DIESEL 'Nieuwe verkiezingen Kenia' Israëliërs van goud of van niks Foute kaart van Kosovo VACATURE Bern beschermt vlag en kruis pzc Zaterdag 5 januari 2008 7 henk ingrld tSlvan der koolj zie onze advertentie elders vandaag in deze krant. wolstraat 197 vlissingen tel. 0118 417377 tuningzeeland.nl Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.dleseltuningzeeland.nl 20-30% meer POWERRRR uit je dieselmotor! Stembusgang als rechters het willen en grondwet het toestaat. nairobi - De Keniaanse president Kibaki accepteert dat de presidents verkiezingen moeten worden over gedaan wanneer de rechterlijke macht dat opdraagt. „De regering aanvaardt elke nieuwe verkiezing zo lang de grondwet maar wordt gevolgd", zei regeringswoordvoer der Alfred Mutua gisteren. Mutua reageerde op een oproep van Anyang Nyongo, de secreta ris-generaal van de oppositionele Oranje Democratische Beweging van Odinga. Die zei gisteren dat Kenia er goed aan doet om nieuwe presidentsverkiezingen te houden. Een massademonstratie, die don derdag werd afgeblazen, ging ook gisteren niet door. Odinga had op geroepen tot een protestmars van een miljoen mensen. Maar rond het Uhuru-park in Nairobi, verza melplaats van demonstranten, be vond zich veel oproerpolitie. Agenten patrouilleerden ook op de wegen die van de belangrijkste sloppenwijken naar het centrum leiden. Het bleef relatief rustig in Nairobi. Ruth Otieno, die in de sloppenwijk Mathare woont, zei dat 's nachts in de buurt zo'n zes tig huizen waren afgebrand. Vele gezinnen zijn dakloos geworden. De Zuid-Afrikaanse winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede, Des- mond Tutu, was na afzonderlijke gesprekken met Kibaki en Odinga hoopvol gestemd. Beiden hebben gisteren aangegeven dat ze open staan 'voor de mogelijkheden van onderhandelingen', zei Tutu. Secretaris-generaal Ban Ki-moon van de VN heeft gisteren telefo nisch contact gehad met zowel pre sident Kibaki als oppositieleider Odinga. Hij heeft hen aange spoord de gewelddadige onlusten te beëindigen en middels dialoog de problemen op te lossen. President Kibaki gaat akkoord met nieuwe verkiezingen als de rechter dat wil. Desmond Tutu en Ban Ki-moon spraken gisteren met beide partijen in Kenia. Een man zit bij afgebrande winkels in de Kibera-sloppenwijk in Nairobi. foto Darko Bandic/AP Regering overweegt beloningskaarten voor afgezwaaide militairen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Vier Israëliërs krijgen in een restaurant de rekening. Num mer één krijgt 30 procent korting, nummer twee 20 procent en num mer drie betaalt 10 procent min der. Alleen nummer vier wordt aangeslagen voor de volle mep. De reden? Nummer één vervulde zijn militaire dienst als infanterist, nummer twee was chauffeur en de derde had een administratieve functie. De vierde man was nooit in dienst en betaalt daarvoor letter lijk de rekening. Het is nog niet zover, maar het ta fereel wordt werkelijkheid als de Is raëlische regering in de komende tijd gouden, zilveren en bronzen 'beloningskaarten' uitreikt aan af gezwaaide militairen. Creditcardbedrijven en luchtvaart maatschappijen kennen het sys teem al, maar mag een overheid zoiets doen? Volgens het Israëli sche leger wel. „Wij willen alleen duidelijk maken dat de militaire dienst een toegangspoort vormt voor de samenleving", zegt kolo nel Ziki Sela, hoofd personeels planning. Dat is nodig, meent hij, omdat er steeds minder animo is de wapenrok aan te trekken, zeker als daar risico's aan kleven. „Ons le ger is niet langer een leger van het hele volk, maar van de helft er van", zei minister Ehud Barak van Defensie onlangs. En dus zijn er extra stimulansen nodig. Barak be grijpt niet dat de maatregel zo veel opzien baart. Wat is er verkeerd aan het extra belonen van mensen die minstens drie jaar van hun le ven hebben geven aan de verdedi ging van hun land? Per slot van re kening kan iemand die niet in dienst gaat, werken of studeren. Waar de beloningskaarten recht op geven is nog onduidelijk. In ie der geval zal het bedrijfsleven wor den gevraagd burgers met goud, zilver of brons op zak kortingen te verlenen. De overheid denkt er zelf over afgezwaaide militairen minder of niets te laten betalen voor paspoorten, identiteitskaar ten en rijbewijzen. Bij de inkom stenbelasting wordt aan een specia le aftrekpost gedacht. En wie een overheidsbaan wil hebben hoeft straks niet meer te solliciteren zon der zo'n kaart op zak. 'Ons leger is niet langer een leger van het hele volk, maar van de helft ervan' Tegenstanders van het kaartsys teem stellen dat het tegenstellin gen zal aanscherpen. Iemand die niet over een kaart beschikt, be hoort straks tot de paria's, terwijl maar een klein deel van die zoge noemde paria's echte ontduikers van de dienstplicht zijn. De rest be staat uit officieel vrijgestelden zo als Arabieren, orthodox-religieu zen, grote groepen vrouwen en ge handicapten. Van de Arabische bevolking - ruim 20 procent van het totaal - dient een kleine minderheid en bijna de helft van alle vrouwen blijft thuis. Van de joodse mannen gaat 25 procent niet in dienst: 11 procent om religieuze redenen, 7 procent wegens medische onge schiktheid, 4 procent wegens ver blijf in het buitenland en 3 pro cent wegens een strafblad. Wie een bril met dikke glazen draagt of O-benen heeft, kan niet in een gevechtseenheid dienen en dus hooguit een zilveren kaart sco ren, zeggen de tegenstanders. En waarom zou iemand die gewoon zijn plicht doet een extra beloning moeten ontvangen? Het heeft er al les van weg dat de zaak terecht komt bij het Hooggerechtshof. bern - Degene die na maart van de Zwitserse vlag en het Zwitserse kruis gebruikt voor commerciële doeleinden, loopt kans voor vijf jaar de cel in te gaan. Of een boete te moeten betalen van 450.000 eu ro. Dat blijkt uit een plan dat de Zwitserse regering heeft voorge legd aan de cantons, politieke par tijen en maatschappelijke organisa ties. Indien zij in meerderheid ak koord gaan, zal de wet conform het voorstel worden aangepast. Feitelijk verbiedt de wet al het ge bruik van vlag en kruis voor com merciële doeleinden. Dat geldt zo wel voor Zwitsers zelf als buiten landers. Tegen het overtreden van de wet wordt echter niet opgetre den. Sterker nog: de wetstekst ver meldt geen straffen op het nege ren van de bepalingen. De Zwitserse vlag en het kruis gel den nu als één van de succesvolste nationale merktekens ter wereld. Het formaat werd in 1889 formeel vastgelegd. Een oneindig aantal Zwitserse bedrijven gebruikt beide symbolen als logo. Dat geldt onder meer voor de nationale spoorwe gen, de nationale luchtvaartmaat schappij en de nationale omroep. Daarnaast siert de vlag een groot aantal producten zoals T-shirts, briefkaarten en souvenirs. Zwitser se bedrijven dringen al langer aan op het aanpakken van misbruik van de nationale symbolen, vooral door buitenlandse concurrenten. Protest tegen de door Kibaki ge wonnen verkiezingen had gisteren vooral plaats in de kuststad Mom basa. De politie verdreef met traan gas demonstranten die schreeuw den: „Kibaki heeft de verkiezingen gestolen!" Het VN-kinderfonds Unicef is met het Rode Kruis begonnen met het versturen van hulpgoederen aan de mensen die getroffen zijn door de gewelddadigheden in Kenia. Dat heeft Unicef gisteren laten we ten. Volgens het kinderfonds zijn de wegen weer begaanbaar en wordt transport weer mogelijk. pagina 12 en 13: 'wij aan de macht of zij aan de macht' pagina 31: 'geen vertrouwen in goe de afloop' belgrado - Dat Kosovo in Europa ligt en tot nader order een provin cie is van de republiek Servië blijkt voor de Verenigde Naties geen ge sneden koek te zijn. Op 16 januari behandelt de Veiligheidsraad van de VN in New York het verslag over Kosovo van secretaris-gene raal Ban Ki-moon van de Verenig de Naties. In plaats van de kaart van Kosovo is volgens Radio B92 in de Servi sche hoofdstad Belgrado in dit ver slag echter de kaart van het West-Afrikaanse Ivoorkust afge drukt. Sinds een burgeroorlog in 2002 is in Ivoorkust een VN-vredesmissie aanwezig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7