FNV wil thuiswerken stimuleren opruiming Huisarts moet begrafenis betalen Sterke daling van sterftecijfer allochtonen Op zoek naar de kiezer met heel veel keus Turk trouwt vaker een bruid uit Nederland 4 Dinsdag 8 januari 2008 PZC Meer werknemers willen vaker kunnen telewerken. AMSTERDAM - De FNV gaat zich in cao-overleg met de werkgevers hard maken voor wensen van werknemers om thuis te werken. Als mensen meer vrijheid krijgen binnen roosters en alle wensen worden ingewilligd om werk en privé beter te combineren met tele werken, daalt het woon-werkver- keer met ruim tachtig miljoen kilo meters per week. Daardoor nemen de files met meer dan tien procent af Dat maakte de FNV gisteren be kend op de nieuwjaarsreceptie van de vakbeweging. Voorzitter Agnes Jongerius kondigde aan dat de FNV een campagne ontwikkelt om het thuiswerken bij de cao-on derhandelingen in 2008 onder de aandacht te brengen. Op basis van onderzoek dat de FNV heeft laten doen, blijkt dat op dit moment bijna een op de drie werknemers geregeld thuis De FNV wil in de cao-onderhan- delingen met werkgevers voor 2008 de mogelijkheid om thuis te werken als belangrijk punt on der de aandacht brengen. werkt. Gemiddeld doen zij negen uur aan telewerk op een werk week van 36 uur. Maar deze wer kenden zouden het liefst 35 uur per week werken, waarvan elf uur thuis. Bovendien werkt nu 68 procent van het personeel nooit thuis, ter wijl bijna een op de vijf van hen dat wel zou willen. De belangrijkste reden voor werk nemers om niet aan telewerken te doen, is dat hun baan er niet ge schikt voor zou zijn. Daarnaast blijkt volgens de FNV ook dat in beroepen waar het wel kan, een op de drie werkenden van de baas niet mag thuiswerken. Bij een op de vier wordt telewerken door lei dinggevenden ontmoedigd. Daartegenover staat dat acht op de tien werknemers meent dat tele werken een positieve bijdrage kan leveren aan de samenleving. Zo denkt meer dan de helft dat het helpt tegen klimaatproblemen. Als alle werknemerswensen wor den ingewilligd, zou de uitstoot van broeikasgas CO2 volgens het FNV-onderzoek met elf procent af nemen. Met een daling van vijf procent van het aantal personenki- lometers per auto op rijkswegen, vermindert hierdoor de maat schappelijke schade met ongeveer 200 miljoen euro per jaar. Patiënt (39) overleed nadat hij niet de juiste zorg had gekregen. VENRAY - Een huisarts uit Venray is door de rechtbank in Roermond veroordeeld tot het vergoeden van de begrafeniskosten van een pa tiënt die hij in 1999 niet had door verwezen naar het ziekenhuis. De 39-jarige man uit Venray over leed een dag nadat de huisarts hem niet de zorg gaf waarop hij recht had. De arts moet ruim 11.500 euro betalen, waarvan 10.000 euro al is betaald. Het komt zelden voor dat de rechter een der gelijke straf oplegt, aldus de Huis artsenkring Limburg. VOORBURG - Het aantal sterfgeval len in Nederland is in 2007 op nieuw gedaald. In totaal overleden ongeveer 132.000 mensen, ruim 10.000 minder dan vijf jaar eerder. Naar verhouding daalt de sterfte onder niet-westerse allochtonen sterker dan onder autochtonen. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek gis teren heeft gepubliceerd. Het aan tal sterfgevallen is voor het vijfde achtereenvolgende jaar afgeno men. Hoewel de verschillen tussen niet-westerse allochtonen, zoals Turken en Marokkanen, en au tochtonen blijven afnemen, overlij den nog altijd relatief meer niet-westerse mannen dan autoch tone mannen. Voor vrijwel alle groepen niet-wes terse vrouwen is vanaf de middel bare leeftijd het risico om te overlij den vergelijkbaar met of lager dan dat van autochtone vrouwen. De kwestie, die al bijna negen jaar speelt, dreigt voor de arts nog gro tere financiële consequenties te krijgen. De hertrouwde weduwe heeft namens haar nu tienjarig zoontje in een civiele procedure een claim ingediend van twee ton. Zij wil dat de arts opdraait voor de kosten van het levensonderhoud van de jongen én voor kosten die zij heeft moeten maken. De advocaat van de arts betwist de hoogte van de claim. Volgens hem had de man vanwege zijn suiker- ra^ Een patiënt overleed nadat een huisarts uit Venray hem ten on rechte niet doorverwees naar het ziekenhuis. De arts moet van de rechter de begrafenis betalen. De zuigelingensterfte is bij alloch tone groepen een kwart tot een derde hoger dan bij vergelijkbare kinderen van autochtonen. Bij kin deren is het sterfterisico vooral bij Turken en Marokkanen nog rela tief hoog. Bij de groepen daarboven (adoles centen en jonge volwassenen) val len de Antilliaanse mannen op door naar verhouding hoge sterfte cijfers. Daarbij speelt een belangrij ke rol dat jonge Antillianen vaker dan anderen het slachtoffer van moord en doodslag zijn. Een belangrijke oorzaak van de da ling van de sterftecijfers is dat min der mensen aan hart- en vaatziek ten overlijden. De sterftecijfers in deze categorie zijn het laagst bij Marokkaanse mannen. Het risico om te overlijden is bij veertigers en vijftigers in die groep ongeveer half zo groot als dat van autochto nen. ziekte al een lage levensverwach ting en draaide zijn onderneming met verlies. Bovendien, zo betoogt hij, hebben de nabestaanden ruim 250.000 euro ontvangen van de verzekering. De rechter in Roermond, die de zaak half december behandelde, liet weinig heel van het verweer van de arts. De rechtbank betwij felt dat iemand met diabetes een aanzienlijk lagere levensverwach ting heeft dan gemiddeld. Boven dien wil de vrouw slechts een ver goeding voor de kosten van levens onderhoud tot haar zoon 21 wordt. De rechter wil dat een onaf hankelijke deskundige de hoogte van een eventueel toe te kennen schadebedrag berekent. VOORBURG - Ongeveer een kwart van de Turkse en Marokkaanse mannen die in 2006 in Nederland trouwden, liet zijn bruid overko men uit het land van herkomst. Dat is veel minder dan vijf jaar ge leden. Van de Turkse mannen liet in 2001 56 procent zijn partner over komen, bij Marokkanen was dat 57 procent. Dit blijkt uit gisteren ver schenen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De daling van het aantal migratie huwelijken is mogelijk een gevolg van de maatregelen die in 2004 zijn ingevoerd en die strengere ei sen stellen aan dergelijke huwelij ken. Het aantal migratiehuwelijken on der Turken daalde van ongeveer 1100 in 2001 tot vierhonderd in 2006. Het aantal migratiehuwelij ken onder Marokkanen daalde van 1000 naar 360. PETER lange vorststraat - goes EINDHOVEN -Leen Verbeek lijkt niet veel belangstelling te krijgen als hij zich richt tot de Eindhovenaren. Gisteren be gon de verkiezingscampagne van Verbeek en zijn concur rent Rob van Gijzel, die beiden graag burgemeester van Eindhoven willen worden. Op 23 januari mogen de Eindhove naren stemmen. In Eindhoven doet zich nu hetzelfde pro bleem voor als eerder in Utrecht: de beide kandidaten zijn PvdA'ers, waardoor veel mensen het gevoel krijgen dat er niet echt iets valt te kiezen. foto Erik van 't Woud/ANP hooft ËÊNS ,CHIeL... IK. BtMJE MOEüEfZ. NiEi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4