Buitengebied Grenspalen en -stenen vertellen eigen verhaal 30 Dinsdag 8 januari 2008 PZC Naast de officiële rijksgrens palen aan de rand van Zeeuws-Vlaanderen, zijn overal in de provincie nog andere grenspalen en -ste nen te vinden. Zolang het duurt, want ze verdwijnen gestaag. Stichting Land schapsbeheer Zeeland wil de palen en stenen opspo ren, vastleggen en als het even kan redden. Eerst in Zeeuws-Vlaanderen, daarna in de rest van de provincie. Hekpalen bij de kerk van Sint-Anna ter Muiden. door Rinus Antonisse Stadspalen, baroniepalen, ambachtspalen, godshuispa- len, familiepalen, generali- teitspalen, liniepalen, Oos tenrijkse grenspalen, tiendpalen, stoeppalen en ook nog palen van onbekende herkomst. Zij staan, dikwijls een beetje verloren, her en der in de hele provincie. Zij hebben tegenwoordig nauwelijks een functie meer, maar zij vertel len wel eigen verhaal. „Het ligt eraan wat voor soort paal het is. De ene paalt een rechtsgebied af, je hebt familiepa len die de grenzen van het grond bezit aangeven, godshuispalen wa ren van de abdijen, tiendpalen ga ven een belastinggebied aan", ver telt Sandra Dobbelaar van Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). „Ze zijn er in verschillende vormen en formaten, maar het materiaal is altijd hardsteen. Je kunt ze nauwelijks tillen. Het be gint bij too kilogram, maar er zijn er ook van 700. De meeste wegen tussen 200 en 300 kilo. Ze hebben een inscriptie of wapen. Bijvoor beeld een tiendpaal met drie sleu teltjes is het teken van de Sint-Pie tersabdij. Die sleutels vind je terug in de wapens van een aantal dor pen in Zeeuws Vlaanderen." De tiendpalen zijn het zeldzaamst en oudst, uit de zestiende eeuw, evenals de jurisdictiepalen. Fami liepalen doken in de zeventiende eeuw op. De palen zijn, op een enkele uitzonde- ring na, niet via wetgeving be schermd. Dobbe laar hoopt dat de palen bij gemeen ten en water schappen op de lijst van waarde volle elementen komen. „Dan kan er beter reke ning mee worden gehouden." Over de grenspa len en -stenen in Zeeuws-Vlaande ren is dankzij Ter- neuzenaar Piet Stuy al veel be kend. Hij is dé ken ner en schreef er al in 1990 een boek over. SLZ pro beert nu met vrij willigers het stokje van hem over te nemen en is be gonnen in Zeeuws- Vlaanderen. „We willen er na ook graag de rest van Zeeland doen", zegt Dobbe laar. „Het balletje begint daar al te rollen; in Walcheren borrelt er iets. Daar zijn nogal wat tiendpalen." Het is best ingewik keld en veel uit zoekwerk in de archieven, geeft ze aan. Daarna ter plekke kijken. Ook het terug plaatsen van een paal vraagt over leg. Sandra Dob belaar: „We heb ben een clubje mensen uit heel Zeeland. Belang stellenden kun nen zich aanslui ten, graag zelfs. Het is best veel uitzoekwerk in de archieven. En daarna ter plekke kijken." Zij noemt als voor beeld de Cathari- napolder bezui den Stoppeldijk- veer. Daar is uit gezocht dat er ooit ne gen palen stonden. „Zes er van weten we te zitten, die staan er nog of weer. De andere hebben we nog niet ge vonden. Hoe kom je erachter? Het is heel veel zoeken in de archieven. En ook praten met mensen in de omgeving. Vaak weten ze nog wel iets." De palen en stenen zijn kwets baar, is inmiddels wel gebleken. „Ze worden heel gemakkelijk opge ruimd of verplaatst. Sommige pa len stonden middenin akkers. Die zijn dikwijls opzij gezet of wegge gooid", weet Dobbelaar. „Onlangs hebben we nog een godshuispaal gevonden die gewoon begraven was. Die hebben we weer op een goed plekje vlakbij de oorspronke lijke plaats gezet. Dat is het leuk ste." Soms staan palen gewoon bij men sen op het erf Zij zijn ook benut als drempel in de schuur. Op de opslagplaatsen van de waterschap pen moeten er vast nog liggen, ver onderstelt Dobbelaar. „We hebben gemerkt dat er ook veel mee is gesleept. Bijvoorbeeld mensen uit Walcheren die naar Zeeuws-Vlaanderen verhuisden en de palen meenamen." Ze is blij dat de aandacht voor dit cultuurhistorisch erfgoed toe neemt. Ook wil de gemeente Ter- neuzen via de VW een fietsroute langs de grenspalen en -stenen uit zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32