Zeela Patiënt Morres snijdt D Boventalligen Morres wacht wellicht aanzienlijk uitgekleed sociaal plan Obamania De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Woensdag 9 januari 2008 PZC ERNSTJAN ROZENDAAL Het was 1972. Voor het eerst was de Amerikaanse piloot die bij mijn grootouders ondergedoken had gezeten weer op bezoek in Nederland. Wij kenden hem als Jan Smit, zijn onderduiknaam. Bij huiszoekingen moest hij zich doofstom voordoen. )a, die Duitsers trapten echt overal in. lan Smit was een groot fan van de toenmalige president Nixon. Voor jongeren onder ons: die was nog erger fout dan George Bush. Als mijn vader, trouw volgeling van onze toch zeer brave premier Biesheuvel, Jan Smit uitleg gaf over de poli tiek in Nederland, zette hij grote ogen op. 'Bloody communists', zag je hem denken. 'Hebben we jullie daarvoor bevrijd?' In die tijd verkoos ik inmiddels De geschiedenis van Noord-Ame- rika van )aap ter Haar boven diens Ernstjan en Snobbeltje. Alle presidenten kon ik opdreunen. Mijn favoriet was John F. Kenne dy. U begrijpt dus dat ik dezer dagen met grote belangstelling de Amerikaanse voorverkiezin gen volg. Er lijkt immers een nieuwe Kennedy opgestaan. De welbespraakte Barack Obama pakt iedereen in. Hij is de toe komst, Hillary Clinton het verleden. Bekijk de fantastische R&.B-clipjes op YouTube, waarin rondborstige dames zingen: I got a crush on Obama, I can't wait till 2008, baby you're the best candidate, en het is duidelijk. Obama is cool en de Clin tons zijn nu echt de sigaar. Ook ik ben gevallen voor Obama. Louter ter bevestiging vulde ik gisteren op internet nog wat stemwijzers in. Maar wat bleek? John Edwards is my man! En niet van mij alleen. Liefst driekwart van de Nederlanders is het eens met deze Ameri kaanse Alexander Pechtold. De aanmerkelijk rechtsere Obama scoort hier nog geen 5 procent. Kennelijk begrijpen wij de Amerikanen net zo min als zij ons. Op de tast bewegen we ons door het politieke landschap van de Verenigde Staten. Als een doofstomme John Smith. Hij is de toekomst, Hillary Clinton het verleden COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37. Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend. een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van €67,-per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken1 voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuurde bon riaar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV, Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht, Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Verontwaardiging over de vele ontslagen en de stellige overtuiging dat er bij Morres wel iets móet gebeuren voor een gezonde toekomst van het Hulster meubelbedrijf vechten om voorrang. door Sheila van Doorsselaer e ondernemingsraad van Morres, vakbond FNV en de Hulster bur gemeester gebruiken de termen 'geschokt' en 'begrip' in dezelfde zin in hun reactie over de ontslaggolf bij het woonwaren- huis. Geschokt zijn ze over het aantal ontslagen, dat hoger is uitgevallen dan in eerste instantie al werd ge vreesd. Begrip is er voor de reorga nisatie, die onafwendbaar is om het bedrijf van een gestage onder gang te redden. „Er zit niks anders op", zegt OR-voorzitter William van Nispen gelaten. „We wisten dat er slecht nieuws zat aan te ko men. Dat kon niet anders, want we wisten allemaal al lang dat er iets moest gebeuren, dat het zo niet langer kon. Maar dat het uit eindelijk om 105 gedwongen ont slagen gaat, is bij ons ingeslagen als een bom, zoveel hadden we er echt niet verwacht." De OR adviseert volgens Van Nis pen de directie niet om het aantal ontslagen te heroverwegen ofte wel de reorganisatie anders te rege len. „We geven de directie in feite groen licht. We zien ook geen an dere mogelijkheid om het bedrijf weer gezond te maken." Van Nispen omschrijft de sfeer op de werkvloer als 'down'. „We heb ben er bij de directie begrip voor gevraagd dat 8 januari niet de boe ken zal ingaan als de meest produc tieve dag van het Morres-perso- neel." Op de directievleugel van de Mor- resburelen is de sfeer eveneens be drukt. Algemeen directeur Walter van de Griendt moest zijn perso neel het slechte nieuws brengen en dat is hem niet in de koude kle ren gaan zitten. „Je ligt er toch wakker van en vanavond blijft dat vervelende gevoel niet hier op kan toor achter. Dat neem je toch weer mee naar huis. Voor het personeel is het natuurlijk verschrikkelijk zuur. De mensen zijn bedroefd, maar tegelijkertijd hebben ze be grip voor de commerciële strate gie, die wordt ook juist gezien als een kans." Vakbondsman Niels Suijker van FNV Bondgenoten noemt 105 gedwongen ont slagen 'wel heel fors'. Ook hij wist al een tijdje dat het rommelde bin nen Morres en dat er iets zat aan te komen. Desondanks schrok hij van het definitieve aantal banen dat op de tocht staat. Hij hoopt Algemeen directeur van Morres: Walter van de Griendt. foto Camile Schelstraete van harte dat het niet voor niets zal zijn en de opmaat is naar een bloeiend bedrijf „De directie maakt nu een duidelijke keus wel ke richting ze op wil met het be drijf Ik hoop dat het deze keer de juiste keus is, want Morres heeft de laatste jaren al genoeg reorgani saties doorgevoerd waarbij perso neel de dupe werd." De Hulster burgemeester lan- Frans Mulder is bui ten de provincie als hij het aantal ontslagen verneemt. Hij reageert geschokt en spreekt van een persoonlijk drama voor de Morres-medewerkers die vrijdag een slecht-nieuws-brief in de bus vinden. „Ik hoop dat ze heel snel weer ander werk vinden. Er is na tuurlijk nooit een goed moment voor een bedrijf om een dergelijke ingrijpende beslissing te nemen, maar ik vind dat Morres net op tijd het roer omgooit. Op deze ma nier kan het bedrijf hopelijk weer groeien in de toekomst." Morres, van oudsher een familiebe drijf dat volgend jaar een eeuw be staat, is in die honderd jaar uitge groeid tot een van de grootste meubelbedrijven in de Benelux. Die positie wil Morres behouden en verstevigen door in Hulst tus sen nu en 2011 het bedrijf verder te ontwikkelen tot een retailpark van 85.000 vierkante meter. De omvorming van het bedrijf heeft ook grote invloed op de totale om geving van de winkel, tot aan de binnenstad van Hulst aan toe. Morres wordt dan immers met nieuwe winkels vanaf de Absdaal- seweg en de Stationsweg vastge koppeld aan het centrum. Het dis tributiecentrum en de kantoren van Morres worden, volgens de laatste plannen, verplaatst naar be drijventerrein Hogeweg. En de be langrijkste route naar Morres wordt aangepast door een druk kruispunt (Absdaalseweg- provin- cialeweg) te vervangen door een rotonde. De gemeente Hulst heeft te kennen gegeven dat ze wil dat Morres snel begint met de invul ling van de eerste vijftienduizend vierkante meter van het woonthe- macentrum. De provincie moet de plannen nog wel goedkeuren. De directie verwacht dat de ge wenste uitbreiding van het bedrijf minstens driehonderd arbeids plaatsen zal opleveren. Zoals Mul der het zegt: „Het is eigenlijk een beetje te vergelijken met tuinie ren; na de snoei komt de bloei." De PZC gaal zojgvukJig om mei peisoonsgegeven; In het colofon tr Onderhandelingen tussen FNV en directie verlopen moeizaam. door Sheila van Doorsselaer De boventallige werkne mers van meubelbedrijf Morres moeten volgens FNV-vakbondsbestuurder Niels Suijker niet rekenen op een riante regeling. Suijker zegt dat het over leg met de Morres-directie over het sociaal plan tot nu toe moeilijk verloopt. Volgens Suijker zit er een aanzienlijk verschil in wat de FNV voor haar leden wenst en wat de directie van het meubelbedrijf haar toekomstige ex-werknemers kan en wil bieden. Door een aan gekondigde reorganisatie verdwij nen bij het Hulster meubelbedrijf in totaal 125 arbeidsplaatsen. Voor 105 medewerkers wacht gedwon gen ontslag. Als ontslagvergoeding is de zoge noemde kantonrechtersformule gangbaar. Het uit te keren bedrag is dan de som van het aantal dienstjaren maal het bruto maand salaris. Bij oudere werknemers weegt een gedeelte van het aantal dienstjaren zwaarder mee. De uit komst wordt vervolgens vermenig vuldigd met een correctiefactor. Af hankelijk van die component kan het eindbedrag aanzienlijk varië ren. Volgens Suijker houdt de Mor res-directie tot nu toe vast aan een lagere uitkering dan de meest ge bruikte kantonrechtersformule. De FNV heeft voor komende vrij dag een ledenvergadering belegd bij Morres. Hij zal zijn achterban dan bijpraten over de stand van za ken rondom de onderhandelingen over het sociaal plan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2