Stam doet geen concessies meer eens geworden Rio de Janeiro onthult Scheringa ageert tegen regels plan voor Spelen 2016 Bimmel krijgt Van de Graaf niet op de knieën JPZC Woensdag 9 januari 2008 3 5 Baanwielrenner ziet Olympische Spelen uit beeld verdwijnen. door Edward Swier ROTTERDAM - Hij zal het zelf niet zo duidelijk zeggen, maar voor Danny Stam is de lol er deze win ter wel een beetje af De 34-jarige baancoureur dacht met koppelge- noot Robert Slippens weer mee te gaan doen om de hoofdprijzen in de zesdaagsen en lonkte naar olym pische deelname. Maar de laatste weken krijgt de Noord-Hollander de ene na de andere jobstijding. Zuchtend: „Ik ben 34 jaar, heb het meeste wel meegemaakt. Maar ik hoef gelukkig niet nog tien jaar door." De Spelen kan hij gevoeglijk verge ten. Het ervaren koppel Slip pens-Stam is voorbijgestreefd door de jonge honden Peter Schep en Jens Mouris. „Bondscoach Peter Pieters heeft te kennen gegeven dat het koppel Schep-Mouris zijn voorkeur krijgt. Ik heb daar zelf naar geïnformeerd bij hem. Hij heeft het al heel lang in zijn hoofd, heb geen idee wat ik moet doen om dat eruit te krijgen." Dat hij de twee wereldbekerwed strijden, de komende maand in Los Angeles en Kopenhagen, niet zal rijden is een teken aan de wand. De kans om zich nog te pro fileren is verkeken. „Maar Pieters weet wat hij aan mij heeft. Hij kent mijn sterke en zwakke pun ten. Er zullen zich deze winter geen grote verrassingen voordoen, na al die jaren." En dus moet hij Peking vergeten en het WK waar schijnlijk ook. Stam is er, eerlijk ge zegd, een beetje klaar mee. „Ik ben beroepssporter, wil dolgraag naar Danny Stam: 'Ik hoef gelukkig niet nog tien jaar door' de Spelen, maar verdien mijn geld in de zesdaagsen. Daar ga ik, zeker als het olympisch perspectief zo minimaal is, geen concessies voor doen." Dat heeft Stam al voldoende moe ten doen. Zijn koppelgenoot Ro bert Slippens is aan het kwakke len. Na een zware val in augustus 2006 moest hij lang revalideren, deze winter leek Slippens de aan sluiting weer te vinden. Maar nu zit z'n maatje bijvoorbeeld met een blessure aan zijn zitvlak. Daar door moest hij in Zürich halverwe ge uitstappen en diende hij Rotter dam na een dag verlaten. Stam ver volgde de Zesdaagse in Ahoy' met de Duitser Leif Lampater en stond aan het begin van de slotavond no ta bene aan de leiding. Maar kracht en energie kost dat wel. Stam won tot Rotterdam tien zes daagsen. De teller had echter een stuk hoger kunnen staan als Slip pens gezond was gebleven. Welis waar won Stam vorige winter met Peter Schep in Amsterdam, maar de échte oogst - na jaren van inves teren - is door de val van Slippens ietwat mislukt. „Die winter ervoor wonnen we er vier of vijf dat had nu ook nog zo moeten zijn. Dat we vorige winter samen weinig succes zouden boeken had ik na zijn val wel ingecalculeerd. Dat zie Braziliaanse stad kiest voor een bescheidener aanpak. RIO DE JANEIRO - Rio de Janeiro heeft gisteren het plan de campag ne bekend gemaakt dat moet lei den tot de toewijziging van de Olympische Spelen van 2016. De Braziliaanse metropool heeft geko zen voor een bescheidener aanpak dan vier jaar geleden, toen de kan didatuur niet werd gehonoreerd. In het nieuwe bidbook zal het al bestaande loao Havelange-stadion, na verbouwing en uitbreiding, worden gebruikt voor het atletiek- evenement. Op de plaats van het je aankomen. Maar nu vind ik het lastiger. We staan nu stil." Zeker nu de blessure van Slippens toch wat ernstiger blijkt dan ge hoopt, kijkt Stam met de dag min der vrolijk. „Ik weet niet hoe lang het duurt voor hij weer terug keert, maar ik vrees dat we dan weer met een niveauverschilletje met de rest zitten." De winter mag wat hem betreft snel voorbij zijn. lacarepagua-circuit, waar in 1989 de laatste Formule t-race werd ge houden, komt een olympisch park met tal van sportaccommodaties. Het ambitieuze plan de metro in de stad uit te breiden is terzijde ge schoven. In plaats daarvan komen er vrije busbanen met grote ver voerscapaciteit. De voertuigen zul len rijden op gas of biobrandstof Rio, dat concurrentie heeft van Chicago, Madrid, Tokio, Doha en Bakoe, zou de eerste Zuid-Ameri kaanse stad worden die de Spelen organiseert. Pogingen het evene ment al in 2004 en 2012 in huis te halen mislukten. Rio haalde de shortlist niets eens, maar besloot het nogmaals te proberen. DSB dreigt ploegen in marathonschaatsen terug te trekken. ALKMAAR - DSB dreigt haar ploe gen in het marathonschaatsen te rug te trekken, indien enkele nieu we regels niet teruggedraaid wor den. Dirk Scheringa vindt dat en kele elementen in de nieuwe op zet voor te veel verwarring zorgen, waardoor het effect van de sponso ring daalt. Scheringa heeft vooral moeite met het feit dat bij de Essent Cup-wed- strijden slechts twintig schaatsers om de zege mogen strijden. De rest moet na een schifting, op 20 ronden van het einde, het ijs vroeg tijdig verlaten. „Dat vind ik niet eerlijk", sprak Scheringa. „Zoiets gebeurt ook niet bij het wielrennen. Iedereen moet sprinten om de overwin ning. Als zo'n regel niet verandert, vinden wij het niet meer leuk om met de marathon door te gaan." Het is niet de enige doorn in Sche ringa's oog. De oprichter en eige naar van Dirk Scheringa Beheer is er ook allerminst gelukkig mee dat twee competities door elkaar heen lopen (Essent Cup en KNSB Cup) en dat veel toppers alleen op zon dagmiddag 12.00 uur in actie ko men. „Marathonschaatsen is een volkssport. Het publiek vindt het prachtig om de toppers juist op za terdagavond te zien." Volgens Scheringa hebben de nieu we regels te veel verwarring veroor zaakt, waardoor ook het effect van de sponsoring afneemt. „We vin den dat er dingen moeten verande ren. Dat signaal gaan we afgeven aan de bestuurders." De KNSB laat weten dat ze vorige week een overleg met de schaat sers hebben gehad en dat daarin bleek dat juist een meerderheid 'dolenthousiast' is over de formu le. ZIERIKZEE - In de dertiende ronde van de Zierikzeese schaakcompeti tie speelde Kees Bimmel sterk te gen koploper Bas van de Graaf De met wit spelende Bimmel kwam iets minder uit de opening, maar wist zijn stelling zodanig op te zet ten dat de stukken van Van de Graaf lange tijd weinig actief kon den zijn. Uiteindelijk won Van de Graaf toch een pion en dit gaf op het laatst de doorslag. Sjaak Spiegels kreeg in een open spel een vrijere stelling. Hij trok de winst naar zich toe toen tegenstan der Aat Brakel bij een afruil ver keerd terugsloeg. Han van der Ma de stelde zijn stukken in een Sicili- aanse partij niet helemaal goed op, wat hem een slechte stelling be zorgde. Op goed geluk zette hi. een tegenoffensief in, maar de met zwart spelende Martin Krijger dwong winst af na promotie me een pion tot een nieuwe dame. Danny Stam (links) en Leif Lampater in actie tijdens de Zesdaagse. foto Robert Vos/ANP Wim Hofkens (rechts) stapte naar de rechter wegens een geschil met Hoek. Nu hebben beide partijen een schikking getroffen. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49