M Kanonskogel en scheep JÈ Covra biedt musea noodopva Kustwacht ontbreekt in Veiligheidsregio Provincie gaat sluizen centraal bedienen p VIER VRAGEN OVER ïC 30 Woensdag 9 januari 2008 PZC De Zeeuwse bibliotheek en de archieven in Zeeland beginnen op 15 januari met een di gitale krantenbank. Via internet kunnen oude krantenpagina's geraadpleegd worden. Naam: Johan Franckè Leeftijd: 36 Woonplaats: Zoutelande Beroep: informatiespecialist van het Zeeuws documentatiecentrum door Cornelleke Biok jfpfe Dus ik kan vanaf volgende week de regionale krantenpagina van mijn geboortedatum zo uit de printer laten rollen? „Iedereen kan thuis via internet inderdaad een krantenpagina van een bepaalde datum opvragen en bekijken. Je kunt delen ervan uitprinten." Hoe werkt dat dan? „Het is net zo eenvoudig als een zoekmachine op het internet. Je kunt behalve op datum ook op trefwoord zoeken. Maar ook een reeks van aaneengesloten jaren. Als je bijvoorbeeld wilt lezen over de oorlogsjaren of over de tijd rond de watersnoodramp, dan krijg je al dié pagina's op je scherm. Het mooie van het systeem is dat de zoekterm in de betreffen de krantenpagina gearceerd wordt. Je hoeft dus niet het hele document door te zoeken. Vroeger waren de medewerkers van het documentatie centrum twee weken bezig om al die informatie te vinden. Nu heb je het binnen een uurtje gevonden." Van welke oude kranten kan ik pagina's opvragen? „We werken samen met verschillende gemeentearchieven. Voorlopig gaat het alleen over krantenpagina's tot 1940. Behalve de pagina's van de Zierikzeesche Nieuwsbode, die zijn tot 1998 beschikbaar. Die krant komt ook het eerst digitaal beschikbaar. De pagina's staan vanaf t5 janua ri online. De Zierikzeesche Courant volgt in de loop van 2008. Daar naast zijn we bezig met onder meer het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad, de Eendrachtbode, de Thoolsche Courant, de Goesche en de Ierseksche Courant. We hopen in 2010 het hele project klaar te hebben. Het gaat om zo'n 700.000 pagina's." Dat is een hele klus, lijkt me. „Inderdaad, maar we doen het niet zelf We hebben twee bedrijven inge schakeld om de kranten te digitaliseren. We willen zoveel mogelijk origi nele kranten verzamelen. Van sommige kranten hebben we alles nog, maar van andere moeten we exemplaren lenen bij instellingen. Het is veel werk, maar straks zijn de gegevens beter en voor altijd beschikbaar." De eerste krantenpagina's van de Zierikzeesche Nieuwsbode zijn vanaf 15 ja nuari te vinden via www.krantenbankzeeland.nl. Afgelopen najaar is begonnen met de opslag van depotstukken van het Muzeeum bij de Covra in Vlissingen-Oost. Bij wijze van proef. door Ben Jansen Aardewerk uit een scheepswrak, een verza meling schelpen, een scheepsmodel, een uni formjasje, een geschilderd zeege zicht, wat ijzeren kanonskogels. Het zijpad in de loods van de Cen trale Organisatie Voor Radioactief Afval (Covra) oogt een beetje als een rariteitenkabinet. De kasten en stellingen met objecten uit het depot van het Zeeuws maritiem Muzeeum in Vlissingen vallen uit de toon naast al die strakke rijen met in beton verpakt laag- en mid- delradioactief afval. Toch is dit het beeld dat Covra-di- recteur Hans Codée voor ogen staat: combinatie van opslag van radioactief afval en museumstuk ken. Het materiaal van het Mu zeeum ligt er bij wijze van proef Codée verraste vorig jaar de mu seumwereld met zijn aanbod: vol op ruimte, zeker honderd jaar be schikbaar en nog gratis ook. Nou ja gratis, musea die hun depot bij de Covra willen onderbrengen, draaien zelf wel op voor de inrich ting van de opbergruimte en voor het beheer van het opgeslagen goed. Ruimte en bewaking zijn voor niets. Codée: „Langs de wanden van on ze loodsen hebben we een enor me oppervlakte beschikbaar en be veiliging hebben we toch. Wij vin den dat het bij onze maatschappe lijke functie hoort daar ook ande ren van te laten profiteren." De depotstukken uit het Mu zeeum zijn afgelopen najaar naar de Covra gebracht om ervaring op te doen. „We willen zien hoe de opslag van museumstukken het best kan wor den georganiseerd en wat de meest geschikte kasten daarvoor zijn. En natuurlijk willen we we ten wat de invloed van het klimaat in onze loodsen is op museumma teriaal." Over dat laatste heeft Codée weinig twijfels. De lucht vochtigheid in de loodsen wordt laag gehouden en door de grote hoeveelheid beton blijven tempe ratuurschommelingen uit. 's Zo mers is het er aangenaam koel en 's winters weldadig warm. Niettemin liggen in en op de kas ten van het Muzeeum plaatjes ge prepareerd zilver. Op hetzelfde mo ment zijn vergelijkbare plaatjes aangebracht in het bestaande de pot van het maritiem museum en in dat van het Zeeuws Museum. Uit de mate waarin die plaatjes te gen de zomer zijn verkleurd, kun nen conclusies worden getrokken over de luchtkwaliteit in de loods. Wilfried Weber, directeur van het Muzeeum, is enthousiast over de mogelijkheden van de Covra als museumdepot. „De ruimte is werkelijk enorm. Kasten mogen bij ons vanwege ar- bo-normen niet hoger zijn dan twee meter. Zo'n kast valt gewoon weg tegen die hoge wanden. Ie zou er best twee op elkaar kunnen stapelen. Met een vorkheftruck van de Covra kun je dan nog over al bij." Heeft de Covra nu ook al beslag weten te kens die in een van de loodsen voor laag- door Jeffrey Kufterink MIDDELBURG - Nu de bediening van sluizen en bruggen over het Kanaal door Walcheren is gecentra liseerd, is het mogelijk ze 24 uur per dag te bedienen. Dat is een ver betering voor de beroeps- en re creatievaart. In navolging van Rijkswaterstaat - die de bediening centraliseert van uit het Topshuis - gaat ook de pro vincie sluizen en bruggen centraal bedienen. Het gaat om de bruggen en sluizen aan en over het Kanaal door Walcheren, de sluizen in Veere en de Zeelandbrug. De cen trale bediening vindt plaats vanuit het sluiscentrum in Vlissingen. Nu nog worden de sluizen in Vlissin gen volcontinue bediend, de slui zen in Veere van 05.30 uur tot 23.00 uur en de bruggen van 06.00 tot 22.00 uur. Op zon- en feestda gen en in zomer en winter ver schillen die tijden. Nu de bedie ning is gecentraliseerd en het per soneel ondergebracht is in het sluiscentrum, is het mogelijk alle bruggen en sluizen dag- en nacht aan te sturen. Dat in navolging van Rijkswaterstaat. Die bedient vanaf 11 mei de Roompot-, Grevelingen-, Bergsediep- en Zandkreeksluis cen traal vanuit het Topshuis. Collecties kunnen bij calamiteiten naar Vlissingen-Oost. door Ben Jansen Het is de nachtmerrie van ie dere museumdirecteur. Brand, wateroverlast. Waar laat je je kostbare spullen zo gauw? Wanneer de brand zo snel om zich heen grijpt als in oktober bij het Armando Museum in Amersfoort, valt er weinig meer te beredderen. Maar stel dat je belangrijke delen van je collectie wél in veiligheid kunt brengen, wat moet je er dan mee? Hans Codée, directeur van de Cen trale Organisatie Voor Radioactief Afval (Covra) weet raad. Laat als de wiedeweerga een container ko men, stop die vol met museum stukken en stal die voorlopig in een van de bewaakte loodsen bij de Covra. Codée, die zijn loodsen voor laag- en middelradioactief afval al eer der als depotruimte heeft aangebo den, geeft de musea nu in overwe ging bij hun noodplannen reke ning te houden met de mogelijk heid de Covra als noodopvang voor hun collectie te gebruiken. „Het is gewoon een logistiek plan. Ie maakt afspraken zodat je te allen tijde snel over containers kunt beschikken. Je stopt er je spul len in en laat ze naar ons brengen. Wij zorgen ervoor dat ze goed en veilig worden opgeslagen." Zo'n eerste container komt deze week al bij de Covra binnen. Niet als gevolg van een calamiteit, maar bij wijze van praktische oplossing. Oorlogsmuseum Infatuate in Nieuwdorp gaat verbouwen. De collectie is de afgelopen weken in een twintig-voets container ge pakt en die komt voor de duur van de verbouwing - volgens plan anderhalf jaar - bij de Covra te Brandweer ontbeert volgens redders kennis voor hulp te water. door Marcel Modde MIDDELBURG - In her wetsvoorstel voor verdere inrichting van de Vei ligheidsregio's in Nederland ont breken essentiële onderdelen voor een efficiënte aanpak van inciden ten op het water. Woordvoerder K. Brinkman van de Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschap pij (KNRM) vindt het bovendien opmerkelijk dat dit onderdeel niet in de handboeken rampenbestrij ding staat. Het is onlogisch de aansturing van een reddingsoperatie bij een ern stig ongeluk op de Westerschelde in handen te geven van de meldka mer in Middelburg, stelt hij. Met betrekking tot de Oosterschelde en Grevelingen wordt die verant woordelijkheid in het conceptvoor stel bij de brandweer gelegd. Beter is het de operationele leiding in al le gevallen in handen te geven van het Kustwachtcentrum, aldus Brinkman. Dat gebeurt nu bij 'ge wone' noodmeldingen ook al. In 95 procent van de gevallen wordt de KNRM direct ingeschakeld. Hij begrijpt niet waarom daar bij gro ter incidenten van moet worden In de regelgeving voor de Veiiig- heidsregio's is de Kustwacht ver geten. Onbegrijpelijk, vindt de KNRM, die pleit alle hulpverle ning te water centraal te houden. afgeweken. „Wij hebben de speci fieke kennis voor het redden van mens en dier op het water. Wan neer de aansturing via meldkamer of brandweer zou verlopen, gaat dat over veel schijven, wat vertra ging en verwarring in de hand werkt." Brinkman vindt dat de slagkracht van KNRM, Kustwacht en Red dingsbrigades ingebed moet wor den in de Veiligheidsregio's. Daar over worden nu aparte afspraken gemaakt. Voor wat betreft de Wes terschelde komt de regionale regie op het water ook bij grootschalige incidenten in handen van het Schelde Coördinatie Centrum. Ook commissaris van de koningin Peijs constateerde onlangs bij het bezoek van minister Ter Horst (Binnenlandse Zaken) dat er nog gaten zitten in de incidentenbe- strijding op het water. De minister wil, vooruitlopend op de nieuwe regelgeving, voor 1 juli een conve nant afsluiten met de 25 Veilig heidsregio's, omtrent de vereisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58