Christenen in Maleisië mogen van regering hun God niet 'Allah' noemen Winterse koude eist vier levens Bulgarije Buikgriepvirus slaat toe ^undert PZC Zaterdag 5 januari 2008 9 Dorpen zonder water en stroom, mensen in bergen ingesneeuwd. SOFIA - Het winterse weer in Bulga rije heeft aan zeker vier mensen het leven gekost. Dit hebben me dia in het Oost-Europese land gis teren gemeld. In de bergen zijn honderden men sen ingesneeuwd. Een vrouw van 82 jaar en een man van 62 vroren dood in de plaatsen Shumen en Silistra in het noorden van het land. In Varna aan de Zwarte Zee kwam een 22-jarige vrouw om het leven toen een balkon onder een dik pak sneeuw naar beneden kwam en op haar viel. In Ruse aan de rivier de Donau overleed een 32-jarige man die een bloedtransfusie nodig had doordat de hulpdiensten zijn huis door de besneeuwde wegen niet snel ge noeg konden bereiken. Helikopters hebben voedsel af geleverd aan een groep van zeventig vakantiegangers, onder wie 25 kinderen, die al drie dagen vastzat in het afgelegen skioord Elena. Meer dan 140 dorpen zitten nog zonder elektriciteit en in bijna zes tig dorpen komt geen water meer uit de kraan. In het zwaar getroffen noordoos ten van Bulgarije is de noodtoe stand uitgeroepen en het leger in geschakeld om wegen begaanbaar te maken. Op sommige plaatsen vroor het de afgelopen dagen zo'n 20 graden Celsius. Het winterweer in Bulgarije heeft vier mensen het leven gekost. In de bergen zijn honderden men sen ingesneeuwd. Veel dorpen zitten zonder stroom of water. LONDEN - In Groot-Brittannië zijn duizenden mensen getroffen door het norovirus, de belangrijkste ver oorzaker van winterse 'buikgriep'. Medische experts verwachten dat in de komende dagen honderddui zenden mensen door het virus worden getroffen. De uitbarsting lijkt dit jaar vroeger te zijn dan gebruikelijk. De meeste gevallen worden volgens de ge zondheidsdienst niet eens gemel; de dienst schat dat tegenover iede re melding wel vijftienhonderd ge vallen staan die niet worden ge meld. Het norovirus is zeer besmettelijk. Het wordt gemakkelijk overgedra gen door contact met besmette op pervlakken of het delen van be smet eten of water. De verschijnselen zijn misselijk heid, braken, diarree, koorts en spierpijn. De meeste mensen zijn er zonder behandeling na twee dagen over heen, maar zeer jonge kinderen en ouderen lopen gevaar uit te dro gen. Minister besluit dat alleen moslim het woord mag gebruiken. KUALA LUMPUR - De Maleisische re gering heeft nog eens onderstreept dat niet-moslims het woord Allah niet mogen gebruiken. Het verbod zorgde gisteren voor onrust onder christenen, die in hun Maleisische Bijbel hun god Allah noemen. Abdullah Zin, feitelijk de minister van Islamitische Zaken, liet weten dat het kabinet vindt dat het woord Allah refereert aan de god van de islam en alleen gebezigd mag worden door moslims. „Het gebruik van het woord Allah door niet-moslims kan gevoelig liggen en tot verwarring leiden bij mos lims in het land", aldus Zin. De verklaring is de nieuwste ont wikkeling in een langdurende con troverse. Het begon toen The He rald, een weekblad van de Maleisi sche Rooms-Katholieke Kerk, van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid te horen kreeg dat het Maleisische katern het woord Al lah niet meer mocht gebruiken. Anders zou het katern worden ver boden. De krant was vervolgens verbaasd te horen dat de jaarlijkse vergunning - verplicht voor de pers in Maleisië - zonder commen taar werd verlengd. Zij zag daarin een stilzwijgende toestemming het woord Allah te bezigen. De uitspraken van Zin zaaiden nieuwe verwarring. Religieuze minderheden vrezen dat de Staat bezig is de positie van de islam, de staatsgodsdienst, te versterken. Een redacteur van The Herald, La wrence Andrew, zei dat de laatste editie van het weekblad wel nog van 'Allah' rept. Of dat in komen de edities ook nog zo zal zijn, kon hij niet zeggen. „We moeten met onze advocaten en uitgevers over leggen wat we gaan doen", zei hij. Andrew blijft bij het standpunt van het blad, namelijk dat Maleisi sche christenen het woord Allah al in de mond namen voordat de is lam ook maar bestond. „De krant citeert inderdaad passages uit de Maleisische Bijbel. Niemand kan ons voorschrijven wat wij wel en niet mogen citeren uit de Bijbel. 'Maleisische christenen bezigden het woord Allah al voordat de islam bestond' Dat zou een grove schending van onze rechten zijn." Andrew ont hield zich van verder commentaar, maar hij verwees naar het proces dat het blad is begonnen om een juridische basis te krijgen voor het gebruik van het woord Allah. The Herald, met een oplage van twaalf duizend, richt zich in vier talen - Engels, Maleis, Mandarijn en Ta mil - tot de negenhonderdduizend katholieken in het land. Een kerk in Oost-Maleisië heeft, los van deze zaak, een rechtszaak lopen tegen de regering, die de kerk verbiedt het woord tijdens diensten te gebruiken. Door dat verbod wordt de vrijheid van gods dienst geschonden, vindt de kerk. Religieuze zaken liggen gevoelig in Maleisië, dat zich laat voorstaan op de harmonie die zou heersen tus sen de bevolkingsgroepen. Christe nen en boeddhisten van Chinese afkomst vormen een kwart van de bevolking. Bijna 10 procent is hin doe van Indiase afkomst, 60 pro cent is islamitisch. Lokkerdreef 10, 4879 ND Etten-Leur. Tel 076-5048800 Openingstijden Ma gesloten, Di t/m Do 9.30-17.30 uur, Vrijdag 9.30-21.00 uur (koopavond) Za 9.30-17.00 uur sa *actie geldig t/m zondag 6 januari 2008, *vraag naar de actievoorwaarden WWW.janV3nSUndert.nl JaiijVan meer dan 10 spa bad opstellingen Infraroodcabine 160x110cm incl. soundsysteem Binnensauna 210x200cm: Cabine beschroot met 18mm hout. Incl. 3 banken, 2 hoofsteunen, vloerrooster, hoeklamp en oven. Nu voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9