Vinex-idylle spat uiteen Saakasjvili wint nipt in Georgië SPRUIJT Werk aan net spoor 2008 Maandag 7 januari 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 5 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 Deskundigen voorzien groei problemen door verveelde jongeren. door Mayke Calis en Dylan de Gruijl DEN HAAG - Bewoners van Vi- nex-wijken krijgen de komende ja ren veel meer te maken met over last en vandalisme door jongeren. Problemen zoals in de Haagse wijk Ypenburg, waar sinds kort een sa menscholingsverbod geldt, zijn slechts een voorbode. Volgens deskundigen op gebied van volkshuisvesting zijn er grote fouten gemaakt bij de inrichting van Vinex-wijken. Zo zijn er wel speelplaatsen, maar nauwelijks voorzieningen voor pubers die straks massaal in de wijken op groeien. „Door de hoge grondprij zen zijn er amper trapveldjes, bos sen of crossbanen", aldus Frits Spangenberg, socioloog en oprich ter van onderzoeksbureau Motivac- tion. Ook zijn de sociale huurwonin gen, zo'n 30 procent van Vi nex-wijken, vaak geconcentreerd in enkele straten. „Als er rottig heid is, komt die vaak uit deze buurten", weet Gideon Bolt, stads- geograaf aan de Universiteit Utrecht. Bij het opknappen van oude stads wijken is tegenwoordig meer oog voor de samenstelling van de be volking. In de Haagse Vinex-wijk Ypenburg veroorzaakt een groep jongeren al Vinex-wijken krijgen veel meer te maken met overlast en vanda lisme door jongeren. Er zouden grote fouten zijn gemaakt bij de inrichting van Vinex-wijken. tijden overlast en vernielingen in het winkelcentrum. Toen een afge schoten vuurpijl een politieauto zwaar beschadigde en zeven jonge ren werden opgepakt, braken rel len uit. Ook in andere Vinex-wijken die bijna klaar zijn hebben zich proble men voorgedaan. Een buurt in Leidsche Rijn bij Utrecht kampte in 2005 met ernstige overlast, deels door jongeren uit andere de len van de stad. Ook in nieuwe wijken in Almere, Tilburg, Maas tricht en Breda hebben zich soort gelijke problemen voorgedaan. TBLISI - De politiek leider van Geor gië, Michail Saakasjvili, heeft de presidentsverkiezingen van zater dag nipt gewonnen. Volgens de verkiezingscommissie kreeg hij 52,8 procent van de stemmen en verwierf hij daarmee een nieuwe ambtstermijn als staatshoofd. De oppositie accepteert de uitslag niet en rept van fraude en intimi datie bij de stembusgang. Saakasjvili, getrouwd met Sandra Roelofs uit Terneuzen, wendde een gisteren eerder op de dag nog verwachte tweede stemronde af Die was nodig geweest als hij min der dan de helft van het electoraat achter zich had gekregen. Daar zag het enige tijd naar uit, maar woordvoerders van de kies commissie wezen Saakasjvili gister avond definitief aan als de over winnaar. pagina 6: Saakasjvili moet focus ver leggen Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 AMSTERDAM - De helft van de Ne- uit een peiling van Maurice de derlanders vindt dat het staats- Hond; In april vorig jaar was nog hoofd alleen nog maar ceremonie- maar 41 procent hier voor. taken moet vervullen. Dat blijkt pagina 4: lintjesknippen is voldoende Advocatenkantoor een VOORSPOEDIG SAS VAN GENT - Een beheerder van de Vlaanderenhal in Sas van Gent is zaterdagochtend rond acht uur in de hal overvallen door twee ge maskerde mannen. De beheerder had na afloop van het jongerenfestijn Mega Millen nium Party alle deuren van het evenementencomplex afgesloten, waarna hij een hand op zijn schou der voelde. Toen hij zich omdraai de, zag hij twee mannen met bi vakmutsen die hem vervolgens dwongen de kluis te openen. De overvallers gingen er met een nog onbekend geldbedrag vandoor. De politie weet nog niet hoe de mannen het pand binnen zijn ge komen en hebben verlaten, en zoekt getuigen. Over de daders is slechts bekend dat het twee mannen zijn, de één slank en zo'n 1,70 meter lang, de ander iets breder en zo'n 1,80 me ter lang. pagina 2: je schrikt je het apelazerus Aruba wil Nederland voor rechter brengen ORANJESTAD - Aruba ziet een gang naar de rechter als 'welhaast onver mijdelijk', omdat Nederland het ei land een geclaimd bedrag van mil joenen euro's nog niet heeft be taald. Dat staat in een brief die de Arubaanse minister van -Justitie Rudy Croes aan zijn collega's in Nederland en op de Nederlandse Antillen heeft gestuurd. pagina 5: argwaan op Antillen Lintenknippen is genoeg voor ons staatshoofd Gemeenten denken te weinig 'Zeeuws' eens 'flHHH 70% GOES - Eén van de historische locomotieven van de Stoomtrein Goes-Borsele kan nog rustig een hele middag op de overgang staan van de verleng de Nansenbaan op het Goese bedrijventerrein De Poel II. Over een maand of twee, wanneer de nieuwe weg voor het verkeer wordt geopend, zit dat er niet meer in. Dan is het een drukte van be lang op de Nansenbaan, die dan één van de be langrijkste doorgaande wegen in Goes-Zuid is. Mocht er tóch een historische trein passeren, dan is de kans klein op een aanrijding. Zaterdag be gonnen de SGB-vrijwilligers met het plaatsen van afgedankte slagbomen, die zij van ProRail hebben gekregen. Geheel in stijl werden die per spoor naar de overgang gebracht. foto Willem Mieras Helft Nederlanders wil koningin uit de regering OVCÏ^Vcll 111 SclS Vctll (j0Ht mÊÊÊKm 30% aantal reacties: 423 Zeeland: 2, 3, 11 t/m 15; Binnen land: 4 en 5; Buitenland: 6 en 7; Meningen: 9; Cultuur: 17; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 21 t/m 35; Te levisie: 38 en 39. www.pzc.nl BOUW- EN ONDERNEMINGSRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1