Ontdekkingsreiziger in 'n grote zandbak reizen s Dromen in tijdzones U 3. FD ■8 Voor me zie ik een Romeinse arena waar het krioelt van de mensen Oprukkend toerisme kan veel fraais verpesten. In oliestaatje Oman lijken ze dat te beseffen. Als straks de olie op is, moeten buitenlandse toeristen voor inkomsten zorgen, zonder dat het land z'n puurheid verliest. Rob de Vries ging kijken of dat lukt. PZC Zaterdag 5 januari 2008 reizen@wegener.nl 024-3650360 Nog voor ik de gordijnen open doe, heb ik al in de gaten dat er iets vreemds aan de hand is. Wan neer ik door de ramen kijk, wordt dat gevoel be vestigd. Stromen auto's en wandelaars passeren mijn raam. Ik ben alleen thuis. Er is iets goed mis. Ik voel dat ik weg moet. Ik stap in mijn deux-chevaux. Via Utrecht naar Veenendaal om in Rhenen uit te komen bij mijn ouderlijk huis. Onderweg heb ik tijd om wat rond te kijken. Op de radio wordt er al uitgebreid verslag van ge daan. We zitten midden in de Dag des Oordeels. Het einde der tijden is aangebroken en dat moet uitgerekend tijdens mijn leven. Ik kan het bijna niet geloven, maar alle tekenen wijzen er op. De wereld is zwart en wit. De wolken worden doorlo pend opgelicht door een machtig onweer dat ergens op gro te hoogte gaande moet zijn. Ik passeer mijn oude hbs en rijd de route naar huis. Onze straat ziet er uit als vroeger. Dezelfde auto's, dezelfde tuinen, dezelfde mensen. Alle gezichten staan strak van de spanning. Niemand weet wat er gebeuren gaat, maar het lijkt als vanzelf volgens een strak draaiboek te verlopen. Ook bij ons thuis is de span ning te voelen. De Dag des Oordeels, het is niet niks. Mijn ouders hebben alles al in gereedheid gebracht. Een diepe luide stem rolt uit de lucht, of moet ik hemel zeggen. „De familie Bolt", schalt het. We lopen naar buiten en weten waarheen. Alle straten om ons heen stromen leeg richting De Leemkuil. De speelplek van mijn jeugd. Wanneer we door de bomen heen zicht krijgen op de kleine modderpoel van vroeger valt m'n mond open. Voor me zie ik een arena. Een enorme Romeinse arena waar het krioelt van de mensen. In grote stromen lopen ze naar binnen en aan de overkant gaan ze er net zo hard weer uit. In twee rijen!! Precies wat ik dacht. De weg naar de Hemel en het pad naar de Hel. Of zal het andersom zijn? Beneden aange komen blijkt het centrum van de arena een televisiestudio te zijn. Camera's draaien rond en de presentator richt zich tot het publiek. Het is Dick Passchier! De oud-NCRV-quiz- master die ons geruststellend toespreekt. Dick rijgt zoals al tijd zijn woorden aaneen tot een ketting van welbespraakt heid. En zowaar, hij lacht af en toe. Ineens besef ik dat hij het is die zal bepalen via welke weg we de arena zullen ver laten. We zitten in een quiz! Mijn hart begint te bonken, de pa niek komt langzaam op. Dit is het moment. We zullen ge scheiden worden van elkaar, ik voel het. „En voor Derk Bolt een 5-puntenvraag. Noem de drie zonen van Noach." Ik wil antwoorden want ik weet het, natuurlijk weet ik het. Maar ik krijg het niet over mijn lippen. Hulpeloos kijk ik om me heen. Daar gaat de rest van de familie al over het pad van de Eeuwige Vrede, terwijl ik nog sta te stotteren om aan het Vagevuur te ontkomen. Het zweet breekt me uit. Ik ontplof bijna. Ineens schijnt er een onwaarschijnlijk fel licht.. Volkomen verdwaasd word ik wakker. Waar ben ik? Wat is er gebeurd? Ik lig in een bed in een vreemde kamer. Door het raam schijnt de opkomende zon recht in m'n gezicht. Opgelucht haal ik adem. Tokyo toch? Ik kijk snel naar bui ten. De straten zijn nog uitgestorven, maar Tokyo Tower is duidelijk zichtbaar in de skyline. Het is altijd weer hetzelfde. Reizen naar een andere tijdszo ne leidt tot een verstoorde stofwisseling en tot heftige, le vensechte dromen. Maar deze van vannacht spant de kroon. Ik moet er even uit en ga voor een kop koffie naar de supermarkt aan de overkant. Het Einde der Tijden, was me dat even schrikken? En trouwens, Dick Passchier, lééft die eigenlijk nog wel? De chauffeur van de 4wheeldrive neemt even gas terug, aan het begin van de grote zandbak, de Wahiba woestijn, die een oppervlakte heeft van half Nederland. Dan duikt de Landcruiser grommend het zand in, dat licht rood van kleur is, een beetje roestig. Het lijkt op varen met een klein bootje op een woes te zee. De auto steigert, schuift heen en weer, slipt, maar vindt steeds weer het rechte spoor. Bebouwing is er uiteraard al snel niet meer. Wel een ruime tent waarin een bedoeïenengezin woont. Een paar dromedarissen staan er in de warme zon wat lan derig bij. Voor de toeristen heet het daar 'theedrinken met een be doeïenenfamilie'. Hoewel de vrouw des huizes, met het typi sche gezichtsmasker van de ge trouwde bedoeïenenvrouw op, en haar kinderen zich wat verlegen ge dragen, blijken ze vertrouwd met dit ritueel. Op het moment dat je vertrekt, staan de volgende buiten landers al aan het hek. Maar eind doel van de rit is het 1000 Nights Desert Camp, dat enkele tientallen kilometers verder ligt. Het Desert Camp is een tenten kamp dat bestaat uit vierkante bruinwitte tenten van kameelha ren lappen. Elektriciteit is er niet. Als de avond is gevallen, al voor zes uur, zorgen alleen olielampjes voor verlichting. Maar ja, daarmee moesten de bedoeïenen, het noma denvolk dat vanouds, op zoek naar water de hele woestijn doorkruis te, zich ook redden. Wat minder origineel maar kenne lijk toegesneden op de smaak van de toch wel verwende toerist, is het toiletgebouwtje naast de tent. Met een wc, douche en olielamp. Aparte ervaring: als je 's avonds gaat douchen of simpelweg op de wc gaat zitten, zie je boven je de mooiste sterrenhemel die je je maar kunt indenken, want een dak heeft het gebouwtje niet. Een bij zondere attractie is het bekijken van de zonsondergang, bovenop een duin. De Wahiba woestijn, waar het tentenkamp middenin ligt, is met z'n 16.000 vierkante ki lometer niet de grootste van Oman, maar wel een heel speciale met z'n roodkleurige zand en z'n duinen, die vaak tientallen meters hoog zijn. Op zo'n duin heeft een venijnig woestijnwindje soms vrij spel en dan kun je er behoorlijk ge zandstraald worden. Maar dat doet niets af aan de schoonheid van het zien wegzakken van die grote gloeiende bol aan de horizon. Oman bestaat trouwens voor meer dan 90 procent uit woestijn. Het land was dan ook tot eind jaren zestig een van de armste en achter lijkste Arabische staten. Maar toen werd er olie gevonden, verbande de jonge Sultan Qaboos bin Said z'n aartsconservatieve vader naar Engeland en maakte het land de grote sprong voorwaarts. De olie dollars werden bijvoorbeeld in on derwijs en medische zorg gesto ken. En Oman zette de grenzen open voor buitenlandse toeristen. Die komen in steeds grotere aantal len. Vooral om het binnenland te ontdekken, waar je je nog een beet je ontdekkingsreiziger kunt voelen. Als je de bergen in wilt (die zijn er hoog en steil), als je de wadi's, de rotsige rivierbeddingen tussen die bergen door wilt, als je de woestijn wilt doorkruisen, dan ben je ge dwongen gebruik te maken van een 4wheeldrive-auto. Een favoriete excursie vanuit hoofdstad Muscat is de rit naar het ruige noorden van het Jebel Shams-gebergte met z'n adembene mende uitzichten. Dan kom je langs Wadi Ban Auf, een prachtige groene oase, honderd procent pure Oman ligt in het zuiden van het Arabisch schiereiland. Het is 8 keer l5-^( zo groot als Nederland en telt 2,3 miljoen inwoners. Oman is een is lamitisch land, maar men hangt er een redelijk tolerante vorm van de ze religie aan. Maar ook die heeft consequenties voor bijvoorbeeld kleding en alcoholgebruik. Voor een bezoek aan Oman heb je behalve een geldig paspoort een visum nodig dat echter eenvoudig op het vliegveld kan worden ge kocht. De munt is de rial, 10 euro is 5 rial. Verschillende touroperators bieden Oman aan. Informeer bij het reis bureau of op internet, bij voorbeeld http://oman.startpagina.nl Martinair vliegt t/m eind maart twee keer per week rechtstreeks naar Muscat, vluchten die overigens doorgaan naar respectievelijk Thailand of Sri Lanka. De KLM vliegt 5 keer per week, maar dan wel via Koeweit. Deze reportage kwam tot stand met medewerking van Martinair en het Verkeersbureau Oman: www.visitoman.nl Het fraaie bergdorpje Bilad Sayt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 94