Elba, parel in groenblauwe oester reizen, U Soms liggen tropische bestemmingen verrassend dichtbij. Neem nu Elba, klein eiland voor de Italiaanse kust bij Pisa. Het gedijt er in die grote, diepe, Middellandse Zee als een pareltje in een groenblauwe oester, zag Gerard Chel. PZC Zaterdag 5 januari 2008 reizen@wegener.nl 024-3650360 De immer goed gemutste oma Adua verkoopt haar lokaal receptenboek. foto's GPD II Castagnacciaio heet het piz zarestaurant in Portoferraio. Plek waar vroeger zoet brood van kastanjemeel met rozij nen en specerijen werd gege ten: castagnaccio. Een beetje wegge drukt in het steegje Via del Merca- to Vecchio in de binnenstad, op een brede armzwaai van het haven tje. Honderd, misschien wel twee honderd jaar, runt de familie Man- gino dit kleine dorpse eettentje. Met formicatafeltjes onder de luifel buiten en een op hout gestookte oven binnen. Meer lokale eters dan toeristen. Als voorafje maken we onze vin gers vet aan een 'torta di ceci', een simpel baksel van kikkererwten- meel, water, olijfolie en zout, ge volgd door een pizza speciale van het huis. Niet rond, maar ovaal. Met kaas, tomaten, olijven, salami en nog een handvol lokale ingre diënten. Lokaal bier kent Elba niet, dus moeten we het doen met een Duitse variant, maar als nagenieter- tje een echte caffe corretto met sambuca. Een van de leukste manieren om Elba's hapjes en drankjes te leren kennen is meedoen aan de jaarlijk se Magnalonga nabij Capoliveri. Op een zondag begin juni, dus niet in het hoogseizoen, wordt er acht kilometer lang gewandeld en ge proefd. Over onverharde wegen, door het ietwat ruige heuvelland schap, met telkens een fantastisch uitzicht over de baai, wandelen wij daar met eigenlijk maar een doel: het volgende kraampje waar lokale culinaire hoogstandjes worden ge presenteerd, weg te spoelen met verrassend verrukkelijke wijnen die Elba ons biedt. Het wandelen gaat dan verder als vanzelf, dat spreekt. Elba, blinkend pareltje in de Mid dellandse Zee, grootste druppel land van de Toscaanse archipel. Be kend uit de geschiedenisboekjes als verbanningsoord voor Napoleon, maar het eiland verdient meer, en van die verbanning maakte de Franse keizer overigens een groot feest. Postuum medelijden hoeven we met hem niet te hebben. Het kortstondige verblijf van Napo leon heeft zowaar ook tot enkele toeristische trekpleisters geleid. Druk bezocht, maar niet overdre ven interessant. In hoofdstad Porto ferraio is dat zijn sober werkpaleis, gelegen in de oude bovenstad, ka rig ingericht met enkele voorwer pen uit zijn tijd. Zoals het veldbed, Het Misericordia-museum heeft een kopie van Napoleons dodenmasker. jpgl In theorie kun je naar Elba vliegen, want het heeft nabij La Pila een JJJ vliegveldje, maar het is omslachtig en duur. Wil je toch door de lucht, dan kun je beter naar Pisa en daar een auto huren. Vanuit havenplaats Piombino vertrekt vanaf 's ochtends vroeg tot laat in de avond elk uur een veerboot naar Rio Marina, Portoferraio of Porto Azzurro. Info over de veerdiensten: www.toremar.it (alleen Italiaans) en www.moby.it (ook in het Nederlands) Informatie over het eiland: www.aptelba.it Algemene informatie: Italiaans Verkeersbureau, www.enit.it Diverse reisorganisaties bieden Elba aan. Zie daarvoor de reisbu reaus. Afstand Utrecht-EIba circa 1400 km. al dan niet origineel, waarop hij tij dens zijn strijdtonelen zou hebben geslapen. Ietsje verderop, in het Mi sericordia-museum aan Via Carduc- ci, vinden we een kopie van zijn lijkkist en zijn bronzen dodenmas ker. Een gevangene was de strateeg zoals gezegd niet, officieel was hij gouverneur van het eiland en druk te er dan ook zijn stempel op. Be gin 1815 wist hij te ontsnappen toen zijn Britse bewaker even naar het vasteland was overgestoken. Een handvol kilometers zuidelij ker, bij San Martino, staat het zo merverblijf Villa Napoleonica. Eveneens een niet al te indrukwek kend gebouw en al helemaal niet sinds de Russische adellijke familie Demidoff er een neoclassicistisch gebouw voor liet zetten. Ook in het zomerverblijf enkele spulletjes uit de tien maanden dat de gene raal op het eiland verbleef Zoals zijn ultrakorte bed, de man mat slechts 1.67 meter. Veel leuker is oma Adua, die letter lijk en figuurlijk goed gemutst, ter plekke haar lokaal receptenboek aan de man tracht te brengen. Op Elba's hoogste top, Mont Ca- panne, genieten wij een weids uit zicht, Corsica is duidelijk herken baar in de verte. Wij laten ons ver voeren in de tweepersoons kooika- belbaan, die iets boven het oude deel van Marciana begint. Na Rio Elba het oudste stadje op het ei land. Deze kleine dorpjes, met nau we steegjes, antieke binnenplaat- jes, ouderwets wasgoed aan ge kleurde gevels en spinnende poe zen op brokkelige traptreden, lig gen er in het heuvellandschap bij als kleine, roodbruin gekleurde, verfspatten op een groen palet. Poggio is daar ook zo'n voorbeeld van. En San Piero en San Ilario. Met altijd wel een lokaal tentje waar oude mannen binnen Brisco- la of Scopa spelen met carte napole- tane, Napolitaanse speelkaarten, en oude dames met de hand de af was doen. Hun familiare geluiden verwaaien over de intieme plein tjes. Marciana Marina Marciana ELBA Behalve deze ontwapende dorpjes raken we gecharmeerd door niet al te opvallende haven- en badplaats jes als Rio Marina, Porto Azzurro, Cavo, Bagnaia, Marciana Marina en Procchio. Charmant door hun een voud. Voor mondain vertier moet je in Marina di Campo zijn of Laco- na waar ook de meeste campings liggen. Druk, druk en niet alleen in het hoogseizoen. Bi|V Milaan «Florence ITALIË CORSICA (FR.) Rome SICILIË MIDDELLANDSE ZEE Cavo Rio Marina Porto Azzurro Marina Capoliveri di Campo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 96