Zeeland College gaat "bouwen met vertrouwen' Verhuizing brug forse klus Scheldemond gaat het nóg Vlissingser doen Heracles is ernstig beschadigd Arnemuiden praat over brug 22 Dinsdag 8 januari 2008 PZC ARNEMUIDEN - Het Wijk Onder- steunings Punt Arnemuiden praat vrijdag in 't Stadthuys over de mo numentale voetgangersbrug uit Middelburg. Het WOP legt uit aan raadsleden en belangstellenden waarom de brug wél goed zou pas sen bij het Arnekanaal. Het Mid delburgse college wil dat de brug naar Goes gaat. Volgens het WOP hoeft: de brug niet extra steil te worden en de kosten zouden ook meevallen. De bijeenkomst begint om 15.00 uur. Het nieuwe logo van het Scheldemond College bestaat uit spraakballonne- tjes en is strak en fris. „Net als Vlissingen." foto Ruben Oreel Scholengemeenschap begint het nieuwe jaar met dik plannenpakket. door Wendy van den Hurk vlissingen - Nieuwe naam, nieu we website, nieuwe bestuursvorm, nieuw motto, nieuw logo. En dan ook nog eens een eeuwfeest; 2008 moet hét jaar worden voor, jawel, het Scheldemond College. Want zo noemt de Vlissingse scho lengemeenschap zich voortaan. Ze is namelijk verzelfstandigd. Nou doen alle openbare middelbare scholen dat, het Scheldemond was in Zuidwest-Nederland de laatste, maar wat betekent het eigenlijk? Dat de school het steeds meer zélf voor het zeggen heeft, zegt rector Hendrik-Jan van Arenthals. „Eerst waren we van de gemeente Vlissin gen. We hadden wel eigen geld en een eigen bankrekening, maar elke beslissing moest nog langs de ge meenteraad. Stel: we willen fuse ren met een andere school, zoals we dat ooit met het Nehalennia ge probeerd hebben, dan kan dat niet zomaar. Dat is beperkend." De raad van toezicht is voortaan gescheiden van het schoolbestuur. Met die laatste wil de onderwijsin spectie alleen nog praten. Arent hals is er voorzitter van. Hij is voortaan dus de werkgever. „Dat werk deed ik al, maar nu klopt het model ook met de praktijk." Voor hemzelf is er dus iets veran derd. Maar wat merken de leerlin gen ervan? Niks, eigenlijk. Hoewel zij wel een andere verandering krij gen te zien. De hele huisstijl van de school is vernieuwd. Het logo, dat vroeger wat saai was met twee groene golven, bestaat nu uit twee blauwe en paarse vlakken in de i vorm van spreekballonnetjes als in stripverhalen. Maar dan strak gete kend. Het Scheldemond houdt nu eenmaal niet van fratsen, zegt Van Arenthals. „We wilden het strak. Net als Vlissingen is." Niet lullen, maar doen? „Precies." Waar talent en toekomst tellen. Dat was het motto. Het nieuwe is 'doe wat je zegt'. Alweer zo strak. „We willen onze leerlingen vertel len wat hun kansen zijn en dat ze die grijpen. Ze meer de school uit krijgen. De vmbo-leerlingen van sport, dienstverlening en veilig heid lopen elke week een dag mee op een basisschool. De leerlingen van het technasium hebben prik- keltime; zij ontwikkelen een sys teem om de zintuigen van demen te ouderen in Weyevliet te prikke len. Dat zijn onze buren. We trek ken de wijk in en gaan ook samen werken met het wijkteam." Stiekem, verklapt Van Arenthals, noemen ambtenaren op het stad huis het Scheldemond al een bre de school zoals sommige basisscho len ook zijn. „Onze buitenschool se opleidingen gaan verder dan een maatschappelijke stage alleen. Een jaar of vijf terug heeft onze school een moeilijke tijd gehad, met de bestuurscrisis, waarin we veel met onszelf bezig waren. Dat is nu helemaal anders. Daarom is het ook goed dat we dit jaar com pleet vernieuwd starten." En dan bestaat de school ook nog eens honderd jaar. Er komt een ju bileumboek, een congres, een reü nie en, natuurlijk, een knalfeest. SI www.scheldemond.nl TW* Het Scheldemond College, zoals de scholengemeenschap voor taan heet, begint het jaar met een nieuwe huisstijl en het uit zicht op een jubileumfeest. Coalitie Vlissingen gaat onverminderd verder met bouwprojecten. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - 'Bouwen met vertrou wen!' Dat is het motto van het nieuwe college in Vlissingen. Uit het nog vertrouwelijke collegepro gramma dat de PZC in bezit heeft, blijkt dat Vlissingen de komende jaren onverminderd doorgaat met (woning)bouwprojecten. Daar wordt wel een kanttekening bij geplaatst. De woonvisie en de woningbouwplanning worden ge actualiseerd. De uitkomsten daar van zijn bepalend voor het aantal woningen en type woningen dat gebouwd wordt. Ook het tempo waarin de woningen verrijzen, hangt daarvan af De aangepaste vi sie en planning wordt nog vóór de presentatie van de Kadernota 2009, in de raad behandeld. Heel verrassend is het collegepro gramma niet. Veel actiepunten stonden ook al in de begroting 2008 die in november door de raad is vastgesteld. Dat geldt bij voorbeeld voor de herinrichting van het Oranjeplein, de bouw van sportaccommodaties op de Sport- boulevard en het asfalteren van de Bermweg. Over het Scheldekwartier heeft de nieuwe coalitie afgesproken dat er nog vóór de zomer, een voorstel naar de raad komt. Daarin staat of de gemeente de regie rond de ont wikkeling van het terrein volledig in eigen hand blijft houden, of gaat samenwerken met andere riso- codragende partners. De ontwikkeling van de Kennis- werf wordt, zo staat het in het pro gramma, 'krachtig ondersteund'. Daarbij wordt gedacht aan het pla nologisch mogelijk maken van ini- B en W beslissen nog voor de zo- mer of ze de regie over het Schel dekwartier in eigen hand houden of delen met andere risicodragende partners. tiatieven. Of er naast de studenten woningen op de Kenniswerf nog andere woningen komen, hangt af van de woonvisie. Bedrijven en evenementen in de gemeente moeten slagvaardig kun nen opereren, vindt de coalitie. Daarvoor is goed overleg met alle betrokkenen noodzakelijk. Dit jaar krijgt Vlissingen een stadsmanager die daarin een sleutelrol krijgt. Verder gaat het nieuwe college de komende twee jaar de komst van de Westerschelde Container Ter minal steunen, aandacht schenken aan toerisme en recreatie, meewer ken aan het vinden van een locatie voor de drugsopvang en een brede school bouwen in Souburg-Noord. Belangrijk is ook het terugwinnen van het vertrouwen van burgers, raadsleden en ambtenaren. De prioriteit van het college ligt bij het herstellen van het vertrouwen, tussen bestuur en de ambtenaren. De portefeuille personeel en orga nisatie wordt daarom bij voorkeur neergelegd bij de burgemeester. Rode kleurstof die door vandalen is aangebracht zit diep in het marmer. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het achttien- de-eeuwse standbeeld Heracles dat achter de Stadsschuur in Mid delburg staat, is zeer ernstig be schadigd. Dat zegt Eric de Ceuster van Woongoed Middelburg. De ro de kleurstof is diep in het zachte marmer getrokken. Dat blijkt uit een onderzoek dat Woongoed heeft laten uitvoeren. Het kunstwerk was van de ge meente Middelburg maar is ander half jaar geleden, met de verkoop van de panden van Gemeentewer ken aan Woongoed, mee overge dragen aan de woningstichting. Vandalen hebben het beeld overgo ten met een rode kleurstof Woon goed wil het beeld herstellen. „Er blijven alleen nog drie vragen over waarop we antwoord moeten krijgen", zegt De Ceuster. „Dat zijn: hoe kan je het herstellen, wat kost dat en hoe voorkomen we dat het opnieuw gebeurt. Daarop oriënteren we ons nu." De stichting Vrienden van Middel burg heeft geopperd het beeld te rug in handen te geven van de ge meente. Die kan er vervolgens een nieuwe, afgeschermde plek voor zoeken, zoals in de tuin van het Zeeuws Archief Woongoed vindt ook dat Heracles beter af is op een meer bescherm de locatie. Óf de gemeente daarin een rol moet spelen, weet De Ceus ter nog niet. „Maar we kijken wel naar andere partijen. En ik hoop ook echt dat andere partijen daar aan willen meewerken." Het is niet de eerste keer dat Woongoed Middelburg door de Woongoed Middelburg bekijkt OS hoe het standbeeld Heracles her steld kan worden en hoe zij kan voorkomen dat het beeld op nieuw wordt beklad of vernield. aankoop van panden in bezit is ge komen van kunst. „We hebben het gehad met de 'Kop van Jacob Roggeveen' die bij het Roggeveen huis stond. In dat pand zat ook een glaswerk dat we hebben kun nen veiligstellen. In de oude mulo aan de Olmenlaan zat een muur schildering van Reimond Kimpe. Over deze kunstwerken hebben we vooraf goede afspraken ge maakt met de gemeente." De 'Kop van Jacob Roggeveen' heeft een nieuwe plek gekregen in de Buitenruststraat. De andere werken zijn opgeslagen bij de ge meente. „Voor we de panden van Gemeen tewerken kochten, hebben we wel gezegd dat we nog goede afspra ken moesten maken over Heracles. Maar dat er is door tijdsdruk, we hadden de panden nodig voor de huisvesting van studenten van de Roosevelt Academy, niet meer van gekomen. Er is dus helaas, niets contractueel vastgelegd." Herplaatsen monument op terrein stoomtrein Goes duurt tot 2009. door Lilian Dominicus GOES - De historische voetgangers brug uit Middelburg komt op zijn vroegst volgend najaar naar het ter rein van de Stoomtrein Goes-Bor- sele (SGB). De brug wordt de ver binding tussen het parkeerterrein van de SGB en het pad langs het spoor bij de Agrimarkt. Dit weekeinde maakte het Middel burgse college bekend dat de brug naar Goes mag. Er waren drie an dere locaties in de race. Die vielen onder meer af vanwege de hoge kosten of praktische overwegin gen. Zo is terugplaatsen bij het station in Middelburg moeilijk door de technische eisen die ProRail aan de bovenleiding stelt. De brug moet waarschijnlijk worden ver hoogd. Dat zou Middelburg zo'n 800.000 euro kosten. Volgens medewerker R. Zonder van kan de SGB de brug niet eer der plaatsen, omdat de stichting met vrijwilligers werkt. „We zijn goedkoper vanwege de vrijwilli gers, maar het betekent ook dat er vele vrije zaterdagen worden opge offerd." Er moeten onder meer of fertes worden aangevraagd voor het stralen van het staalwerk. Zon dervan: „Dat gaat niet op stel en sprong." Ook wacht de SGB nog op het defi nitieve oordeel, dat door de Mid delburgse raad zal worden geveld. De gemeenten Goes en Middel burg dragen respectievelijk 40.000 en 64.000 euro bij voor de plaat sing van de monumentale brug. Dat geld is in principe kostendek kend, zegt Zondervan. „Met mis schien nog een bedrag uit ons bud get erbij." De plaatsing van de brug is onderdeel van de herinrich ting van het SGB-terrein. De antieke voetgangersbrug maak te tot zeven jaar terug nog deel uit van het tracé Vlissingen-Roosen- daal. De brug is weggehaald voor der herinrichting van het Middel burgse stationsgebied. De toenma lige Rijksdienst voor Monumen tenzorg stemde ermee in onder de voorwaarde dat de brug zou wor den herplaatst. Grote Kade 40/42 Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24