid draagt, stijgt het salaris. Het maximaal basissalaris zit tussen de 1.865 en 2.195 euro bruto per vier weken. In de nachtelij ke uren in het weekend krijgt een werknemer 35 procent extra loon. Door de week 's nachts werken: 20 procent extra. Wie op de doordeweekse dagen tussen 18.00 en 24.00 uur werkt, krijgt 10 procent extra. Vakantiegeld: 8 procent. De slager In het slagersvak werken specia listen, zoals de uitbeners, deeg- bereiders, worstmakers en verdelers/vliezers. Zij verdie nen volgens de cao tussen de 1.603 en 1.739 euro bruto per vier weken, net zoveel als de winkelslager. Verpakkingsmede werkers in de vleesindustrie verdienen tussen de 1.442 en 1.648 euro bruto per vier we ken. Medewerkers die veel in de kou werken (temperatuur be neden de 12 graden celsius) krij gen een toeslag van 5,70 euro per week. Managers in de vlees- werkende industrie, of het hoofd van de slagerij in een voorverpakkingsbedrijf, verdie nen tussen de 2.179 en 2.549 euro bruto per vier weken. Va kantietoeslag: 8 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12