met tv 3 spectrum PZC Zaterdag 5 januari 2008 105-107.8 Mhz 94.5 Mhz www.omroeptholen.nl www.radioschouwenduiveland.nl www.scheldemondfm.nl PZC Rolant Quist Terneuzen FM (Stichting Omroep Terneuzen) Terneuzen FM begon tien jaar geleden (aanvankelijk onder andere namen, zoals SLOT en OTFM) als lokale omroep voor de gemeente Terneuzen. De zender fungeert echter ook als grensstreekradio, met luisteraars in Zelzate, Cent en Antwer pen. Een programma als Grensland-Buurland, dat nieuws uit Zelzate en omstreken brengt, speelt daarop in. Momenteel wordt een luisteronderzoek uitgevoerd, dat naar verwachting zal uitwijzen dat de programmering te zeer op jongeren gericht is, gezien de vergrijzing van Zeeuws-Vlaan- deren. Vanaf 19 februari hoopt Terneuzen FM eindelijk ook op tv aanwezig te zijn met regionale onderwerpen en nieuws. Ter neuzen FM werkt met zo'n 25 vrijwilligers en heeft een jaar lijks budget van 24.000 euro gemeentelijke subsidie, met commercials opgehoogd tot zo'n 30.000 euro. Omroep Tholen (Stichting Lokale Omroep Tholen) Omroep Tholen zond voor het eerst uit in 1985. Vanuit de studio in Tholen-stad brengen zo'n 25 vrijwilligers 'echt Thools nieuws'. Een bakker die sluit, politieke nieuwtjes, ver- enigingsnieuws. „We hebben elke dag wel vijf, zes dingen die niet worden op gepikt door grotere media. Radio is snel, als we horen van een grote brand in Bergen op Zoom rijdt daar direct iemand naartoe voor een radioverslag. Verder zijn we bekend van on ze live-uitzendingen op locatie, bijvoorbeeld verslagen van de kerstnachtdienst en de taptoe." Onlangs kon de omroep dankzij sponsors een live televisie uitzending maken. Voor structureel tv maken is geen geld. De gemeente geeft jaarlijks 6000 euro subsidie. Daarnaast zijn er giften van de 300 donateurs en enkele duizenden eu ro's uit advertenties. De Mediawet en de omroepen Er zijn vijf Zeeuwse publieke lokale omroe pen; in heel Nederland zijn het er bijna drie honderd. De Zeeuwse publieke regionale radio- en te levisiezender is Omroep Zeeland. Daarnaast heeft Zeeland nog een commer ciële regionale televisiezender: Maximaal. Die draait op inkomsten uit reclame. De positie van de publieke omroep is gere geld in de Mediawet. Die omschrijft publieke lokale omroepen als puur gericht op een bepaalde gemeente of een bepaalde groep gemeenten. Deze niet-commerciële omroepen krijgen een gratis kabel- en etherfrequentie. De Mediawet stelt als voorwaarde dat tenmin ste de helft van de zendtijd wordt besteed aan programma's van informatieve,- culturele en educatieve aard. Dit is de ice-norm. Dankzij de ice-norm ontbreken in geen enkel programma zaken als lokaal nieuws, program ma's in streektaal, informatie over activiteiten in de buurt en uitzendingen voor speciale groepen (ouderen, zieken, kerkelijk leven e.d.) Eens per vijfjaar kijkt het Commissariaat voor de Media of de lokale omroepen wel vol doen aan de programma-voorwaarden. Is dat niet zo, dan wordt geen zendmachti ging verleend. Met een zendmachtiging kunnen publieke lo kale omroepen in principe direct aan de slag, als zij een radio- of televisiefrequentie gekre gen hebben. Kabelexploitanten zijn verplicht die toe te wij zen. leder jaar opnieuw moeten lokale omroepen de gemeenten waarin zij uitzenden om subsi die vragen. Van het Rijk krijgen de gemeenten 1,07 euro per huishouden (het vroegere Kijk- en Luister geld) voor verdere verdeling. Dat geld is echter niet geoormerkt; een ge meente mag het ook besteden aan het repar- ren van de lantaarnpalen. Een wetswijziging brengt hier straks wellicht verandering in. Scheldemond FM (West-Zeeuws-Vlaamse Omroep Stichting) Scheldemond FM (sinds 1993) heeft afgezien van de subsi die nagenoeg geen inkomsten en en werkt met twintig vrij willigers. Televisie is daarom te hoog gegrepen, maar toch wordt wel gesproken over eventuele samenwerking. De zen der bedient per dagdeel een ander publiek; zo is de zonda gochtend voor de Nederlandstalige muziek. Naast radio en de website (met stream en een archief van interviews met regionale sporters) is er sinds afgelopen jaar teksttv (kabel krant). Dat wordt in 2008 uitgebouwd. Het belooft financieel een goed jaar te worden. Na lang getouwtrek stemde de ge meente Sluis in met een subsidie van 1,07 euro per huishou den (totaal: 16.000 euro per jaar). Daarnaast zal door techni sche aanpassingen de zender straks overal goed te beluiste ren zijn. Nu is het hier en daar wat minder. TV Walcheren/Cool FM (Stichting Stadsomroep Middelburg/Vlissingen) De Stichting Stadsomroep Middelburg-Vlissingen begon vijf tien jaar geleden met radio (Cool FM). Sinds 12 oktober is er ook TV Walcheren. Centraal staan 'feel good-nieuwsonder- werpen': 'Veel mensen, leuke onderwerpen, herkenbaar nieuws uit de straat.' Tussen de nieuwsuitzendingen door is er de kabelkrant met een activiteitenagenda, Zeeuws nieuws en weerbericht. Oude uitzendingen kunnen via het archief op de website bekeken worden. TV Walcheren heeft zes man in loondienst. De radiopoot, Cool FM, richt zich op Zeeuwen tot een jaar of 45. Belangrijk zijn de informatieve radioprogramma's in de avonduren ('Wat gebeurt er in je omgeving'). Voor 2008 heeft de omroep nu de helft van de gevraagde 50.000 euro subsidie binnen. Vlissingen heeft geldzorgen en dubt nog over toekenning. Omroep Schouwen-Duiveland (Stichting Radio Omroep Schouwen-Duiveland) Radio Schouwen-Duiveland begon twaalf jaar geleden en ge looft in vaste formules en succesnummers. Gemiddeld acht uur is er een presentator, de overige uren aangeklede 'non-stop' met onder meer ieder uur een regio-agenda. De zestig vrijwilligers hebben allen een baan en kunnen daar om niet zelf achter nieuws aan. „Wij baseren ons op regiona le nieuwsbronnen en proberen persberichten die ons toege zonden worden op te pakken." Televisie, zegt Hans Kik, is duidelijk een brug te ver voor ROSD. Sinds begin dit jaar kun je bij het 'stream'-meeluisteren op internet zien welk nummer je op dat moment hoort. Op de site staat verder een fotoboek, de programmering en een on line luisteronderzoek. In 2000 werd voor het eerst subsidie gevraagd. Het budget bedraagt nu 12.500 euro plus recla me-inkomsten, plus giften van de circa 750 donateurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 87