Cultuur Vrouwen voorop bij Galerie Dumais Autonoom en initiatiefrijk beeldend kunstenaar PZC Zaterdag 5 januari 2008 39 Krachtige beeldtaal van Pingen, Slagter en Bopp verenigd. door Ali Pankow VLISSINGEN - Vrouwen voeren de boventoon in de nieuwe expositie, die morgen op feestelijke wijze be gint bij Galerie Dumais in Vlissin- gen. Volgens galeriehoudster Carina Dumais was dat overigens geen vooropgezet plan. Ze concludeert het zelf pas nu het werk van de drie zeer verschillende exposanten - Bob Pingen, Yvonne Slagter en April Bopp, aan de muren prijkt. Bob Pingen toont een selectie uit de schilderijen die hij de afgelopen vijf jaar heeft gemaakt. Zijn werk in olieverf en acryl op linnen ge tuigt tevens van een geoefend oog als filmmaker. Achter elke vrouw lijkt een levensgeschiedenis schuilt te gaan, of minstens een stout of romantisch verhaal. Opmerkelijk effect levert de pre sentatie van sommige schilderijen als een soort tweeluik op. Een vlak vol contrasten met intense rood tinten recht boven een schilderij van twee sensuele vrouwen, even eens in het rood, biedt spanning en daardoor aanzienlijke meer waarde. Enigszins vergelijkbaar, maar toch ook weer anders, is zijn schilderij van vrouwen in het blauw. Ook hierin zet Pingen de personen in contrast met een bij behorend, maar toch apart vlak. Subtiele verschuivingen zijn te constateren in een ander mooi werk van zijn hand: De Kus. Wie goed kijkt, ziet hierin een tafereel aan zich voorbij trekken dat de fan tasie in werking zet. Yvonne Slagter laat zich met haar werk van drie verschillende kan ten zien. Prominent aanwezig zijn haar schilderijen met erotische strekking. Slagter toont zelfverze kerde vrouwen, die zich bewust zijn van hun seksualiteit. De ingre diënten die ze daarvoor gebruikt zijn mooie make-up, lingerie en uitdagende poses, maar zonder in de taboe-sfeer terecht te komen. 'Ze weet op perfecte wijze de anatomie van het lichaam weer te geven'. „Het knappe van haar werk vind ik vooral ook de perfecte wijze waarop ze de anatomie van het lichaam weet weer te geven", zegt Dumais. De selectie uit de mum mie-serie van Slagter verdient eveneens nadere bestudering. De ze schilderijen maakte zij ruim tien jaar geleden. Ze ademen een mystieke sfeer uit vroegere bescha vingen en geven een indruk van een leven na de dood. Intense blikvangers blijken tenslot te twee schilderijen van een klein kind. In het ene presenteert Slag ter een roerloos moment door middel van een klein ventje dat wegkruipt in de coll van zijn trui. In het andere schilderij staren gro te kinderogen de bezoeker aan met een vertwijfeling die bijna pijn doet. Van heel andere signatuur is het werk van April Bopp, maar ook hierin weer spelen vrouwen de hoofdrol. Het zijn kleurrijke tafere len met grillige vormen. Verwij zing naar expressionisme en sur realisme ligt voor de hand. De gale riehoudster zegt er associaties van 'gelukkige gezinnetjes' mee te krij gen. Evengoed zou de beschouwer hierin de spanning van tover kracht en onverwacht onheil kun nen ervaren. Het werk van April Bopp combineert door kleurge bruik mooi met de keramieken ob jecten van Leo Silvius, een van de vaste exposanten bij galerie Du mais. 1^1 Expositie, opening zon. 6 jan, 14-18 uur, t/m 8 maart, Vlissingen, Galerie Dumais, woensdag t/m zaterdag, 12.00-17.30 uur. Beeldend kunstenaar Ronald van Dokkum uit 's-Heer Hen drikskinderen is dinsdag aan het begin van het nieuwe jaar overleden. Ronald van Dokkum uit 's-Heer Hendrikskinderen kan getypeerd worden als een intelligent, creatief en auto noom kunstenaar. Zijn naam is onlosmakelijk verbon den aan de Goese kunststichting Trechter 5. Samen met drie andere Zeeuwse kunstenaars stond hij in 1991 aan de wieg van de oprich ting daarvan. In de loop der jaren werd zijn rol binnen Trechter 5 steeds groter, waardoor hij op den duur werd vereenzelvigd met deze stichting. Met zijn plotseling ver trek in 2003 ging de stichting dan ook ter ziele. Van Dokkum voelde niks voor vestiging van Trechter 5 NECROLOGIE Ronald van Dokkum 1958-2008 door Ali Pankow in het Cultuurhuis aan de West- wal. Ook achtte hij de gemeentelij ke subsidie voor het stimuleren van kunstinitiatieven veel te laag. „Cultuur in Goes is vooral een kwestie van herhaling. Er is hier geen ontwikkeling", luidde een van zijn uitspraken. Van Dokkum was nauw betrok ken bij spraakmakende projecten als onder meer 'De Cilinder', dat zowel landelijke als internationale belangstelling trok en bij het lij- nenproject Gronden in de Goese binnenstad. Ronald van Dokkum wist met grote vasthoudendheid vaak deuren te openen voor het in gang zetten van nieuwe uitdagin gen, maar zag door eigenzinnig op treden ook wel deuren dichtgaan. Rocksession Band in Café 't Schuttershof MIDDELBURG - De vaste Rockses sion Band staat zondag 13 januari weer op het podium van Café 't Schuttershof in Middelburg. Tijdens deze sessie krijgt de regu liere bezetting muzikale hulp van zangeres Toni Willé, bekend van de formatie Pussycat die eind ja ren zeventig hits scoorde met Mis- sisippi, Georgie en Smile. Het optreden van de Rocksession Band begint om 16.00 uur. Recital in serie Open Haard concerten TERNEUZEN - De pianisten Lan Cui en Yingjia Xue verzorgen zondag 13 januari het vierde recital in de serie Open Haardconcerten bij Por- gy en Bess in Terneuzen. De musici treden afzonderlijk op, maar brengen samen ook een werk van Mozart voor piano vier handig. Op het programma staan verder werken van Ravel, Schu mann en Bach. Het recital begint om 15.00 uur. Werk van Bob Pingen, De Kus, in Galerie Dumais. foto Lex de Meester Top 10 Algemeen klassement Paul Kees Huizen Joop Hanse RieksJan Pauw Remon Verbart Stijn Steunenberg Michel Niek Rentmeester Soccermania Arjan Scheldemondl TobCoach Team Hanse Sodomspor Milan Steunenberg Micky boys Rentmeester Go-Getters De kampioen Vlissingen Goes Burgh-Haamstede Biggekerke Ovezande Vlissingen Vlissingen Goes Oostburg Goes Top 10 Rondeklassement Lorenz Vader Marieke Denak E vd Hage Charles J.A. Riemens Stefan Willemsen Jeffry Erwin Leo Vader United Komeskieke Denak De poel 1 Charlie's kwadraat De Jaribas Vedettes FC Grieps Oostburg Wilderom Vlissingen Vlissinigen Arnemuiden 's Heer Abtskerke Vlissingen Zoutelande Middelburg G rijps kerke Oostburg Kamperland Top 5 Superleague Klassement 1 Appeltje eitje Lewedorp 5316 2 Volharding Ovezande 5262 3 Meeuwen Zoutelande 5167 4 Scheldemond Vlissingen 5058 5 Vlissingen Vlissingen 4932 Ga voor de volledige klassementen van Voetbalcoach van het Jaar naar www.pzc.nl/voetbalcoach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73