'Terreurgevaar België reëel' Dodental Kenia vliegt omhoog 'Minder misdaad door Hannibal' Napoiitanen eisen oplossing voor vuilprobleem 8 Dinsdag 8 januari 2008 PZC Volgens expert leven er 700 islamstrijders in buurland. brussel - De terreurdreiging in België moet zeer serieus worden genomen. Dat zegt de Belgische terreurexpert Claude Moniquet, die een inlichtingenbureau heeft in Brussel. Volgens Moniquet, voormalig ge heim agent van de Franse inlichtin gendienst die over terrorisme heeft getuigd in het Amerikaanse Congres, leven er in België zeven honderd overtuigde strijders van de 'heilige islamoorlog'. Zeker tien van hen zouden bereid zijn een zelfmoordaanslag te plegen. „Vijf bewakers van het Navo-hoofd- kwartier in Brussel opblazen is in de ogen van de hedendaagse terro risten efficiënter dan een massaal bloedbad aanrichten in Irak." Moniquet deed zijn uitspraken gis teren in de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. In België gold de afgelopen weken het hoogste terreuralarm nadat veertien mensen waren aangehou den die volgens de politie met ge weld de terrorist Nizar Trabelsi uit de gevangenis wilden bevrijden. Inmiddels is het terreuralarm iets versoepeld. Na het oppakken van de verdachten op 21 december gol den in Brussel extra veiligheids maatregelen op plekken waar veel mensen samenkomen, zoals het openbaar vervoer, de kerstmark ten en de Grote Markt in het cen trum van Brussel. De rechter be paalde overigens na een dag dat de veertien verdachten niet langer vastgehouden konden worden. Volgens Moniquet is België niet al leen een 'logistieke draaischijf voor terroristen, maar kan het ook zelf doelwit zijn. „Brussel is meer dan ooit hoofdstad en symbool van Europa. In onze hoofdstad is ook de Navo gevestigd. Volgens ex tremisten is dit een Amerikaanse Vijf bewakers van het Navokan- toor in Brussel opblazen is voor terroristen efficiënter dan een bloedbad aanrichten in Irak, aldus terreurexpert Moniquet. machine die oorlog voert tegen de islam", aldus Moniquet. Hij stelt dat de politie in België te weinig mag doen om terrorisme te bestrij den. Telefoons aftappen mag niet en de politie heeft na een arresta tie 24 uur om iemand te ondervra gen. In Frankrijk is dat vijf dagen. „Ons land is te soepel en daar pro fiteren extremisten van." Moniquet meent dat criminele moslims in de gevangenis worden omgevormd tot 'heilige strijders'. „Moslims die criminele feiten pleegden, beseffen maar al te goed dat ze gezondigd hebben tegen hun godsdienst. Hen wordt wijsge maakt dat er maar één weg is om hun waardigheid terug te winnen: een radicale moslim worden." Expert bloeddiamant getuigt tegen Taylor den haag - Het Speciale Hof voor Sierra Leone heeft gisteren in Den Haag het proces tegen Charles Tay lor na een halfjaar hervat. De aan klagers riepen Ian Smillie op, hun eerste getuige tegen de ex-presi- dent van Liberia. Smillie is expert inzake de zogeheten bloeddiaman- ten. Het illegaal delven daarvan zorgde in de jaren '90 in West-Afri- ka voor bloedige oorlogen. OVSE botst met Russen over Georgië helsinki - Waarnemers van de Or ganisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) hebben gisteren tegengesproken dat hun goedkeuring van de Geor gische verkiezingsuitslag 'opper vlakkig' zou zijn. Rusland had de OVSE van oppervlakkigheid be ticht. EU-buitenlandgezant Javier Solana feliciteerde Georgië gister met de vreedzame verkiezingen. Nederlandse reizigers stranden in Teheran teheran - Vijftig Nederlandse rei zigers zijn gestrand op de luchtha ven van Teheran. Door sneeuwval is hun thuisvlucht afgelast. „Al on ze reizigers, onder wie mensen op hoge leeftijd, verblijven sinds zon dag in de vertrekhal", aldus direc teur Hagenbeek van reisbureau Ro- setta. Iran is getroffen door de he vigste sneeuwval in twintig jaar. Al 24 Iraniërs kwamen om. Politieke rivalen in Kosovo vormen coalitie pristina - De twee rivaliserende politieke partijen van Kosovo zijn tot een coalitieakkoord gekomen. Zij gaan een regering vormen, die zich naar verwachting nog dit jaar onafhankelijk van Servië zal verkla ren. Voormalig rebellenleider Has- him Thaci zei dat zijn Democrati sche Partij bereid is te regeren met de Democratische Liga, geleid door Fatmir Sejdiu. Bittere onvrede bij Brusselse chocolatiers brussel - In Brussel is onvrede ontstaan bij traditionele Belgische chocolademakers. Het gaat hen om nieuwe winkeltjes die zich met 'namaakchocolade' en Chi nees personeel met succes richten op grote groepen Chinese toeris ten. De Brusselse chocolatiers trek ken aan de bel. „Ze kelderen onze omzet en bezoedelen ons imago met hun namaakchocolade." NAPELS - Inwoners van de Napolitaanse buiten wijk Pianura raakten gisteren slaags met de poli tie. De bewoners eisen een oplossing voor het zich ophopende vuilnis in de stad, maar verzet ten zich tegen de heropening van een gesloten vuilnisbelt. Het Italiaanse leger is gisteren inge schakeld om het vuilnis in Napels en omgeving op te ruimen. In en rond de stad wordt sinds 21 december geen vuil meer opgehaald, omdat de vuilnisbelten vol zijn. De bewoners vrezen voor hun gezondheid. Ze barricadeerden de toegangs wegen naar de stortplaatsen. Op een van die blokkades zou het tot een confrontatie zijn geko men. Zeker één persoon werd volgens Italiaanse televisiebeelden met verwondingen weggedra gen. De hele regio Campania heeft te kampen met het probleem. In Caserta zette het leger gis terochtend bulldozers in om het vuilnis in de buurt van scholen, die na de kerstvakantie weer begonnen, te verwijderen. Elders staken bewo ners vuilnis in brand. Overvolle stortplaatsen vor men al jaren een probleem in Campania. De be volking eist een oplossing, maar verzet zich ook tegen het openen van nieuwe, of het heropenen van oude vuilnisbelten. De Italiaanse premier Romano Prodi heeft giste ren vergaderd met zijn kabinet over de kwestie, die hij naar eigen zeggen 'voor eens en altijd' zal oplossen. foto Ciro Fusco/EPA Kibaki en Odinga gaan morgen onderhandelen over eind aan geweld. Nairobi - De cijfers die genoemd worden over het aantal slachtof fers van de onlusten sinds de presi dentsverkiezingen in Kenia, zijn gisteren fors omhoog geschoten. Ging de regering de afgelopen da gen nog uit van zo'n 360 doden, een speciale regeringscommissie die onderzoek heeft gedaan in de gebieden waar het geweld zich heeft afgespeeld, repte gisteroch tend van 486 doden. Later noem de de Keniaanse politie ruim 600 doden. Oppositieleider Raila Odin ga zei gisteravond dat de onlusten sinds eind december zeker dui zend levens hebben geëist Zittend president Mwai Kibaki won de presidentsverkiezingen van 27 december, maar Odinga be schuldigt hem van fraude. Sinds dien wordt het Oost-Afrikaanse land geteisterd door etnisch ge weld. „We hebben zeker zeshon derd doden. Er liggen nog licha men in het struikgewas", aldus een politiefunctionaris. Liberata Mulamula, het hoofd van de Internationale Conferentie van de Landen rond de Grote Meren in Afrika (Icgk), stelde in een ver klaring dat het geweld op 'etnische zuiveringen en genocide' leken. Mulamula zei dat er een internatio naal onderzoek moet komen naar schendingen van de mensenrech ten. Het Nederlandse Rode Kruis gaat geld inzamelen voor de slacht offers. De organisatie heeft daar toe gironummer 7244 geopend. new orleans - Gewelddadige films zoals Hannibal, Texas Chain- saw Massacre en Halloween maken de maatschappij niet gewelddadi ger, maar juist veiliger. Dat is de conclusie van een studie door twee economen van de universi teit van Californië. Potentiële herrieschoppers dwalen niet door de straten op zoek naar slachtoffers maar zitten in de bio scoop, aldus de onderzoekers. De studie is gebaseerd op misdaad cijfers in de periode tijdens en na het tijdstip waarop veel mensen naar de film gaan: vrijdagavond en in het weekeinde. Daaruit blijkt dat het aantal geweldsmisdrijven op de tijd dat de films draaien met 1,1 tot 1,3 procent daalt voor elke miljoen mensen die een geweldda dige film bekijkt. In de uren na de sluiting van de bioscopen daalt het aantal misdrijven met circa twee procent. Ook op maandag en dins dag is het aantal misdrijven lager dan op andere dagen. De afgelopen tien jaar hebben ge welddadige films de Amerikaanse maatschappij daarom behoed voor circa 52.000 geweldsmisdrijven per jaar, denken de onderzoekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8