Saakasjvili moet focus verleggen Strenge winter doet zich voelen in zuidoosten van Europa en VS Belgische bommelder is opgepakt 6 Maandag 7 januari 2008 PZC Overstromingen in Mozambique erger maputo - Mozambique krijgt steeds meer last van overstromin gen. De weg tussen havenstad Bei- ra en Zimbabwe is afgesneden en het verkeer naar Zambia en Mala wi is hevig ontregeld. Dertiendui zend mensen zijn gered uit het stij gende water. De autoriteiten over wegen nog eens tienduizend bewo ners van de noordoever van de Zambezi te evacueren, als zij de aanhoudende waarschuwingen ;>lijven negeren. De oorzaak van Je overstromingen is de hevige re genval in Zimbabwe. Daar zijn in middels 27 doden gevallen. België verlaagt accijns op 'te dure' benzine brussel - De Belgische overheid zal de accijns op benzine verlagen als de prijs stijgt boven de 1,50 eu ro per liter. Minister Didier Reyn- ders van Financiën heeft dat aange kondigd. De maximumprijs in Bel gië was zaterdag 1,498 euro. De la gere accijns moet de prijsstijging dempen. Reynders schat het effect van de accijnsverlaging op onge veer 1 cent per liter, ofwel enkele dubbeltjes per tankbeurt. In Nederland bestaan geen plan nen voor een accijnsverlaging, liet het ministerie van Financiën. Brit (102) emigreert naar Nieuw-Zeeland londen - Een 102-jarige Brit is met zijn echtgenote (87) per boot naar Nieuw-Zeeland vertrokken om daar te gaan wonen. De oudste emigrant van Groot-Brittannië zei dat het hem wel leuk leek. Boven dien kreeg zijn vrouw, een Nieuw-Zeelandse, last van heim wee. Eric en Doris King-Turner vertrokken vanuit Hampshire, waar zij woonden sinds hun huwe lijk twaalf jaar geleden. Zij ont moetten elkaar toen Doris naar Groot-Brittannië kwam om op zoek te gaan naar haar wortels. Militairen VS zijn niet welkom in Pakistan Islamabad - Pakistan heeft giste ren boos gereageerd op berichten over Amerikaanse militaire plan nen voor Pakistan. „Het is de Ame rikaanse regering niet maar de Pa kistaanse die verantwoordelijk is voor dit land", aldus regerings woordvoerder generaal Waheed Arshad. Er zijn volgens hem geen openlijke of geheime Amerikaanse operaties in Pakistan. Het dagblad The New York Times stelde zaterdag dat in Washington een plan wordt opgezet voor doel matiger acties in Pakistan. Mitt Romney wint in staat Wyoming casper - Mitt Romney heeft in de nacht van zaterdag op zondag de Republikeinse voorverkiezingen in de staat Wyoming gewonnen. De voormalige gouverneur van Massa chusetts kreeg acht afgevaardigden aan zijn zijde. De voorverkiezin gen in Wyoming spelen nauwe lijks een rol op federaal niveau. Romney verloor vrijdag de voor verkiezingen in Iowa van Mike Huckabee. Morgen hebben in New Hampshi re de volgende voor verkiezingen olaats. ANALYSE Georgië is een speelbal van Oost en West. Maar ook lag Saakasjvili's focus te veel op Abchazië en Zuid-Ossetië. De Georgische president Mi- chail Saakasjvili heeft zich zelf de eerste termijn van zijn presidentschap aardig in de nesten gewerkt. Nadat in novem ber duizenden de straat opgingen om tegen zijn bewind te betogen, kondigde hij de noodtoestand af Internationale druk dwong hem echter vervroegde presidentsver kiezingen uit te schrijven. Die vonden in het afgelopen week einde plaats en gisteren werd dui delijk dat Saakasjvili al na de eer ste ronde aanspraak kan maken op een nieuwe ambtstermijn. De verkiezingen werden interna tionaal om diverse redenen ver schillend beoordeeld. Europa en de Verenigde Staten waren enigs zins kritisch op het feit dat de staat de campagne van Saakasjvili flink had bevoordeeld, maar zij toonden zich tevreden. Georgië wordt nog altijd gezien als een mo gelijk toekomstig lid van zowel de Navo als de EU en Saakasjvili heeft nooit zijn liefde voor het Westen onder stoelen of banken gestoken. Om dezelfde reden was Rusland negatief over de verkiezingen. Vol gens Moskou blameerde de Georgi sche regering zich door de vele in cidenten tijdens de stembusgang en de schendingen van de kiesre- gels. Moskou verklaarde smalend niet eens verbaasd te zijn: wat kon het anders verwachten nadat de oppositie en de vrije media afgelo pen november gemuilkorfd wa ren? Rusland kan het nog steeds slecht verkroppen dat het als erfge naam van de voormalige Sov jet-Unie Georgië als 'achtertuin' is De Georgische presidentskandidaat Michail Saakasjvili loopt met zijn vrouw Sandra Roelofs en hun jongste zoon Nicholos naar een stembureau in de hoofdstad Tbilisi. foto Yuri Kochetkov/EPA pakt kan worden. Niettemin heeft president Saakasjvili de steeds ster ker wordende tegenwind ook aan zichzelf te wijten. Bij zijn aantre den heeft hij naast welvaart en een einde aan de corruptie, ook te rugname van Abchazië en Zuid-Ossetië - waarvan het verlies een waar trauma is voor Georgië - beloofd. Het werd een obsessie voor hem, terwijl hij zich mogelijk beter op verbetering van de levens standaard van zijn onderdanen had kunnen concentreren. In die zin is Georgië een onwillige speelbal van Oost en West en is Saakasjvili de eerste jaren van zijn bewind vaak voor duivelse dilem ma's geplaatst. Nog maar afgezien van de binnenlandse problemen waarmee hij te kampen heeft: cor ruptie, armoede en zware crimina liteit. Dat zijn bewind steeds auto ritairder werd, is misschien niet goed te praten. Daar staat tegen over dat hij in 2004 een boeven- staat erfde, waarin niet iedereen met witte handschoentjes aange- door Joost Bosman kwijtgeraakt. Het zal dan niet nala ten Tbilisi dwars te zitten waar het kan, onder meer door te stoken in de afvallige Georgische gebieden Abchazië en Zuid-Ossetië. In delen van Iran voor het eerst in twintig jaar sneeuwval. wenen - Zeer streng winterweer heeft de afgelopen dagen in de Al penlanden en het zuidoosten van Europa mensenlevens geëist en voor veel overlast gezorgd. Sterke wind en sneeuwval hebben in Oos tenrijk geleid tot tal van lawines. Hierdoor zijn binnen een week al negen mensen in de Oostenrijkse Alpen omgekomen. Hevige sneeuwval leidde gisteren in delen van het Franse Alpende partement Savoie tot stroomonder- brekingen. Drieduizend huishou dens moesten het grootste deel van de dag zonder stroom stellen. In Bulgarije zijn als gevolg van ij zige temperaturen en zware sneeuwval zeker vijf mensen om gekomen. Een 46-jarige vrouw wordt nog vermist. In grote delen van het land geldt sinds vrijdag de noodtoestand. In de stad Knescha zakte het kwik zaterdag tot 26 gra den Celsius onder nul. Op sommi ge plaatsen lag de sneeuw drie me ter hoog. Veel wegen raakten daar door onbegaanbaar. De luchtha ven in Wrana werd gesloten en op tientallen plaatsen viel de stroom uit. Zelfs grote delen van Iran zijn na hevige sneeuwval in de nacht van zaterdag op zondag voor een groot deel met sneeuw bedekt. Het ver keer wordt daardoor vooral in het noorden van het land ernstig be lemmerd. Tussen de steden Q_azin en Zanjan strandden vijftiendui zend reizigers. De autoriteiten heb ben de bevolking opgeroepen zui nig met brandstof om te springen uit vrees voor tekorten. Op veel plaatsen waar het in Iran nu sneeuwt, was dit al in ruim twin tig jaar niet voorgekomen. Aanhoudende winterse stormen hebben in het westen van de Vere nigde Staten al aan zeker drie men sen het leven gekost. Honderddui zenden huizen en bedrijven in de staten Californië, Oregon en Was hington zitten zonder stroom. Op veel plekken ligt er een dik pak sneeuw van anderhalve meter. door onze correspondent Max Steenberghe BRUSSEL - De man die vrijdag avond het Belgische treinverkeer ontregelde met valse bommeldin gen, is een psychiatrisch patiënt. Hij belde vanuit een inrichting waar hij verbleef omdat hij eerder dergelijke telefoontjes pleegde. Vrijdagavond ontruimde de politie de stations van Leuven, Gent, Ant- werpen-Centraal en Brussel-Cen traal nadat telefoontjes binnenkwa men bij de brandweer en andere hulpdiensten. Een man zei dat Al Qaida daar aanslagen zou plegen. In België geldt sinds 21 december een verhoogd terreuralarm. Toen het alarm loos bleek, kon de politie de beller al snel oppakken omdat hij met zijn gsm belde en zich versprak. Hij zat in een kli niek in Bierbeek. Hij was tot be handeling daar veroordeeld we gens eerdere valse alarmen. De man (33) bekende meteen en is aangehouden. Hij krijgt waar schijnlijk geen extra straf, omdat hij ontoerekeningsvatbaar is. Een vrouw graaft haar auto uit in het Bulgaarse Targoviste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6