Zeeland Pannenkoeken Gemeente acht aanklacht rond gesloopte schuur een stap te ver Van de Velde haalt fel uit naar stenengooiers deOndernemer.m POV helpt Vlissingen aan nieuw college Waar kan ik mijn klanten wel vinden? B 26 I Zaterdag 5 januari 2008 PZC Boer voelt zich diep gekwetst door actie Stad en Lande. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente heeft wel overwogen besluiten genomen over de sloop van de monumenta le landbouwschuur aan de Zuid- langeweg in Dreischor. Die conclu sie benadrukt monumentenambte naar M. Verduijn nog maar eens een keer naar aanleiding van de aanklacht die heemkundige vereni ging Stad en Lande bij justitie wil doen. De commotie betreft een historische schuur bij het agrarisch bedrijf van C. van den Hoek. Volgens Verduijn is er absoluut geen sprake van illegaal slopen. „Misschien dat we in de omschrij ving van de vergunning wat duide lijker hadden kunnen zijn, maar inhoudelijk valt de gemeente niks te verwijten." Het verbaast de ambtenaar dat de heemkundige vereniging nu als nog met een aanklacht komt, ter wijl geen zienswijze is ingediend tijdens de periode dat ontwerp en voorgenomen vergunning ter inzage hebben gelegen. „Daar heeft Stad en Lande de afgelopen zomer tweemaal zes weken de tijd voor gehad. Nu een aanklacht te gen de gemeente indienen, acht ik echt een stap te ver", aldus Ver duijn. Verder zegt hij het persoon lijk te betreuren dat een vereni ging, waar hij op zich veel respect voor heeft, zoveel energie steekt in deze zaak. Volgens hem zijn er wel belangrijkere zaken die, ter be houd van het cultureel erfgoed, meer aandacht verdienen. Op het terrein van de betreffende boerderij in Dreischor stonden ver schillende schuren. Eén daarvan is in 2006 afgebrand. Om een nieu we schuur te kunnen bouwen, moest een naastgelegen schuur worden gesloopt. Verder was het aanvankelijk de bedoeling dat het monumentale wagenhuis zou wor den verplaatst. „Dat heb ik gepro beerd. De grootste kraan van het eiland is daarbij ingezet, maar de boel viel onder onze handen in el kaar. Het lukt nou eenmaal niet PTJ De gemeente Schouwen-Duive- land is niet onder de indruk van de aanklacht die Stad en Lande bij justitie wil doen inzake de sloop van een landbouwschuur. om kachelhout over te zetten", ver zucht H. van den Hoek, vader van de huidige eigenaar. Hij voelt zich diep gekwetst door Stad en Lande. De emoties lopen door de publiciteit rond deze zaak hoog op bij hem. „Ze duiden me aan als 'die boer' en mijn naam wordt door het slijk gehaald, alsof ik allerlei illegale praktijken heb verricht. Dat is niet fair. Ik heb als inwoner van Schouwen-Duive- land altijd netjes belasting betaald en ik heb niks gedaan zonder ver gunning. Bovendien blijven ze mij maar ten onrechte als eigenaar aan duiden, terwijl mijn zoon het be drijf al vier jaar geleden heeft over genomen." Volgens Verduijn heeft de gemeen te de betreffende sloop nooit toege juicht, maar is gezien de praktijksi tuatie na ampele overweging beslo ten de eigenaar geen verdere beper king op te leggen. „Zelfs de Rijks dienst voor de Monumenten heeft daar begrip voor getoond." Hij geeft aan dat de dienst als officiële instantie weliswaar niet vóór sloop kon adviseren, maar hij be nadrukt dat de dienst verder geen zienswijze heeft ingediend tegen de sloopvergunning. 'Schorem' bekogelt brandweer tijdens jaarwisseling Ouddorp. door Ton van den Nouweland STELLENDAM - „Een groep schorem - sorry voor het woordgebruik, maar ik kan er geen andere naam voor verzinnen - had bedacht dat stenen zoals deze mooie projectie len zouden zijn om naar onze hulpverleningsdiensten te gooien. Deze suisde langs het hoofd van een van onze brandweermensen uit Ouddorp." Burgemeester Ger van de Velde van de gemeente Goedereede bracht een stuk betontegel en een oranje muts mee naar de nieuw jaarsreceptie van haar gemeente. De muts stond symbool voor de 'geweldig gezellige' nieuwjaars duik, de steen voor de 'grimmige' oudejaarsnacht in Ouddorp. Ook gisteren was Van de Velde nog ontdaan over de rellen. „Die brandweermannen, dat zijn bu ren, klasgenoten of familie van de stenengooiers. Ze gooien dus naar hun eigen mensen. Dat vind ik nog het meest vreselijke." De jaarwisseling in Ouddorp en Dirksland is uit de hand gelopen. In beide dorpen werd de ME inge zet om ruziemakende groepen uit elkaar te houden. De politie ver richtte zeventien arrestaties. Van de Velde was getuige van de inci denten in Ouddorp en zegt met de hand op het hart dat het niet de opstelling van de politie was, waardoor het geweld werd veroor zaakt. „Het was pure agressie, pure waanzin." En toen het tegen zeve nen rustig werd in Ouddorp, werd als toetje het busstation Stellen dam 'uitgewoond' en werd 'menig ruit ingegooid', aldus Van de Velde in haar nieuwjaarsrede. Die speech bevatte niet alleen slecht nieuws. Trots is de burge- |22 Burgemeester Ger van de Velde was getuige van de rellen in Oud dorp. In haar nieuwjaarsbood schap geeft zij de stenengooiers van onder uit de zak. Burgemeester Ger van de Velde van Goedereede. meester op de uitverkiezing van Ouddorp door de lezers van het Al gemeen Dagblad als beste bad plaats van Nederland. Dat heeft extra subsidie van de provincie Zuid-Holland opgeleverd. Verder benadrukte zij nog eens dat Goedereede wel wil samenwer ken met Oostflakkee, Middelhar- nis en Dirksland, maar dat een ge meentelijke herindeling uit den bo ze is. Goedereede is financieel sta biel en de lijntjes tussen bestuur en bevolking zijn kort, zegt Van de Velde. En dat wil ze zo houden. Inzamelen bomen voor veel kinderen even leuk als verbranding zelf. door Ali Pankow RENESSE - Elk jaar is het weer een spannend moment. Zodra de brandweermannen van de blus- groep Renesse het vuur in de gro te stapel kerstbomen jagen, gaat er een siddering door het jeugdig pu bliek. Toch gaat het de kinderen niet speciaal om het fikkie. „Het inzamelen is ook hartstikke leuk, hoor. Lekker in de buiten lucht", zegt de io-jarige Willem Verbiest, eerder die avond, bij aan komst op het Transferium. Zijn één jaar jongere zusje Carolien be vestigt die bewering enthousiast knikkend. „Wij hebben een cam ping, De Witte Boulevard, en wij halen met de trekker altijd een he leboel kerstbomen op. Ik denk dat we er nu al wel veertig hebben ge bracht. We halen ze overal langs de straten op", vertelt Willem. Na tuurlijk gaat hij straks ook kijken als de vlam erin gaat. Eng ook een beetje, zo'n groot vuur? „Nee, waarom. De brandweer zal het toch wel goed doen?", zegt hij lako- niek. „Ich komme aus Duisburg", geeft Ruben Klemm (10) als verklaring waarom hij in het Duits vertelt wat er zo leuk is aan kerstbomen verzamelen. Hij bestuurt met trot se snoet zijn skelter met achterop een forse Iterstboom, waarin nog wat gouden sliertjes bungelen. Twee vriendjes begeleiden het vrachtje, om te voorkomen dat de boom eraf kukelt. Ruben lijkt vooral lol te beleven aan dit transport. Het vuur straks lijkt hem ook leuk. Maar van pan nenkoeken houdt hij niet zo. Op de vraag of daar dus niks van zal eten, laat hij weten: „Ja, doch ei- ne". Ian Vroon van Pannenkoekenhuis Dorpsplein aan de Lange Reke staat borg voor een stapel van circa tweehonderd stuks. „Maar daar hoef je nou geen ruchtbaarheid aan te geven hoor. Ik doe dat ge woon graag", luidt zijn reactie. Volgens vice-voorzitter André van Leeuwen van de Ondernemersver eniging Renesse is de kerstboom verbranding een jarenlange tradi tie van deze club. Hoe lang, weet eigenlijk niemand precies. „Zelf zit ik hier nu zestien jaar en ik weet niet beter", zegt Van Leeuwen. Vol gens hem zijn er twee doelen ge diend met dit evenement. „Het is een leuke happening, vooral voor de jeugd, en het dorp is meteen van de rotzooi af" Hij herinnert zich dat er enige ja ren geleden geen vergunning werd verleend voor de kerstboomver branding. „Dat dreigde al enige tijd wegens milieubelangen. Ik ben toch steeds zo'n vergunning blijven aanvragen en op een gege ven moment werd het gewoon weer toegestaan." „Gelukkig maar", vindt ook voor zitter Dick Kooman van Fanfare- 'Dan stonden we daar muziek te maken bij de houtversnipperaar' korps Luctor et Emergo. „Dan stonden we daar muziek te maken bij de houtversnipperaar. Dat is toch een beetje kaal hoor. Er hoort nou eenmaal een vuur bij." De ondernemersvereniging neemt voor de extraatjes rond de verbran ding graag een bedrag op in de be groting voor het totale programma aan eindejaarsactiviteiten in het dorp. Het festijn krijgt hier omlijsting met een lampionoptocht, waar tientallen kinderen aan meedoen. „Dit keer liggen er tachtig lampion nen gereed", laat vrijwilligster Pe tra van Bleyswijk weten. Zij is ook betrokken bij het schenken van de warme chocolademelk. Circa vijf tig liter moet genoeg zijn om alle belangstellenden, groot en klein, warm te houden. „Maar voor de volwassenen die het echt te koud krijgen, heb ik nog een flesje met wat sterkers in mijn binnenzak. Daarvan kan ik als nodig is een scheutje bij de cho colademelk doen. Die traditie heb ik zelf ingebracht", grinnikt Van Leeuwen. Kerstboomverbranding in Renesse De ondernemersvereniging Renesse tekent al jaren voor de organisatie van de kerstboomverbranding. - Het festijn wordt omlijst met een lampionoptocht en een verloting. Elk kind dat een kerstboom inlevert, krijgt een lot. Gisteravond werden ook kerstboomverbrandingen gehouden in Zierikzee en Bruinisse. In Burgh-Haamstede worden vanavond opgehaalde kerstbomen ver brand. Home Mijn Regio Mijn Bedrijf Mijn Netwerk Services Alles over klanten werven, marketing en méér. deOndernefner.nl is hét business-to-business platform van Nederland. U vindt er bijvoorbeeld gratis handige tips. praktische artikelen, checklists, modelbrieven, modelcontracten en andere antwoorden op vragen met betrekking tot personeel, financiën, bedrijfsvoering, ICT, juridische zaken en meer. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. Gericht op succes VLISSINGEN - Ze zijn eruit: Vlissin gen heeft een nieuw college. De ko mende twee jaar gaan de PvdA, de WD, de Lokale Partij Vlissingen (LPV) en de Progressief Onderne mend Vlissingen (POV) de Schel- destad besturen. De acht zetels van de PvdA, de drie van zowel de WD als de LPV en de ene zetel van de POV geven het college een minimale meerder heid van 15 van de 29 zetels in de gemeenteraad. „Zo'n kleine meer derheid hoeft geen probleem te zijn", zegt formateur Els Kuijper. „Ik denk dat meerdere partijen in de raad het werkprogramma on dersteunen." Het collegeprogramma voor de ko mende twee jaar wordt dinsdag ge presenteerd, tegelijk met de vier wethouders. Wie dat zijn, zegt Kuijper nog niet. De POV levert geen wethouder, zegt ze. Maar de partij onderschrijft wel het college programma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40