Gras is veel belangrijker dan geld 36 I Dinsdag 8 januari 2008 PZC Vitesse-doelman Piet Velthuizen staat elke week weer versteld dat hij voor zoveel mensen mag voetballen. foto Hans Broekhuizen/CPD Talentvolle doelman Piet Velthuizen moet mentaal hard worden. Sportieve middelmaat, financiële el lende. Voor Vitesse was 2007 een jaar om gauw te vergeten. Het licht punt bij de Arnhemse club: de door braak van de grote keepersbelofte Piet Velthuizen (21). door Gerard Borgman ARNHEM - Het is enkele dagen na dat Piet Velthuizen zijn contract bij Vitesse heeft verlengd. De goa lie uit Nijmegen signeerde een ver bintenis tot medio 2011. De nieu we overeenkomst vormde een pas send slot voor het jaar van de keeper. Velthuizen kreeg zijn kans als eerste goalie van Vitesse en brak op zo'n spectaculaire wijze door dat zijn zaakwaarnemer Louis Laros werd benaderd door clubs uit binnen- en buitenland. Bij Hotel West End, naast sport centrum Papendal, bestelt Velthui zen een ijsthee. En doet hij zijn sportieve relaas over 2007. Hoe kijk je terug op 2007? Velthuizen: „Het was voor mij een droom op twintigjarige leeftijd als keeper in het eerste elftal te staan. Ik ben de trainer er dankbaar voor dat hij mij die kans heeft gegund. Er zijn niet veel keepers die op hun twintigste een basisplaats heb ben in de eredivisie. Mijn debuut tegen Heracles, eind vorig jaar, was het mooiste moment uit mijn carrière. Ik sta nog steeds elke week weer versteld dat ik voor zo veel mensen mag voetballen." In korte tijd ben je uitgegroeid tot een bekend gezicht in de voetballerij. Wat doet dat met je? „Er je. veel druk op me vanuit de media. De camera's zijn op me ge richt. Ik weet dat ik dus elke week moet presteren. Het kan snel gaan. Als ik een paar fouten maak, dan schrijven ze me af. (klopt op de ta fel, red.) Dat zal wel eens gebeu ren. Zelfs de beste keeper van de wereld maakt fouten. Waarom zou ik dat dan niet doen?" Hoe ga je om met die bekendheid? „Het is mooi als mensen je herken nen. Dat kan heel leuk zijn. In Arn hem reageren ze heel positief, maar in Nijmegen zijn de mensen heel negatief tegen me. De dingen die ze daar tegen me zeggen, die wens je niemand toe. Die opmer kingen zijn niet voor herhaling vat baar. Ik vind het niet belangrijk. Ik ben gelukkig. Als ik presteer, dan houdt het vanzelf op. Dan weten ze dat ik een goede keeper ben en dat ik me niets van hun opmerkin gen aantrek." Kun jij nog ongestoord winkelen in Nijmegen? „Nee, dan ga ik liever met mijn vriendin naar Arnhem. Ik doe al tijd een petje op. Ik ben niet ie mand van 'kijk, hier ben ik'. Mijn vriendin woont in Eindhoven. Daar gaan we vaak naar toe, als we even de stad in willen, of naar Den Bosch. Ik woon nog steeds in Nijmegen. Maar nu ik mijn con tract heb verlengd, denk ik dat ik binnenkort ga kijken naar een huisje in de buurt van Arnhem." Nu je een bekende voetballer bent, heeft iedereen ineens een mening over je. Hoe ga je daar mee om? „Als je niet tegen kritiek kunt, ben je niet geschikt voor de voetballe rij. Ik steek er soms iets van op, maar meestal zijn het onzinnige dingen. Mensen roepen vaak zo maar wat. Dan vind ik het niet be langrijk. Wat de trainer van mij vindt, en wat mijn ouders vinden, dat is voor mij veel belangrijker." Onlangs gaf je in een interview aan dat je niet zoveel met trainer Aad de Mos spreekt, maar meer met keepers trainer Lambert jager. „Ik praat wel regelmatig met de trainer. Als ik iets vind, dan zeg ik het hem. We praten ook over pri- vézaken, zodat hij weet hoe ik in elkaar steek. Hij geeft me ook ad vies. Over vakantieadresjes, of zo. Of over leuke restaurantjes in Ne derland, waar ik met mijn vrien din kan eten. Dat soort dingen weet de trainer allemaal." jij kunt je enorm druk maken over 7; -r.v'T L if WINTERSERIE cijfers die je krijgt in de krant of in weekbladen. „Als ik de krant opensla, dan ben ik wel benieuwd. Dat is normaal, denk ik, dat je dan naar de cijfers kijkt. Dat is een jongen eigen. Als ik het niet met het cijfer eens ben, vraag ik me soms wel af hoe het kan dat ik dat cijfer krijg. Maar ik leg me er bij neer. Ie kunt niet elke week een zeven of een acht ha len." Onlangs was je op de redactie van Voetbal International. Toen zei je te gen johan Derksen dat je wel een keertje te gast wilde zijn bij het tele visieprogramma Voetbal Insite. Dat zegt wel iets over je onbevangen heid. „Voor mij is het belangrijk, dat ik eerst presteer. Daarna komt de me dia, en dan is het wel een keer leuk op televisie te verschijnen. In het begin gaf ik elke dag een inter- 'Pas in mei, na het seizoen, wil ik aan de Olympische Spelen denken' view. Nu nog maar één keer in de week. In het begin is dat leuk, maar op een gegeven moment wil je je alleen concentreren op het voetbal. Nu is het weer even tijd om te praten, nu ik mijn contract heb verlengd." Je werd de voorbije maanden met al lerlei clubs in verband gebracht, waaronder Feyenoord. Hoe ben je omgegaan met die geruchten? „Aan de ene kant is het leuk, als je naam wordt genoemd. Maar het is ook irritant, wanneer het gerucht niet concreet is. Ik had een doorlo pend contract bij Vitesse (tot me dio 2010) en mijn hart ligt bij Vi tesse. Ik wist voor 99 procent ze ker dat ik zou blijven. Je kunt wel denken 'Feyenoord, dat is een top club'. Maar als je daar twee ketsers maakt, sta je er naast. Als je hon derd wedstrijden hebt gespeeld, heb je aardig wat ervaring. Maar ik ben 21 jaar, dat is niets. Ik kom net kijken. Ik wil eerst zelf mentaal hard zijn, mentale weerbaarheid hebben, voordat ik een volgende stap zet in mijn carrière." je bent met Vitesse vrij snel een nieuw, tot 2011 doorlopend contract overeengekomen. „Vitesse geeft mij nu waardering. Als iemand mij goed behandelt, dan behandel ik ook goed. Vitesse heeft mij goed behandeld en ik heb met liefde bijgetekend. Geld was niet zo belangrijk voor mij. Gras is veel belangrijker. Elke week in volle stadions spelen is belangrij ker dan een volle bankrekening ter wijl je op de reservebank zit." Heeft je eerste jaar a/s basisspeler bij Vitesse je als persoon veranderd? „Nee. Ik ben gewoon normaal Piet. Het enige verschil is dat twee jaar geleden niemand mij kende. Ik zit elke avond zoals iedereen op de wc. Waarom zou ik anders zijn dan iemand anders?" Heb je nog steeds dezelfde vrienden als vroeger? „Ja, we zijn met z'n vieren. Ze heb ben allemaal een eigen huis. We komen vaak bij elkaar en gaan ook altijd samen op vakantie. We la chen met elkaar, en we huilen met elkaar. Ik ben graag thuis. Met vrienden. Of lekker met mijn vriendin, op de bank een fdmpje kijken. Voetbal? Nou, het Neder lands elftal zie ik meestal wel, on ze eigen wedstrijden kijk ik altijd terug en vaak zie ik de samenvat tingen, meer niet. Dan zie ik liever een goede film." Denk je al wel eens aan de Olympi sche Spelen, die in augustus plaats hebben in Peking? „Af en toe. Als ik op bed lig, kan ik er kippenvel van krijgen. Maar ik ben nu alleen bezig met Vitesse. Pas in mei, na het seizoen, wil ik aan de Spelen denken. Het is de droom van ieder mens. Ik hoop dat bondscoach Foppe de Haan me selecteert." En het Nederlands elftal? Als keeper van jong Oranje behoor je tot de po tentiële opvolgers van Van der Sar. „Ik droom er wel van ooit voor mijn land uit te mogen komen. Maar ik denk nu niet aan het Ne derlands elftal. Ik moet nog veel le ren. Dat komt misschien later ooit een keer." Piet Velthuizen zegt niet veranderd te zijn: „Ik zit elke avond zoals iedereen op de wc." foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42