Cultuur Funk moet in opwinding resulteren Maes leeft voort in zijn werk Oprichter Festival van Vlaanderen overleden Away from her in Cinecity Koperkwartet in Cineconcert PZC Dinsdag 8 januari 2008 29 Ronald Snijders met Extended Funk Band in Podium 't Beest. door Mischa Beckers GOES - Fluitist en componist Ro nald Snijders (1951) doet in het ka der van de tournee met zijn Exten ded Funk Band zaterdag Podium 't Beest in Goes aan. Hij bracht in ei gen beheer twintig albums uit en ontving vele (inter)nationale prij zen. Snijders ontwikkelde zijn eigen funk, waarin naast invloeden uit de VS ook Afrikaanse Caribbean jazz, Braziliaanse en andere we- reldjazz zijn verwerkt. In zijn ge boortestad Paramaribo werd hij als zevenjarig jochie al geïnspi reerd door zijn vader, die beroeps musicus was. Toch ging hij in 1971 civiele techniek studeren in Delft, maar vijfjaar later was hij al profes sioneel musicus. De buitenwacht hakt zijn carrière grofweg in twee stukken: een fun ky periode die halverwege de ja ren zeventig begint en een periode vanaf begin negentiger jaren waar in een verschuiving naar Kaseko en andere Caribische stijlen plaats vindt. Snijders zelf nuanceert deze twee deling: „Ik kom uit Suriname, daar hoorde en speelde ik Surinaamse, Amerikaanse jazz en Braziliaanse muziek. Zwarte muziek die zich aan de omgeving aanpast. Voor mij ligt het allemaal in eikaars ver lengde en ik ervaar met name ac centverschuivingen. In mijn zoge Fluitist en componist Ronald Snijders. naamde funkperiode speelde ik ook al Kasekostukken." Opmerke lijk is het geluid van de dwarsfluit in zijn muziek, maar Snijders be heerst alle aspecten van dit instru ment en bijvoorbeeld het percus- sieve gebruik past goed in de fun ky nummers. Snijders staat te boek als uitvinder van de Afro Surinaamse Kawina- jazz. Een uitleg over deze term geeft zijn opvatting over muziek goed weer: „In Surinaamse Ka- wina is de Kawinatrommel lei dend en staat improviseren cen traal. In jazz wordt ook geïmprovi seerd, maar de ritmische accenten komen niet zo nadrukkelijk van de trommels. Ik heb deze twee idi omen gecombineerd en dat op zich is al gedurfd. Het toevoegen van Afro-elementen zorgt voor het funky aspect." Hier laat ook de wetenschapper in Snijders zich horen. Hij studeerde immers in 1991 aan de Universiteit van Amsterdam af als etnomusico- loog en hij publiceerde een aantal boeken over onder andere Kaseko muziek. „Mijn benadering, het sa menvoegen van diverse stijlen, is misschien complex. Toch klinkt het resultaat vertrouwd. Het gaat er om dat het publiek het begrijpt en er plezier aan beleeft. Immers, ook als ik voor vele duizenden mensen speel, zoals bij het Klaipe da Jazz Festival in Litouwen, wil ik daar muzikaal mee kunnen com municeren." Snijders staat in Goes met een 'Het gaat er om dat het publiek het begrijpt en er plezier aan beleeft' band van twaalf muzikanten. Naast de vaste ritmesectie spelen vier blazers, drie zangeressen en een percussionist mee. Er is niet al leen sprake van een Extended band maar ook van Extended funk. „Echte funk is vrij heftig hoor. Vas te elementen zijn - kenmerkend voor zwarte muziek - veel herha ling en complexe ritmiek. Het re sultaat moet energie en opwin ding zijn en niet zo zeer massa zo als in rock waar het vaak om veel geluid gaat. Sjeng Stokkink die mo menteel een boek schrijft over funkmuziek is overigens erg onder de indruk van mijn aanpak van funk." Concert, zat. 12 jan,, Goes, Podium 1J 't Beest, 21:00 uur. 1* Kt Tekeningen van kunstenaar-performer in St. Jacobscafé. door Ali Pankow vlissingen - Even lijkt het of Lex Maes weer voorbij marcheert met zijn Eenmansfanfare. Wie zich even verdiept in de expositie met tekeningen aan de wand bij het St. Jacobscafé aan de Oude Markt in Vlissingen zou die associatie kun nen krijgen. Kunstenaar-perfor mer Lex Maes, die in oktober 2002 overleed, leeft voort in dit werk. Als getalenteerd straatartiest toon de Maes zich een meester in het uitbeelden van tragi-komische si tuaties. Als tekenaar wist hij een vergelijkbare sfeer op te roepen. Die Eenmansfanfare was één van zijn succesvolle acts. Hij leeft in veel meer typetjes in de herinne ring voort. Als Joop bijvoorbeeld op zoek naar Ans die op koopjes 'Achter elke tekening schuilt een mengeling van humor en melancholie'. jaagt. Of als De dronken ober, die niet uitverteld raakte over zijn dochter of als Kapitein Von Dijke, die een rondleiding door de stad verzorgde. Enkele maanden nadat Maes ver nam dat hij ongeneeslijk ziek was, stortte hij zich op het tekenen. Kos telijke typetjes, zoals hij die voor heen op straat tot leven wekte, creëerde hij nu op papier. Als mil- Tekening Te Veel van Lex Maes. de observator van het caféleven kan hij de vergelijking met Carmig- gelt doorstaan. Achter elke teke ning schuilt een mengeling van hu mor en melancholie. Ook bij deze presentatie duikt in twee werkjes een Fanfare op. De muzikanten zijn doodmoe of het korps is uitgedund en bedient zich derhalve van geluidsdragers. Ande re kostelijke tafereeltjes zijn onder foto Lex de Meester meer: de vrouw aan de partytafel die duidelijk Te Veel op heeft, de gezagsgetrouwe Suppoost en ook hier een Dronken Ober. De tekenin gen wekken een glimlach op en vooral een warme herinnering aan Lex Maes. Tekeningen, t/m 1 maart, Vlissingen, St. Jacobs Café, di. t/m za„ 9-18 uur, vrij. tot 21.30, zon. 12-17 uur. Jan Briers sr zette klassieke muziekleven Vlaanderen op de kaart. gent - Jan Briers sr, stichter van het Festival van Vlaanderen is op 88-jarige leeftijd overleden. Hij heeft zich tijdens zijn leven ge manifesteerd als een bijzonder veelzijdig man. Hij richtte het Fes tival van Vlaanderen op in 1958, terwijl hij gelijkertijd directeur van Radio 2 was en doceerde aan de universiteiten van Gent en Brussel. Samen met zijn assistent, Gerard Mortier, zette hij in één de cennium het klassieke muziekle ven in Vlaanderen op de interna tionale kaart. Het festival was voor hem een uit vlissingen - Film by the Sea door het jaar presenteert vanavond om 19.30 uur in Cinecity in Vlissingen de voorpremière van Away from her met Julie Christie en Michael Murphy, ouder regie van Sarah Pol- ley. Tijdens het afgelopen filmfestival was dit een van de topfilms. Het verhaal gaat over een wat ouder echtpaar dat een comfortabel le ven leidt op het platteland. Tot de vrouw plotseling problemen krijgt met haar geheugen. de hand gelopen hobby, die van daag staat voor meer dan 450 con certen in 82 Vlaamse steden en ge meenten en in Brussel. Briers was ook de man van de cul tuurparticipatie. Zo promootte hij het festival voor het brede publiek met de eerste festivalhappenings met Maurice Béjart in het Sportpa leis van Gent, of met straatconcer ten waarin TC Matic en ]o Lemai- re hun begincarrière beleefden. Verder was hij de man van de in formatie. Zijn grootste verdienste op dit terrein was het televisiepro gramma Zoeklicht, dat gedurende veertien jaar het cultuuraanbod naar het televisiepubliek bracht. Bij het Festival van Vlaanderen werd hij in 1988 opgevolgd door zijn zoon Jan Briers jr. vlissingen - Het Qua brass koper kwartet verzorgt zondagochtend om 11.30 uur in Cinecity in Vlissin gen een zogeheten Cineconcert. Het koperkwartet staat onder aus piciën van het Koninklijk Conser vatorium in Gent. Op het program ma staan onder meer Deep River, Variants, Andante Cataile op. 11, Alia Burlesque, Little Swiss Suite en Humoresque. Zondagochtendconcert, Vlissingen, u Cinecity, 11.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31