Geld en werk Het gevecht om het Vliegmaatschappij failliet WA O-er als eigen baas 1 1 6 Dinsdag 8 januari 2008 PZC VAN AOW TOT ZVW door Ingrid Merks Of je nu een WAO of een WIA uitkering hebt, in bijna alle gevallen is het noodzakelijk en zeer gewenst om naast deze uitkering arbeid te verrichten. De gedeelte lijke uitkeringen zijn uiteraard te laag om van te leven. Wan neer je niet bij je 'oude' werkgever terecht kunt omdat er geen passend werk is, moet je als gedeeltelijk arbeidsongeschikte je plek elders op de arbeidsmarkt weer vinden. Naast werken in loondienst bestaat er de mogelijkheid om als zelfstandig ondernemer aan de slag te gaan. Dat mag ook van het UWV. Wel moet je altijd van tevoren overleg voeren. Dat doet ook Roos van den Berg. Jarenlang was zij als inkoop ster actief voor een grote drogisterijketen. Zij reisde de hele we reld rond. Tot haar lichaam niet meer mee wilde doen. Roos werd ziek en na diverse operaties aan haar rug en na de revali datie bleek dat zij nooit meer terug kon naar haar oude werk zame leven. Dat werk was niet meer passend. Andere werk zaamheden kon Roos nog wel verrichten en daarom werd zij voor 50 procent arbeidsonge schikt verklaard. Voor de andere helft kon ze dus nog werken en geld verdienen. Een baan in loondienst zag Roos niet zitten. Dit vanwege de pijn die zij op de meest onver wachte momenten heeft. Daarom is het ook prettig als zij haar eigen tijd kan indelen. Roos geeft nu opleidingen/trainingen en coaching aan verko pers van cosmeticahuizen. Ze bepaalt haar eigen uren in over leg met haar opdrachtgevers. Haar verdiensten geeft zij op aan het UWV. Dit gebeurt door middel van het overleggen van de jaarrekening van haar be drijfje. Dit kan altijd pas achteraf en daarom weet Roos pas na een jaar of ze te veel uitkering heeft ontvangen. Pas als blijkt dat zij de inkomsten uit eigen bedrijf duurzaam kan realiseren, zal ze opnieuw worden gekeurd door het UWV. Zij kan dan een lagere uitkering of helemaal geen uitkering meer krijgen. Over de hoogte en de duur van de uitkering beslist de arts van het UWV in samenspraak met de arbeidsdeskundige. De arts van het UWV kijkt wat iemand nog wel en wat hij of zij niet meer kan. De arbeidsdeskundige zoekt bij die mogelijkheden en onmogelijkheden functies die nog kunnen worden uitge voerd. Op basis van deze gegevens wordt bepaald wat de zoge heten verdiencapaciteit is van de belanghebbende en wat voor uitkering daarbij hoort. Bij verdiensten als zelfstandige is het vaak onduidelijk wat de inkomsten zijn en zal het UWV dit over langere termijn bekijken. Voor Roos is het op dit moment echter nog niet zo ver. Zij ge niet weer van haar leven en haar nieuwe plekje in de maat schappij. De UWV-arts kijkt wat iemand nog wel en niet meer kan V. Na haar revalidatie kon Roos aan de slag als coach van verkopers van cosmeticahuizen. foto ANP De oude ideeënbus krijgt steeds meer virtuele broertjes. Bedrijven kunnen via internet niet alleen hun eigen werknemers, maar de hele wereld inzetten bij het bedenken van nieuwe ideeën of het oplossen van problemen. door Irene van den Berg illustratie BrunoStock Terwijl hij voor de zoveel ste keer na een lange werk dag met boodschappen liep te zeulen, kreeg Ru ben Nieuwenhuis een lumineus idee: de Dirk Direct. De Dirk van den Broek zou een bezorgservice moeten openen met een stan daardpakket aan boodschappen die je iedere week gebruikt. Thuis aangekomen wilde Nieuwenhuis zijn goede idee posten op de web site. Tot zijn teleurstelling bleek daar helemaal geen mogelijkheid voor te zijn. Zo ontstond zijn twee de goede idee: een online ideeën bus die bedrijven eenvoudig in hun website kunnen integreren. De ouderwetse ideeënbus is voor al bedoeld voor de eigen werkne mers. Een bus waarin medewer kers hun goede ideeën kunnen posten, om vervolgens af te wach ten of er ook werkelijk iets mee ge beurt. „Wij zullen er in het verleden vast ook eentje gehad hebben, maar ik vind het echt niet meer in het digi tale tijdperk passen", zegt woord voerder Eric Drent van Philips. Bij dat bedrijf sturen de medewerkers gewoon een e-mailtje naar de afde ling waar hun idee over gaat. „Stel dat een secretaresse een goed idee heeft over koffiezetten, dan kan ze dat gewoon aankaarten bij de ont wikkelaars van keukenapparaten. Bellen of mailen werkt veel beter ideeënbus vaak interactiever is. „Als consument krijg je ook te ho ren of je idee een vervolg krijgt", verklaart Nieuwenhuis. Helemaal leuk is het natuurlijk als je als klant ook wordt beloond voor je goede idee. Daarom ontwikkelde Nieuwenhuis tevens een website (www.fellowforce.com). Bedrijven kunnen op de site een gerichte vraag stellen of een innovatiebox openen. De innovatiebox is de digi tale ideeënbus waar bezoekers hun suggesties in kunnen plaat sen. Als een onderneming een idee wil gebruiken, betaalt het een beloning aan de bedenker. Onder meer Skoeps, een initiatief van Talpa Media en PCM, zet de site in voor het verza- dan een idee in een bus gooien", vindt Drent. Nadeel is wel dat ideeën niet anoniem achtergela ten kunnen worden. „Ieder idee is een goed idee. Dat is de cultuur die binnen Philips heerst. Mensen hoeven dus niet bang te zijn dat hun idee zomaar wordt afgeschoten. Gaat het meer om hun eigen rechten, dan kun nen werknemers anoniem terecht bij een vertrouwenspersoon", ver klaart Drent. Goede ideeën komen niet alleen van werknemers, maar ook van consumenten en leveranciers. Daarop is het initiatief'Fellow- force' van Ruben Nieuwenhuis op gebaseerd. Bedrijven kunnen een digitale ideeënbus aan hun eigen website koppelen. Hier kunnen ze bezoekers gericht vragen naar op lossingen van bepaalde proble men. „Maar ze kunnen er ook ach ter komen wat klanten van hun nieuwe producten vinden of waar nog behoefte aan is", zegt Nieu wenhuis. Voordeel is bovendien dat de melen van ideeën. Een soortgelijk initiatief is de l derlandse website Battle of con cepts (www.battleofconcepts.nl). Hier schotelen bedrijven de bezoe kers concrete problemen voor. Ook staat bij iedere 'battle' hoe veel prijzengeld wordt uitgekeerd voor de bedenker van de meest bruikbare oplossing. „Laatst stelde energiebedrijf Eneco bijvoorbeeld de vraag hoe je een gaskraan kunt verwijderen zonder explosiege vaar. Daar zijn veel serieuze reac ties op gekomen. Een paar daar van is Eneco nu aan het onderzoe ken", vertelt initiatiefnemer Joost Dekkers. In tegenstelling tot Fellowforce is de Battle of concepts exclusief voor studenten of afgestudeerden (HBO/Universiteit) tot en met 30 Voor elk consumentenprobleem is tegenwoordig wel een geschillencommissie. Vandaag het eerste deel van een korte serie: de Geschillencommissie Reizen. door Johan Bosveld Vier vriendinnen boeken een reisje naar Gambia voor 4000 euro. De reis duurt van 21 december tot en met 4 januari, maar op 28 december krijgen ze in hun hotel een brief van de reisorganisator waarin deze om vrijwilligers vraagt voor een vervroegde terug keer op 1 januari. De vriendinnen gaan daar niet op in want ze heb ben net een excursie geboekt naar Dakar en Senegel voor 1400 euro. Volgens de reisorganisator is dat geen probleem. Toch komen de vriendinnen twee dagen later voor een onaangename verrassing te staan. De vliegmaatschappij waar mee ze op 4 januari terug zouden vliegen is failliet. Alle vluchten zijn omgeboekt naar een andere maatschappij en ze moeten toch op 1 januari vertrekken. Weg excur sie en weg 1400 euro, om nog maar te zwijgen van de vakantieda gen die ze kwijt zijn. Eenmaal thuis claimen de vrien dinnen het geld van de excursie te rug. De reisorganisatie beroept zich echter op overmacht en wei gert het geld van de excursie terug te betalen; wel wil ze een vergoe ding betalen voor de gemiste va kantiedagen. De gedupeerde vrien dinnen zijn het daar niet mee eens en stappen naar de Geschillencom missie Reizen. De geschillencomm- missie hoeft niet lang na te den ken. Het beroep op overmacht wordt afgewezen: „Problemen als eerder terugvliegen als gevolg van het faillissement van een vlieg maatschappij zijn een risico voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16