Zeeland En in de rijbak Oude voetgangersbrug pas in 2009 naar Goes Remmers hard nodig LSD gaat discussie geluid aan Zwaargewichten nemen zitting in nieuw college van Vlissingen i 22 Dinsdag 8 januari 2008 pzc Verhuizing naar terrein stoomtrein heeft nog veel voeten in aarde. goes - De historische voetgangers brug uit Middelburg komt op zijn vroegst volgend najaar naar het ter rein van de Stoomtrein Goes-Bor- sele (SGB). De brug wordt de ver binding tussen het parkeerterrein van de SGB en het pad langs het spoor bij de Agrimarkt. Dit weekeinde maakte het Middel burgse college bekend dat de brug naar Goes mag. Er waren drie an dere locaties in de race. Die vielen onder meer af vanwege de hoge kosten of praktische overwegin gen. Volgens medewerker R. Zon dervan kan SGB de brug niet eer der plaatsen, omdat de stichting met vrijwilligers werkt. „We zijn goedkoper vanwege de vrijwilli gers, maar het betekent ook dat er vele vrije zaterdagen worden opge offerd." Er moeten onder meer of fertes worden aangevraagd voor het stralen van het staalwerk. Zon dervan: „Dat gaat niet op stel en sprong." De gemeenten Goes en Middelburg dragen respectievelijk 40.000 en 64.000 euro bij voor de plaatsing van de monumentale brug. Dat geld is in principe kos tendekkend, zegt Zondervan. „Met misschien nog een bedrag uit ons budget erbij." De brug maakt deel uit van de herinrich ting van het SGB-terrein. Er zijn plannen om een historisch sta tionsplein te bouwen tegenover het perron. Het huidige parkeerter rein wordt groter en de goederen loods, waar mensen nu hun kaart jes kopen, zal gebruikt worden voor demonstraties. De voetgan gersbrug maakte tot zeven jaar te rug nog deel uit van het spoortra- cé Vlissingen-Roosendaal. De brug is weggehaald voor de herinrich ting van het Middelburgse stations gebied. De Rijksdienst voor Monu mentenzorg stemde ermee in on der de voorwaarde dat de brug zou worden herplaatst. Vrijwilligers van de stoomtrein dragen zorg voor herplaatsing van de antieke voetgangersbrug in Goes. Dat moet op de vrije za terdagen gebeuren. in en om Binnen de Veste wordt drastisch gebouwd en verbouwd. Het grootste deel van de leerlingen zit tijdelijk in Pontes, foto Marijke Folkertsma Mix Pontes en Binnen de Veste zorgt voor grote verkeersdrukte. door Esme Soesman zierikzee - Op zeer korte termijn worden verkeersremmers geplaatst op de Zierikzeese Haringvliet- straat, pal voor Pontes Pieter Zee man. De verkeersdrukte bij het in- en uitgaan van de school is gigan tisch. Zeker nu ook een deel van de leerlingen van openbare basis school Binnen de Veste tijdelijk in de Pontes huist. Een mix die, volgens directeur Jo- han van Koeveringe, 'wonderwel' verloopt. „Alleen het verkeer baart ons zorgen. Om drie uur gaan de scholen uit. Twee leerkrachten en de conciërge van Pontes zorgen voor toezicht, maar daarmee kun je niet alles ondervangen. We ho pen dan ook dat er snel verkeers remmers worden geplaatst." Dat staat op korte termijn te gebeu ren, reageert verkeersambtenaar Peter de Winter. Het fietspad langs de rotonde op de kruising Saint Hilaire en de Haringvliet- straat wordt beter uitgelicht. Het in een eerder stadium ingestelde stopverbod bij de uitrit van het parkeerterrein naast de school wordt uitgebreid. En er worden verkeersremmers geplaatst op de Haringvlietstraat. Maar, houdt De Winter een spiegel voor, „in de eer ste, tweede én derde plaats zijn het vooral ook de ouders zelf die het gevaarlijk maken. Ik heb een paar keer bij de school gepost en ben echt geschrokken hoe noncha lant ouders met het verkeer om gaan. De goeden niet te na gespro ken, want die zijn er ook." De verkeersremmers blijven ge handhaafd, ook als de leerlingen van Binnen de Veste weer naar hun eigen schoolgebouw aan de Raamstraat terugkeren. Dat staat nog nét voor de zomervakantie te gebeuren. Reden voor de tijdelijke verhuizing is de grondige 'ver nieuwbouw' van het pand van de Daltonschool. Een deel is tijdelijk verkast naar Pontes. Vijfenzeven tig leerlingen zijn op de oude stek achtergebleven. Dat levert wel wat ongemakken op, geeft Van Koe veringe aan. Toch overheersen 'sportieve, inschikkelijke reacties'. De samenwerking met Pontes is goed. „De medewerking is plezie rig en we hebben goede lokalen." 1^1 De tijdelijke logeerpartij van Bin- nen de Veste zorgt voor verkeers drukte bij de Pontes. Er is wel te vredenheid over de gezamenlijke huisvesting van de twee scholen. Robbert Lievense wil normen bij incidentele feesten verlagen. brouwershaven - De fractie van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) blaast de discussie over de gemeentelijke geluidsregels nieuw leven in. De fractie vindt dat de ge meente te strenge normen stelt aan organisatoren van incidentele activiteiten. Dan gaat het bijvoor beeld om de Visserijdagen in Brui- nisse of een feest bij een strandpa viljoen. „Wij vinden dat hier af en toe gewoon een bandje moet kun nen spelen", zegt Robbert Lie vense van LSD. „Want daar gaat het gewoon om." Als nu een vergunning wordt aan gevraagd voor een incidenteel feest, wordt daar een geluidsnorm aan gekoppeld. Tot 23.00 uur 's avonds mag het geluid bij de om liggende huizen maximaal 65 deci bel zijn en daarna maximaal 60. Ter vergelijking: een gesprek op normale toon is 60 decibel, de branding produceert ongeveer 70 decibel en een symfonieorkest komt al snel op 100 decibel. Tot nu toe is het steeds het college van burgemeester en wethouders geweest dat deze regels heeft vast gesteld en kwam de gemeenteraad daar niet aan te pas. Nu de wet per 1 januari is gewijzigd ziet Lievense zijn kans schoon. Volgens hem moet de gemeenteraad nu een nieuw besluit nemen. Nieuwe regels over dieren in dorpen zijn voor veel baasjes lastig. door Martijn de Koning scharendijke - „Of ik een paard heb? Waarom vraagt u dat? Bent u van de gemeente of zo?" De inwo ner van Scharendijke kijkt zijn be zoeker wantrouwend aan. Het ant woord, dat de man voor zijn deur journalist is en zijn dier door de kale bosjes heen gewoon te zien is vanaf de openbare weg, doet hem wat ontdooien. „Sorry hoor. Maar die gemeentelui doen zo hun best om iets te vinden wat niet mag." Zonder het te weten brengt hij het gesprek daarmee meteen op de re den van de visite. Want al weet hij dat nog niet, ook voor deze me neer ('mijn naam niet opschrijven hoor') gaat de nieuwe regel met be trekking tot het houden van die ren binnen de bebouwde kom bin nenkort gelden. Omdat steeds meer inwoners klagen over de stank en geluiden die de beesten van de buren verspreiden, bepaal de Schouwen-Duiveland afgelo pen week dat het verboden wordt om binnen dorps- en stadsgren zen (en tot honderd meter daarbui ten) dieren als varkens, geiten, koeien en schapen te houden. Honden en katten mag wel, net als maximaal tien stuks pluimvee en konijnen. Er is ontheffing mogelijk, maar dan moet een eigenaar aan een aantal regels voldoen. En die zijn in de praktijk niet voor iedereen haalbaar. Zo ook voor de Scharendijkenaar. Want wie een paard heeft, dient het onderkomen van het dier straks op minstens vijftien meter van het huis van de buren te zet ten en op vijf meter van de erf- grens. En dat kan niet bij deze man, die aan de achterkant in de lengte best wat ruimte heeft, maar aan weerszijden de achtertuin van de buren naast zich ziet. Zijn situatie is vergelijkbaar met die van veel andere inwoners op het eiland. Want welk dorp je ook binnenrijdt, bijna overal zie je bij huizen aan de randen van de kern wel een lapje grond met een paar beesten: pony's in Ouwerkerk, geitjes in Nieuwerkerk, schapen in Dreischor, paarden in Zonnemaire, en ga zo maar door. En al kijken veel van hun baasjes door hun achterraam zo de weidse polder in, ze wonen wél binnen de bebouwde kom en hebben vaak buren vlakbij wonen. Zo ook de man uit Scharendijke, die straks een tekening bij de ge meente dient in te leveren en daar na hoort of hij aan de nieuwe re gels voldoet. Hij toont zich strijd vaardig. „Ik doe dat beest niet zo maar weg. Hij is van mijn klein dochter. We hebben afgesproken 'Stomme gemeente altijd met z'n stomme regels, klinkt zijn afscheidsgroet' dat hij hier mag staan. Het is hier immers groot genoeg. Of de buren er last van hebben? Welnee." Hoe wel, vervolgt hij: „Ze waren wel een beetje boos dat ik ze niet inge licht had toen dat paard hier kwam. Hopelijk zijn ze dat nu ver geten, want als ze bij de gemeente aan de bel trekken ben ik vanaf nu dus de pineut." Daar blijft het wat de Scharendij kenaar betreft bij. „Ik heb eigenlijk al teveel gezegd." Het is maar goed dat het paard van meneer niet in een container woont en hij geen rijbak heeft. Want dan had de man ook nog moeten horen dat de stal met rub beren matten bekleed moet wor den en de snippers in de bak van het merk Hippotex dienen te zijn. Het zou hem niet vrolijk hebben gestemd, getuige zijn afscheids groet. „Stomme gemeente altijd met z'n stomme regels." Schouwen-Duiveland tweede Zeeuwse gemeente met verbod Gemeenten mogen zelf bepalen of ze regels maken over het houden van dieren op bepaalde plaatsen. Schouwen-Duiveland is de tweede gemeente in Zeeland die het houden van bepaalde dieren in de bebouwde kom verbiedt. In Terneuzen geldt dat al. Ook daar is ontheffing onder voorwaarden mogelijk. Van de andere elf Zeeuwse gemeenten hebben alleen Middelburg en Sluis wat regels. Dat gaat niet verder dan een 'algemeen verbod om die ren te bezitten die schadelijk voor de omgeving zijn'. WD en PvdA zetten ervaren bestuurders in als wethouder. door Maurits Sep en Wendy van den Hurk vlissingen - Oud-gedeputeerde Jacques Suurmond wordt de nieu we WD-wethouder in Vlissingen. Ook de PvdA schuift twee zwaar gewichten naar voren: Frans Prins, de huidige voorzitter van het PvdA-gewest Zeeland en Piet Pol derman, die nu stadsregisseur in Amsterdam is. De drie hebben gemeen dat ze van buiten Vlissingen komen: Suur mond woont in Schoondijke, Prins in Renesse. Polderman heeft een huis op Schouwen-Duiveland. Zowel Prins (nummer 9) als Pol derman (25) stond op de kandida tenlijst van de PvdA voor de ver kiezingen van Provinciale Staten. Bestuurlijk Vlissingen ontwikkelt hiermee een bijzondere band met Schouwen-Duiveland: ook de weg gestuurde PSR-wethouder Ton Croné komt daar vandaan. Polder man vervult als stadsregisseur een onafhankelijke rol in de gemeente Vandaag wordt in een openbare bijeenkomst het nieuwe college van Vlissingen gepresenteerd. De bijeenkomst in het stadhuis be gint om 15.00 uur. Amsterdam. In die functie werkt hij aan de bereikbaarheid, leefbaar heid en veiligheid van de stad. De gemeente wilde een stadsregisseur hebben omdat enkele grote projec ten in uitvoering zijn. Voordien was Polderman wethouder en voorzitter van het stadsdeel Rivie renbuurt. Prins is wethouder ge weest in de gemeente Lisse. Hij kwam in 2004 naar Renesse en werd daar ook actief in de lokale PvdA. Prins en Suurmond wilden gisteren niet bevestigen dat zij wet houder worden in Vlissingen om dat vandaag (15.00 uur) pas het nieuwe college wordt gepresen teerd door formateur Els Kuijper. pagina 25: 'bouwen in vertrouwen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44