Markt moet snel van tafel' 50% 'Plan VOO!* '^et *s moeilijk om kinderen Optimisme over filmzaal Hulst RUIMT OP KORTING Fietser gewond in Terneuzen Post T/M j§ 22 Dinsdag 8 januari 2008 PZC De stichting Cultureel Aardenburg hekelt reconstructie Markt. door Peter Oggel AARDENBURG - Het plan om de Markt in Aardenburg om te vor men tot een plein met een Ro meins forum moet 'met de groot ste spoed' van tafel. In plaats daar van moet de Markt 'een aanzien krijgen dat recht doet aan de histo rie van de middeleeuwse haven en handelsstad'. In een gezamenlijke brief aan B en W van Sluis nemen de Vereniging Ondernemend Aardenburg en de stichting Cultureel Aardenburg geen blad voor de mond. Met een verwijzing naar de informatiebij eenkomst over de reconstructie van de Markt plakken beide instel lingen het stempel 'onaanvaard baar' op de plannen. 'Meermalen is in de richting van het gemeente bestuur geventileerd dat Aarden burg niet op dit soort plannen zit te wachten. Omdat zij niet passen op de middeleeuwse Markt én in de directe nabijheid van fraaie ze ventiende eeuwse gevels, met op de achtergrond de monumentale, meer dan duizend jaar oude Sint Baafskerk'. Nog geen maand geleden presen teerde het Sluise college met enige trots de plannen voor opwaarde- Ondernemend Aardenburg en stichting Cultureel Aardenburg willen dat B en W van Sluis het plan voor reconstructie van de Markt intrekt. TUINHUISJES - GARAGES - CARPORTS ALLE MATEN EN MODELLEN Bezichtiging of informatie: B.A. WINTERBERG Biezenstraat 30, 4529 JK Eede. Tel. (0117)491315 Alle weekdagen geopend. Zaterdag geopend tot 12.00 uur. ring van de Aardenburgse Markt. Met onder meer een in Romeinse stijl opgetrokken bushokje, met een Romeins looppad en met di verse bestratingsvlakken op ver schillende niveaus en in diverse kleuren. Daarvoor zou de muziek- kiosk dan wel plaats moeten ma ken. Met een verwijzing naar de infor matiebijeenkomst in december, herhalen de besturen van de twee instellingen dat de weerstand te gen de plannen in Aardenburg massaal is. Met andere woorden: geen 'Romeinse toestanden' op een middeleeuwse Markt. De brief: 'Wij hebben behoefte aan een Markt waar ruimte is voor eve nementen en markten, waar par keer- en terrasruimte beschikbaar is en waar enig groen en passende verlichting aanwezig is. Er zijn le gio voorbeelden: Ilzendijke en Sluis en, over de landsgrens, Dam me en Veurne.' De instellingen stellen voor het geld voor de reconstructie van de Markt te benutten om het Ge meentelijke Archeologisch Mu seum te huisvesten in het voorma lige, leegstaande stadhuis aan de Markt. In datzelfde stadhuis kan ook ruimte worden gecreëerd voor het VW-kantoor. En ook zou het voormalige gemeentehuis dienst kunnen doen voor tentoonstellin gen in de jaarlijkse Culturele Week, dit jaar weer in juli. Het stadhuis, menen ondernemersvere niging en stichting, moet behou den blijven als 'cultuurtempel'. En voor de Markt geldt: behoud van het historisch karakter. TERNEUZEN - Een 57-jarige fietser uit Terneuzen is gisteren rond het middaguur gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Roose- veltlaan - Hughersluys. De Terneuzenaar kreeg op het kruispunt geen voorrang van een 31-jarige automobilist uit Terneu zen. Deze auto kwam aanrijden vanaf de Hughersluys. De fietser kwam als gevolg van de aanrijding ten val. De Terneuze naar is met onbekend letsel overge bracht naar het Zorgsaamzieken- huis De Honte. Sinds zijn moeder over een compu ter beschikt, probeert die Middel burger haar in te wijden in de ge heimen van internet en e-mail. Daarom gaf hij haar onlangs een usb-stick, een klein staafje dat in de computer gestoken kan worden en waarop allerlei dingen staan. In dit geval foto's van de kleinkinde ren. Maar ook enkele rapporten De Vliegende Hollander viert 115-jarig bestaan met concertreeks. door Raymond de Frel TERNEUZEN - „Kijk, daar hebben we Fransje Lauret. En~wie was dat ook alweer?" Bij een naderende verjaardag worden opeens de oude foto's, die al jaren onge moeid aan de muur hingen, weer eens goed bekeken. Dat is bij muziekvereniging De Vliegende Hollander in Terneuzen niet anders. Dit jaar vieren de mu zikanten dat hun club 115 jaar oud is. Een tijd om terug te blikken dus, maar de toekomst is mis schien nog wel veel belangrijker, weten Vliegende Hollander-ico nen Piet van Langevelde (slag werk, 51 jaar lid) en Karei Doorns (euphonium - oftewel een soort tuba -, 35 jaar lid). En eerlijk ge zegd baart die hen wel een beetje zorgen. „We worstelen met de aan was van leerlingen en opleidingen. Onze muziekvereniging heeft in de jaren vijftig een muziekschool opgericht in Terneuzen, maar in de laatste decennia is er naar mijn mening bij cultureel instituut Toonbeeld te weinig aandacht ge weest voor opleidingen die leiden tot deelname aan een muziekgezel schap. De stimulans die docenten leerlingen geven richting een mu ziekvereniging is onvoldoende", zegt Van Langevelde. Hij stelt dat de structuur van de muziekoplei dingen in deze regio nog veel te wensen overlaat. Van Langevelde: „Kijk, elke jongen die geïnteres seerd is in slagwerk, wil drummer worden. Docenten zouden deze jonge gasten ook eens meer warm moeten krijgen voor specifieke slagwerkvormen, die nodig zijn in een samenspel." Desondanks heeft De Vliegende Hollander op dit moment over jon ge inbreng niet te klagen, zegt het duo. „We gaan scholen langs en houden 'play-ins' voor niet-leden. En met de uitvoering van Peter en de Wolf, in oktober in het Schelde- theater, hopen we ook kinderen enthousiast te maken. Dat soort dingen werpen moeizaam vruch- 'Onze vereniging moet, ongeacht achtergronden, als één grote familie voelen' ten af, maar het is het waard om erin te blijven investeren. Hoewel ook wij, net als veel andere vereni gingen, te maken hebben met het probleem dat leden op een gege ven moment de provincie verlaten voor een studie", vertelt Doorns. Ook met muziekkeuzes hoopt de oudste vereniging van Terneuzen de jeugd aan zich te binden. Van Langevelde: „Maar we proberen te voorkomen dat we afglijden tot een deuntjesband. Ook de arrange menten van een populair nummer moeten goed in elkaar steken." De Vliegende Hollander kent een harmonie, een leerlingengroep en een slagwerkgezelschap. In laatstge noemde speelt Van Langevelde sa men met zijn kleinzoon Bas. „Dat geeft natuurlijk een heel apart ge voel. Je probeert met jong en oud een prestatie neer te zetten. Waar een kind in een sport vaak alleen met leeftijdsgenoten speelt, staat hij hier tussen volwassenen. Op voedkundig speelt dat ook een be langrijke rol in de ontwikkeling van een kind", aldus Van Langevel de. Hij kreeg zijn kinderen Martin en Willem-Jan bij de vereniging. Zij vonden op hun beurt hun part ners Joke van Meurs en Wendy de Vos (ook haar ouders zijn nog spe lend lid) bij De Vliegende Hollan der. En kleinzoon Bas slaat dus ook al een partijtje mee. Ook de fa milie Dooms is al jaren ruim verte genwoordigd. Kareis vader Guust slaagde er in zijn drie kinderen voor muziek te interesseren. „En mijn zoon Robbert raakt ook al een beetje met het virus besmet." Het gaat Dooms en Van Langevel de te ver om te stellen dat de vere niging wordt gedragen door een aantal families, maar zij vormen wel een degelijke basis. Van Lange velde: „Onze vereniging moet, on geacht achtergronden, als één gro te familie voelen, waarin alle leef tijdsgroepen een rol spelen." De Vliegende Hollander Muziekvereniging De Vliegen de Hollander werd op 15 april 1893 opgericht als fanfare De Vereenigde Vrienden door dok werkers van het stuwadoorsbe- drijf Little Johnson. Enkele jaren na de Tweede We reldoorlog werd de vereniging omgedoopt tot Harmonie Ter neuzen, in 1972 tot De Vliegen de Hollander. Bij het 115-jarig bestaan wordt stilgestaan met meerdere activi teiten, zoals zaterdag met een concert in De Brouwzaele in Terneuzen. Kijk voor alle activi teiten op www.vliegendehollan- der.eu. De muziekvereniging in 1912. reproductie Camile Schelstraete HULST - Wethouder Frank van Driessche van de gemeente Hulst ziet kansen om met financiële steun van de gemeente en moge lijk ook van het provinciebestuur een filmvoorziening tot stand te brengen in gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst. Coördina tor Jan van Puyvelde besprak dat plan gisteren met de wethouder. De kosten om vanaf 1 februari tot eind dit jaar twee keer per week films gericht op de interesses van de jeugd te gaan vertonen in Den Dullaert bedragen volgens Van Puyvelde een kleine tienduizend euro. „Wij vinden het vooral ook in het Tip? redactie@pzc.nl die hij nodig had voor zijn werk. Een mooie test voor ma, bedacht de Middelburger. Hij vroeg haar dan ook of zij hem die foto's kon toesturen. Als elektronische post, was zijn bedoeling, maar dat had hij er beter even bij kunnen zeg gen. Nu kreeg hij een dag later de usb-stick thuis. In een envelop, be zorgd door de postbode. 'm.u.v. de nieuwe collectie Poststraat 19 4301 AA Zierikzee Tel. 0111-415775 Plein 17 4543 BJ Zaamslag Tel. 0115-431979 kader van cultuur en jongeren van groot belang dat Hulst een beschei den filmvoorziening heeft", aldus Van Driessche. „Ons beleid is er op gericht dat van de grond te krij gen. We gaan daar nu zelf midde len voor bij elkaar zien te krijgen en een subsidieverzoek indienen bij de provincie." Autodidact exposeert foto's in Kloosterzande KLOOSTERZANDE - Autodidact Pa trick Keizer uit Graauw exposeert van 18 januari tot 18 april foto's in restaurant Den Burtman in Kloos terzande. Keizer doet dat onder de titel 'The beauty of decline'. Hij maakt veel zwart-wit-foto's. Daarnaast heb ben ook zijn kleurenfoto's vaak een donkere stijl met contrasten. De Graauwenaar laat 'het verval in al zijn schoonheid' zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34