20o8 wordt een roerig Zeeland licht uit Middelburg doet 't Uilenballen f 4 De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 I Dinsdag 8 januari 2008 pzc MARLEEN BLOMMAERT - De laatste oliebol is onlangs in de ijskast gesignaleerd en nu, net als de laatste cadeauverpakkingen, verdwenen in de berg afval die december voortbrengt. Hoewel het eigenlijk te laat is, wil ik u toch het beste voor 2008 toewen sen. Persoonlijk wens ik u en mijzelf dit jaar een rustiger en aangenamer leven toe. Om te beginnen weg met het tekortschietsyndroom. Als u van het vrouwelijk geslacht bent, gaat twintig procent van uw tijd op aan zelfverwijt en schuldgevoel. In de periode december-ja- nuari kan dit oplopen tot wel vijftig procent. Zonde van de tijd en slecht voor uw zelfbeeld bovendien. Dus weg met voor nemens, alleen nog maar nanemens. Zo heb ik na een veel te lange periode mijn glazen pui gezeemd. Ik nam me dit lang voor. Steeds werd ik door de aan- Dns wpp met allp wezige g"uwsluier geconfron- weg met alle teer(j met mijn tekortschieten. voornemens, alleen Nu neem ik me dit pas voor wanneer ik halverwege het ze- nog maar nanemens men ben. Dat werkt geweldig, u voldoet direct aan uw verwach tingen. Ook zorgen maak ik me niet meer. Er zijn al genoeg zorgen zonder dat ik er nog meer verzin. Ik vertrouw vanaf nu op alle oudere en wijzere mensen die zeggen dat het wel goed komt. En kijken ga ik veel doen. Stilzitten, kijken en genieten. Naar het koppeltje uilen in mijn voortuin bijvoorbeeld. Elke avond tegen de schemer voeren zij voor mij hun wajangspel op. Slechts hun zwarte silhouetten zijn zichtbaar in de kale boom voor mijn huis. Te oordelen naar het aantal uilenballen onder de boom zitten ze er al tijden, maar ik zag ze niet. Kortom veel mooie verstil de momenten en minder gepieker. De wereld gaat ook wel ver der zonder ons. Als u wilt, kunt u bij mij braakballen ophalen die u thuis therapeutisch kunt pluizen. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De Agrimarkt wil de goedkoopste supermarkt zijn. Puur uit nood vlucht ze vooruit en verlaagt prijzen. „Het wordt een rumoerig jaar in de supermarkten." door Jeffrey Kutterink Drie jaar lang heeft de prijzenoorlog huisge houden. Grote win naar: Albert Heijn. Toch maakt die keten zich zorgen. Want het imago van 'dure super' steekt toch weer de kop op. De Agrimarkt ziet de bui hangen. Di recteur Sjaak Leenhouts: „Albert Heijn ontketent dit jaar opnieuw een prijzenoorlog. Daarop gaan we niet zitten wachten." Traditioneel verlagen alle supers in januari de prijzen. Na de dure decembermaand doen mensen even rustiger aan en daar spelen de grootgrutters op in. Maar de prijsverlaging die de Agrimarkt doorvoert, is uit nood geboren. „Hoewel iedereen doet alsof het economisch zo goed gaat, krijgen mensen veel voor hun kiezen", zegt commercieel directeur Sjaak Leenhouts van de Agrimarkt. „Energie en ziektekosten stijgen flink. Wij denken dat mensen meer op prijzen gaan letten." Gaat het zo beroerd? „In het geheel niet. De directie is Tien maatregelen tegen lichtvervuiling, maar ZMF is niet enthousiast. door Wendy van den Hurk middelburg - Onderzoek eens of je 's nachts het licht wat vaker uit kan doen, vroeg de Zeeuwse Mi lieufederatie aan de gemeente Mid delburg. Die reageert met een hele lijst aan maatregelen. De ZMF vindt dat er niet te veel energie verloren mag gaan. Boven dien ziet ze het 's nachts graag lek ker donker buiten. Daarom had de federatie de gemeente Middelburg voorgesteld om 's nachts reclame- en sierverlichting te doven. In een reactie schrijft de gemeente zich bewust te zijn van haar licht- vervuilend beleid. In de stad staan nu eenmaal veel monumentale ge- tevreden over het marktaandeel van de Agrimarkt. De omzet - afge lopen jaar 56 miljoen euro - stijgt nog steeds. Maar we zien een aan tal trends waar we ons zorgen over maken. De dreiging van een nieuwe prijzenslag noopt ons maatregelen te nemen." Hoe zag de wereld eruit voordat de prijzenoorlog in 2003 losbrak? „De Agrimarkt was toen vijftien tot twintig procent voordeliger dan de duurste supers. Grosso mo- do is dat voordeel nu geslonken tot drie a zes procent." Hoe heeft Agrimarkt dat overleefd? „Groeien. Door het openen van nieuwe vestigingen hebben we meer omzet behaald. Hoe groter we zijn, hoe scherper we kunnen inkopen. Ook scheelt het geld als een leverancier met een volle in plaats van een halfvolle vrachtwa gen naar Zeeland rijdt." Toch redt u het niet? „We vinden dat het voordeel dat consumenten aan de kassa hebben als ze boodschappen doen bij de Agrimarkt te laag is." De concurrentie haalt u in? „Door de prijzenoorlog zijn con currenten fors goedkoper gewor den. Onze slogan luidt 'Duidelijk de goedkoopste'. Het is geen kreet, maar het fundament van ons be bouwen en ook sportvelden en be drijventerreinen laten in de nachte lijke uren graag zien dat ze er zijn. Maar Middelburg wil daar best be sparend tegen optreden. Behalve dat ze belooft te blijven deelnemen aan de Nacht van de Nacht, belooft ze ook 'duisternisge- bieden' vast te leggen. En dan niet alleen in het buitengebied, maar ook in het stedelijk gebied en zelfs in delen van de binnenstad. De ge meente gaat verder per wijk bij houden wat de lichthinder is. Bij nieuwe plannen in het lande lijk gebied gaat de gemeente voor taan het aspect van 'lichthinder' De gemeente Middelburg wil een aantal maatregelen nemen om de verlichting van de stad 's nachts te beperken; de ZMF is echter nog niet tevreden. staan. Wij denken het meeste geld te kunnen verdienen door zoveel mogelijk producten met een lage winst te verkopen." Verdient u niet genoeg? „We vinden dat de afstand tussen de Agrimarkt en de concurrenten te klein is geworden. Daarom heb ben we prijzen verlaagd. Dat is in grijpend, want het snijdt diep in het rendement. We moeten wel." Kiest udan lukraak wat artikelen? „Een computer rekent op basis van onze doelstellingen scenario's uit. Dat levert een lijst op met pro ducten die we in prijs zouden moeten verlagen. Die heb ik met fingerspitzengefïihl beoordeeld. Want het verlagen van de prijs van Douwe Egberts koffie heeft meer impact dan die van een tube Zendium tandpasta." De Agrimarkt is de goedkoopste? „Geen enkele supermarkt kan de goedkoopste zijn op alle produc ten. Wel willen we dat consumen ten aan de kassa van de Agrimarkt het minst hoeven te betalen." U wint daar de oorlog mee? „We starten geen nieuwe prijzen oorlog. Daar zijn we te klein voor. De Albert Heijn-directie raakt niet zenuwachtig als wij prijzen verla gen. Wel spelen we in op ontwik kelingen. 2008 wordt een roerig jaar in de supermarkten." Agrimarkt in cij'fers v- Meer dan 42.000 consumen ten doen elke week bood schappen bij de Agrimarkt. De super haalde in 2007 een omzet van 56 miljoen euro. De keten heeft vijf vestigin gen. Met de super in Goes (1970) is ze marktleider in Mid- den-Zeeiand. Daarnaast heeft Agrimarkt vestigingen in Mid- defharnis (2001), Roosendaal (2002), Middelburg (2007) en Vlissingen (2007). De 3 vestigingen van Agriland maken deei uit van Agrimarkt. Bij de Zeeuwse supermarkt werken 490 medewerkers. meenemen in locatiekeuze. Nieu we initiatieven met een aanzienlij ke lichtuitstraling moeten aanto nen hoe zij die zoveel mogelijk wil len beperken. En mochten er ver lichtingsinstallaties moeten wor den vervangen, dan kiest Middel burg voor de nieuwste technieken. Bovendien gaat ze bedrijven aan sporen tot energiebesparing. Dat klinkt heel positief, reageert Melissa Ernst van ZMF. „Zeker als Middelburg een lichtkaart gaat ma ken en ambities per Wijk opstelt." Maar? „Maar in het nieuwe be stemmingsplan voor het Zeeuws Evenementen Podium is een grote lichtmast gepland. Verder vraag ik me af of de gemeente nou inder daad gaat optreden tegen reclame- en sierverlichting. En die Lange Jan, die mogen ze ook wel eens wat subtieler gaan verlichten." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informatie 'Geen enkele super kan de goedkoopste zijn op alles' De Agrimarkt in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2