Sport op rustdag Haase begint kwalificaties tegen Japanner Soeda De man die de voetballer emancipeerde PZC Woensdag 9 januari 2008 3 7 Oranje treft Polen na deceptie tegen Italië. door Martijn Krullaars IZMIR - De lelijke schram op zijn hoofd was her tastbare bewijs dat Marko Klok tegen Italië wel de gelijk tot het gaatje was gegaan. Na zijn snoekduik tegen één van de re clameborden in de immense Halkapinarhal was het gisteren let terlijk een kwestie van wonden lik ken. De aanvoerder van het Ne derlands volleybalteam had ge noeg te bepraten met zijn team maatjes. Oranje begon het olympisch kwali ficatietoernooi in Izmir maandag met een 3-0 oorwassing door Ita lië. Een klap die na het succesvolle pre-OKT op Sicilië keihard aan kwam en eigenlijk volkomen on verwacht was. Amper een etmaal later was het daarom zoeken naar antwoorden, alhoewel de vragen amper duidelijk waren. Overcon- centratie, onderschatting? Of juist misschien te graag willen? Dat laatste zou zo maar kunnen, getuige de training gistermiddag in één van de vele andere sporthal len van de Turkse kustplaats. Tij dens een speelse volleybalvariant ging het er af en toe fanatiek aan toe en werd het meer dan duide lijk dat Nederlandse topvolleybal- lers er bepaald geen plezier in scheppen te verliezen. Waar en wanneer dan ook. Het setje tussen 'jong' en 'oud' werd een prooi voor de routiniers, die de nieuwe lichting toppers met 15-13 opzij zetten. Blijkbaar heeft het verleden nog steeds een streepje voor op de toekomst, al probeerde Peter Blangé daar giste ren andermaal mee af te rekenen. Resultaten uit het verleden bieden nu eenmaal geen garantie voor de toekomst, op die fiets. „Elk team maakt dit wel eens mee", doceerde de bondscoach. „De ontwikkeling Op het OKT in Izmir hebben de Oranje-volleyballers een beroer de start gemaakt. Vanavond speelt de ploeg daardoor al een cruciale wedstrijd tegen Polen. van een goed team kost nu een maal tijd, spelers moeten eerst ge middeld een paar honderd inter lands hebben gespeeld. Met de bil len bloot, afgeslacht worden, noem maar op. En dat noemen ze dan uiteindelijk: ervaring." Marko Klok heeft op dat gebied niets te klagen. In maart wordt de libero veertig jaar en voorlopig is hij niet van zins uit eigen bewe ging plaats te maken voor een jon gere speler. „Ik stop pas als ik niet goed genoeg meer ben. En dan moet iemand anders die beslissing maar voor mij maken." Bovendien denkt Klok dat Oranje hem nog goed kan gebruiken. Met meer dan twintig jaar topvolleybal in zijn rugzak, opgedaan bij twaalf clubs, heeft hij alles al wel eens gezien of meegemaakt. De onderlinge gesprekken van gis teren vormden daar geen uitzonde ring op. „Maar het blijft nodig. Niet altijd met zijn allen, want vaak hebben compacte gesprekken meer nut Zeggen waar het op staat, waar het aan gelegen heeft. Tijdens een wedstrijd als die tegen Italië lukt dat op een gegeven mo ment niet meer, dan is zo'n proces niet meer te keren. Dan moet je het dus na afloop proberen. Dan ontsnapt echt niemand eraan om even zijn mond open te doen." Blangé praat ook genoeg, maar niet té veel. „Uren lang muggenzif ten heeft echt geen zin", vindt de bondscoach, die ook niets ziet in de constante aanwezigheid van een mental coach. „We maken er soms best gebruik van, maar niet standaard. Want je gaat er echt niet beter van volleyballen." Toch is de kans groot dat aanvoer der Klok vanavond, vlak voor de cruciale wedstrijd tegen Polen, nog één keer het woord vraagt. „Ik doe het niet altijd, maar ik heb nu wel iets in mijn hoofd. Zoals op het EK, voor het duel tegen Duits land. We hadden net twee keer verloren en toen zei een Duitser in de lift tegen me dat we een stel hobbyisten en prutsers waren. Dat zette kwaad bloed bij mij en heb ik vlak voor de wedstrijd verteld. Het heeft zijn uitwerking niet ge mist." Gabriel Heinze vijf weken aan de kant MADRID - Real Madrid kan vijf we ken niet beschikken over verdedi ger Gabriel Heinze. De Argentijn heeft een spierblessure in het lin kerbeen. Heinze raakte afgelopen weekeinde in de wedstrijd tegen Real Zaragoza (2-0) gekwetst en werd al na 16 minuten gewisseld. Heinze heeft nog weinig plezier beleefd aan zijn overgang van Man chester United naar Madrid. Door tal van spierblessures kwam hij in slechts zes duels in actie. Casey Stoner fit en vol vertrouwen MADONNA Dl CAMPIGUO - Casey Stoner is hersteld van zijn schou derblessure en begint vol zelfver trouwen aan de voorbereiding op het WK in de MotoGP-klasse. De Australische motorcoureur is titel verdediger. De 22-jarige Stoner be schadigde eind november het ge wrichtskapsel van zijn linkerschou derschouder tijdens een testrit. Francisco Elson ziet Spurs verliezen PHOENIX - Titelverdediger San An tonio Spurs heeft in de Amerikaan se basketbalcompetitie verloren. Na een eindstand van 112-112 bleek Golden State Warriors in overtime te sterk voor de Spurs: 130-121. Francisco Elson kwam opnieuw niet in actie voor San Antonio Spurs. De Rotterdammer deed de voorgaande twee duels ook al niet mee. Baron Davis was topscorer bij de Warriors met 34 punten. Feyenoord verhuurt Saïdi aan Sivasspor ROTTERDAM - Karim Saïdi speelt de rest van het seizoen op huurba- sis voor de Turkse koploper Sivas spor. De verdediger had onder trai ner Bert van Marwijk geen uit zicht op een basisplaats. Het is de tweede keer dat Feye noord Saïdi verhuurt: eerder speel de hij al een half seizoen voor het Italiaanse Lecce. Alexander Oltrop stopt met schaatsen GRONINGEN - Schaatser Alexander Oltrop heeft zijn loopbaan beëin- digd. Voor de 28-jarige sprinter uit de APPM-ploeg vormen een aantal ge zondheidsproblemen, waaronder een recente ontsteking aan het hartzakje, in combinatie met on voldoende motivatie de directe aanleiding tot dit besluit. Na zijn tijd bij de opleidingsploeg van de KNSB kwam Oltrop in 2002 bij TVM. Olympiakos strikt Argentijn Belluschi ATHENE - De Argentijnse internatio nal Fernando Belluschi verhuist van River Plate naar de Griekse kampioen Olympiakos Piraeus. Met de overgang is een bedrag gemoeid van zesenhalf miljoen eu ro. De 24-jarige middenvelder onder tekent een contract voor vieren half jaar bij zijn nieuwe club. Drie winstpartijen nodig om Australian Open te bereiken. door Peter van Leeuwen MELBOURNE - Tennisser Robin Haase begint de kwalificaties voor de Australian Open vandaag met een partij tegen de Japanner Go Soeda. Haase is als eerste geplaatst en moet drie partijen winnen om het hoofdtoernooi te bereiken. Bij winst op Soeda, de nummer 212 van de wereld, treft de Hage naar de winnaar van de partij tus sen de Amerikaan Scott Oudsema en de Duitser Julian Reister. Haase, sinds maandag op plaats 103 op de wereldranglijst, speelde op de ATP-tour nooit eerder tegen Soeda. Jesse Huta Galung heeft geloot te gen de Amerikaan Phillip King. Huta Galung is de nummer 201 van de wereld, King staat 310e. Bij winst wacht de tennisser uit Hillegom mogelijk een geplaatste speler, de Amerikaan Wayne O- desnik. Matwé Middelkoop begint de kwalificaties tegen de Italiaan Paolo Lorenzi. Middelkoop is na het winnen van vier toernooien op rij in Afrika geklommen naar plaats 242 op de ATP-ranking, Lo renzi volgt 42 plaatsen lager. Bij winst treft de Bredanaar mogelijk een geplaatste Italiaan: Federico Luzzi. Bij de vrouwen nemen geen Ne- Tennisser Robin Haase moet zich vanaf vandaag zien te plaatsen voor de Australian Open. Als hij drie partijen wint, bereikt hij het hoofdtoernooi. derlandse tennissters deel aan de kwalificaties. Michaëlla Krajicek is als enige Nederlandse vertegen woordiger rechtstreeks tot het hoofdtoernooi toegelaten. Gaël Monfils heeft zich afgemeld voor de Australian Open. De Fran se tennisser is niet op tijd hersteld van een knieblessure. Hij is de nummer 42 van de wereldrang lijst. Monfils speelde in september 2007 zijn laatste toernooi. Daarna kwam hij niet meer in actie We gens een blessure aan zijn linker hand. Deze week zou hij in Syd ney zijn rentree maken, maar een knieblessure voorkwam dat. Doktoren adviseren Monfils op nieuw een periode van rust. De planning is dat hij op 11 februari in Marseille voor het eerst weer mee doet. Karei Jansen hoort thuis in een lijst met Johan Cruijff, Willem van Hanegem, Leo Hom, Cor Kieboom, Jaap van Praag - de grote mannen van de vaderlandse voetbal geschiedenis. Hij was al lang en breed met pensioen, toen de finan ciële voetbaldijken braken. Clubs gingen tientallen miljoenen betalen om een voetballer aan te schaffen en hun aanwinst verwen nen met een salaris waar de speler zelf van ging blozen. In 2001 wil de Arsenal het contract met Den nis Bergkamp heel vroeg heel graag openbreken en ook heel graag sterk verbeteren; de Neder landse balvirtuoos moest het tot die tijd doen met 50.000 gulden Karei Jansen 1925-2 008 door Henri van der Steen per week, dat kon gerust wat meer worden. De zaakwaarnemer van Dennis Bergkamp was Rob Jansen, de zoon van de maandagnacht overle den Karei Jansen. De jonge Jansen werkte vijftien jaar voor de door zijn vader opgerichte WCS, de be langenvereniging van voetbal profs, een idealistische instelling die rond 1995 zijn tijd wel gehad had - voor de jonge Rob tenmin ste. Hij zegde het wereldverbete- ren vaarwel en omhelsde het prag matisme door een eigen praktijk te beginnen als voetbalmakelaar, aanvankelijk wel zorgvuldig wer kend als 'voetbalmanager', om zijn arme vader niet voor het hoofd te stoten. Karei Jansen moet gevoelens van ontgoocheling hebben gekend bij die stap van junior - en bij de tota le ontwrichting van de voetballe rij. De voormalige aanvoerder van ADO (meer dan 300 wedstrijden vanaf 1949, ooit bijna internatio nal!) richtte in 1961 de WCS op om de voetballerij te ontdoen van het paternalisme. In die jaren van semi-professionalisme lag alle macht bij de clubs; voetballers wa ren schapen, het woord 'inspraak' werd nog tussen aanhalingstekens gezet. „Hier te lande hebben de spelers niets te vertellen. Zij moe ten lid van hun club zijn en contri butie betalen, maar hebben geen stemrecht. De WCS streeft naar een voor de betrokken partijen aanvaardbaar stelsel, waarin de spelers ook een zekere 'inspraak' hebben", zei hij in een interview met ir. A. van Emmenes voor Sport en Sportwereld in 1967. De voetbalbond hield het systeem keurig in stand. Uit datzelfde inter view: „Het moet niet kunnen ge beuren dat spelers voor een paar wedstrijden worden geschorst al leen omdat zij de scheidsrechter of de grensrechter een onvriende lijk woord hebben toegevoegd." Ook de tirannieke strafrecht spraak van de KNVB viel hij van uit zijn woonhuis in de Laan van Meerdervoort 565 aan, jaren wer kend in de kinderkamer van Rob- je- De betekenis die Karei Jansen sinds 1961 (en vanaf 1968 als be roepskracht) voor de WCS in het bijzonder en de totale voetballerij heeft gehad, kan nauwelijks wor den onderschat. Jansen speelde vooral een meer dan prominente rol bij de emancipatie van de voet balprof en zelfs die van de scheids rechters. lansen vond al vroeg in de jaren zestig dat de arbitrage schandalig slecht werd betaald. Hij begon zijn zegenrijke werk als vakbondsman dus in een tijd dat spelers werden afgescheept met een fooi, maar tegelijk aan handen en voeten gebonden waren aan hun club. lansen pleitte al midden jaren zestig voor afschaffing van het transfersysteem, dat in zijn ogen barbaars was en deed den ken aan de slavenhandel van vroe ger - en zal misschien nooit heb ben gedacht dat het verfoeide sys teem nog ooit zou vallen ook. Misschien zal hij ook nooit heb ben gedacht dat in de voetballerij de macht nog eens volledig bij de spelers zou komen liggen. Zijn zoon dus wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65