Ignatius' pad 'Ellewoutsdijk zit in een neerwaartse spiraal' Stoomtrein kan voetgangersbrug pas in 2009 op terrein plaatsen 7 ooi sniff 22 Dinsdag 8 januari 2QQ8 PZC Zeemansliederen in 't Kerkje van Ellesdiek ellewoutsdijk - Shantykoor Het Veerse Scheepstuig geeft zondag een nieuwjaarsconcert in de kerk van Ellewoutsdijk. Het koor onder leiding van Emilia Tabachnik-Li zingt voornamelijk zeemansliede ren. Aanvang 14.30 uur. Aan verhuizing naar SGB in Goes kleeft nog behoorlijk wat werk. door Lilian Dominicus goes - De historische voetgangers brug uit Middelburg komt op zijn vroegst volgend najaar naar het ter rein van de Stoomtrein Goes-Bor- sele (SGB). De brug wordt de ver binding tussen het parkeerterrein van de SGB en het pad langs het spoor bij de Agrimarkt. Dit weekeinde maakte het Middel burgse college bekend dat de brug naar Goes mag. Er waren drie an dere locaties in de race. Die vielen onder meer af vanwege de hoge kosten of praktische overwegin gen. Zo is terugplaatsen bij het sta tion in Middelburg moeilijk door de technische eisen die Prorail aan de bovenleiding stelt. De brug moet waarschijnlijk worden ver- B Mosselrock geeft voorproefje op zomer coes - Mosselrock houdt in maart de live demopresentaties. Op 2 maart zijn die in strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen en 16 maart in Heartbreak Café in Goes. Bands kunnen zich opgeven via www.mosselrock.nl. De organisa tie kiest voor elke locatie zes bands uit, die elk een half uur krijgen om zich te bewijzen. Ze kunnen zo een plekje verdienen op Mossel rock 2008 dat op r6 augustus in Yerseke wordt gehouden. Vokk organiseert praatavond in Goes goes - De Vereniging Ouders, Kin deren en Kanker (Vokk) houdt 16 januari een bijeenkomst voor ouders van (overleden) kinderen met kanker. In het GGD-gebouw aan de Westwal in Goes kunnen de ouders hun ervaringen delen met lotgenoten. Het thema van de avond is herden kingsrituelen. Aanvang 19.45 uur. hoogd. Dat zou Middelburg zo'n 800.000 euro kosten. Volgens medewerker R. Zonder van kan de SGB de brug niet eer der plaatsen, omdat de stichting met vrijwilligers werkt. „We zijn goedkoper vanwege de vrijwilli gers, maar het betekent ook dat er vele vrije zaterdagen worden opge offerd." Er moeten onder meer of fertes worden aangevraagd voor het stralen van het staalwerk. Zon dervan: „Dat gaat niet op stel en sprong." Ook wacht de SGB nog op het defi nitieve oordeel, dat door de Mid delburgse raad zal worden geveld. De gemeenten Goes en Middel burg dragen respectievelijk 40.000 Vrijwilligers van de SGB zullen de brug plaatsen. Voor het zover is wacht de stichting eerst het de finitieve besluit af van de Middel burgse gemeenteraad. Man rijdt van snelweg tegen verkeersbord heinkenszano - Op de snelweg A58 is gisteren om 16.55 uur ter hoogte van Heinkenszand een au to van de weg geraakt. Een 26-jarige Vlissinger raakte door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt. Hij kwam in de berm terecht en botste daar tegen een verkeers bord. De automobilist kwam met de schrik vrij. Zijn auto raakte wel zwaar beschadigd. Arnemuidenaren azen op voetgangersbrug arnemuiden - Het Wijk Onder- steunings Punt Arnemuiden praat vrijdag in 't Stadthuys over de voet gangersbrug uit Middelburg. Het WOP legt belangstellenden waar om de brug goed zou passen bij het Arnekanaal. Het Middelburgse college wil dat de brug naar Goes gaat. De bijeenkomst in Arnemui den begint om 15.00 uur. - en 64.000 euro bij voor de plaat sing van de monumentale brug. Dat geld is in principe kostendek kend, zegt Zondervan. „Met mis schien nog een bedrag uit ons bud get erbij." De brug maakt deel uit van de her inrichting van het SGB-terrein. Er zijn plannen om een historisch sta tionsplein te bouwen tegenover het perron. Het huidige parkeerter rein wordt groter en de goederen loods, waar mensen nu hun kaart jes kopen, zal gebruikt worden voor demonstraties. De antieke voetgangersbrug maak te tot zeven jaar terug nog deel uit van het tracé Vlissingen-Roosen- daal. De brug is weggehaald voor der herinrichting van het Middel burgse stationsgebied. De toenma lige Rijksdienst voor Monumen tenzorg stemde ermee in onder de voorwaarde dat de brug zou wor den herplaatst. Katholieke heilige is inspiratiebron voor protestantse dominee. door Lilian Dominicus coes - Al 25 jaar is de heilige Igna tius van Loyola een inspiratiebron voor Dick Luijmes. Opvallend, voor een dominee binnen de Pro testantse Kerk Nederland. Maar Luijmes beschouwt de weg die de zestiende-eeuwse rooms-katholie- ke heilige liep, als voorbeeld voor het pad dat elke spiritueel zoeken de kan volgen om zichzelf te veran deren van binnenuit. Een weg die ook Jezus ooit liep. Daarom begint hij in het voorjaar een oefengroep voor mensen die door meditatie naar binnen dur ven kijken en het goddelijke niet langer buiten zichzelf zoeken. „In onze kerk is bidden een privézaak, het wordt geassocieerd met je ogen dicht doen en vragen om hulp aan God," zegt Luijmes, wan delend in de boomgaarden rond om het Oosterschelde Ziekenhuis, waar hij als geestelijk verzorger werkt. „God wordt wel eens ge zien als een sinterklaas. Daarom houden sommigen op te geloven: omdat God niet geeft waar ze om vroegen. Maar zo werkt het niet. 'Welk lied zongen de engelen voor jou, toen jij geboren werd?' De boodschap van Jezus was: be vrijd je van illusies, word wakker!" Ignatius' methode is een vorm van meditatie die over de kerkgrenzen heen gaat. Luijmes: „Mediteren is een manier om jezelf, een tekst, de situatie waarin je leeft te observe ren. Je observeert welk gevoel je er bij krijgt en bent veel minder met je hoofd bezig." De oefeningen uit de methode zijn onder te verdelen in vier sta dia, vier weken. „In week een vraag je jezelf af: in welke wereld leef ik eigenlijk? Wat zit de wereld eigenlijk vreemd in elkaar, met al die oorlogen en veten. Wat zit ik raar in elkaar, wat doe ik hier?" Week twee gaat een stap verder: het draait om in contact te komen met het leven en de mentaliteit van Jezus. Het gevoel wordt tel kens naast een bijbelverhaal ge legd. „Toen Jezus werd geboren was hij kwetsbaar, blijkbaar wil God dat wij zo beginnen; hij be gon zelf zo. Niet alleen Jezus kwam op de wereld met een bood schap, maar ieder kind. Welk lied zongen de engelen voor jou, toen jij geboren werd?" In de derde week staat het doorle ven van de lijdensverhalen van Je zus centraal. „De processen die je doormaakt, laten je realiseren dat niet iedereen de wereld bekijkt zo als jij die ziet. Je maakt je los van gehechtheden: je leven verliezen om je leven te winnen. Het bete kent niet dat je alles in de steek moet laten, maar je bekijkt de rela tie die je hebt met familie, je part ner of met materiële zaken op een andere manier. Dat kan eenzaam zijn." Week vier, tenslotte, draait om het opstandingsverhaal. „Een gevoel van diep vertrouwen. Lang zaam wordt het verhaal van Jezus het verhaal van jezelf. Je wordt toe gerust om dagelijks stil te zijn." tjjjS Bidden in het spoor van Ignatius, on- der begeleiding van ds. Dick Luij mes. Reeks avonden in 2008: 27 fe bruari, 12 en 26 maart en 9 en 23 april. Meer informatie: www.tochtge- noot.web-log.nl. Tel. 06-53694234 (buiten kantoortijden). Van ridder tot heilige Ignatius werd in 1491 in Loyola in Baskenland geboren. Ignatius leefde een losbandig leven. Tijdens zijn diensttijd in het Spaanse leger kwam er een ommekeer. Bij de belegering van Pamplona (1521) raakte hij zwaargewond aan beide benen. Op zijn ziekbed las hij boeken over heiligen. Na zijn herstel ondernam hij in 1534 vanuit Parijs een pel grimsreis naar Palestina. In 1539 kwam het in Rome tot de oprichting van de Jezuïeten. Hij werd in 1622 heilig ver klaard door paus Gregorius XV. De dorpswinkel van Ellewoutsdijk is gesloten. foto Dirk-Jan Gjeltema Ondernemer John den Hollander trekt stekker uit dorpswinkel. door Luc Oggel ELLEWOUTSDIJK - Verbitterd is John den Hollander niet. Wel te leurgesteld, in een hoop dingen. Dat hij onlangs zijn dorpswinkel in Ellewoutsdijk heeft moeten slui ten, bijvoorbeeld. „Het zit in een ontzettende neerwaartse spiraal hier." Den Hollander (50) begon in 2003 met zijn winkel, als nevenactiviteit bij zijn Horanda Koi Farm die hij sinds 1996 dreef. De Koi Farm is vanwege gezondheidsproblemen in juni vorig jaar al verkocht, maar geld heeft Den Hollander ('Ik ben gewoon opgelicht') nog altijd niet gezien. Op 22 december jongstle den besloot hij om de winkel aan de Zomerstraat te sluiten. Ook weer deels vanwege de gezond heid, maar ook wegens gebrek aan klandizie. „Het dorp doet het zelf, want iedereen haalt ergens anders zijn boodschappen. Veel ouderen hier zijn overleden of naar verzor gingstehuizen. Maar dat zijn wel de mensen die nog binding met zo'n dorp hebben." De ondernemer ziet de toekomst van Ellewoutsdijk somber in. „Jon ge gezinnen denken wel twee keer na voordat ze op een dorp komen wonen waar niks is. Als een win kel dichtgaat, daalt ook de waarde van de huizen. En omdat er geen jonge gezinnen komen, is ook de school gedoemd om te sluiten." Den Hollander vindt dat er te veel geklaagd wordt op het dorp. „Maar als er dan eens een keer ini tiatief genomen wordt, dan hoeft het ineens niet zo nodig", zegt hij, verwijzend naar de onlangs gelan ceerde plannen voor 'Elle- woutsoord'; een congrescentrum in het Fort en een verblijfsaccom- modatie in de Westerschelde. Wat Den Hollander betreft mag het er komen. „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd." Hij weet nog niet of hij in het dorp blijft. „Ik ben aan het solliciteren, voor het eerst van m'n leven. Waar mijn brood is, is mijn vaderland." In het dorp wordt onverschillig ge reageerd op de sluiting van het dorps win keltje. „Het is zonde, maar het is de tendens", zeggen Nel en Joop Kempe, die een wan delingetje maken en al 45 jaar in Ellewoutsdijk wonen. „Op Driewe gen, Nisse en Baarland is er ook niks meer. Bovendien zijn we het wel gewend, want vóór deze win kel was er ook geen", aldus Nel. Haar man vult aan: „Je weet dat be paalde voorzieningen er gewoon niet zijn op een klein dorp." Nel: 'Als er een keer initiatief wordt getoond, dan hoeft het niet meer zo nodig' „Maar van zo'n Ellewoutsoord, daar word ik wel beroerd van." Jan van der Bliek ervaart het ver dwijnen van de dorpswinkel niet als een gemis. „Het was een beetje tegen de stroom in. )e kunt men sen niet dwingen om bij je te ko pen. Iemand die mobiel is, gaat naar Goes." Overigens zijn de Ellewoutsdijke- naren niet helemaal onthand, want het dorp wordt nog altijd drie keer per week aangedaan door de SRV-wagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56