En ineens was Aanpak Walcherse Zwakke Schakels start volgende maand Bouwers Sloelijn beginnen aan laatste stukje van het traject Veerse musea boeken vooruitgang f2 Maandag 7 januari 2008 PZC W Kappen, planten, graven en ophogen aan de Walcherse zeewering. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Walcherse kust gaat op de schop. Dit hele jaar wordt er bij Vlissingen en Westka- pelle gekapt, geplant, gegraven en opgehoogd. „Het wordt nog veel groter dan je kunt bedenken", voorspelt André Marinisse van wa terschap Zeeuwse Eilanden. „Je weet straks niet wat je ziet." Óe Walcherse kust heeft twee zwakke plekken in de zeewering: tussen Vlissingen en Koudekerke (Nolle/Westduin) en bij Westka- pelle. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft ruim 40 mil joen euro uitgetrokken om die pro blemen op te lossen. Voor beide projecten wordt deze maand een aannemer gezocht. In februari begint het grote werk. In Westkapelle en bij Westduin duurt dat tot en met november, bij het Vlissingse Nollestrand wordt in het voorjaar van 2009 ook nog gewerkt. In grote lijnen wordt het werk in twee periodes verdeeld: voor de zo mer zoveel mogelijk zand afgraven en opspuiten, na de zomer de we gen en fietspaden aanleggen en veranderen. André Marinisse leidt het project namens waterschap Zeeuwse Ei landen. Er wordt niet zomaar 'een beetje zand' bijgestort om de dui nen wat sterker te maken, glim lacht hij. „Westkapelle krijgt er een compleet strand bij. Daar wordt 2,5 miljoen kubieke meter zand gestort. Bij Vlissingen komt er 600.000 kubieke meter zand bij. De duinvoet verschuift bij West duin 65 tot 100 meter verder het land in. En dan gaan de duinen daar ook nog eens de hoogte in. Bij Westduin moet je je een beeld voorstellen zoals je dat nu kunt zien bij de Manteling en de Kop van Schouwen, met een brede en hoge duinenrij." De projectleider van waterschap Zeeuwse Eilanden voorspelt dat de duinen aan de Walcherse kust nog hoger en groter worden dan mensen zich kunnen indenken. Om een zo groot mogelijke steun voor deze enorme ingreep te krij gen, mochten veel mensen mee denken en meepraten. De plan nen zijn gemaakt in overleg met de gemeenten Vlissingen en Veere, met belangenorganisaties en met ondernemers en omwo nenden. „Als wij het helemaal zelf hadden bedacht, zou het er anders gaan uitzien", bekent Sophie van 't Westeinde, dagelijks bestuurder bij het waterschap en verantwoor delijk voor de zeeweringen. „Dan hadden we waarschijnlijk minder rekening gehouden met de belan gen van de gemeenten. Die tellen nu wel zwaar mee." Bij het begin van het project, een paar jaar geleden, was de uitdaging om oplossingen te bedenken voor 150, 200 jaar in de toekomst. Maar dat was toch wat te moeilijk, stelt Van 't Westeinde vast. „Een tegen valler was ook dat het ministerie uiteindelijk maar geld gaf voor de komende vijftig jaar. Gaandeweg zijn we vanaf die grote roze wolk weer terug in de klei gestapt, met beide voeten op de grond." Overweg op Europaweg Vlissingen-Oost enige gelijkvloerse kruising. door Joeri Wisse VLISSINGEN-OOST - De Sloelijn, het nieuwe stuk spoorlijn voor goede rentreinen, staat op het punt om de laatste hobbel te nemen. Vanaf volgende week maandag begint Prorail met de bouw van het laat ste gedeelte, over de Europa- weg-Noord op industrieterrein Vlissingen-Oost. Dat stuk vormt de schakel tussen het drie kilome ter lange stuk spoor en de bestaan de rails in het Sloegebied. In tegenstelling tot de andere krui singen op het traject, komt er bij de Europaweg een gelijkvloerse kruising. Het wegverkeer moet zal dus na de ingebruikname van het nieuwe spoor af en toe moeten -'achten totdat de goederentrein is gepasseerd. André de Waard van ProRail: „Vanwege de bocht in het spoor en de hoogteverschillen zou het veel te duur en ingewikkeld worden om daar ook een viaduct aan te leggen." De weg gaat tussen 14 en 19 janua ri helemaal dicht om de overweg aan te leggen. Daarvoor wordt het wegdek vervangen door een dikke betonnen plaat waarin meteen het eerste stuk rails van het nieuwe tra ject wordt aangebracht. Die bevloe ring hoort tot de zwaarste catego rie. Dat moet wel, de weg krijgt veel zwaar verkeer te verwerken. De bouw van het viaduct over de Bernhardweg-West, de provinciale weg tussen het tolplein van de Volgende week maandag begint ProRail met de aanleg van een overweg op de Europaweg- Noord in het Sloegebied. De weg gaat daarvoor tijdelijk dicht. Westerscheldetunnel en Middel burg is bijna klaar. Zo is nu goed te zien dat bij de bouw al rekening is gehouden met een eventuele ver dubbeling van de weg. Tussen de Bernhardweg-West en de de dijk om het Sloegebied loopt het spoor over een dijklichaam. Daarin is nóg een viaduct aange bracht. Behalve dat het ruimte biedt aan de gebruikers van het fietspad en het landbouwverkeer over de Westhofweg, heeft het via duct nog een andere functie. On dergrondse leidingen en kabels kunnen dankzij het viaduct niet beschadigd raken door de zware druk van de goederentreinen. Ook de andere overgangen in het Sloegebied worden aangepast. Daardoor worden verschillende wegen in het weekend afgesloten. Stichting Vrienden van Middelburg bezorgd over standbeeld. door Miriam van den Broek middelburg - De gemeente Mid delburg heeft - al dan niet per on geluk - een witmarmeren stand beeld uit de achttiende eeuw ver kocht aan Woongoed Middelburg. Dat gebeurde anderhalf jaar gele den met de overdracht van de pan den van Gemeentewerken achter de Stadsschuur. Het kunstwerk, dat de Griekse god Heracles voorstelt, staat daar al ja ren in de voormalige binnentuin. Ruim een jaar geleden is het be smeurd met een frambozenkleuri- ge vloeistof. En nu doet zich de aparte situatie voor dat Woongoed zich moet gaan bezighouden met de restauratie van een driehon derd jaar oud beeld. De stichting Vrienden van Middel burg is bezorgd over het kunst werk. Ze trok aan de bel bij Woon goed en bij de gemeente en heeft er nu over gepubliceerd in hun nieuwsbrief „Het beeld is eind 2006 al be smeurd en we hebben er in de zo mer over gesproken met de instan ties. Maar hoe langer het zo blijft staan, hoe erger het wordt aange tast", zegt Ed de Graaf van de Vrienden van Middelburg. „De hoofdvraag is: hoe diep is de kleur stof erin getrokken?" De Graaf kent het beeld goed. Als architect had hij regelmatig een af spraak bij de welstandscommissie en dan keek hij uit op Heracles. „Het beeld is een topstuk", zegt hij. „Het heeft geen monumenten status, maar voor zover ons be kend is er in de binnenstad geen ander tuinbeeld aanwezig dat zich kan meten aan deze kwaliteit. Kijk maar naar de proportionering, de stijlvastheid en de gedetailleerd heid." Als de Vrienden van Middelburg het voor het zeggen hadden, wis- Wat bekend is over Heracles ten ze het wel. „De gemeente zou moeten kijken of ze het kunnen te rugkrijgen of terugkopen. Het moet uiteraard schoongemaakt worden, maar daarna zouden ze het kunnen herbestemmen. Het zou mooi staan op een van de bin nenplaatsen van het stadskantoor of in de min van het Zeeuws Ar chief Dan staat het beschermd en is het toch te zien voor publiek." Degene die zich bij Woongoed Middelburg bezig houdt met het beeld, was afgelopen dagen afwe zig en kon dus niet reageren. Maar wethouder Hannie Kool heeft la ten weten dat ze niet denkt aan te rugkopen. „Dat is volgens mij niet nodig. Als er maar goed voor gezorgd wordt", zegt ze. „We hebben contact ge had met Woongoed en daar wa ren ze erg enthousiast over het 'De gemeente zou het moeten terugkopen en op een andere plek zetten' beeld. Ze willen het graag terug brengen in goede staat. Wij heb ben ze wel gezegd dat ze dat moe ten doen onder begeleiding van een natuursteendeskundige." Wie in de achttiende eeuw het beeld gemaakt heeft, is onbekend. Er wordt gespeculeerd dat het een werk kan zijn van de Vlaamse bouwmeester Jan Peter van Baur- scheit de jonge. Hij ontwierp het Van de Perrehuis in Middelburg, Der Boede in Koudekerke en het Van Dishoeckhuis en het Beelden huis in Vlissingen. „Leden van de monumentencom missie hebben een rekening van Toorenvliedt gevonden waaruit bleek dat er een offerte was aange vraagd bij Van Baurscheit voor het vervaardigen van een aantal beel den", zegt De Graaf „Of hij Hera cles gemaakt heeft, weten we na tuurlijk niet. Maar het is wel een mooi verhaal." De planning van alle werkzaamhe den staat op www.sloelijn.nl Het beeld is meer dan tien jaar geleden bij dregwerkzaamheden opgevist uit een vijver op Park Toorenvliedt in Middelburg. Het is in 1995 door Hans van den Berg gerestaureerd in opdracht van de dienst Gemeentewerken van de gemeente Middelburg. Er is toen een roestvrijstalen spalk gezet tussen bekken en voetstuk. Heracles mist zijn rechterhand, een deel van zijn rechter onderbeen en zijn strijdknots. Deze schade is niet van recente datum. Leerlingen plukken vruchten van samenwerking. door Henk Postma VEERE - In Westkapelle boffen ze maar. Daar hebben ze het Polder buis. Alles er op en er aan. En het hele dorp werkt mee. In andere Veerse plaatsen zijn de musea al blij wanneer ze voldoende vrijwil ligers op de been krijgen om het seizoen door te komen. Toch gaat het er ook daar steeds professione ler aan toe. Op het vlak van educatie zijn afge lopen jaar grote stappen gezet. Niet alleen in Westkapelle, ook in Domburg en Veere kunnen kinde ren nu naar het museum om voor school te leren. De kant-en-klare onderwijsprojecten voor de basis scholen zijn de eerste vrucht van de nauwere samenwerking tussen vier musea: het Polderhuis, het Ma rie Tak van Poortvlietmuseum in Domburg, en De Schotse Huizen en De Vierschaar in Veere. Bijna een jaar geleden richtten ze de Stichting Ondersteuning Veerse Musea op. Het gemeentebestuur beloonde dat met geld voor de aan stelling van een beroepskracht. De musea hebben nu, met part-ti me consulente Sylvia van Dam Merrett als verbindende schakel, een gezamenlijk educatief pro- Met part-time consulente Sylvia van Dam Merrett ais verbinden de schakel, hebben vier Veerse musea samen een educatief pro gramma opgezet. gramma uit de grond gestampt. Ze vervullen daarmee op Walcheren zelfs een voortrekkersrol, samen met het Muzeeum in Vlissingen. Ze bieden de basisscholen pro gramma's voor verschillende leef tijdsgroepen. Daarmee kan ieder kind om de twee jaar in een ander museum aan een project begin nen. Het is de bedoeling dat de an dere acht musea op Walcheren vol gend schooljaar aanhaken. Er was nogal wat overleg nodig om het zover te laten komen. „De musea deden al wel wat aan educa tie", zegt Sylvia van Dam Merrett, „Maar ze hielden er geen rekening mee dat projecten lesvervangend moeten zijn. Ze moeten aanslui ten bij de kerndoelen van het on derwijs." De musea gaan nu ook bekijken wat ze kunnen beteke nen voor het voortgezet onder wijs. Ook op andere terreinen gaan ze samenwerken, zoals voor een combikaart, gezamenlijke affi ches en verspreiding van folders. Het mooiste zou zijn wanneer de musea er in slagen met elkaar, en met de hotels, goede arrangemen ten aan te bieden, en die onder te brengen bij de VW.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12