Fighter vooral bekend Zeeland Vredestraat Sas in nieuw jasje Promotie belangrijk voor economie regio Waar kan ik mijn klanten wel vinden? E deOndernemer.m Walker Zoo trekt meer dan twee miljoen bezoekers 2 6 Zaterdag 5 januari 2008 PZCZ Woongoed geeft voorrang aan renovatie monumentaal straatje. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Eén zwaluw maakt nog geen zomer. Dat weten ze in Sas van Gent ook, maar het simpe le feit dat het kanaalstadje voor het eerst in jaren eens geen inwo ners verloren heeft, stemt onderne mend en bestuurlijk Sas toch tot enige blijdschap. Ook bij Woon goed Zeeuws-VIaanderen wordt het vestigingsoverschot van plus twee als een opstekertje ervaren. „Sas heeft wellicht een negatiever imago dan dat het verdient. Het is zaak dat we - overheden, instan ties en inwoners - de komende tijd proberen om daar verandering in te brengen", zegt Pol van de Vij ver, Vastgoedmanager van Woon goed Zeeuws-VIaanderen. In opdracht van Woongoed heeft het Amsterdamse bureau De Lijn de voorbije maanden een groot schalig renovatieplen uitgewerkt voor vijf Sasse wijken. Deze week werd in de project groep die de Sasse renaissance moet begeleiden de knoop doorge hakt om met het meerjarig miljoe nenproject door te gaan. Vanwege Voor de zomer legt Woongoed bewoners van vijf Sasse wijken sloop-, renovatie- en herinrich tingsplannen voor. Het project gaat vele miljoenen kosten. Ontwikkelingsbureau gaat direct aan de slag met de gemeente Sluis. door Frank van Cooten sluis - Directeur Gerbert van der Wal van de Zeeuwse ontwikke lingsmaatschappij Impuls ziet uit naar de samenwerking met de ge meente Sluis. „We gaan direct aan de slag." Sluis is de tiende Zeeuwse gemeen te die aandeelhouder van Impuls is geworden. De Sluise gemeente raad besloot op 20 december una niem tot participatie in Impuls. Het draagvlak voor de activiteiten wordt hierdoor verder vergroot. Doel van de ontwikkelingsmaat- "erALMANAK De twee Terneuzense voetballief hebbers keken elkaar toch even vreemd aan, nadat een radio nieuwslezer bloedserieus had ge meld dat een scheidsrechter in Ma leisië een aantal spelers had bescho ten. De leidsman, in het dagelijks leven politie-agent, voelde zich tij dens de wedstrijd na een beslissing zó bedreigd, dat hij het veld ver liet. Niet om de kleedkamer op te zoeken, maar om in zijn auto te stappen. de omvang - de stichting neemt 500 eigen woningen mee in het re novatieproject - is wel afgesproken dat bepaalde delen van Sas van Gent eerder aangepakt worden dan andere. De hoogste prioriteit wordt vol gens Van de Vijver toegekend aan het Vredestraatje. Een karakteris tiek vooroorlogs straatje in het hart van de stad. De corporatie be zit het leeuwendeel van de wonin gen in de Vredestraat en kocht er recentelijk nog eentje terug om de renovatie te vergemakkelijken. Op de hoeken van de straat liggen nog enkele eigen woningen. Als de eig- naren van die woningen het wil len, zullen ook die huizen in het project betrokken worden. Woongoed wil de woningen van binnen grondig aanpakken. De meeste dateren van voor 1925 en ontberen modern wooncomfort. Om de huidige huurders gaande weg het project vervangende woonruimte te kunnen bieden, zal Woongoed vrijkomende wo ningen voorlopig niet opnieuw verhuren. Om die reden staan er nu al vier leeg in het straatje. Wat er met de overige vier wijken gebeuren moet, is nog niet duide lijk. Op dit moment wordt een be gin gemaakt met marktonderzoe ken en wordt de technische staat van de wooncomplexen in kaart gebracht. Tegen de zomer hoopt Woongoed de huurders te kunnen vertellen wat er de komende jaren te gebeuren staat. schappij is het vergroten van de dy namiek van de Zeeuwse (ken- nisjeconomie. Hiermee hoopt Im puls een bijdrage te leveren aan de groei van de werkgelegenheid. Dat gebeurt met concrete innovatiepro jecten en door het werven van nieuwe bedrijven. „We vinden het belangrijk dat Im puls een bijdrage levert aan het be houd en de toename van de werk gelegenheid in onze streek", zegt wethouder Maria le Roy. „Promo tie van onze regio en acquisitie van nieuwe bedrijven, vooral in de toeristische sector, is voor de toe komst van onze gemeente van groot belang." Impuls zorgt voor een toename van de economische bedrijvigheid, verwacht Le Roy. Tip? redactie@pzc.nl Daar lag immers zijn dienstwa gen, waarmee hij die scheldende baUentrappers weieens een poepie zou laten ruiken. Bittere ernst natuurlijk, of beter: absolute waanzin. Desondanks konden de Terneuzenaren een glim lach niet onderdrukken, vooral toen één van hen het begeleidende commentaar van de in vergetelheid geraakte commentator Hugo Wal ker levendig probeerde voor te stel len. „Komt dat schóóóóóóóóóóót!" Vermaarde sleper krijgt een nieuw leven als kunstpodium. door Wout Bareman terneuzen - Het lijkt symbolisch. Sleep- en bergingsbedrijf Smit uit Rotterdam lijfde eerder deze week de Unie van Redding- en Sleep dienst (Union) in Antwerpen in en zie, een paar dagen later wordt de Fighter, ooit het officieuze vlag genschip van de Belgische berger op de Westerschelde, naar Rotter dam gesleept. De dertig jaar oude sleper, op de werf in Terneuzen al grotendeels gestript, werd door de Union Eme rald en Union Jade, vanuit Terneu zen naar de Parkkade in Rotter dam gesleept. De sleepboot dient straks als decor voor podiumkun sten. Het ensemble Intorno, de nieuwe eigenaar van de sleper, heeft een mooie vaste ligplaats voor de Fighter op het oog: de Schiehaven. Want, zegt bestuurs lid Cor Flach: „Dat is vlak bij Delfs- haven, waar al een hele trits crea tieve instellingen zit." De sleepboot wordt eerst door leer lingen van het Albeda College op geknapt. Het ensemble heeft plan nen om de rijke historie van de sleepboot levend te houden met Antwerpen - De Antwerpse Zoo en zusterdierentuin Planckendael hebben vorig jaar meer dan twee miljoen bezoekers gehad. Dat is zestien procent meer dan in 2006. Het ledenaantal van de de Konink lijke Maatschappij voor Dierkunde van Antwerpen, het overkoepelen- een kleine expositie aan boord. Daarover is inmiddels contact ge legd met Zeeuwse sleepbootlief hebbers. De Union-kleuren blij ven behouden. De Fighter kan ontegenzeglijk bo gen op een rijk verleden. De Union nam de zusterslepers Figh ter en Boxer in 2977 in gebruik. De sleepboten (42 meter lang, 11 me ter breed met een vermogen van 4079 PK en een trekkracht van 55 ton), gebouwd op de werf in Ru- pelmonde, werden ingezet op de 'De Fighter werd ingezet bij honderden bergingen soms eenvoudig vaak spectaculair' Westerschelde en de zuidelijke Noordzee. De Fighter lag jarenlang op station in de Buitenhaven in Vlissingen, met afwisselend de Terneuzena ren Piet Oppeneer en Maarten van der Eijk als kapitein. Die twee wa ren onlosmakelijk verbonden met de Fighter en droegen op die ma nier een beetje bij aan Zeelands Glorie, de stoere wereld van de sleep- en bergingswereld. Voor de doorsnee walbewoner, wel te verstaan, want zelf bleven ze altijd broodnuchter onder de de orgaan van onder meer de Zoo en Planckendael, steeg met zes pro cent. Bijna 42.000 gezinnen zijn lid van de KMDA. Dit jaar wordt bijna veertien mil joen euro uitgegeven aan vernieu wing van de Zoo en Planckendael. In Antwerpen wordt geïnvesteerd lofuitingen. De Fighter werd inge zet bij honderden bergingen, soms eenvoudig, vaak spectaculair. De sleepboot kwam bijvoorbeeld in actie bij de stranding van het Spaanse schip Paloma, op eerste kerstdag 1980, maar ook bij de brand aan boord van de tanker Olympic Dream in 1987. Maar ook het optreden van de sleper bij brand in de machinekamer van de Viola Gorthon in 1988 in de Sloe- haven, bij de stranding van de am- moniaktanker Hesperus bij Borse- le, een jaar later, en bij de vastgelo pen bulkcarrier Viva in 1990 op een plaat in het Scheur sprak voor al de 'mannen van de waterkant' tot de verbeelding. Maar écht geschiedenis schreef de Fighter bij de reddingsoperatie na het kapseizen van de veerboot He rald of Free Enterprise op 6 maart 1987 voor de haven van Zeebrugge. De Fighter, met op dat moment Piet Oppeneer aan boord, was er als een van de eerste bij. De be manning nam negentig drenkelin gen aan boord; later werden ook 34 stoffelijke overschotten naar de wal gebracht. De bemanning werd ontvangen op het koninklijk pa leis in Brussel, kreeg een plaquette van de rederij en een bedankje van Margaret Thatcher. De meeste indruk maakte echter het eenvoudige bedankbriefje van een veertienjarig meisje uit Wel- wyn Garden City. Nicola Simpson, een van de drenkelingen op de Fighter, verloor bij de ramp haar moeder. In het briefje kondigde ze aan dat ze terug zou komen om haar redders te bedanken. „But I don't really want to go by boat, not at night anyway", eindigde ze. Niet meer met de boot dus. Jarenlang hing het briefje in de stuurhut van de Fighter aan de wand. Oud-kapitein Maarten van der Eijk: „Op een bepaald mo ment heb ik het mee naar huis ge nomen, omdat ik bang was dat het in de prullenbak zou verdwijnen." Hij was er gisterochtend niet bij, toen de Fighter Terneuzen verliet. Emoties? „Neuh. Die twee boten waren aan vervanging toe." De Boxer is zo'n maand geleden naar de sloper in Gent gebracht. in het aquarium, een nieuw ver blijf voor de leeuwen en de invul ling van een uitbreidingszone. In 2007 werden 31 huizen gesloopt, waardoor de Zoo tien procent gro ter werd. In Planckendael worden onder meer het giraffen- en olifan- tenverblijf aangepakt. Home Mijn Regio Mijn Bedrijf Mijn Netwerk Services Alles over klanten werven, marketing en méér. deOndememer.nl is hét business-to-business platform van Nederland U vindt er bijvoorbeeld gratis handige tips, praktische artikelen, checklists, modelbrieven, modelcontracten en andere antwoorden op vragen met betrekking tot personeel, financiën, bedrijfsvoering, ICT, jundische zaken en meer. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers Gericht op succes When 1 got home to Britain, British Aerospace where my dad works, sent me a remote control colour television, I started back at school yesterday when the school re-opened after the Raster holiday. Soon dad and 1 hope to be going back to Belgium to say thank you to the people who have been so kind, especially to say thank you to the doctors and nurses at St. Jans. But I don't really want to go by boat,not at night anyway. "W'rsyigc^ Jaren in de stuurhut: dankbriefje van een van de drenkelingen van de He rald of Free Enterprise die zijn gered door de bemanning van de Fighter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 60